krizna uredba

'Edina pot za učinkovito upravljanje migracij je njihova legalizacija'
06. 10. 2023 17.39Najboljši način za učinkovito upravljanje migracij je po mnenju premierja Roberta Goloba njihova legalizacija. Evropa namreč potrebuje delovno silo, je dejal. Glede odnosov s tretjimi državami se je ob prihodu na neformalni vrh EU v Granadi zavzel za povezovanje razvojne pomoči in upravljanja migracij, kot je to EU storila s sporazumom s Tunizijo.

Poljska besni zaradi 'diktata' Bruslja in Berlina: Nočemo še ene Lampeduse
05. 10. 2023 16.07Poljska še naprej odločno nasprotuje vsem dogovorom EU-ja, ki vključujejo premeščanje migrantov, vztraja poljski predsednik Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki pa je akt o migracijah in azilu označil za "diktat" Bruslja in Berlina ter napovedal "odločen veto" Poljske. Krizna uredba, o kateri so dogovor sklenili veleposlaniki članic EU, je namenjena organizaciji odziva v primeru množičnega prihoda migrantov v državo članico EU, kot je bilo v času begunske krize v letih 2015 in 2016. Med drugim predvideva obvezno solidarnost med državami članicami v obliki premestitve prosilcev za azil ali finančnega prispevka.

Krizna uredba na področju migracij: države na udaru bodo lahko prilagodile pravila
04. 10. 2023 14.00Države članice EU so danes dosegle dogovor o ključnem delu reforme evropskega azilnega sistema oziroma krizni uredbi. Skladno z dogovorom bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, lahko prilagodile določena pravila iz evropskega pakta o azilu in migracijah. Od Bruslja bodo lahko zahtevale solidarnostne in druge podporne ukrepe, vključno s premestitvijo migrantov v druge države EU in finančnimi prispevki. Lahko bodo tudi podaljšale časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji ter znižale standarde nastanitve in oskrbe v migrantskih centrih.

Članice EU zaenkrat še brez dogovora o krizni uredbi na področju migracij
28. 09. 2023 06.27Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar ne vidi izboljšanja v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo, o katerem je v zadnjih dneh poročala Evropska komisija. Nadzor je še vedno nesorazmeren, pa tudi nezakonit, je povedal v Bruslju, kjer medtem državam članicam EU ni uspelo doseči dogovora o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Vendar pa sta španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in evropska komisarka Ylva Johansson po zasedanju ministrov EU v Bruslju zagotovila, da ni več velikih preprek in da bo dogovor dosežen v prihodnjih dneh.

V 64 slovenskih šol vključenih že 131 begunskih otrok
24. 03. 2022 12.20Na novinarski konferenci po seji vlade je direktorica Urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov mag. Katarina Štrukelj predstavila pravice beguncev in pojasnila, da bodo večino vlog in druge informacije dostopne na njihovi spletni strani. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec dejala, da je v slovenske šole vključenih že 131 begunskih otrok. Damijan Roškarič, višji kriminalistični inšpektor specialist iz UKP GPU, pa je poudaril, da so begunci še posebej ranljivi, zato so njihove aktivnosti usmerjene v prepoznavanje žrtev trgovine z ljudmi in ozaveščanje ukrajinskih državljanov.

Državni krediti, 'zastonjski' svet in nič nagrad
10. 12. 2008 15.16Država bo kreditirala podjetja, v boju zoper krizo bodo brezplačno pomagali strokovnjaki, nagrade za vodilne v podjetjih v lasti države niso priporočljive. Opozicija pa trdi, da vlada ne ukrepa.