krajevni nalivi

Nevihtna linija dosegla Obalo: spremljajo jo nalivi in močan veter

05. 09. 2024 12.01

Slovensko obalo je dosegla nevihtna linija. Arso opozarja, da jo spremljajo močni sunki vetra in nalivi. Za krajši čas je lahko povišano tudi valovanje.

Na severozahodu države več močnih nevihtnih celic z nalivi in točo

14. 08. 2024 07.03

Na severnem Primorskem in Gorenjskem je popoldne nastalo več močnih nevihtnih celic, ki so jih spremljali nalivi in toča. Zaradi šibkih višinskih vetrov se nevihte niso pomaknile proti vzhodu. Zvečer se bo vremensko dogajanje sicer povsod umirilo, napovedujejo pri Meteoinfo.

Močan padavinski sistem s silovitimi nalivi se pomika čez državo

10. 06. 2024 10.58

Noč bo marsikje nevihtna. Nad jugozahodno Slovenijo je nastal močan padavinski sistem s silovitimi nalivi. V prihodnjih urah in v torek dopoldne se bodo predvsem v zahodni in osrednji Sloveniji še naprej pojavljale nevihte z nalivi.

Dele Slovenije zajele nevihte, Arso za večino države izdal rumeno opozorilo

02. 06. 2024 18.21

V nedeljo zvečer so predvsem osrednji, južni in vzhodni del Slovenije prešli močnejši krajevni nalivi, poroča Agencija za okolje, ki je za vso državo, razen osrednjeslovenske regije, izdala rumeno opozorilo za nevihte.

Rumeno vremensko opozorilo, sežanski gasilci že na teren

21. 09. 2023 13.50

Deževno vreme, ki prihaja nad naše kraje, bo po napovedih meteorologov vztrajalo vse do nedelje, od ponedeljka pa se spet obetajo bolj sončni dnevi. Ob deževju bodo naraščali vodotoki. Agencija RS za okolje (Arso) je izdala rumeno vremensko opozorilo, ki za petek in soboto velja za celotno državo. Zaradi današnjega popoldanskega naliva so imeli nekaj dela tudi sežanski gasilci, saj so preglavice povzročale meteorne vode.

Pirc Musarjeva po ogledu škode zagotovila, da bo pomoč prišla hitreje kot doslej

28. 07. 2023 10.21

Po vsej državi so v zadnjem času pustošila huda neurja, ki so za sabo pustila hude posledice. Po prvih ocenah je v neurjih 12. in 13. julija v 90 občinah nastalo za skoraj 2,5 milijona intervencijskih stroškov, v ta znesek še niso všteti stroški sanacije. Poleg tega bodo stroški še precej višji za intervencijo in sanacijo posledic neurij, ki so po vsej državi pustošila med 17. in 25. julijem – prizadetih je bilo 191 občin. Posledice neurij v Vojniku, kjer so še na delu intervencijske ekipe, si je ogledala predsednica Nataša Pirc Musar. Zagotovila je, da bo pomoč prišla hitreje, kot je doslej.

V Šentjur na pomoč prihaja tudi vojska, domačini rešili 9000 piščancev

25. 07. 2023 08.43

Nočno neurje je znova povzročilo več težav na Celjskem. Orkanski veter z močnimi nalivi je podiral drevesa, odkrival strehe stanovanjskih in gospodarskih objektov, številne ceste so bile neprevozne, ponekod je bila prekinjena oskrbe z elektriko. Hudo je bilo v predvsem v Šentjurju. V naselju Lutrje je odkrilo streho na piščančnji farmi, domačini pa so k sreči uspeli rešiti vseh devet tisoč piščancev in jih preseliti na varno. Prizadeti občini bo v sredo na pomoč pri odstranjevanju posledic neurij priskočila tudi Slovenska vojska.

Neurja v Sloveniji: nalivi, udari strel, nevihtni piš in toča

23. 06. 2023 07.06

Slovenije so zajela huda neurja, ki so jih spremljali siloviti krajevni nalivi, udari strel in močni sunki nevihtnega piša. Ponekod je padala tudi toča, ki je na nekaterih območjih presegla velikost kokošjega jajca. Na terenu so posredovali gasilci, ki so iz zalitih kleti črpali meteorno vodo, odstranjevali podrta drevesa, posredovali pa so tudi zaradi uničenja po toči. Ta je namreč poškodovala več poslopij. Nevihte so zvečer začele nastajati nad Tržaškim zalivom in zahodno obalo Istre. Okoli polnoči lahko zapiha tramontana, ki se bo kasneje obrnila v burjo.

Nevihte na vzhodu in severu države, nekatere ceste pod vodo

04. 06. 2023 08.12

Nevihte, ki so dopoldne začele nastajati nad zahodno Slovenijo, so zajele nekatere kraje na severu in vzhodu. Z uprave za zaščito in reševanje poročajo o prijavah dogodkov večjega obsega, aktivirali so prostovoljna gasilska društva. Voda je poplavila več cest in tudi kletnih prostorov objektov.

Na območju Maribora padala debela toča, uničenih več cest

23. 05. 2023 16.27

Del države je zajelo neurje. Najmočnejše nevihte so bile na Štajerskem, začele so se severozahodno od Maribora in se razširile proti Mariboru ter severnem delu Slovenskih Goric. Nekaj nalivov je bilo tudi na območju Karavank, Davče, Ljubljane in Zasavja. Neurje na mariborskem območju je uničilo več cest.

Zaradi padavin rdeče vremensko opozorilo za jugovzhodni del države

16. 09. 2022 09.19

Zaradi hudih nalivov, ki so težave povzročali že v četrtek, padavine pa se nadaljujejo tudi danes, so na nekaterih merilnih postajah izmerili celo rekordne količine padavin. Ponekod je v 24 urah padla večja količina padavin, kot v celotnem poletju. Zaradi obilnih padavin so že čez dan za večji del države razglasili najvišjo stopnjo vremenskega opozorila, je pojasnil meteorolog Brane Gregorčič. "Stanje je resno, a še ne kritično," pa je dejal hidrolog Andrej Golob. Visokovodni val se namreč pomika v spodnji tok, zaradi česar bi lahko kasneje tudi v tem odseku dosegli maksimalen pretok, ki pa bi nato začel upadati.

Zakaj nas obilne padavine najpogosteje zajamejo prav jeseni?

16. 09. 2022 08.16

Suše je v večjem delu Slovenije konec. Nizkovodne razmere so ponekod v le nekaj urah zamenjale narasle vode in poplave. Zajelo nas je namreč prvo obilnejše deževje v letošnji meteorološki jeseni. Ponekod je v le 24 urah padlo že skoraj toliko dežja, kot ga je pred tem padlo v celem poletju skupaj. In deževje se bo še nadaljevalo. Seveda ni prav nobeno naključje, da nas večdnevne obilne padavine najpogosteje zajamejo prav jeseni.

Zbudili smo se v najtoplejše septembrsko jutro v zgodovini meritev

15. 09. 2022 08.14

Minula noč je bila ena najtoplejših septembrskih noči v zgodovini meteoroloških meritev. V večjem delu Slovenije se živo srebro do jutra ni spustilo pod 20 stopinj Celzija, zato lahko govorimo o tropski noči. V prihodnjih dneh bo na vreme pri nas vplival ciklon s hladno fronto, ki nam bo poleg občutne ohladitve prinesel tudi obilne padavine. Ponekod bo do sobote zvečer lahko padlo celo več dežja, kot ga je padlo v celem poletju skupaj, zato bodo manjše reke in hudourniški vodotoki po dolgem času dosegli velike pretoke, nekateri bodo lahko tudi poplavili.

Pestro nevihtno dogajanje: poličast oblak, močnejši nalivi in nevarnost plazov

08. 09. 2022 07.18

Pestro nevihtno dogajanje se je iznad Italije in severnega Jadrana razširilo tudi nad zahodno Slovenijo. Agencija RS za okolje je za celotno državo izdala oranžno opozorilo. Pojavljali so se krajevno močnejši nalivi, sunki vetra in številni udari strel. Največ padavin so izmerili na Krasu, gasilci pa so imeli največ dela na Obali, v okolici Sežane ter na območju Ljubljane.

Veter podiral drevesa in odkrival strehe, plaz ustavil promet

08. 09. 2022 10.21

Neurja so danes povzročila težave v več delih Italije. Iz mesta Civitavecchia blizu Rima in okolice Gardskega jezera poročajo celo o tornadih, obilno deževje pa je povzročilo zemeljske plazove v pokrajini Como v Lombardiji. Marsikje so morali zaradi podrtih dreves posredovati gasilci.

Po zelo vročem četrtku prihaja dobrodošla osvežitev, a tudi možnost neurij

18. 08. 2022 09.01

Četrtkovo popoldne je večjemu delu Slovenije prineslo najvišje temperature v tem tednu, hkrati pa nas je dosegla hladna fronta. Nad državo se tako pomika pas neviht z močnimi sunki vetra. Še več nevihtnega dogajanja nam bosta prinesla noč na petek in petkovo dopoldne, ko bodo ponovno možna neurja z močnimi sunki vetra in nalivi, na manjših območjih pa bosta možni tudi sodra in drobna toča.

Vročina bo popustila, krajevne nevihte prinašajo tudi točo

04. 07. 2022 08.11

Hladna fronta se pomika severno od Alp proti vzhodu, kar ob veliki pregretosti ozračja obeta pestro vremensko dogajanje. Nekatere dele države so že zajeli nalivi in plohe, večji nevihtni sistemi se bodo od zahoda pomikali proti vzhodu. Na Arsu so opozorili, da se nakazuje na možnost pojava toče, močnih sunkov vetra in nalivov. Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki. Ponedeljek nam je sicer prinesel še drugi vrhunec prvega letošnjega vročinskega vala – v Biljah se je živo srebro povzpelo kar do 38,4 stopinje Celzija.

Neurja povzročila nekaj nevšečnosti, ponedeljek bo pretežno sončen

06. 06. 2022 06.09

Nad severno Italijo se je v nedeljo pozno popoldne izoblikovala nevihtna linija, ki je ob približevanju Sloveniji oslabela. Vreme pri nas ponoči sicer ni povzročalo večjih nevšečnosti, je pa v nedeljo kot jajce velika toča prizadela predvsem območje Frankolovega. Kljub vremensko pestrem vikendu bo ponedeljek v večjem delu Slovenije sončen z le majhno možnostjo za nastanek popoldanskih ploh in neviht, poroča naš hišni prognostik Rok Nosan.

Meteorna voda v Ljubljani zalivala ceste, podvoze in kleti

11. 07. 2021 21.25

Ob močnejšem nalivu, ki je popoldne zajelo območje Ljubljane, je Uprava za zaščito in reševanje zabeležila več kot 70 klicev zaradi poplavljanja meteorne vode. Na ljubljanski Gasilski brigadi so potrdili, da voda vdira v kleti stanovanjskih objektov ter da so gasilci na terenu.

Nevihte z močnimi nalivi povzročale težave na Primorskem in Notranjskem

17. 05. 2021 06.20

Letošnja pomlad nam daljšega obdobja stabilnega vremena še ni prinesla in prav nič ne kaže, da se bo to kmalu spremenilo. Slovenijo je prešla hladna fronta, ki so jo spremljali močnejši nalivi, zlasti na Primorskem in Notranjskem. Nestanovitno vreme v zadnjih tednih je posledica pogostega spusta svežega zraka iznad severnega Atlantika, zaradi katerega bo letošnja pomlad pri nas najhladnejša v zadnjih 20 letih.

Prihodnji teden se v naše kraje vrača zima

07. 02. 2021 07.00

Kot vse kaže, zima še ni rekla zadnje besede. Ravno nasprotno, glede na najnovejše izračune meteoroloških modelov nas njen vrhunec šele čaka. Za to bo poskrbel spust zelo mrzlega polarnega zraka, ki bo naše kraje dosegel v drugi polovici prihodnjega tedna.

Reke bodo naraščale, možna manjša razlivanja

15. 10. 2020 07.00

Po sončni sredi bo četrtek minil v znamenju oblakov in padavin, predvsem v južni Sloveniji bodo možni krajevni nalivi. Na Gorenjskem bo dovolj hladno, da bo ob močnejših padavinah snežilo do višje ležečih dolin, drugod bo meja sneženja večji del dneva na nadmorski višini 1500 metrov, proti večeru pa se bo spustila na okoli 1100 metrov. V petek bomo še deležni nekaj padavin, ob koncu tedna pa kaže na večinoma suho in deloma sončno, a še vedno precej hladno vreme za ta čas. Oktober bo tako najverjetneje šele drugi letošnji mesec s temperaturo pod dolgoletnim povprečjem.

Arso umaknil oranžno opozorilo, namesto neurij s točo zgolj krajevni nalivi

18. 08. 2020 07.27

Ponedeljkova neurja so poskrbela, da so imeli gasilci spet polne roke dela. Veter je odkrival strehe in podiral drevesa, padala je toča v velikosti kokošjih jajc. Agencija RS za okolje je danes za južni del Slovenije izdala oranžno opozorilo pred nevihtami, a ga je pozneje umaknila. "Razmere za nastanek neurij s točo in vetrom so danes namreč veliko manj ugodne, kot so bile včeraj. Danes lahko nekaj težav povzroči le kakšen krajevni naliv," pravi naš vremenski prognostik.

Na Obali in v Moravskih Toplicah kot oreh debela toča

17. 08. 2020 07.01

Gasilci imajo spet polne roke dela. Močan veter v občini Šentrupert je deloma razkril tri strehe stanovanjskih hiš in dveh gospodarskih poslopij. Najdebelejša toča, tudi v velikosti kokošjega jajca, je padala v okolici Moravskih Toplic ter na območju med Dravogradom in Muto. V Sevnici je podrlo več dreves in semafor. Na območju Mute je brez elektrike ostalo 70 odjemalcev, v okolici Ptuja pa je voda zalila več cest.

Zakaj nastanejo močni nalivi?

07. 08. 2020 06.00

Prejšnje dni sta zaznamovala ciklon in hladna fronta, ki se je počasi pomikala čez Alpe. V višinah je pihal vlažen jugozahodni veter, pri tleh šibak vzhodnik. Velika količina vlage, spreminjanje hitrosti in smeri vetra z višino ter velika temperaturna razlika med tlemi in višinami so dober recept za močne nalive. V naslednjih dneh bo vreme pokazalo svojo lepšo plat, nevihte z nalivi bodo zelo redke.

Gasilci posredovali na več kot 500 lokacijah

30. 07. 2020 06.22

Neurje z močnimi nalivi in vetrom, ki je ponekod s seboj prineslo tudi več kot pet centimetrov debelo točo, je povzročilo ogromno škodo na objektih, avtomobilih in vrtninah. Pristojne službe, ki so delale pozno v noč, danes nadaljujejo z intervencijami na terenu, pregledujejo najbolj ogrožene objekte in odpravljajo največje težave. Na delu so že tudi zavarovalnice, saj je prijav škode ogromno. Zavarovalnice za prijavo te medtem priporočajo elektronske poti.

Ponekod po Sloveniji toča, dogajanje bo burno tudi jutri

21. 07. 2020 17.18

Manjša, a precej močna nevihta se je malo pred 20. uro razvila na Goričkem in kasneje na svoji poti proti jugovzhodu oplazila Moravske Toplice, kjer je padala toča v velikosti lešnika. O hujših posledicah za zdaj ne poročajo. Še precej bolj pestro in tudi nevarno dogajanje pričakujemo jutri, ko nas bo dosegla oslabljena hladna fronta.

Dva sončna in vroča dneva, nato bo vreme spet bolj spremenljivo

20. 07. 2020 07.00

Za letošnje poletje je značilno hitro menjavanje zelo toplih in hladnejših obdobij. Tako na vsakih nekaj dni pride fronta s padavinami, ki osveži ozračje, zato letošnje poletje marsikoga bolj spominja na april. Tudi v nadaljevanju meseca ne bo veliko drugače. Po sončnem in vročem začetku tedna nas bosta v drugi polovici tedna prešli dve fronti s precej izrazitimi padavinami in nekoliko nižjimi dnevnimi temperaturami.

Ob koncu tedna se bo marsikje prvič letos ogrelo nad 30 stopinj Celzija

26. 06. 2020 07.00

Medtem ko smo imeli lani v tem času že drugi vročinski val s temperaturami celo do 37 stopinj Celzija, pa je letošnje leto zaenkrat bolj prizanesljivo do vseh, ki ne marate vročine, saj na prve tridesetice v večjem delu Slovenije še čakamo. Kot vse kaže, jih bomo le dočakali v prihodnjih dneh, kar je približno dva tedna kasneje, kot se je to običajno zgodilo v zadnjih tridesetih letih.

Arso opozarja na nevarnost poplav v Prekmurju in na razlivanje rek na SV države

14. 06. 2020 06.15

Nedeljsko popoldne so zaznamovale številne plohe in nevihte. Težišče vremenskega dogajanja je bilo sprva nad Štajersko, Koroško in Prekmurjem, pozno popoldne pa se je preselilo nad Dolenjsko in Posavje. Nevihte so se nad določenimi območji zadržale dlje časa, kar je povzročilo težave z meteornimi vodami in hudourniškimi vodotoki. Na Arsu so nevarnost razlivanja rek razglasili za severovzhod države, opozorilo za nevarnost poplav pa za Prekmurje.