kriza v iraku

Od gojitelja arašidov do predsednika ZDA

30. 12. 2024 06.24

Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin. Star je bil 100 let. Carter je od skromnih začetkov na podeželju Georgie vodil državo med letoma 1977 in 1981. Leta 2002 je dobil Nobelovo nagrado za mir.

Umrl je nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter

29. 12. 2024 22.27

Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin, Carterjev center pa je sporočil, da je 39. predsednik ZDA umrl v miru in obkrožen z družino.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma

21. 04. 2024 11.36

"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Netanjahu izključil možnost prekinitve ognja, iz ujetništva Hamasa izpuščena vojakinja

30. 10. 2023 07.01

Izrael v vojaški kampanji proti skrajnemu palestinskemu gibanju Hamas sistematično napreduje, je danes dejal premier Benjamin Netanjahu. Poudaril je, da je sedaj čas za vojno, in da prekinitve ognja ne bo. Izraelska vojska je medtem sporočila, da je bila med operacijo na območju Gaze iz ujetništva Hamasa izpuščena talka, vojakinja Ori Megidiš. Izrael je medtem zaradi podpore napadu gibanja Hamas začasno zamrznil plačila iz naslova davkov in carin palestinski upravi na Zahodnem bregu, je danes sporočil izraelski finančni minister Bezalel Smotrič. Pojasnil je, da je kabinet premierja Benjamina Netanjahuja sicer zaprosil, naj zadevo preuči, a da so plačila do sprejetja odločitve vseeno ustavili.

'Vojna pride ne glede na to, kolikokrat si zatrdiš, da ne bo'

12. 09. 2022 17.25

Kljub temu da vojna v Ukrajini divja skoraj 2000 kilometrov stran, se je prebivalcev Bosne in Hercegovine močno dotaknila. Le 30 let je namreč minilo od obdobja, ko so se s krvavo vojno soočali tudi na Balkanskem polotoku. A ne gre le za to, da je vojna po 30 letih znova zajela evropski prostor. Bošnjake skrbi tudi ruska naveza s Srbijo, njihovim agresorjem izpred 30 let. Njihova vzhodna soseda že aktivno spodbuja demonstracije bošnjaških Srbov. Hkrati imajo občutek, da je Zahod nad njimi že davno zamahnil z roko.

Migrantska kriza: EU z novimi sankcijami proti Belorusiji

15. 11. 2021 09.21

Zunanji ministri EU so v Bruslju potrdili razširitev pravnega okvira za sankcije proti posameznikom in podjetjem, ki bo omogočila kaznovanje odgovornih v Belorusiji za hibridne napade in izkoriščanje migrantov v politične namene. V Belorusiji je po različnih ocenah od 8000 do 22.000 migrantov. Dogovora o konkretnih imenih še ni, pričakuje se v prihodnjih tednih, in sicer gre za od 30 do 40 oseb in družb. Poljska bo medtem decembra začela graditi pregrado na meji z Belorusijo.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most

04. 09. 2021 19.00

Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Kaos v Kabulu, kriza v Washingtonu

21. 08. 2021 11.27

Končalo se je, kot so vsi vedeli, da se bo, čeprav tega menda nihče ni pričakoval. Joe Biden, že četrti predsednik ZDA, ki se ukvarja z dolgo vojno v Afganistanu, je od prejšnjega podedoval slab dogovor s talibi o umiku. A se ga je oprijel z obema rokama ter ga uspel razpihniti v prvo hudo krizo svoje vlade.

Najdaljše nočne more bo kmalu konec

08. 05. 2021 07.00

Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal umik zavezniških vojakov iz najdaljše vojne v več kot 100 letih, v katero so bile vključene zahodne države. Tudi Slovenija je pomagala umiriti Afganistan, naši vojaki so svoje delo kljub politikom in vladi, ki niso dobro vedeli, kaj bi radi, opravili z odliko. To, česar jim država ni zagotovila, so pridobili sami, znanje pa ostaja. Zdaj se ta nočna mora zveze Nato končuje, Afganistan pa je bil najboljši pokazatelj odnosa do vojakinj in vojakov – ponosni smo na vas, a ne počnite česa takšnega, kar bi nas spravilo v težave.

Papež v tradicionalnem božičnem blagoslovu pozval k bratstvu

25. 12. 2020 07.50

Papež Frančišek je v tradicionalni božični poslanici in blagoslovu mestu in svetu danes izpostavil, da naj bo bratstvo osrednje vodilo v teh nenavadnih časih, ki jih je zaznamovala pandemija novega koronavirusa. Vernike je nagovoril iz dvorane v apostolski palači, kjer se je zbralo le manjše število ljudi.

ZDA proti Iranu: primerjava vojaške moči in razvoj konflikta

09. 01. 2020 06.00

Na papirju bi bil spopad med Iranom in ZDA kot spopad med Davidom in Goljatom, a podobno razmerje je bilo tudi v Vietnamu in Afganistanu. Spopad bi najverjetneje bil omejen, Iran bi izstrelil nekaj raket, ZDA bi izvedle povračilne napade, uporabili bi kibernetske enote in bilo bi veliko rožljanja in groženj. V drugi fazi, če se razvije v vojno, pa obstaja celo možnost, da bi se iranski F-14 spopadel z najboljšim, kar premore ameriška vojska.

Vojna in nemir: na desettisoče mrtvih in na milijone razseljenih v letu 2019

02. 01. 2020 09.18

Vojaškim konfliktom po svetu se ponavadi namenja pozornost ob njihovem izbruhu, nato pa, ko ti postanejo zapleteni, dolgotrajni in krvavi, interes, še posebej, ko gre za od zahodnega sveta oddaljene spopade, hitro upade. Daleč od naših oči torej potekajo vojne, ki so v letošnjem letu terjale najmanj 103 tisoč smrtnih žrtev. Gre sicer za manjšo številko kot leta 2018.

Ocena ZDA: Med protesti v Iranu so oblasti ubile več kot 1000 ljudi

06. 12. 2019 17.34

V ZDA ocenjujejo, da so iranske oblasti med nedavnimi protesti proti podražitvi goriva morda ubile več kot 1000 ljudi. V Washingtonu razmišljajo tudi, da bi na Bližnji vzhod poslali dodatnih 5000 do 7000 vojakov. Protivladni protesti še vedno potekajo tudi v Iraku, kjer naj bi umrlo najmanj 460 ljudi.

Kljub razlikam in besednim dvobojem na vrhu Nata potrdili zavezništvo

04. 12. 2019 10.30

Voditelji 29. držav članic zveze Nato so na vrhu v Londonu potrdili enotnost zavezništva kljub določenim razhajanjem v stališčih, je po koncu zasedanja Severnoatlantskega sveta sporočil generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. V sklepni izjavi so potrdili pomen poštene delitve bremen in napovedali nadaljnjo krepitev obrambnih proračunov.

Protestniki na ulicah od Barcelone do Čila in Libanona. Zakaj?

26. 10. 2019 07.00

Že nekaj dni, tednov in mesecev spremljamo številne proteste po svetu. Od Barcelone in Londona do Libanona, Iraka,  Čila, Haitija, Hongkonga ... V ljudeh vre, zato so se odpravili na ulice in svojim voditeljem sporočajo: dovolj je. Česa? Zakaj protestirajo in ali imajo kaj skupnega?

Kaj vse še lahko naredi Slovenija za varovanje meje?

21. 05. 2019 18.53

Slovenska policija mejo nadzoruje s helikopterjem in brezpilotnimi letali, a ta nadzor je časovno omejen. Več svetovnih mest se na boj proti kriminalu pripravlja s toplozračnimi baloni. Ti lahko s svojimi visoko zmogljivimi kamerami nadzirajo do nekaj 100 kilometrov meje in usmerjajo policijo. V zraku so lahko v vsakem vremenu, po več dni skupaj, ne uide jim skoraj nič.

'Če želimo mir, moramo biti resni glede obrambe'

24. 03. 2019 07.07

Varnost in predvsem njeno dojemanje je zelo subjektivno. Kadar se počutimo varne, se nam zdi vlaganje v varnostne sisteme potratno, ko pa ta občutek izgubimo, lahko cena postane zelo visoka. Če (p)ostanemo zgolj opazovalci, nas lahko spremenjene okoliščine prehitijo in se premikamo iz krize v krizo.

Stoltenberg po pogovorih z Lavrovom: Srečanje ni prineslo napredka

15. 02. 2019 08.10

Osrednje teme 55. varnostne konference v Münchnu, kjer so zbrani svetovni voditelji, so EU po brexitu, krhajoči se transatlantski odnosi ter novo obdobje rivalstva treh velikih sil, ZDA, Rusije in Kitajske.Se nam po ameriški in ruski odpovedi pogodbe o prepovedi raket srednjega dosega obeta nova oboroževalna tekma? Slovenijo zastopajo Pahor, Erjavec in Cerar.

'Z zaprtimi očmi je lahko govoriti o interesih ZDA'

08. 02. 2019 10.45

"Ne moremo pristati na trditve, da so za intervencijo v Venezueli humanitarni interesi, ko pa je svetovalec za nacionalno varnost v Beli hiši pred kamero jasno dejal, da gre za nafto," o vprašanju o priznanju Guaidoja pravi poslanec Levice Miha Kordiš. "Manjka samo še to, da me prepričate, da je slika ljudi, ki bežijo iz Venezuele, inscenirana v Hollywoodu. Pa ni. Na žalost," mu je odvrnil poslanec SMC Igor Zorčič.

Če ne bomo ukrepali sedaj, bomo otroke obsodili na grozljivo prihodnost

23. 01. 2019 06.00

Ekstremni vremenski pojavi, neuspeh pri blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, naravne katastrofe, izguba biološke raznolikosti, vodna kriza. Podnebne spremembe in z njimi povezana okoljska tveganja znova dominirajo na seznamu največjih globalnih tveganj.

Neslavni rekord: vsake tri sekunde postane ena oseba na svetu begunec

19. 06. 2017 11.07

Pred svetovnim dnevom beguncev so ZN sporočili, da je bilo lani zaradi vojne, nasilja in preganjanja prisilno razseljenih rekordnih 65,6 milijona ljudi. Največ beguncev je Sircev, največja nova humanitarna kriza pa je bila lani v Južnem Sudanu. Ob tem je komisar Muižnieks izrazil obžalovanje, da številne evropske države omejujejo beguncem pravico do združitve z družino.

FOTO in VIDEO: Ruski premier Medvedjev: Ameriški napad na Sirijo je pripeljal do roba vojaškega spopada z Rusijo

07. 04. 2017 06.32

Sirski predsednik Asad je ameriški napad na vojaško letališče označil za nespametno in neodgovorno dejanje, ruski premier Medvedjev pa opozoril, da je napad pripeljal do roba vojaškega spopada z Rusijo. Sirska vojska je sicer potrdila šest smrtnih žrtev, državna agencija Sana pa poroča, da so med njimi tudi otroci.

Perne: V Evropi je preveč potencialnih teroristov, da bi lahko vse nadzirali. Da bi grožnja terorizma v prihodnjih petih letih pojenjala, ni verjetno

30. 12. 2016 06.30

Grožnja terorizma je realna, velika in narašča, opozarjajo strokovnjaki. Pravzaprav je treba nadzorovati toliko ljudi in informacij, da evropskim organom primanjkuje kadrov. Samo v Bruslju morajo na dan preveriti tudi do 600 namigov o potencialnem terorističnem delovanju. In kako je s pripravljenostjo Slovenije?

FOTO: 20 viralnih fotografij, ki so ovekovečile leto 2016 in navdušile na družbenih omrežjih

28. 12. 2016 16.56

Pravijo, da fotografija pove več kot 1000 besed. Tudi v letu 2016 so nastale številne fotografije, ki v eno samo podobo strnejo nek trenutek v času.

Erjavec pisal Melanii: Položaj prve dame Sloveniji v velik ponos

09. 11. 2016 10.43

Čestitke Donaldu Trumpu se vrstijo, slovenski politiki pa čestitajo tako novemu predsedniku kot tudi njegovi ženi, Slovenki Melanii. Erjavec je ob izvolitvi Trumpa povedal, da so volivci tisti, ki odločajo, hkrati pa poudaril, da čaka Trumpa nekaj težkih nalog. Cerar pa je vesel, da je Slovenija na nek način dobila prvo damo ZDA.

Kriza v Grčiji: država zaradi migrantov poka po šivih, turisti pa množično odpovedujejo počitnice

27. 02. 2016 15.27

Potni listi prišlekov z območij pod nadzorom IS v Nemčiji niso veljavni. Ljudje, ki želijo s temi dokumenti v Nemčijo, morajo zato imeti še kakšen drug dokaz svoje identitete. Medtem je zaradi poostrenih pogojev na balkanski migrantski poti, v Grčiji obtičalo na tisoče beguncev.

ČASOVNICA: Po čem si bomo Slovenci najbolj zapomnili leto 2015?

29. 12. 2015 06.48

Le še ščepec leta 2015 je pred nami. Na domačih tleh so ga zaznamovali številni dogodki, tako tisti, ki so nas navdušili, kot tudi tisti, ki se jih bomo spominjali z grenkim priokusom. V pregled leta smo strnili nekaj najbolj odmevnih domačih zgodb.

Ne le Rusija, tudi Irak pravi, da IS nafto tihotapi prek Turčije

07. 12. 2015 13.00

Napetosti z Rusijo bi lahko turško gospodarstvo v najslabšem primeru, če bi prišlo do ničelnih odnosov med državama, stale devet milijard dolarjev. Irak se je pridružil državam, ki Turčijo povezujejo s financiranjem džihadistov.

FOTO in VIDEO: Salah Abdeslam naj bi se skrival v Bruslju, prek Skypa kontaktiral prijatelje

21. 11. 2015 07.32

Salah Abdeslam je še vedno na begu, a naj bi se skrival v Bruslju. Belgijska vlada je stopnjo nevarnosti v Bruslju zvišala na najvišjo stopnjo. Turška policija je prijela Belgijca, ki ga sumijo, da je skrajnežem pomagal izbrati lokacije za napade v Parizu. "Ne v mojem imenu" pa so sporočali ljudje, ki so se v Italiji zbrali na demonstracijah proti terorizmu.