kriza v ukrajini

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

'Slovenija mora resno jemati svojo varnost, ki jo trenutno podcenjujemo'
04. 01. 2025 07.00Ko se sprašujemo, kaj nam bo prineslo novo leto, se običajno ukvarjamo z domačimi temami – kakšne davke nam bodo še naložili, kaj bo z zdravstvom, pokojninsko reformo, kaj se bo dogajalo na političnem prizorišču. Ampak letos smo veliko bolj kot običajno zaskrbljeni tudi nad tem, kako bo dogajanje v svetu vplivalo na nas. So ruske grožnje z uporabo jedrskega orožja v naši soseščini realne? Kakšne bi bile posledice? Zakaj v nekaterih skandinavskih državah pripravljajo zaklonišča? Kaj bo prinesel globalni spopad za ekonomsko in geopolitično prevlado v svetu, predvsem med ZDA in Kitajsko, in kaj bo z Evropo, ki ji grozi ekonomska kriza, politično pa je že tradicionalno neenotna. Aktualno dogajanje sta komentirala poznavalka geopolitike Katja Geršak iz nevladne organizacije Regionalni dialog in nekdanji načelnik generalštaba slovenske vojske, zdaj svetovalec v kabinetu ministra za obrambo Dobran Božič.

Zaprtje plinovoda: Slovaška Ukrajini grozi z ukrepi, moldavsko gospodarstvo stoji
03. 01. 2025 09.59Fico je zagrozil, da bo Slovaška ukinila finančno pomoč za več kot 130.000 ukrajinskih beguncev, ki živijo v državi, po tem, ko je Ukrajina prekinila dotok ruskega plina prek njenega ozemlja v srednjo Evropo. Zagrozil je tudi s prekinitvijo dobav elektrike Ukrajini. Ukrajina je zaustavila tranzit ruskega plina v Evropo po tem, ko se je iztekel sporazum z rusko družbo Gazprom, ki ga Kijev zaradi ruske invazije noče podaljšati. Moldavski regiji Pridnestrje, ki je močno odvisna od ruskega plina, pa že grozi huda kriza. Gospodarstvo v tej regiji stoji. Prebivalcem pa lokalne oblasti svetujejo, naj se grejejo tako, da se zberejo v eni sobi, pokrijejo okna z zavesami ali odejami in uporabljajo električne grelnike.

Od gojitelja arašidov do predsednika ZDA
30. 12. 2024 06.24Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin. Star je bil 100 let. Carter je od skromnih začetkov na podeželju Georgie vodil državo med letoma 1977 in 1981. Leta 2002 je dobil Nobelovo nagrado za mir.

Kancler Scholz nima več podpore, parlament ni potrdil zaupnice
16. 12. 2024 06.24Nemški parlament v skladu s pričakovanji ni potrdil zaupnice kanclerju Olafu Scholzu. Kanclerja je podprlo 207 poslancev, proti je glasovalo 393 poslancev, 116 se jih je vzdržalo. S tem se je odprla pot za predčasne volitve 23. februarja prihodnje leto. Na njih bodo državljani odločili o politični usmeritvi države, ki mora po prepričanju Scholza vključevati obsežne investicije in javno porabo. Scholz je predsedniku Frank-Walterju Steinmeierju že predlagal razpustitev parlamenta.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?
05. 11. 2024 13.53Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke
17. 10. 2024 09.39Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

'Stisnila mu je roko in se 90 minut trudila, da bi mu zlezla pod kožo'
11. 09. 2024 07.32Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki se želi vrniti na predsedniški stolček, in Kamala Harris, podpredsednica, ki ji je predsedniška nominacija padla v naročje, potem ko se enostavno ni več dalo skrivati kognitivnega stanja aktualnega predsednika Joeja Bidna, sta se spopadla na predvolilnem soočenju. Organizatorji so pričakovano izbrali teme, ki so močno čustveno nabite in polarizirajo, tako da zahtevnejši volivec, ki bi ga zanimala resna poglobitev v sodobne izzive, pač ni prišel na svoj račun. Izkupiček je bilo tako predvsem nekaj zabavnih izjav, ki so poskrbele za razpravo na družbenih omrežjih.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Slovenska karitas v Libanon pošilja 24 palet humanitarne pomoči
30. 07. 2024 18.57Politični in gospodarski konflikti, okoliške vojne, eksplozije. Takšne katastrofe so v zadnjih petih letih vsakdan prebivalcev Libanona, ki jih je huda humanitarna kriza pahnila na rob preživetja. Brez mednarodne pomoči mnoge družine ne morejo več preživeti in temu obupanemu klicu na pomoč so se odzvali tudi v Slovenski karitas. Čez nekaj dni bo z Brnika naravnost proti Bejrutu odšla pošiljka 24. palet z zdravstveno opremo, sanitetnim materialom in higienskimi pripomočki.

Kaja Kallas odstopila s položaja estonske premierke
15. 07. 2024 13.49Kaja Kallas je odstopila kot premierka Estonije, potem ko so jo konec junija voditelji držav članic EU predlagali za novo visoko zunanjepolitično predstavnico unije. Na položaju premierke namerava ostati, dokler ne bo prisegla nova vlada. Prav tako naj bi še letos odstopila kot predsednica Estonske reformne stranke.

Na Univerzi v Salernu bodo študirali slovensko skupino Laibach
04. 04. 2024 18.56Univerza v Salernu bo še ta mesec začela izvajati predmet, posvečen slovenski skupini Laibach ter njenemu prispevku k slovenski, balkanski, evropski in svetovni kulturi. Predmet bodo poučevali na oddelku za znanosti o kulturni dediščini, in sicer v okviru magistrskega študija uprizoritvenih umetnosti in multimedijskih produkcij.

Borrell opozarja: Lakota se v Gazi uporablja kot orožje
13. 03. 2024 08.39Josep Borrell, visoki zunanjepolitični predstavnik EU, je nedavno opozoril, da se lakota v Gazi uporablja kot vojno orožje. Pomanjkanje pomoči na tem območju pa je označil za katastrofo, ki ni naravnega izvora, temveč jo je v celoti ustvaril človek. Zaščita in pomoč civilistom na območju Gaze morata biti naloga številka ena za Izrael, je izjavil ameriški državni sekretar Antony Blinken. Hkrati se je nekoliko oddaljil od izjav Josepa Borrella.

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni
27. 02. 2024 08.15Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso
29. 01. 2024 13.58Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

V Davosu o ukrajinskem mirovnem načrtu: 'Za Ukrajince je najpomembnejše, da zmagamo'
15. 01. 2024 07.51V Davosu, kjer se začenja 54. letno srečanje Svetovnega gospodarskega foruma (WEF), poteka konferenca o Ukrajini. Varnostni svetovalci iz okoli 80 držav razpravljajo o temeljih za mir v tej državi. Vse več držav naj bi si namreč prizadevalo pomagati pri pripravi temeljev, da bi se mirovnemu načrtu ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega nekega dne pridružila Rusija.

V New Yorku odslej stoji tudi slovenska zastava
02. 01. 2024 19.43Na sedežu Združenih narodov (ZN) v New Yorku je potekala slovesna postavitev zastav ob nastopu mandata petih novih članic Varnostnega sveta (VS) ZN za obdobje 2024–2025, med katerimi je tudi Slovenija. Veleposlanik Samuel Žbogar je v nagovoru ob dogodku med drugim poudaril, da bo delo slovenske misije v Varnostnem svetu vodila zunanja politika miru.

Boj proti dezinformacijam ali kako zadržati Evropsko Unijo enotno
26. 11. 2023 16.09Prihajajoče obdobje bo eno najzahtevnejših poglavij v združeni evropski zgodovini. Vojna v Ukrajini, grožnja izbruha obsežnega konflikta na Bližnjem Vzhodu, inflacija, energetska kriza ter vsaj štirje zunanji akterji – države, ki z različnimi kibernetskimi taktikami, podprtimi z umetno inteligenco, skušajo zamajati ali celo zrušiti evropsko enotnost. Hitro se bližajo tudi evropske volitve.

'Neskončna ujetost v kolobarjenje dveh politik'
29. 10. 2023 07.00Politično pester in ognjevit teden – obtožbe, izključitve, odstopi, vlada na prelomu. Ob tem pa še dve uničujoči vojni v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu ter neprizanesljive, vseobsegajoče posledice podnebnih sprememb, ki jih občutimo tudi sami. Kako torej razumeti ta aktualni trenutek, družbo, državo in svet? O tem nocoj v pogovoru s svetovno znano in priznano filozofinjo dr. Alenko Zupančič, ob Slavoju Žižku in Mladenu Dolarju članico tako imenovane slovenske lacanovske trojice. V rubriki 24UR Fokus.

Nove poplave, kriza v koaliciji in otvoritev Roga, začinjena s protesti
28. 10. 2023 16.35Tudi ta teden so fotografi v svoje objektive ujeli nekaj neverjetnih prizorov. Državo je v petek pretreslo novo neurje, ki je največ težav povzročalo na severu države in ob morju, največjo koalicijsko stranko pa pretresajo razprtije. Ta teden so se zaradi zaostrenih razmer na Bližnjem vzhodu in strahu pred terorizmom na meje vrnile policijske kontrole. Za nami je največja tekaška prireditev v Sloveniji – Volkswagen 27. Ljubljanski maraton, prestolnica pa je po temeljiti prenovi dobila novi večnamenski prostor Center Rog, ki pa je že ob odprtju dvignil veliko prahu.

Ceni zlata in srebra naraščata zaradi napetosti na Bližnjem vzhodu
27. 10. 2023 00.15Ceni zlata in srebra sta prejšnji teden po terorističnem napadu v Izraelu poskočili.

Ukrajina prepovedala plovbo v delih Črnega morja: 'Imamo sredstva za obrambo'
20. 07. 2023 11.59"Ruska federacija je znova brutalno kršila univerzalno pravico do proste plovbe in namerno spodkopava varnost preskrbe s hrano ter milijone ljudi obsoja na lakoto," je v izjavi za javnost zapisalo ukrajinsko ministrstvo za obrambo in dodalo, da imajo potrebna sredstva za ukrepanje. Da bodo ruski napadi na skladišča žita v ukrajinski Odesi povzročili ogromno prehransko krizo po svetu, je dejal tudi visoki zunanjepolitični predstavnik Unije Josep Borrell.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'
11. 07. 2023 14.06"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Kaj so razlogi za trenutno pomanjkanje zdravil v Evropi?
03. 07. 2023 18.28Kako naj si razlagamo dejstvo, da je v tem trenutku okoli 300 zdravil, ki jih je na slovenskem trgu praktično nemogoče dobiti? Kako naj si starši otroka, ki ima angino, razložijo, da v lekarni niso mogli dobiti Ospena? Tudi Ospamoxa dlje časa ni bilo. Farmacevti mirijo, da četudi vašega zdravila trenutno ni, se vedno najde primerna zamenjava. Pa vendarle, kaj je razlog, da zdravil ni?

Preobrat: Prigožin plačancem, ki so bili na poti v Moskvo, ukazal umik
24. 06. 2023 07.23Napetosti med Kremljem in poveljnikom Wagnerjevih sil so dosegle vrh. Jevgenij Prigožin je s svojimi plačanci zavzel več vojaških objektov v ruskem mestu Rostov na Donu, nato pa so se odpravili na pot proti Moskvi. V prestolnici so razglasili protiteroristično operacijo, tamkajšnji župan pa je prebivalce pozval, naj ostanejo doma. Vodja plačancev je po napetem dnevu sporočil, da se njegovi borci vračajo v svoje baze, da bi se "izognili prelivanju krvi". Pred tem je Belorusija sporočila, da je Prigožin po pogajanjih z Lukašenkom pristal na umik Wagnerjevih sil. Te so prav tako zapustile poveljstvo ruske vojske v Rostovu, ki so ga zasedle.

Burkina Faso je država z 'najbolj zapostavljeno krizo na svetu'
05. 06. 2023 16.36Burkina Faso je zaradi nasilja, ki ga izvajata Al Kaida in Islamska država, postala država z eno najhitreje rastočih populacij notranje razseljenih oseb na svetu, po vladnih podatkih se je namreč njihovo število od leta 2019 povečalo za več kot 2000 odstotkov. Razseljenih je več kot dva milijona ljudi, od tega večina žensk in otrok.

Cena zlata je dosegla zgodovinski vrhunec!
19. 05. 2023 00.30Cena zlata se je letos zvišala za 10,94 odstotka, kar je posledica naraščajoče geopolitične nestabilnosti, vključno z vojno v Ukrajini in naraščajočo inflacijo.

Cena zlata je dosegla zgodovinski vrhunec!
12. 05. 2023 00.15Cena zlata se je letos zvišala za 10,94 odstotka, kar je posledica naraščajoče geopolitične nestabilnosti, vključno z vojno v Ukrajini in naraščajočo inflacijo.

Izobraževanje in trajnostni razvoj
22. 04. 2023 06.00Trajnostni razvoj je besedna zveza, ki se zadnjih nekaj let 'prodaja' skoraj bolje od toaletnega papirja na začetku pandemije covida-19, predvsem pa ob uresničevanju vseh zavez in ciljev obljublja t. i. leta debelih krav.