krizni dodatek

Če bo zima postala predraga, bi podjetja delavce lahko poslala na čakanje

24. 10. 2022 18.54

Vlada bo v okviru ukrepov ob energetski krizi pripravila tudi začasno shemo čakanja na delo, je razkril minister za delo Luka Mesec. Shema bo na voljo med 1. januarjem in 1. aprilom, omogočala pa bo, da gredo zaposleni pod določenimi pogoji v času zime začasno na čakanje. Pogoji za njeno sprožitev pa bodo ostri, da ne bi prihajalo do neupravičenega preusmerjanja poslovnih stroškov na državo, je napovedal. Prvi pogoj bo odločitev države, da je treba zaradi energetskega varčevanja neko proizvodnjo začasno ustaviti. Drugi pogoj pa bo odločitev podjetja za ta korak, denimo zaradi upada naročil ali pa poslovno nevzdržnih stroškov elektrike in ogrevanja.

Skrajšani delovni čas: bo ureditev iz časov epidemije postala stalnica?

14. 10. 2022 09.10

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti razmišljajo o vzpostavitvi stalne sheme skrajšanega delovnega časa. Trenutno pripravljajo analitično podlago in med drugim s spletno anketo zbirajo mnenja deležnikov na trgu dela o tej shemi. Anketa je odprta do 24. oktobra, je objavilo ministrstvo.

DEJSTVA: Kdo govori resnico in kdo laže?

04. 04. 2022 20.47

Na POP TV se je zaključilo drugo veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave osmih predstavnikov strank, ki jim po obeh najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica).

Predstavniki gostinstva in turizma pričakujejo pomoč panogi

13. 04. 2021 12.46

Predstavniki gostinstva in turizma pozdravljajo namero gospodarskega ministrstva za pomoči panogi in v teh dneh na svojih mizah pričakujejo konkreten predlog. "Vsebine tako še ne moremo komentirati," so povedali.

Češka več držav prosila, naj sprejmejo njihove covidne bolnike

05. 03. 2021 08.32

WHO, ki preiskuje izvor covida-19, zaradi naraščajočih napetosti med Pekingom in Washingtonom namerava opustiti objavo vmesnega poročila o svoji nedavni misiji na Kitajskem in poziva k oblikovanju nove preiskovalne skupine. Češka je začela sprejemati ponudbe drugih držav glede premestitve covidnih bolnikov, saj njihove bolnišnice ne zdržijo več pritiska. Na Hrvaškem pa jih skrbi spontano druženje občanov v prestolnici in naraščanje števila okužb.

Kršitve delavskih pravic: krizni dodatek in pozivanje nazaj na delo

13. 02. 2021 10.11

Inšpektorat za delo je pri nadzoru delovnih razmerij doslej ugotovil, da se kršitve v povezavi z epidemijo najpogosteje nanašajo na izplačilo kriznega dodatka in pozivanje nazaj na delo s čakanja na domu. Sindikati izpostavljajo predvsem onemogočanje odsotnosti zaradi višje sile ter prelaganje odgovornosti in stroškov za testiranje na delavce.

V veljavi osmi protikoronski zakon: dodatnih 320 milijonov pomoči

05. 02. 2021 06.33

Z uveljavitvijo osmega protikoronskega zakona se dosedanjim ukrepom za blažitev posledic epidemije covida-19 pridružuje še za 320 milijonov evrov dodatnih. Ključna sta subvencioniranje dviga minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo.

Osmi protikoronski zakon korak bližje uveljavitvi

04. 02. 2021 11.56

Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na osmi protikoronski zakon in je tako odprl pot hitrejši uveljavitvi dodatnih ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19, vrednih 320 milijonov evrov. Vseeno je nekaj svetnikov opozorilo, da je bil v postopku sprejemanja zakona marsikateri predlog prezrt.

Pod streho osmi protikoronski zakon z ukrepi za dodatnih 320 milijonov evrov

03. 02. 2021 05.51

DZ je potrdil osmi protikoronski zakon, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov za ukrepe za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna sta subvencioniranje dviga minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo, v zakonu pa so zapisane tudi globe za preskakovanje vrstnega reda pri cepljenju.

Subvencioniranje minimalne plače bo veljalo za vse

02. 02. 2021 07.09

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je v predlogu osmega protikoronskega zakona ohranil subvencioniranje dviga minimalne plače vsem delodajalcem, kot je predlagala vlada. V opoziciji so nasprotno menili, da bi marsikateri delodajalec dvig minimalne plače zmogel sam. Odbor je omogočil tudi objavo razpisa za vpis na fakultete.

V trgovinah z živili lahko znova kupite tudi nogavice in perilo

30. 01. 2021 07.57

Odslej lahko prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, znova ponujajo tudi nogavice in spodnje perilo. Tako je namreč v sredo odločila vlada. Hkrati so se zaradi slabše epidemiološke slike danes zaprle nenujne trgovine ter kulturne ustanove v obalno-kraški in zasavski regiji.

Vlada potrdila predlog osmega protikoronskega zakona

25. 01. 2021 16.53

Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatne ukrepe za ohranitev delovnih mest in pomoč gospodarstvu. PKP 8 med drugim predvideva podaljšanje subvencioniranega čakanja na delo, del bremena za dvig minimalne plače pa bi prevzela država.

Minimalna plača: združenje delodajalcev ne podpira ministrove rešitve

20. 01. 2021 10.57

V Združenju delodajalcev Slovenije, kjer še naprej opozarjajo na nujnost vsaj enoletne zamrznitve dviga minimalne plače, ne podpirajo predloga ministrstva za delo o začasnem subvencioniranju bremena dviga minimalne plače. Prepričani so, da ta delodajalcem ne bi povrnil niti 40 odstotkov dviga stroška dela, zato pozivajo k ustreznejši rešitvi.

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?

17. 01. 2021 15.38

Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

Covid-19 Sloveniji povzročil že za skoraj tri milijarde evrov stroškov

17. 01. 2021 08.28

Država je imela z obvladovanjem epidemije covida-19 do zdaj za blizu tri milijarde evrov stroškov. To je sicer pol manj, kot je vlada predvidela z ukrepi, ki jih že od spomladi vgrajuje v t. i. protikoronske zakone, vseeno pa gre za ogromen znesek, ki je pomembno prispeval k poslabšanju stanja v slovenskih javnih financah.

Država bo podjetjem subvencionirala dvig minimalne plače

15. 01. 2021 13.32

Ključni ukrep predloga osmega protikoronskega zakona, ki ga vlada že pripravlja, je podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo najmanj do konca aprila in subvencije podjetjem ob dvigu minimalne plače, je povedal minister za delo Janez Cigler Kralj. Glede višine dviga minimalne plače se bodo v kratkem usklajevali s socialnimi partnerji.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov

30. 12. 2020 07.48

DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

Sprejet sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov

29. 12. 2020 08.07

DZ je po večurni obravnavi predloga le potrdil sedmi protikoronski zakon z dodatnimi 550 milijoni evrov ukrepov in možnostjo prisilnega upokojevanja. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, ob tem pa tako kot prvi protikoronski zakon dodatke za najbolj ranljive skupine prebivalstva, med njimi upokojence, študente in družine.

PKP 7 prinaša izplačila enkratnih dodatkov, tudi 200 evrov za nekatere zaposlene

28. 12. 2020 10.51

Odbor DZ za finance je danes obravnaval predlog PKP 7, ki bo pomagal pri omilitvi posledic drugega vala epidemije. "Paket bo pomagal socialno šibkim, zdravstvu, turizmu, prevoznikom ter socialnim in zdravstvenim delavcem," je dejal finančni minister Andrej Šircelj. Med drugim bodo dodatek prejeli tudi zaposleni s plačami do dvakratnika minimalne plače, in sicer v višini 200 evrov.

Janša: Izredna pomoč staršem vseh otrok, rojenih od razglasitve epidemije

21. 12. 2020 14.19

Državni zbor bo že sedmi protikoronski zakon, ki ob dodatni pomoči gospodarstvu vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najranljivejšim skupinam prebivalstva, potrjeval 29. decembra. V predlog zakona je vlada vključila tudi izredno pomoč ob rojstvu otroka. Izplačilo v višini 500 evrov je predvideno za vse otroke, rojene še leto dni po koncu epidemije. Kot je pojasnil premier Janez Janša, da bodo izredno pomoč prejeli tudi starši otrok, rojenih v času razglasitve epidemije v letu 2020.

Posebni dodatki za upokojence, zaposlene in starše, kritje fiksnih stroškov za podjetja

19. 12. 2020 07.00

Vlada je sprejela načrt za PKP7, ki ob dodatni pomoči za gospodarstvo vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najbolj ranljivim skupinam prebivalstva - upokojencem, študentom, zaposlenim z najnižjimi plačami, pa tudi staršem in verskim uslužbencem. PKP7 prinaša spremembe na področju urnih postavk za tiste, ki delajo v rizičnih pogojih ter na področju kritja fiksnih stroškov za podjetja. Vrednost tokratnih ukrepov je 550 milijonov evrov, je povedal finančni minister Andrej Šircelj.

Gospodarstveniki proti dvigu minimalne plače, namesto tega predlagajo krizni dodatek

10. 12. 2020 09.59

Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije opozarjajo, da bi dvig minimalne plače, predviden za leto 2021, pomenil dodatno breme za delodajalce in bi zato verjetno sledilo še več odpuščanja. Hkrati pa so na vlado poslali kompromisni predlog, po katerem bi vsi, ki kljub epidemiji delajo, dobili krizni dodatek, ki bi ga v celoti plačala Republika Slovenija.

Sindikat delavcev gostinstva in turizma za krizni dodatek za vse

30. 11. 2020 11.05

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je vlado ter ministra za gospodarstvo in za delo pozval k delnemu odprtju panoge. Predlaga tudi, naj krizni dodatek pripada vsem delavcem – tistim, ki delajo, in tistim, ki so zaradi vladnega odloka na čakanju doma.

Sindikat delavcev trgovine vladi sporoča: Želimo delati

27. 11. 2020 16.58

Sindikat delavcev trgovine Slovenije se pridružuje pozivu za ponovno odprtje poslovalnic, ki ga je na pristojne naslovila Trgovinska zbornica Slovenije. "Ob strogem spoštovanju varnostnih ukrepov želimo delati," so pozvali vlado. Želijo si tudi krizni dodatek za delo v tveganih razmerah, kot velja za zaposlene v javnem sektorju. Znašati bi moral najmanj 250 evrov mesečno.

Neuradno potrdili več kot 500 okužb s koronavirusom

13. 10. 2020 10.28

Vlada je končala krizni sestanek, na sredini seji pa bodo razpravljali o novih ukrepih. Neuradno pa smo v torek dosegli novi neslavni mejnik in doslej zabeležili že več kot 500 okužb. Ali bodo sprejeti vsi ukrepi, predvideni za tretji sveženj oranžne faze, bo jasno po seji vlade.

Izkoriščanje državne pomoči: sindikati pozivajo k pogostejšim nadzorom inšpektorjev za delo

31. 07. 2020 18.53

Zadnji protikoronski zakon PKP-4 podaljšuje trajanje državnega kritja nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo do 31. avgusta, po potrebi pa se ta lahko podaljša še do konca septembra. Inšpektorji so že ob začetku epidemije preverjali, ali so bili obvezni krizni dodatki v zasebnem sektorju izplačani, sindikati delavcev pa zdaj opozarjajo, da nekateri delodajalci pomoč države izkoriščajo, zato inšpektorje pozivajo k pogostejšim nadzorom.

Država marca in aprila poravnala za 302 milijona evrov prispevkov

01. 06. 2020 11.27

Država je od razglasitve epidemije do konca aprila poravnala za 75,1 milijona evrov prispevkov za delavce na čakanju ter še dodatnih 226,9 milijona evrov za delavce, ki so v času epidemije delali. Skupaj gre za 302 milijona evrov. Podatkov za maj še ni.

Turistični boni bodo prenosljivi med sorodniki

27. 05. 2020 09.40

Turistični boni, ki jih bodo z namenom pomoči turistični panogi prejeli vsi prebivalci Slovenije, bodo prenosljivi med družinskimi člani, so danes sklenili člani odbora DZ za delo. Koristiti jih bo mogoče do konca leta, izplačilo v denarju pa ne bo mogoče. Predloge opozicije, naj bo država bolj radodarna, je odbor zavrnil.

Koliko dodatka so dobili trgovci iz 'prve bojne linije' in kdo je izplačal najvišjega?

26. 05. 2020 08.43

Poleg zdravstvenih delavcev so bili ob razglasitvi epidemije močno izpostavljeni in obremenjeni tudi zaposleni v živilskih trgovinah. Številni so v prvi polovici marca delali brez zaščitne opreme in bili tako zelo izpostavljeni nevarnosti okužbe, nekateri pa tudi po sprejetju odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev niso imeli vse potrebne zaščite. Preverili smo, koliko dodatka so prejeli zaposleni v trgovini v marcu in aprilu in ali so trgovci poskrbeli za dodatne nagrade za tiste najbolj obremenjene. Pa tudi, kdo je izplačal najvišji dodatek v trgovini.

V sredo brez smrtnih žrtev. Vlada podaljšala prepoved druženja na javnih krajih

07. 05. 2020 08.47

V zadnjem dnevu smo v Sloveniji potrdili eno novo okužbo s koronavirusom, smrtnih žrtev ni bilo. Plačilo prispevkov za socialno varnost je državo od razglasitve epidemije stalo 90 milijonov evrov. Mariborska vstopna točka za bolnike s sumom na okužbo s covidom-19, kjer opravljajo testiranja z brisom, se seli iz šotora na Cesti proletarskih brigad na Taboru v prostore Zdravstvene postaje Tezno. Medtem pa je vlada na dopisni seji podaljšala prepoved druženja na javnih mestih.