korona dodatek

Minilo je pet let: prvi okužbi sledil plaz

04. 03. 2025 08.44

Bilo je 4. marca 2020, že v večernih urah, ko je odhajajoči predsednik vlade Marjan Šarec na družbenem omrežju na kratko sporočil: "Odkrili prvo okužbo s koronavirusom tudi pri nas." Potrdili so jo pri moškem, ki se je par dni prej s skupino potnikov prek Italije vrnil iz Maroka. In prav Italija je bila največje žarišče zunaj Kitajske. Ko so v Sloveniji potrdili prvi primer, je pri naših zahodnih sosedih število smrtnih žrtev že doseglo sto, v več delih države je bilo javno življenje ustavljeno, Bergamo je bil na kolenih.

Vračilo nezakonitih glob: komu, kdaj, kako?

20. 09. 2023 18.50

Poslanci so potrdili zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov. Uvedenih je bilo več kot 62.000 prekrškovnih postopkov in izrečenih za okoli 5,75 milijona evrov glob. Približno toliko je predvideno za popravilo krivic, čeprav je bilo dejansko izterjanih le za 1,77 milijona evrov glob. Na ministrstvu za pravosodje zdaj pojasnjujejo, kako do povračila glob.

30+2 leti Big Foot Mame v Stožicah

21. 05. 2022 12.14

Končno. Tisti dan v tednu. Zasedba Big Foot Mama ga je tokrat čakala dlje kot ponavadi. Korona jim jo je zagodla krepko, da na koncu ni bilo 30, temveč še dve leti za povrh. A Stožice so pokale po šivih. Povsem razprodane. Z rdečim ringom vred. Norija.

Analizirajo vzorce za PCR-testiranje in delajo 'do skrajnosti svojih zmožnosti'

26. 01. 2022 19.19

Zaposleni na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) delajo na skrajnem robu svojih zmožnosti, od 12 do 14 ur dnevno, je opozoril predstojnik Miroslav Petrovec. Gre za enega od dveh laboratorijev, ki analizirata večino vzorcev za PCR-testiranje na koronavirus v Sloveniji. Vzorce sprejemajo vsak dan do 19. ure, zaradi izjemnih obremenitev jih nato analizirajo čez noč. Aparature za analizo tako delajo praktično nepretrgoma, zato se pogosto pokvarijo.

Upokojenci z nižjimi pokojninami in invalidi prejeli solidarnostni dodatek

14. 01. 2022 06.16

Upokojenci z nižjimi pokojninami in prejemniki invalidskih nadomestil so danes prejeli solidarnostni dodatek, ki ga predvideva deseti protikoronski zakon. Odvisen je od višine pokojnine oziroma nadomestila in znaša od 130 do 300 evrov.

Katere vitamine jesti med okužbo, koliko počivati in ali lahko telovadimo?

08. 01. 2022 19.34

V Sloveniji je trenutno aktivno okuženih več kot 30.000 ljudi, kar je največ od začetka epidemije. V bolnišnicah se zdravi 538 covidnih bolnikov, okuženi izolacijo prestajajo doma. Pri tem je ključno, da z zdravimi člani istega gospodinjstva nimajo stikov oziroma da v skupnih prostorih ves čas nosijo masko in se razkužujejo. Kaj še svetuje stroka? Katere vitamine jesti in koliko počivati? Lahko med okužbo telovadimo? In kdaj je skrajni čas, da poiščemo pomoč?

V veljavi PKP 10: novi solidarnostni dodatki, podaljšanje turističnih bonov

30. 12. 2021 06.37

Z današnjim dnem je začel veljati nov interventni zakon za omilitev posledic covida-19. Med ukrepi, tokrat vrednimi 280 milijonov evrov, so novi dodatki, odškodninska odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Začasno se zvišuje zgornja meja uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.

Vlada podaljšala izplačevanje dodatka za neposredno delo s covidnimi pacienti

17. 12. 2021 19.21

Vlada je podaljšala obdobje izplačevanja dodatka za neposredno delo s pacienti oz. uporabniki s covidom-19. Veljavnost tega ukrepa, ki bi se sicer iztekla z 31. decembrom, podaljšuje do 30. junija prihodnje leto. Za enako obdobje je vlada podaljšala tudi veljavnost določenih ukrepov iz zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva

04. 12. 2021 12.25

Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Humanitarne organizacije: Solidarnostni dodatek si zasluži več ranljivih skupin

24. 11. 2021 17.07

Humanitarne organizacije vladi predlagajo, naj med prejemnike enkratnega solidarnostnega dodatka, ki ga je predvidela v novem interventnem zakonu, vključi še več družbenih skupin. Za zmanjšanje in nadaljnje preprečevanje revščine v Sloveniji bi morali povečati obseg upravičencev do solidarnostnega dodatka, so prepričane.

Vlada novi interventni zakon, vreden 180 milijonov evrov, poslala v potrditev v DZ

22. 11. 2021 17.04

Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.

Covid pri nosečnicah: 'V zadnjem mesecu so mehansko ventilacijo potrebovale štiri nosečnice'

18. 11. 2021 18.39

Novi koronavirus ne prizanaša niti nosečnicam. Necepljene imajo vsaj štiri- do petkrat večjo možnost, da bodo imele težji potek bolezni in da bodo zaradi tega potrebovale podporo respiratorja. V letu in pol so v ljubljanski porodnišnici sprejeli že okoli 20 hudo bolnih nosečnic, ki jim je pri dihanju pomagal respirator. Prav pri vseh pa so morali otroka na svet spraviti pred rokom, nekateri otroci so bili tudi nedonošeni. Kako nevarne so respiratorne bolezni v času nosečnosti, se s cepljenjem bodoče mamice lahko zaščitijo in kakšen vpliv pravzaprav ima to na otroka?

Vlada s proračunskimi prerazporeditvami tudi za covidni dodatek

08. 11. 2021 20.44

Vlada je odločila o več prerazporeditvah pravic porabe sredstev državnega proračuna. Med drugim je zagotovila 35,5 milijona evrov za kritje dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v javnem sektorju, ki ga je javnim uslužbencem iz proračuna zagotovil zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covida-19.

Turistična zbornica za podaljšanje bonov do 15. aprila 2022

05. 11. 2021 15.33

Turistično gostinska zbornica Slovenije (TGZS) vladi predlaga podaljšanje možnosti unovčevanja lanskih turističnih bonov in letošnjih bonov 21 do 15. aprila prihodnje leto. Zaradi trenutne epidemiološke slike se namreč veliko gostov odloča za prestavitev rezervacij, je pojasnil direktor zbornice Fedja Pobegajlo.

Kako se v Diagnostično-terapevtskem servisu borijo za življenja najtežjih bolnikov s covidom?

28. 10. 2021 19.14

Naša ekipa je vstopila v Diagnostično-terapevtski servis. Zato, da še enkrat pokaže, kakšne so razmere v naši največji bolnišnici v državi, kjer skrbijo za vse hudo bolne, ob tem pa še za 170 covidnih bolnikov. Občutki so milo rečeno presunljivi. Postelje, ena zraven druge, vse so polne. In ne, to niso starostniki, temveč ljudje, stari med 30 in 40 let. Samo v času našega snemanja sta dva bolnika zaradi covida življenje izgubila. To so prostori, kjer življenja visijo na nitki. Prostori, kjer najhuje bolne paciente prekrivajo cevke. Cevka pri cevki, aparat pri aparatu. V umetni komi so. Prostori, kjer zdravstveno osebje naredi vse, da se pljuča ne bi sesedla.

Zdravstveni delavci: Vlada ne pozna našega dela, saj že vseskozi svetujemo glede cepljenja

23. 10. 2021 07.00

Prepričujte, lobirajte, zapisujte, cepite – več jih prepričate, višja nagrada bo vaša. Ne, to ni kakšna nagradna igra, niti ne pogodba za trgovskega potnika – to je poseben vladni projekt za zvišanje precepljenosti, po številu prepričanih in cepljenih bi nagrajevali time družinske medicine po posebni lestvici. "Popolnoma zavržen, nepremišljen in škodljiv vladni projekt, ustavite ga takoj, škoda, da nas niste vprašali niti za mnenje nanj," odgovarja sindikat družinskih zdravnikov. "To bo uničilo zaupanje bolnikov. Cepilo se bo še manj ljudi, ljudje bodo mislili, da prepričujemo zaradi finančnih koristi."

Več cepljenih pacientov, večja nagrada: 'Odločitev ministrstva bo rušila zaupanje v zdravnike'

22. 10. 2021 09.47

Vlada je v četrtek sprejela poseben projekt za spodbujanje precepljenosti proti covidu-19. Sklenila je namreč, da se bo zagotovilo ustrezno plačilo zdravstvenim delavcem v timu družinske medicine, ki bodo opravili dodatno delo in s tem zagotovili večjo precepljenost proti covidu-19 pri njih opredeljenih oseb. A direktorji zdravstvenih zavodov ukrep sprejemajo z zadržki. Kriteriji za merjenje uspešnosti, naj bi bili namreč preveč ohlapni, zdravniki in medicinske sestre bodo z novimi nalogami še bolj obremenjeni, razlike v izplačanih dodatkih pa bi lahko v kolektivih povzročile vročo kri. Projektu "ostro protestirajo" tudi pri Mladih zdravnikih Slovenije.

V nedeljo ob 1657 PCR-testih potrdili 282 novih okužb

13. 09. 2021 09.42

V nedeljo je bilo po pričakovanjih opravljenih nekoliko manj testov kot običajno: ob 1657 odvzetih brisih je bilo s PCR-testom potrjenih 282 novih okužb z novim koronavirusom, kar predstavlja 17 odstotkov pozitivnih testov. V bolnišnicah se trenutno zdravi 312 covidnih bolnikov, od tega jih je 74 na intenzivni terapiji. Umrla je ena oseba s covidom-19.

Vlada predlaga spremembo dodatkov za delo v rizičnih razmerah

02. 09. 2021 17.49

Vlada je določila izhodišča za pogajanje z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o drugačni ureditvi dodatka za nevarnost v času razglašene epidemije. Predlagali so tristopenjsko lestvico dodelitve dodatkov, delodajalec pa naj glede na stopnjo ogroženosti delo uvrsti v posamezno enoto. Za najvišjo stopnjo izpostavljenosti je predvidenih 400, za najnižjo pa 100 evrov bruto dodatka.

Študentje se strinjajo s PCT-pogojem, a le, če bodo testi zanje brezplačni

12. 08. 2021 08.57

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je sporočil, da razmišljajo o tem, da bi za otroke in mladostnike do 18. leta starosti zagotovili brezplačno testiranje. Ponovil je, da ga veseli, da so s predstavniki študentov dosegli dogovor o izpolnjevanju pogoja PCT. Vendar pa v Študentski organizaciji Slovenije izpostavljajo, da so nad tem "presenečeni in ogorčeni", saj da bi morali testi tudi za študente ostati brezplačni. Šolska ministrica Simona Kustec pa poudarja, da je to v rokah predvsem zdravstvenega in ne njenega ministrstva ter da končna odločitev še ni znana, so pa dogovarjanja "v zaključni fazi".

Isti poklic, enak obseg dela, različni dodatki

14. 07. 2021 20.10

Vlada in sindikati so znova sedli za pogajalsko mizo. Vroč kostanj so tokrat dodatki, izplačani v času epidemije. Vladna analiza je namreč pokazala, da sta delavca v istem poklicu, zaposlena v različnih javnih zavodih, dobivala različno visoke dodatke, ne glede na enako izobrazbo in enak obseg dela. Odločanje o višini dodatka je bilo namreč popolnoma prepuščeno direktorjem zavodov, zaradi česar so med zaposlenimi nastajale ogromne razlike. Analiza sicer za zdaj ohranja oznako zaupno, javna naj bi postala, ko bodo analizirali ugovore vseh deležnikov.

Novemu interventnemu zakonu za pomoč ob epidemiji se obeta podpora

06. 07. 2021 07.43

Podporo novemu interventnemu zakonu za pomoč gospodarstvu ob epidemiji covida-19 napovedujejo poslanci strank koalicije, DeSUS in SNS, nasprotovali mu ne bodo niti v večjem delu opozicije, vendar opozarjajo, da so ukrepi, tokrat namenjeni predvsem najbolj prizadetim panogam, prepozni in nezadostni. Poslanci so govorili tudi o zakonu o nujnih ukrepih v zdravstvu, ki ga želijo pred glasovanjem v LMŠ, SD, Levici in SAB spremeniti z več dopolnili.

Novi boni: za polnoletne 100 evrov, za mlajše 50

17. 06. 2021 06.19

Vlada je potrdila predlog zakona za pomoč gospodarstvu in turizmu v vrednosti 243,5 milijona evrov. Posebni ukrepi so predvideni za organizatorje srečanj in dogodkov, šport in kulturo. Vsak prebivalec bo prejel nove bone, namenjene izboljšanju gospodarskega položaja na področju potrošnje v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi.

Konec epidemije, konec koronskih dodatkov v javnem sektorju

15. 06. 2021 18.50

Samo letos do maja smo za dodatke, ki so jih prejemali javni uslužbenci, iz javne blagajne potrošili več kot 600 milijonov evrov. Še naprej jih bodo prejemali le tisti, ki bodo v neposrednem stiku z okuženimi, ostali ne več. Kar je bilo med epidemijo nerazumljivo, je prav to, da so visoke dodatke nekateri dobivali, čeprav so delali v pisarnah in covidnih bolnikov sploh niso videli.

Vlada prekinila razpravo o interventnem zakonu za turizem

10. 06. 2021 06.46

Vlada je začela obravnavo interventnega zakona za pomoč gospodarstvu in turizmu, a jo je prekinila in jo bo nadaljevala v prihodnjih dneh. Razlog je pismo gospodarstvenikov premierju Janezu Janši, s katerim se bodo tako sestali v petek na Brdu pri Kranju. Neuradno naj bi se zapletlo pri višine enkratne denarne pomoči podjetjem.

Industrija, ki skrbi za splošno počutje Slovencev, znova prezrta?

05. 06. 2021 11.21

Usklajevanja za interventni zakon za pomoč turizmu, t. i. PKP 9, potekajo že nekaj mesecev, zakon je tik pred sprejetjem, industrija, ki skrbi za splošno počutje Slovencev, pa je v njem znova prezrta, opozarjajo v Sekciji za fitnes, rekreacijo in regeneracijo pri GZS. Bon v vrednosti 50 evrov bo marsikomu pomagal, a športno rekreativni centri bodo tu na žalost dobili bolj malo, so prepričani. "Ljudje bodo bon v večini najbrž porabili v gostinstvu in nikakor ne samo v športu," menijo.

SVIZ: Zaposleni so dnevno izpostavljeni možnosti okužbe, dodatka pa še niso prejeli

12. 05. 2021 09.27

Zaposleni v vzgoji in izobraževanju so razočarani, saj niso prejeli dodatka za delo v rizičnih razmerah, ki jim pripada glede na kolektivno pogodbo. Na resorno ministrico so zato naslovili pismo, v katerem jo pozivajo k čim prejšnjemu izplačilu. Na šolskem ministrstvu pravijo, da bodo sredstva za marec izplačana še v tem mesecu.

'Ker nisem mogel na Himalajo, sem si zamislil, da bom šel peš iz Ljubljane na Triglav'

09. 05. 2021 09.03

Omejitve gibanja zaradi covidnih ukrepov so prispevale tudi k marsikaterim zamislim in idejam. Viktor Grošelj, prvi Slovenec, ki se je povzpel na vse najvišje vrhove kontinentov, je zasnoval novo pešpot Krona Slovenije. Krožna pot, ki si jo je slovenski alpinist zamislil kot treking, se začne in konča v Ljubljani. Dolga je 310 kilometrov, na njej je za 15.000 višinskih metrov vzponov in spustov, vzela pa vam bo od 10 do 15 dni.

Ustavno sodišče: Nedeljsko zaprtje trgovin ni v neskladju z ustavo

07. 05. 2021 11.46

Ustavno sodišče je v postopku za presojo ustavnosti, ki ga je zahtevalo več družb, odločilo, da novela zakona o trgovini, ki je prinesla zaprtje trgovin ob nedeljah, ni v neskladju z ustavo.

Prihodek gospodinjstev lani višji za 3,8 odstotka, trošili smo občutno manj

04. 05. 2021 12.13

Državni ukrepi na trgu dela, povezani s koronavirusom, so lani omogočili nadaljnjo rast razpoložljivega dohodka gospodinjstev. Ta se zlasti zaradi ukrepov proti širjenju virusa ni močneje prelil v potrošnjo, ampak v večje varčevanje. Vloge gospodinjstev so se v bankah povečale na rekordnih 23 milijard evrov, ugotavlja Banka Slovenije.