kri v blatu

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav
12. 03. 2023 07.00Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Pred 10 leti so mu odkrili 4. stadij raka na debelem črevesu, zdaj ozavešča druge
01. 03. 2023 15.19Začenja se mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki je v Sloveniji tretja najpogostejša oblika raka pri obeh spolih skupaj. V Sloveniji za to boleznijo vsako leto zboli več kot 1300 ljudi. Tako kot pri večini rakov je za uspešno zdravljenje pomembno zgodnje odkritje. A čeprav program Svit za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb pri nas poteka že 14 let, se še vedno vsaka tretja oseba na vabilo ne odzove.

Slovenski alpinisti preplezali 1100-metrsko steno v Himalaji, ki je ni še nihče
10. 11. 2022 12.04Matija Volontar, Bor Levičnik in Žiga Oražem so konec oktobra zagrizli v 6180 metrov visoko himalajsko goro Pomlaca, ki se je po zahodni steni ni lotil še nihče. Preplezali so 1100 metrov dolgo smer in jo poimenovali Screaming Barfies, saj si jo bodo zapomnili po 'peklenskem' mrazu. Njihov prvotni cilj je bil skoraj 7000 metrov visok Tengi Ragi Tau, a med aklimatizacijo so opazili Pomlaco, ki jih je priklicala s svojo tančico skrivnosti. Gora se namreč ne bohoti tako kot okoliški višji himalajski nebotičniki, zato je očitno manj privlačna za osvajalce vrhov in tako slabo raziskana.

V Evropi sum na salmonelo v čokoladnih izdelkih za otroke, odpoklic izdelkov tudi pri nas
06. 04. 2022 14.24Evropska agencija za varnost hrane ter Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni preiskujeta primere salmonele v nekaterih serijah čokoladnih izdelkov Kinder. Doslej je bilo potrjenih 105 primerov, še 29 je sumov na salmonelo, večinoma pri otrocih, mlajših od 10 let. Določeni izdelki so odpoklicani tudi pri nas. V primeru, da boste izdelek vrnili, vam je trgovec dolžan vrniti kupnino, so spomnili na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Znanstveniki v človeški krvi prvič odkrili delce mikroplastike
24. 03. 2022 17.00Pri analizi 22 vzorcev anonimnih darovalcev so znanstveniki pri 17 odkrili delce mikroplastike. Odkritje kaže, da lahko plastični delci potujejo po telesu ter da se lahko ti zadržujejo tudi v organih. Vpliv na zdravje še ni znan, vendar pa raziskovalce skrbi, saj so v laboratoriju že potrdili, da povzroča mikroplastika poškodbe človeških celic. Prav tako je znano tudi, da delci onesnaženega zraka vstopajo v telo in na leto povzročajo na milijone zgodnjih smrti.

Kako je Putin izgubil Ukrajino
20. 03. 2022 18.01Boleče, kako se nič ne naučimo iz trpljenja zgodovine. Boleče očitno je, kako klišejsko vojna zares prinese najslabše in najboljše v ljudeh. Pobesneli diktator v Moskvi sanjari o krvavih obnovitvah nekih zastarelih idej in sovjetskih cesarstvih, medtem pa so ceste in železnice polne starcev, žensk in otrok. Na vlaku iz Kijeva smo videli najhujše in najboljše, kar človeštvo premore. Ljudje na begu pred zlomom vojne pa vseeno polni sočutja. To je njihova zgodba.

Postenje – da ali ne?
12. 02. 2022 07.00Zagotovo poznate koga, ki se je vsaj enkrat v življenju postil. Morda ste postenje kdaj poskusili tudi sami. Nekateri se redno postijo, najpogosteje zato, da bi izgubili odvečne kilograme. Obstajajo različne vrste postenja: post s sokovi, z juhami, s sluzjo, celo z mlekom in žemljami. A kaj post, večurna, lahko tudi večdnevna ali celo večmesečna odsotnost hrane, pravzaprav povzroči v našem telesu? Ali s postom res shujšamo?

V koronakrizi odkrili za tretjino manj rakavih obolenj. Kakšni so razlogi?
18. 11. 2020 06.00Rak ostaja prvi zdravstveni problem naše družbe – kljub pandemiji bolezni covid-19, opozarjajo na ljubljanskem Onkološkem inštitutu. Podobno kot v tujini tudi pri nas v letošnjem letu beležimo občuten upad števila novo postavljenih diagnoz, v aprilu, denimo, celo za 30 odstotkov. O možnih razlogih za to smo govorili z družinsko zdravnico dr. Danico Rotar Pavlič, ki nam je iz prve roke povedala, kako se tudi pri njenih pacientih pojavljajo zakasnitve obravnav. Te pa imajo lahko usodne posledice.

Študija: Velika kužnost covida-19 tudi pri blažjih simptomih
01. 04. 2020 17.56Novi koronavirus zlahka širijo tudi bolniki z blažjimi simptomi, saj se virus aktivno razmnožuje tudi v zgornjih dihalih, so na podlagi analize devetih bolnikov ugotovili nemški raziskovalci. Do ugotovitev, ki bi zlasti lahko pomagale zdravnikom pri odločanju, koga in kdaj napotiti v domačo karanteno, pa so prišli tudi pri vprašanju kužnosti.

BLOG: Intoleranca na gluten in celiakija
14. 04. 2019 07.00Intoleranca na gluten je postala vzrok za zdravstvene težave vse več ljudi. Povzroča velik stres na organizem in lahko pripelje do utrujenosti nadledvičnih žlez ali celo izgorelosti nadledvičnic, tako da se sposobnost telesa, da proizvaja kortizol, praktično izniči, kar povzroča nastanek težav s težo, utrujenost in depresijo. Takrat je odstranitev glutena iz prehrane prvi korak k izboljšanju zdravja.

Osvojite dve prestolnici - Legionar Challenge 2017 v Ljubljani in Zagrebu
25. 01. 2017 07.43Legionar Challenge bo v letu 2017 potekal samo v glavnem mestu Slovenije in Hrvaške. Dve mesti, dve različni progi ter zanimive ovire in naloge, ki bodo v vas izzvale najboljše. Premagajte vse ovire in osvojite obe prestolnici.

Psiholog o tistih, ki pomagajo: 'Ni se enostavno vsak dan srečevati z nesrečami in trpljenjem ljudi'
24. 10. 2015 08.58Obdobje begunskega vala je tako s fizičnega kot psihičnega vidika naporno za vse, ki pomagajo prebežnikom, opozarja psiholog Umek. Mnogi so soočeni z razmerami, ki jih niso vajeni, prizadene pa jih še zlasti trpljenje otrok. Policiste skrbi tudi za lastno varnost, imajo delovnik, ki traja 12 ur in več, in so ločeni od svojih družin. Tudi oni so ljudje, ne roboti, pravi.

'Ženske naj ne trpijo bolečin, saj ni normalno, da jih boli'
19. 03. 2015 13.19Kronična medenična bolečina, ki vpliva na kvaliteto vsakdanjega življenja ženske, in neplodnost oziroma težavna zanositev. Dva simptoma, ki kažeta, da je nekaj narobe. Endometrioza je bolezen, ki je pogostejša od sladkorne bolezni, a večina sploh ne ve, da obstaja.

Zakaj nekateri okuženi z ebolo krvavijo, drugi pa ne?
09. 10. 2014 09.50V trenutnem izbruhu ebole v Afriki je do krvavitev prišlo le pri 18 odstotkih okuženih, navajajo pri ameriškem centru za nadzor bolezni. Prav zato bolezni sprva niso prepoznali, saj so bili simptomi podobni nekaterim drugim tropskim boleznim.

Nenavadni seksualni rituali
14. 08. 2013 06.30Čeprav ste prepričani, da spadate med tiste najbolj perverzne osebe, obstaja velika verjetnost, da vas bodo spodaj opisani seksualni rituali pošteno presenetili in celo šokirali. Vas bo minila volja do seksa ali si boste razširili obzorja?

Pozor, vroči dnevi so kot nalašč za okužbo s salmonelo!
27. 06. 2012 13.55Ena izmed hujših okužb z bakterijami je okužba s salmonelo, s katero se v Sloveniji vsako leto sooča približno deset tisoč ljudi. V poletnih dneh je nevarnost okužbe še toliko večja, zato previdnost ni odveč.

Simptomi raka, ki jih ne smete spregledati
23. 03. 2010 10.15Rak je bolezen, ki je velikokrat usodna ravno zaradi tega, ker je prepozno odkrita. Da bi se temu izognili in jo pravočasno odkrili, je treba poznati najzgodnejše znake. Preverite, kateri znaki so to!

'Presejanje rešuje življenja'
02. 03. 2008 12.27Za rakom na debelem črevesu vsako leto zboli več kot 1300 ljudi, kar ga uvršča v sam vrh po številu novoodkritih primerov.

Skrivnostna bolezen v Sudanu
14. 05. 2003 00.00Sudan se sooča s skrivnostno boleznijo, za katero je na jugu države v zadnjih treh tednih umrlo 11 ljudi, 178 oseb pa se je okužilo.