korona davek

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'

24. 06. 2023 12.56

Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama

02. 11. 2022 11.06

Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

DJ Umek: Družbena omrežja se mi zdijo grozna

21. 05. 2022 08.00

Foter tehno glasbe v Sloveniji, Uroš Umek, je nasmejano odgovarjal na vprašanja, čeprav je bilo to prvo druženje po bolezni, ki ga je zaradi izčrpanosti za nekaj dni prikovala v posteljo. DJ, zaradi katerega je Slovenija označena tudi na zemljevidu elektronske glasbe, je izjemno prijeten sogovornik, ki nikakor ne daje vtisa, da je v resnici svetovna zvezda. Letenje z ene celine na drugo, potovanja v različne dele sveta in druženje z največjimi imeni svetovne elektronske glasbe jemlje kot del svojega vsakdana. Družbena omrežja mu gredo na živce, čeprav ve, zakaj so dandanes nujna. Glasba je njegova ljubezen, nastopi njegovo bistvo.

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?

20. 04. 2022 06.00

V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

Dve leti od prve okužbe s koronavirusom v Sloveniji: večina ukrepov odpravljenih

04. 03. 2022 07.06

Pred dvema letoma so v Sloveniji potrdili prvi primer novega koronavirusa, od takrat skupno že skoraj 900.000 okužb. Skupaj s skoraj 60-odstotno precepljenostjo in manj nevarnimi novimi različicami smo v Sloveniji tako prišli do točke, ko so pristojni večino ukrepov, razen najbolj osnovnih, umaknili. Umirjajo se tudi razmere v bolnišnicah.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

V Kanadi necepljen oče začasno izgubil pravico do obiska otroka

13. 01. 2022 12.56

Oče iz Quebeca, ki zaradi nasprotovanja zdravstvenim ukrepom ni cepljen proti covidu-19, je začasno izgubil pravico do obiskovanja svojega 12-letnega otroka. Sodnik je podal odločitev, da njegovi obiski v trenutnih epidemioloških razmerah ne bi bili v otrokovo največjo korist.

Rekordno število okuženih po Evropi, v kanadski provinci kazen za necepljene

12. 01. 2022 10.15

Nov val okužb in rekordne številke okuženih so zajele večji del Evrope. Najvišje dnevno število novih okužb z novim koronavirusom od začetka pandemije so zabeležili v Nemčiji, na Norveškem in tudi v Avstriji. WHO ob tem opozarja, da bo polovica Evropejcev v naslednjih šestih do osmih tednih zbolela za različico omikron. Medtem pa so se onkraj luže, v kanadski provinci Quebec, zaradi porasta okužb in pritiska na bolnišnice necepljenim odločili zaračunati zdravstveni davek.

Astrološka napoved: 2022 bo leto sprememb – kdor se bo znal prilagoditi, bo uspešen

02. 01. 2022 14.46

Leto 2022 bo po napovedih psihološke astrologinje prineslo številne priložnosti, glavni motiv pa bo ambicija. Prišlo bo do nove ideologije. Potrebnega bo veliko prilagajanja in učenja. Prilagoditi se bo treba na nova delovna mesta, se učiti novih veščin, se odpreti novemu znanju, tujim jezikom. Kdor se bo znal hitro prilagoditi, bo imel uspešno leto, kdor bo zamujal, s svetom ne bo mogel več "ujeti koraka". Pandemija se bo končala konec februarja 2023. "Ne pričakujmo, da bo življenje takšno, kot je bilo pred pandemijo. S prilagajanjem bomo imeli "novo normalno stanje" s periodičnimi sunki v takšni ali drugačni obliki šele po letu 2025," napoveduje.

1555 novih okužb, Fafangel: Zadeve ne bomo ustavili, lahko jo obvladujemo

21. 12. 2021 08.54

Pristojni so v ponedeljek ob opravljenih 4973 testih PCR potrdili 1555 okužb s koronavirusom. Okužbe z novo koronavirusno različico omikron – skupno 51 – so do danes zjutraj potrdili v vseh slovenskih regijah razen goriški. Kot pravi Mario Fafangel z NIJZ, prenosa te bolj nalezljive različice virusa ne bomo ustavili, lahko pa virus obvladujemo.

Za zdravljenje covida-19 že 548 milijonov evrov: plačila bi povzročila 'nesorazmerne posledice'

03. 12. 2021 14.52

Plačilo zdravljenja necepljenih bolnikov s covidom-19 bi povzročilo nesorazmerne posledice v dostopnosti do zdravstva, ne glede na visoke stroške zdravljenja covida-19, ki so do novembra letos skupno znašali 548 milijonov evrov, pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje. Gre za idejo, ki jo je omenila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Po zgledu Avstrije tudi Češka necepljene izključuje iz javnega življenja

17. 11. 2021 09.12

Na Češkem je število dnevno potrjenih novih okužb z novim koronavirusom doseglo rekordno raven, saj so v zadnjih 24 urah potrdili 22.479 primerov. S ponedeljkom se zato obeta ustavitev javnega življenja za necepljene in neprebolevnike. Avstrija pa zaradi zaostrenih epidemioloških razmer zaostruje tudi pogoje za vstop v državo. Tam so znova potrdili tudi največ okužb doslej. Tudi na Švedskem bo od 1. decembra za udeležbo na dogodkih v javnih notranjih prostorih z več kot sto udeleženci obvezno pokazati potrdilo o cepljenju proti covidu-19.

Zaostrovanje ukrepov: Avstrija naj bi s ponedeljkom zaprla državo za necepljene

12. 11. 2021 13.56

V Avstriji bi lahko že v ponedeljek veljala strožja omejitev, in sicer dostop do javnih krajev le za cepljene in prebolele. Vlada namreč čaka le še na zeleno luč parlamenta. Kot je dejal kancler, splošnega zaprtja države ne bo, saj ne bo dovolil, da necepljeni preložijo odgovornost na cepljene. Na Hrvaškem bodo v torek uveljavili izpolnjevanje pogoja PCT za državni in javni sektor, Norveška pa bo ponovno uvedla ukrepe za zajezitev koronavirusa. Nizozemska se je medtem odločila za nekaj tednov trajajoč "močan udarec". Čaka jih namreč tritedensko delno zaprtje države, ki bo začelo že v soboto.

Iz zakulisja: Skupaj naprej nad (le na videz) nepremostljive razlike

12. 11. 2021 13.02

Malo po sedmi uri zvečer je v železniškem muzeju vladala grobna tišina. Tudi sicer je ob tej uri že zaprt za obiskovalce, a prostor tokrat ni bil prazen. Ob parni lokomotivi, ki je bila izdelana posebej za progo Ljubljana—Trst in je nanjo zapeljala leta 1914, se je več kot stoletje pozneje pisal nov mejnik. Erika Žnidaršič je svoj vklop v Dnevnik Televizije Slovenija ravno končala, ob njej pa je Maja Sodja čakala na odštevanje za oglašanje v živo za POP TV-jevih 24UR.

V nadzor spoštovanja pogoja PCT tudi inšpektorat za infrastrukturo

25. 10. 2021 11.23

Zaradi slabšanja epidemiološke slike v državi je začel poostren nadzor nad pogojem PCT izvajati tudi Inšpektorat RS za infrastrukturo. Že pretekli teden je nadzor začel Furs, zdravstveni inšpektorji pa so bili v okrepljenem številu na terenu ob koncu tedna.

2145 novih okužb. Krek: Epidemije ni konec, v Veliki Britaniji še bolj kužna različica

20. 10. 2021 08.55

V torek so ob opravljenih 7367 PCR-testih potrdili 2145 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo tudi 20.685 hitrih antigenskih testov, ki jih preverjajo še s PCR-testi. Delež pozitivnih testov je v torek znašal 29,1 odstotka. Trenutno je aktivnih 14.029 okužb. Bolnišnično oskrbo potrebuje 427 bolnikov, najmlajši med njimi je star tri leta. Včeraj je umrlo devet covidnih bolnikov. Stanje v Sloveniji ni rožnato, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ. Opozoril je na novi sev iz Velike Britanije, ki bo še bolj nalezljiv, kot različica delta.

Eksotične destinacije odpirajo vrata za potnike iz držav z majhnim tveganjem

12. 10. 2021 08.32

Singapur in Malezija sta se v začetku leta spopadala z zelo nalezljivo različico delta, zato sta obe državi uvedli stroge ukrepe in zaprli meje. Zaradi zaprtja držav je velik davek plačal turizem, zato si ga vlade v regiji, vključno s tajsko, indonezijsko in vietnamsko, prizadevajo oživiti. Oblasti stremijo k navajanju na življenje s covidom, ki se je v Združenem kraljestvu in ZDA izkazalo za dobro prakso. Malezija je sprostila možnost potovanja domačih turistov, na Tajsko bodo z novembrom lahko odšli turisti iz 10 držav z nizkim tveganjem, brez karantene lahko v Singapur potujejo potniki iz 11 varnih držav. Turiste po skoraj dveh letih pričakujejo tudi na Fidžiju.

Cepljenje otrok? Starši omahujejo

14. 08. 2021 07.00

Novo šolsko leto se začne čez dva tedna in pol. In da bi otroci ne samo začeli, ampak tudi ostali v šolskih klopeh, pristojne institucije pozivajo: cepite se! Ker je povsem možno, da bi ob največjem razmahu virusa v šolo hodili le cepljeni. Apel je razumljiv, ker v jesen stopamo ob bistveno slabših koronskih številkah kot lani, pa tudi, ker se okužbe v tem trenutku najbolj širijo med mladimi v starostni skupini od 15 do 24 let. Če je v Sloveniji trenutno 845.534 ljudi polno cepljenih, je v skupini do 17 let en odmerek prejelo 16.795 otrok, dva pa 10.561. V starostni skupini od 12 do 18 let je polno cepljenih 8,4 odstotka, z enim odmerkom pa 13,7 odstotka mladostnikov.

Zaradi kršitev PCT izrečenih 95 ukrepov, aplikacije do nadaljnjega ne bo

28. 07. 2021 14.04

Aplikacije za preverjanje pogojev PCT do nadaljnjega ne bo. Na NIJZ jo morajo namreč popolnoma spremeniti, saj osebni podatki ne smejo biti vidni, prav tako pa ne sme prikazovati statusa o cepljenju ali prebolelosti. Medtem pa so se predstavniki delodajalcev v gostinstvu in nekaterih drugih panogah, ki se ne strinjajo z vladnimi ukrepi glede uveljavljanja pogoja PCT, na sestanku z zdravstvenim ministrom dogovorili o oblikovanju delovne skupine, ki bi vladi predlagala kompromisne rešitve. Zaradi kršitve pogoja PCT je bilo sicer do 15. julija izrečenih že 95 prekrškovnih ukrepov, tudi pet glob.

WHO: Pandemija covida-19 zahtevala že štiri milijone življenj

07. 07. 2021 17.28

Svet je danes presegel "tragični mejnik" štirih milijonov zabeleženih smrti zaradi covida-19, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Kot je dodala, je bil dejanski davek pandemije še višji, saj vse države ne zabeležijo in ne poročajo o vseh okužbah z novim koronavirusom in smrtih zaradi covida.

'Zmagal bo Poirier z nokavtom v drugi rundi'

06. 07. 2021 13.45

Po treningu v ljubljanskem jiu-jitsu klubu Gracie Barra smo ujeli perspektivno borko v mešanih borilnih veščinah Veroniko Grabnar, ki se pripravlja na borbo v madžarski prestolnici.

Stiska otrok po epidemiji: 'Nihče nas ni vprašal, kako se počutimo, nihče nam ni pomagal'

28. 06. 2021 20.59

Covidno obdobje terja svoj davek tudi pri otrocih. V prvih mesecih letošnjega leta je imel vsak deseti otrok, ki je klical na Tom telefon za otroke in mladostnike, samomorilne težnje. Epidemija covida-19 je očitno močno vplivala na duševno zdravje otrok in mladostnikov, pred tem si ne moremo več zatiskati oči, svari stroka. V ambulantah namreč opažajo vse več otrok in mladostnikov z anksioznimi motnjami, depresijo, samomorilnim vedenjem, samopoškodovanjem, motnjami hranjenja in slabo samopodobo. Hkrati pa skrbi še dejstvo, da so čakalne dobe za strokovno pomoč leto ali več. Kam to pelje?

Izteka se ukrep povračila nadomestila plače in subvencije za skrajšan delovni čas

28. 06. 2021 07.13

Hkrati z mesecem junijem se izteka kar nekaj ukrepov, ki jih je v želji po pomoči gospodarstvu in zaščiti delovnih mest uveljavilo dosedanjih osem protikoronskih zakonov. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

Kako si pomagati v duševni stiski?

11. 04. 2021 11.15

Korona davek plačujemo vsi, otroci, mladostniki, študenti, odrasli. Otroška psihiatrija je polna. Čakalne vrste nevarno dolge. Vsak četrti študent razmišlja o samomoru, skoraj 90 odstotkov jih je depresivnih in anksioznih, posegajo po drogah, alkoholu. Odraslim popuščajo zavore, ujeti so v primež naveličanosti, obupa, stisk. Kje so rešitve?

Izročitev računa ne bo več obvezna, prihaja zvišanje splošne olajšave

06. 05. 2021 14.03

Vlada je v sredo na seji določila besedila predlogov zakonov o davku od dohodkov pravnih oseb, o dohodnini in o davku na dodano vrednost. Med drugim zakon predvideva, da ne bo več obvezna izročitev računa, kmetje ne bodo več davčni zavezanci, prihaja pa tudi več olajšav. Kot je pojasnil minister za finance Andrej Šircelj, prihaja zvišanje splošne olajšave, sprememba zakona pa predvideva tudi 45-odstotno olajšavo pri zaposlovanju oseb z deficitarnimi poklici.

Najvišji dnevni smrtni davek, trupla sežigajo celo na odpadih in parkiriščih

02. 05. 2021 09.43

V indijski prestolnici New Delhi bodo zaradi naraščanja števila novih okužb z novim koronavirusom za en teden podaljšali ustavitev javnega življenja, so sporočile tamkajšnje oblasti. V Indijo, kjer so v soboto potrdili rekordnih več kot 400.000 novih okužb, medtem prihaja mednarodna pomoč.

Boris Kobal: Samo en recept je, ali živiš ali vzameš štrik

11. 04. 2021 08.00

65-letni satirik Boris Kobal se je po aferi s plagiatom leta 2019 umaknil, zdaj pa je s kolegom Borisom Devetakom napovedal enkratni spletni dogodek, ki bo nekakšna njegova spoved. Sam pravi, da se je opravičil, razčistil svoje prioritete v življenju in se ne počuti dolžnega nikomur. Več nam je razložil v intervjuju.

Spor zaradi neplačanih zaščitnih mask med Pečečnikom in državo se zdaj seli na sodišče

09. 04. 2021 12.12

Dobava zaščitnih mask Sloveniji je bila moja najslabša odločitev v življenju, je nedavno dejal podjetnik Joc Pečečnik. Državni Zavod za blagovne rezerve mu namreč ni plačal računa za 4,5 milijona evrov, zato je vložil tožbo. Zaplet z državo pa ga bo stal še dodatnih 1,4 milijona evrov, saj so mu naložili še plačilo carine in davka. Zgodba o neplačanih maskah se tako zdaj seli na sodišče. Najprej bodo skušali spor rešiti z mediacijo, ki se je bo Pečnik udeležil. "Ljudje, ki so delali z nami in bili dnevno o vsem obveščeni, tako Janša kot Počivalšek in Tonin, so se obrnili stran, njihove riti so na varnem, mene so pa pustili samega," je razočaran Pečečnik.

Davek epidemije: dodatni kilogrami, manj gibanja in več nezdrave hrane

16. 03. 2021 14.35

Raziskava NIJZ o vplivu pandemije covida-19 na življenje ljudi kaže, da velika večina še vedno upošteva predpisane ukrepe za preprečevanje širjenja virusa, najnižjo podporo pa ima nočna omejitev gibanja. Med posledicami epidemije je poslabšanje življenjskega sloga prebivalstva, pričakujejo pa tudi porast kroničnih nenalezljivih bolezni.

Pahor: Strah in bolečino premagujeta le upanje in vzajemnost

14. 03. 2021 07.48

"Pred letom dni je v Sloveniji ugasnilo prvo življenje zaradi covida-19. Zato smo danes v tem spokojnem parku posadili vrbo. Rasla bo kvišku in segala k tlom in s svojim otožnim videzom jokala skupno bolečino teh odhodov. Čez leta, ko se bomo časa epidemije spominjali z vednostjo, ki bo drugačna od današnje, bo ta vrba mogočno drevo tisočerih spominov," je na žalni slovesnosti dejal predsednik Pahor.