krizni ukrepi

Kritično na Hrvaškem in v BiH: hiše pod vodo, v Tuzli iščejo pogrešane
28. 03. 2025 10.23Večdnevne padavine so povzročile številne težave na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini. Na severovzhodu Hrvaške je začelo poplavljati prve hiše, na območju Tuzle v BiH pa že od četrtka iščejo dva človeka, ki ju je odnesla narasla reka. Meteorologi opozarjajo tudi pred nevarnostjo razlitja Neretve in Save. EU je zaradi poplav v Bosni in Hercegovini aktivirala sistem Copernicus. V številnih občinah so razglasili izredne razmere.

Skoraj 400 aretiranih, na Otoku v pripravljenosti 'vojska' specialcev
05. 08. 2024 07.28Velika Britanija se sooča z valom nasilnih izgredov. Več sto nasilnežev so policisti že aretirali, številni možje v modrem pa so v spopadu s skrajneži utrpeli tudi poškodbe. Skrajno desničarski izgredniki so v nedeljo napadli dva hotela, v katerih naj bi bili nameščeni prosilci za azil. Policija je obsodila nasilne demonstracije, britanski premier pa je nasilnim demonstrantom obljubil, da bodo za svoje nasilje "plačali". Po odboru za izredne razmere cobra je Keir Starmer napovedal, da je v pripravljenosti "vojska" specialcev, ki se bo spopadla z nasilneži.

Predvidena izguba RTVS ob koncu leta 10,5 milijona evrov
22. 11. 2023 21.55Svet Radiotelevizije Slovenija se je seznanil s poslovanjem zavoda v prvih devetih mesecih in oceno poslovanja do konca leta. Do oktobra je imel zavod 7,2 milijona evrov izgube in ocenjujejo, da bodo leto končali z 10,5 milijona evrov izgube. Med ukrepi, ki bi lahko sledili, so ukinitev organizacijske enote glasbena produkcija, ukinitev informativnega programa drugega programa TVS, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Koper, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Maribor, ukinitev mediateke ...

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Novi ukrepi za spopad z energetsko krizo: subvencije, omejitve cen in obnovljivi viri
09. 12. 2022 15.17Poslanci državnega zbora so s 50 glasovi za in petimi proti sprejeli zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije, ki je namenjen spopadu z energetsko krizo. Zakon med drugim prinaša določila za varčevanje z energijo, spodbuja naložbe v obnovljive vire energije ter omogoča regulacijo cene ogrevanja in subvencioniranje nakupov peletov.

'Iranske protestnice policisti namenoma ciljajo v obraze, prsi in mednožja'
08. 12. 2022 18.43Po večmesečnih protestih v Iranu so o nasilju iranske policije spregovorili tudi zdravstveni delavci. Zatrjujejo, da v njihove ambulante prihajajo ustreljeni moški in ženske, pri čimer se zdi, da jih policisti namenoma ciljajo v obraze in mednožja. Poškodbe so hude, vsaj 1000 protestnikov je zaradi nasilnega ravnanja varnostnih organov (delno) izgubilo vid. Ker je nudenje zdravniške pomoči demonstrantom prepovedano, poškodovance zdravniki in medicinske sestre oskrbujejo na skrivaj.

Socialni partnerji s pripombami na vladne ukrepe, ministrstvo jih bo preučilo
02. 12. 2022 13.25Trgovinska zbornica Slovenije se je odzvala na predlagane ukrepe za pomoč podjetjem za blažitev visokih cen električne energije, in sicer ukrepe pozdravljajo. Pravijo, da gredo v pravo smer, vendar bo potrebnega še nekaj premisleka pred končnim oblikovanjem predloga. Zakonske predloge za pomoč gospodarstvu zaradi energetske draginje je obravnaval tudi Ekonomsko-socialni svet. Niti delodajalska niti sindikalna stran s predlaganimi rešitvami nista v celoti zadovoljni, je pa bilo več pripomb pričakovano slišati od predstavnikov gospodarstva.

Če bo zima postala predraga, bi podjetja delavce lahko poslala na čakanje
24. 10. 2022 18.54Vlada bo v okviru ukrepov ob energetski krizi pripravila tudi začasno shemo čakanja na delo, je razkril minister za delo Luka Mesec. Shema bo na voljo med 1. januarjem in 1. aprilom, omogočala pa bo, da gredo zaposleni pod določenimi pogoji v času zime začasno na čakanje. Pogoji za njeno sprožitev pa bodo ostri, da ne bi prihajalo do neupravičenega preusmerjanja poslovnih stroškov na državo, je napovedal. Prvi pogoj bo odločitev države, da je treba zaradi energetskega varčevanja neko proizvodnjo začasno ustaviti. Drugi pogoj pa bo odločitev podjetja za ta korak, denimo zaradi upada naročil ali pa poslovno nevzdržnih stroškov elektrike in ogrevanja.

Skrajšani delovni čas: bo ureditev iz časov epidemije postala stalnica?
14. 10. 2022 09.10Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti razmišljajo o vzpostavitvi stalne sheme skrajšanega delovnega časa. Trenutno pripravljajo analitično podlago in med drugim s spletno anketo zbirajo mnenja deležnikov na trgu dela o tej shemi. Anketa je odprta do 24. oktobra, je objavilo ministrstvo.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde
05. 09. 2022 06.10Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

Pomanjkanje vode v Istri najhujše v 35 letih: 'Črn scenarij zagotovo sledi'
15. 07. 2022 16.35Skupščina javnega podjetja Rižanski vodovod je uvedla dodatne ukrepe po občinskem odloku iz leta 1987, ko so morali v Slovenski Istri zaradi pomanjkanja vode zadnjič zapreti pipe. Po prepovedi uporabe pitne vode za kmetijske namene so zdaj še druge gospodarske subjekte pozvali k znižanju porabe za 30 odstotkov. Razmere so torej najslabše v 35 letih.

Golob o ukrepih proti draginji: podvojitev prehrambenih blagovnih rezerv
14. 07. 2022 17.08Premier Robert Golob si pri sprejemanju ukrepov proti draginji želi politično enotnost. "Ponujam roko opoziciji in koaliciji, da se o ključnih vprašanjih za zimo pogovarjamo skupaj," je dejal in med drugim napovedal podvojitev strateških prehrambenih blagovnih rezerv. Vlada je razglasila tudi prvo stopnjo ogroženosti pri proizvodnji elektrike.

Vlada s 1. septembrom za leto dni določila najvišje cene elektrike
14. 07. 2022 07.44Vlada je po pričakovanjih obravnavala ukrepe za blažitev rasti cen energije. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je napovedal ciljane ukrepe, med katerimi naj bi bila regulacija maloprodajnih cen. Od 1. septembra je določena najvišja cena elektrike za gospodinjske in male poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami. Vlada ob tem ohranja 50-odstotno znižano trošarino za elektriko, s septembrom pa bo za 50 odstotkov znižana tudi višina prispevka za obnovljive vire energij. "Vlada bo v prihodnje še bolj ciljno naslovila to področje prav tako pa tudi področje zemeljskega plina," je dejal infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Solidarna EU?
23. 04. 2022 16.22Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

Na kmetijskem ministrstvu krizni sestanek zaradi dobave pšenice
11. 03. 2022 14.50Razmere na trgu s pšenico so pri nas negotove, potem ko je Madžarska sprejela odlok o uveljavljanju predkupne pravice za izvoz te žitarice in je izvoz iz države praktično ustavljen. Na kmetijskem ministrstvu, kjer so v rednih stikih z madžarsko stranjo, je bil zato po neuradnih informacijah sklican krizni sestanek.

Rusija: Na žalost ZDA še naprej zaostrujejo napetosti, ZDA: Rusija pripravlja lažno operacijo
03. 02. 2022 21.07Kremelj je ponovno pozval ZDA, naj prenehajo z zaostrovanjem napetosti, potem ko je Washington napovedal, da bo v luči napetosti na rusko-ukrajinski meji v Evropo napotil več tisoč vojakov. Medtem pa so neimenovani višji washingtonski uradniki povedali, da so pridobili obveščevalne podatke o tem, da Rusija pripravlja posnetek o lažnem napadu Ukrajincev na ruske sile, ki bi ga nato izkoristila kot povod za invazijo na Ukrajino. Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg pa je izrazil zaskrbljenost zaradi povečevanja prisotnosti ruskih vojakov v Belorusiji.

Odvetnik Nicolettija pričakuje, da bo zoper slednjega uveden kazenski postopek
25. 01. 2022 07.15Preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe od nastopa aktualne vlade do marca lani, je tokrat zaslišala nekdanjega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja in enega od lastnikov podjetja Majbert Pharma Klemna Nicolettija. Zaslišanja sta se udeležila tako Gantar kot tudi Nicoletti. Gantar je dejal, da bi vlada lahko v prvih valovih epidemije covida-19 v nekaterih primerih ravnala bolje, Nicoletti pa na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ na vprašanja ni želel odgovarjati.

Okužbe tudi med zaposlenimi v zdravstvu, v UKC Ljubljana 239 okuženih in v karanteni
07. 01. 2022 13.06Okužbe z novim koronavirusom se širijo tudi med zdravstvenimi delavci. Nekatere bolnišnice poročajo o povečani odsotnosti kadra zaradi covida, denimo v UKC Ljubljana je 109 zaposlenih v karanteni, 130 jih je okuženih. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije pa svarijo, da ob povečanju karanten zaposlenih obstaja nevarnost, da bo treba zmanjšati nastanitvene zmogljivosti z zapiranjem oddelkov in bivalnih enot v domovih za starejše.

Bojazen, da bi lahko karantene zaradi omikrona paralizirale državo
27. 12. 2021 08.33Po statistiki francoske tiskovne agencije AFP je Evropa v preteklem tednu dni zabeležila največ novih okužb in tudi največ smrti zaradi covida-19 doslej. Evropa je tako z omikronom znova postala epicenter pandemije. Z Danske, Islandije in Grčije poročajo o rekordnih dnevnih porastih novih okužb z novim koronavirusom. V Italiji se je obenem odprla razprava, ki verjetno čaka še kar nekaj držav. Tamkajšnji zdravstveni strokovnjaki so namreč pristojne opozorili, da bodo obstoječa pravila, ki zahtevajo najmanj sedemdnevno karanteno za tiste, ki so bili v tesnem stiku z okuženim, kmalu postala neizvedljiva oziroma bodo paralizirala državo. Že zdaj je v karanteni približno dva milijona Italijanov. V Franciji smejo v restavracije le še polno cepljenji in prebolevniki.

Nizozemska se za en mesec zapira, vse strožji ukrepi tudi drugod po Evropi
18. 12. 2021 11.44Nova različica koronavirusa omikron se po Evropi širi z bliskovito hitrostjo. Vse več evropskih držav tako že sprejema ali pa napoveduje zaostrovanja protikoronskih ukrepov. Na Nizozemskem bo od nedelje v veljavi zaprtje javnega življenja. Na tak način bo država poskusila zaustaviti širjenje nove različice novega koronavirusa omikron, je sporočil nizozemski premier Mark Rutte.

WHO: Covid bi lahko do februarja 2022 v Evropi terjal še pol milijona žrtev
04. 11. 2021 12.27Dnevne koronanovice iz naše soseščine si v teh dneh postajajo podobne kot jajce jajcu. Iz številnih držav namreč poročajo o najvišjem številu novih okužb od začetka pandemije. Po neslavnem slovenskem rekordu enaki podatki prihajajo tudi iz Nemčije in Hrvaške. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izrazila zaskrbljenost zaradi naraščanja števila okužb v Evropi. Ocenjujejo, da bi lahko bolezen do februarja na celini terjala še pol milijona žrtev. Poudarjajo, da bi lahko številna življenja rešila dosledna uporaba mask.

V Srbiji tretji dan zapored več kot 7000 okužb, hospitaliziranih vse več otrok
21. 10. 2021 15.29V Srbiji so že tretji dan zapored zabeležili več kot 7000 okužb s covidom-19. Med 25.039 testiranimi vzorci je bilo s covidom okuženih kar 7327 oseb. Hospitaliziranih je vedno več otrok, med njimi so tudi mlajši od enega leta. Krizni štab je v luči visokega števila okužb predlagal prepoved javnega zbiranja po 17. uri, prav tako je predlagal tudi, da se ob tej uri zaprejo vse storitve, ki niso nujne. Okužbe medtem naraščajo tudi pri naših južnih sosedih. Po oceni WHO pa je v prvih 16 mesecih pandemije covida-19 zaradi te bolezni umrlo od 80.000 do 180.000 zdravstvenih delavcev.

'Neutemeljeno napovedovanje 90.000 smrti se odraža v diskreditaciji NIJZ'
20. 09. 2021 10.30Nekateri epidemiologi v državi so se odzvali na nedavne izjave direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka in demantirali njegova dejstva, ki so letela predvsem na prejšnje vodstvo in odzivanje med epidemijo v začetni fazi. "Z lažmi, zavajanji oziroma netočnimi informacijami, ki jih je navajal Milan Krek, se povzroča nadaljnja škoda v odnosu državljanov do epidemije, s tem pa posledično tudi večja škoda zdravju prebivalcev."

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi
27. 06. 2021 11.54Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

Predstavniki gostinstva in turizma pričakujejo pomoč panogi
13. 04. 2021 12.46Predstavniki gostinstva in turizma pozdravljajo namero gospodarskega ministrstva za pomoči panogi in v teh dneh na svojih mizah pričakujejo konkreten predlog. "Vsebine tako še ne moremo komentirati," so povedali.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev
07. 04. 2021 12.55Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

V BiH potrdili največ okužb doslej, število okuženih raste tudi na Hrvaškem
02. 04. 2021 16.25V Bosni in Hercegovini so potrdili več kot 2000 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ od začetka epidemije covida-19 v tej državi marca lani. Opravili so 5690 testiranj, pozitivnih na okužbo jih je bilo 2154. Umrlo je 88 covidnih bolnikov. Medtem so na Hrvaškem v zadnjih 24 urah ob 8003 testih potrdili 2362 novih okužb, od izbruha epidemije februarja lani je zaradi covida-19 umrlo skoraj 6000 oseb.

Pristojni v Nemčiji svarijo: Tretji val hujši od minulih
26. 03. 2021 08.33Obstajajo jasni znaki, da utegne biti tretji val epidemije novega koronavirusa, ki pridobiva zagon v Nemčiji, hujši od minulih dveh, je opozoril vodja inštituta Robert Koch (RKI) Lothar Wieler in dodal še zaskrbljujoče svarilo, da bi lahko število dnevno potrjenih okužb celo preseglo 100.000. V Braziliji so v četrtek prvič od izbruha pandemije potrdili več kot 100.000 novih okužb z novim koronavirusom v enem dnevu, v ZDA pa so presegli 30 milijonov okužb, zaradi covida-19 pa je umrlo že več kot 546.000 ljudi. Nemčija pa uvaja strožje ukrepe za tiste, ki v državo prihajajo z letalom.

Sošolci so se norčevali iz njegovih oblačil in obutve
14. 03. 2021 12.00Vstopiva v majhno, skromno opremljeno sobo, sredi nje pa kamin, ki je hkrati štedilnik. Mamica pove, da zakuri bolj proti večeru, saj ji ni uspelo pripraviti dovolj drv za kurjavo čez dan. Sama jih pripravlja tako, da iz gozda vleče podrta drevesa, jih ročno razžaga in naseka. V osrednji sobi so še stisnjen rabljen kavč in podboji v majhno spalnico, kjer spijo vsi trije na vzmetnicah, postavljenih na palete. Zraven je prostor za kuhinjske elemente. To je njihov dom.

Češka več držav prosila, naj sprejmejo njihove covidne bolnike
05. 03. 2021 08.32WHO, ki preiskuje izvor covida-19, zaradi naraščajočih napetosti med Pekingom in Washingtonom namerava opustiti objavo vmesnega poročila o svoji nedavni misiji na Kitajskem in poziva k oblikovanju nove preiskovalne skupine. Češka je začela sprejemati ponudbe drugih držav glede premestitve covidnih bolnikov, saj njihove bolnišnice ne zdržijo več pritiska. Na Hrvaškem pa jih skrbi spontano druženje občanov v prestolnici in naraščanje števila okužb.