korona kriza

Kaj so razlogi za trenutno pomanjkanje zdravil v Evropi?

03. 07. 2023 18.28

Kako naj si razlagamo dejstvo, da je v tem trenutku okoli 300 zdravil, ki jih je na slovenskem trgu praktično nemogoče dobiti? Kako naj si starši otroka, ki ima angino, razložijo, da v lekarni niso mogli dobiti Ospena? Tudi Ospamoxa dlje časa ni bilo. Farmacevti mirijo, da četudi vašega zdravila trenutno ni, se vedno najde primerna zamenjava. Pa vendarle, kaj je razlog, da zdravil ni?

Balladero: Srce niso nujno le vrtnice, lahko so tudi kitare in klavir

10. 04. 2023 09.37

Dominik Bagola, vsem dobro poznan kot Balladero, je po nedavno izdanem tretjem albumu Neon srce pred novim izzivom, saj ga kani predstaviti 16. aprila v hramu slovenske kulture, Cankarjevem domu. Več o plošči, njenem nastajanju in skorajšnji veliki premieri, nam je zaupal v intervjuju.

Otroško srčno kirurgijo zapustil vrhunski strokovnjak, UKC: ni razloga za skrb

24. 03. 2023 09.04

Po nekaj letih zatišja znova poročamo o težavah na otroški srčni kirurgiji. Sodelovanje z UKC Ljubljana je namreč prekinil vrhunski češki kirurg Roman Gebauer, ki je pred petimi leti prišel reševat program. Kot zagotavljajo na UKC Ljubljana, ni razloga za skrb in da otroke s takšnimi težavami normalno obravnavajo. Še vedno pa si želijo sodelovati z dr. Gebauerjem in za to si bodo prizadevali, so povedali na novinarski konferenci. K sodelovanju so začasno povabili slovenskega kirurga Janeza Vodiškarja, ki dela v Stuttgartu in je UKC zapustil leta 2014.

Strošek izolacije z ZZZS na delodajalca? 'Ni pravi čas za obremenitve gospodarstva'

19. 10. 2022 16.04

Delodajalske organizacije nasprotujejo predlogu Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni covid-19, ki strošek nadomestila za izolacijo z ZZZS prenaša na delodajalce. Kot pravijo, bodo podjetja in samostojni podjetniki s tem postavljeni pred novo tveganje, visoko poslovno negotovost ter dodatna stroškovna bremena, zakon pa potiska tudi zavarovance v slabši položaj.

'Želeli so samo njoke. Tega nisem hotel postreči, ker to ne more biti dobro'

03. 08. 2022 08.38

Čeprav hrvaški gostinci s svojimi precej zasoljenimi cenami polnijo naslovnice ne le doma, ampak kar po Evropi, so prepričani, da brez pomoči države ne bodo mogli preživeti nove, tokrat ekonomske krize. Če ne bo ukrepov, pravijo, bo korona videti kot otroška igra.

Negotovost zaradi ukrajinske krize, napoved rasti BDP znižana na 4,2 odstotka

28. 04. 2022 06.17

Po seji vlade je finančni minister Andrej Šircelj predstavil nacionalni reformni program in program stabilnosti za leto 2022, ki ju mora Slovenija tako kot preostale države članice najpozneje do konca tega meseca poslati v Bruselj. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov. Da sta bila dokumenta sprejeta v času izjemnih tveganj, je uvodoma poudaril minister. Spomnil je, da je po koronakrizi prišlo še do vojne v Ukrajini. Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved rasti BDP za letos znižal za pol odstotne točke, s 4,7 odstotka na 4,2 odstotka.

Phuturoid: Patologija narcisoidnega psihopata

18. 03. 2022 17.07

Phuturoid je najnovejši projekt, za katerim stoji Giani Poposki, ki ga najbolj poznamo kot frontmana domače metal veselile Noctiferia. Pravi, da gre za trio, v katerem sta tudi njegova dva alter ega, s katerima se druži na dnevni bazi. Več o vsem, tudi prihajajočem albumu, nam je zaupal v pogovoru.

Stroka po besedah Hojsa predlagala strožji nadzor na mejah

21. 12. 2021 13.21

Bo vlada prepovedala silvestrovanja in zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo? Tudi o tem so danes razpravljali ministri in strokovna skupina za covid-19. Medtem ko minister za zdravje opozarja pred odlašanjem z zaostrovanjem ukrepov, je minister za gospodarstvo prepričan, da so razmere dovolj dobre za opuščanje omejitev. Tako minister Počivalšek kot obrtniki in podjetniki soglasno nasprotujejo zapiranju ali omejevanju gospodarstva, strinjajo pa se, da je treba spoštovati pogoj PCT, najbolj prizadetim panogam pa zagotoviti ukrepe pomoči.

Z aplikacijo do več lokalnih živil v slovenskih restavracijah in manj zavržene hrane

19. 12. 2021 09.52

Slovenska gostinska branža je bogatejša za platformo Proky, ki naj bi na enem mestu združila gostince, velike dobavitelje, lokalne dobavitelje in kmete. Cilj? Restavracijam olajšati naročanje, znižati stroške nabave, po drugi strani pa tudi skrajšati dobavno verigo in doprinesti k temu, da bo na krožnikih več kvalitetnih lokalno pridelanih živil in manj zavržene hrane. Gostinci lahko platformo zaenkrat uporabljajo brezplačno, saj njeni ustanovitelji pravijo, da se zavedajo, kako zelo jih je prizadela koronska kriza.

Kam investirati denar? Čistilka, ki je zaslužila milijone evrov v krizi. Novo. Umetnost bogastva za običajne ljudi.

09. 12. 2021 00.15

(Korona)kriza kot priložnost: hitro prilagajanje trgu žanje sadove

10. 11. 2021 18.44

"Svet gre hitreje naprej, kot ga naš sistem dojema. Konceptualno smo zastali na neki točki in capljamo na mestu, dejansko pa svet potrebuje spremembe, svet stoji na njih. Naša inovativnost, razmišljanje zunaj okvirjev je edina pot, da preživimo, da nastavimo prihodnost za prihodnje rodove, in če karikiram, tudi za naše pokojnine," je ob razglasitvi najbolj inovativnih podjetji razmišljal Tomaž Kostanjevec, direktor javne agencije Spirit Slovenija.

Skupaj naprej v boj z najbolj črnimi dnevi epidemije

07. 11. 2021 20.58

Ko smo objavili, da bosta dve največji slovenski televiziji združili moči v skupni oddaji o covidu-19, so vsi začeli spraševati, ali bodo res videli isto stvar, če bodo v četrtek ob 20. uri s TV SLO 1 preklopili na POP TV. Ljudje kar ne verjamejo, da bodo na obeh programih prvič v zgodovini videli isto oddajo istočasno. Pa jo bodo, oddajo Skupaj naprej. V njej bodo nastopili različni strokovnjaki, ne bo pa politikov. To bo oddaja, ki ne želi razdvajati in v kateri ne bo prostora za prepire, ampak bo nosila enotno sporočilo, da smo vsi v istem čolnu.

Poklukar poziva dijake in študente, naj se vključijo v delovni proces bolnišnic

07. 11. 2021 09.08

Minister za zdravje Janez Poklukar je na izobraževalne zavode za poklice v zdravstveni negi naslovil poziv k vključevanju dijakov in študentov v teh izobraževalnih zavodih v delovni proces bolnišnic. Pri tem je opozoril na strmo naraščanje števila covidnih bolnikov v bolnišnicah, so sporočili z ministrstva za zdravje.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju

29. 10. 2021 09.22

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Janša: NIJZ je na začetku epidemije funkcioniral kot v 19. stoletju

24. 09. 2021 06.44

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, je nadaljevala svoje delo. Na današnjo sejo je bil kot priča vabljen predsednik vlade Janez Janša, ki je bil kritičen do pripravljenosti NIJZ na epidemijo. Zdravstvena kriza je po njegovi oceni razkrila tudi velikansko ignoranco do oskrbe starejših, ki se je nabirala desetletja.

Ali veste na kaj morate biti pozorni pri izbiri hitrega antigenskega testa za samotestiranje in kako enostavno je pravzaprav samotestiranje ?

14. 09. 2021 00.15

Že nekaj dni pred začetkom šolskega leta, ko je bila učencem 7., 8. in 9. razreda osnovne šole ter dijakom in nekaterim drugim skupinam ponujena možnost brezplačnega prostovoljnega samotestiranja, se je pokazal izreden interes za novo obliko preverjanja okužbe s hitrimi antigenskimi testi, ki določijo prisotnost SARS-CoV-2 antigena.

Koronakriza veliko družin potisnila na socialni rob

25. 08. 2021 08.15

Koronakriza je zelo močno zarezala v življenja družin, ki so se zaradi izgube služb enega od staršev znašle na socialnem dnu. In takšnih družin je iz dneva v dan več. Če je bil kos kruha z maslom včasih za marsikoga povsem običajen zajtrk, zdaj nekaterim predstavlja že čisto pravi luksuz. Takim družinam je treba pomagati in jim v najhujših trenutkih stati ob strani. Zato je tu tudi Veriga dobrih ljudi, ki tem družinam pomaga, da znova najdejo pot do dostojnega življenja.

Epidemiološke razmere v Franciji vse težje, vandali napadli več cepilnih centrov

11. 08. 2021 15.57

Epidemiološke razmere v Franciji so zaradi koronavirusne različice delta vse težje, je poudaril francoski predsednik Emmanuel Macron. Razmere so najhujše na otokih Martinique in Guadeloupe v Karibskem morju. To je po Macronovih besedah dokaz, da se je treba cepiti, saj je precepljenost na teh otokih nizka. Vandali so medtem napadli več cepilnih centrov in druge zdravstvene ustanove, nekatere so porisali tudi z nacističnimi simboli.

Številna podjetja okrepila dobičke in presegla pričakovanja

29. 07. 2021 13.31

Številna podjetja, od farmacevtskih do proizvodnih in tistih s hitro prehrano, so po velikih lanskoletnih izgubah povečala četrtletni dobiček in prihodke. Facebook je tako v četrtletju na primer podvojil dobiček, Apple je zaslužil toliko kot običajno le v času božično-novoletnih praznikov, Samsung je zabeležil več kot 70-odstotno rast, o rekordnem dobičku poroča Volkswagen, pričakovanja pa je presegel tudi McDonalds.

Zdravniki se bojijo vojaške hunte, bolnike zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov

22. 07. 2021 18.48

V Mjanmaru se po februarskem vojaškem udaru, ko so ljudje na kisikove bombe čakali po več ur, hudo bolni pa, ker so se bali obiskati prenatrpane bolnišnice s premalo zaposlenimi, umirali doma, znova soočajo s hudim valom okužb. Ker so bili zdravniki ključni gonilniki začetnega protestnega gibanja, se bojijo aretacij in mučenja, bolnike pa zato v sklopu skrivne zveze prostovoljcev zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov.

Brkovi: Seks in droga, adijo korona?

12. 07. 2021 07.00

Kako sproščeno je spet lahko na kakem koncertu, smo lahko bili priča pretekli vikend, ko je v Radencih nastopila hrvaška punk-rock-folk atrakcija Brkovi. Ob upoštevanju pogoja PCT, kajpak. Sicer pa so nam zanimiv recept ponudili kar sami, ko so parafrazirali eno svojih pesmi ...

Prve mobilne enote za cepljenje bodo v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju

22. 06. 2021 09.52

V ponedeljek so v Sloveniji opravili 2177 PCR-testov in ob tem potrdili 65 novih okužb. Delež pozitivnih testov je triodstoten. Hospitaliziranih je 92 oseb s covidom-19, od tega jih več kot tretjina, 33, potrebuje intenzivno terapijo. Umrla je ena oseba s covidom-19. Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bosta predvidoma jutri zaživeli prvi mobili enoti za cepljenje v Sloveniji, v Mariboru in na Ptuju. Jelko Kacin ga je dopolnil: dve enoti bosta od jutri tudi v Ljubljani, in sicer ob Filipovem dvorcu ter v Tivoliju.

'V zakonu razen bonov ni ničesar, kar bi rešilo turistično panogo'

17. 06. 2021 11.05

Slovenska turistična podjetja so z velikim ogorčenjem sprejela zadnji predlog interventnega zakona za turizem, ki predvideva izpustitev enkratnega dodatka ali nadaljnjega kritja fiksnih stroškov. "V zakonu ni razen izdaje novih bonov predvidenega praktično ničesar, kar bi lahko rešilo turistično panogo," opozarjajo in poudarjajo, da so boni le kratkoročna rešitev manjšega segmenta slovenskega turizma.

Kacin napovedal dodatne odmerke cepiva iz ene od sosednjih držav

27. 05. 2021 06.00

Nezadovoljstvo v cepilnih centrih in pri ljudeh, ki so se prijavili na cepljenje, je zaradi pomanjkanja cepiv ta teden veliko. Kacin je napovedal, da bomo prihodnji teden prejeli dodatne odmerke od ene izmed sosednjih držav in dodal, da bo cepiva, čeprav smo daleč od količine, ki bi jo morali v tem tednu prejeti, dovolj. Pojasnil je, da glede precepljenosti s prvim odmerkom sicer zaostajamo, a smo s precepljenostjo z drugim odmerkom med boljšimi v EU. Povedal je, da se je povečalo zanimanje za cepivo AstraZenece, še vedno pa verjame tudi, da bomo do poletja dosegli več kot 60-odstotno precepljenost.

Vlada uvaja seznam temnordečih držav, spremembe pri prehajanju meja

26. 05. 2021 06.15

Vlada je na Brdu pri Kranju znova razpravljala o koronskih ukrepih. Večjih sprememb, čeprav smo po trenutnih številkah prešli v zeleno fazo, ni. Vlada po novem uvaja seznam temnordečih držav, spremembe so tudi pri prehajanju meja – otroci do 15. leta, ki potujejo v organiziranem spremstvu, po novem ne bodo več potrebovali negativnega testa.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši

25. 05. 2021 06.00

Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Gostinci: Vse, kar se dodatno sprosti, je dobrodošlo

17. 05. 2021 13.22

Gostinci so veseli dodatnega sproščanja ukrepov za preprečevanje širjenja okužb, a hkrati v en glas poudarjajo, da za uspešno poslovanje potrebujejo še večje omilitve ukrepov, zlasti kar se tiče trimetrske razdalje med mizami. Ob tem opozarjajo tudi na kadrovsko problematiko, saj so v času zaprtja mnogi zapustili gostinsko branžo.

Precepljenost na Sejšelih 60-odstotna, okužbe kljub temu naraščajo

16. 05. 2021 10.53

Ena najbolj precepljenih držav na svetu se sooča z izbruhom okužb s koronavirusom. Medtem ko se druge države trudijo zagotoviti dovolj cepiv, so Sejšeli v zavidljivem položaju, saj so že v celoti imunizirali več kot 61,4-odstotka prebivalstva. Kot kaže, to še ni dovolj, da bi zaustavili širjenje covida-19. "Nihče od cepljenih na Sejšelih ni umrl in med hospitaliziranimi je velika večina necepljenih," je medtem zapisal Roman Jerala s Kemijskega inštituta in dodal, da številke kažejo, da "cepiva lepo delujejo".

Cepiva proti covidu-19 ne bodo zaščitena kot intelektualna lastnina?

06. 05. 2021 06.44

Ameriška trgovinska predstavnica Katherine Tai je naznanila, da ZDA podpirajo odpravo zaščite intelektualne lastnine za cepiva proti covidu-19. Gre za umik patentov, avtorskih pravic, zaščite industrijskega oblikovanja in zaupnih informacij, kar bi omogočilo razširitev proizvodnje in dobave cepiva. Pravila bi opustili za nekaj let oziroma dokler ne bi premagali pandemije. Potezo ZDA je nemudoma pozdravil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podporo pa je izrazila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.