korale

Zaradi vročinskega vala najobsežnejše beljenje koralnega grebena zadnjih let
26. 03. 2025 15.40Večmesečni vročinski val, ki je dvignil temperaturo morja, je povzročil beljenje koralnega grebena Ningaloo na zahodni obali Avstralije. Okoljski znanstveniki škodo še preučujejo, po prvih ocenah pa naj bi šlo za najobsežnejše beljenje koral zadnjih let.

Domačini prižgali zeleno luč: Deskanje na valovih bo na Tahitiju
26. 05. 2024 13.40Pariz bo leta 2024 gostil poletne olimpijske igre. Tekmovanje v deskanju na valovih oziroma surfanju bodo iz Francije prestavili na največji otok Francoske Polinezije – na Tahiti. Tamkajšnji domačini so končno prižgali zeleno luč, saj so organizatorji upoštevali njihova svarila pred negativnimi vplivi na občutljivo okolje tihomorskega paradiža.

Trije slovenski potniki v EU poskušali pretihotapiti zaščitene korale
18. 12. 2023 18.16Carinska služba na mednarodnem letališču v Bologni je med pregledom prtljage pri treh slovenskih potnikih odkrila sedem zaščitenih koral, poročajo italijanski mediji. Trojici grozi od 3000 do 15.000 evrov kazni.

Top ponudba jesenskih in zimskih počitnic v Egiptu
28. 09. 2023 00.15Egipt je zimzelena destinacija slovenskih počitnikarjev, privlačna v vseh letnih časih. Tudi to jesen in zimo ne bo nič drugače, zato smo na Počitnice.si pripravili prav posebno ponudbo za nepozaben all inclusive oddih v Hurgadi in Sharm el Sheikhu!

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

V bližini Titanika pred 26 leti zaznali skrivnostni signal, ki je končno pojasnjen
11. 11. 2022 08.53Pred približno 26 leti so na dnu severnoatlantskega oceana v bližini razbitin Titanika s sonarjem ujeli signal, ki pa jim ga ni uspelo pojasniti. Raziskovalci so želeli signal pojasniti, zato so se v potapljaški odpravi potopili v oceanske globine. Odkrili so iz različnih vulkanskih formacij sestavljen skalnat greben, kjer živijo jastogi, spužve, globokomorske ribe in več vrst koral, ki bi lahko bile stare več tisoč let.

Veliki koralni greben z največ koralami v zadnjih 36 letih
05. 08. 2022 07.37Na delih Velikega koralnega grebena so raziskovalci zabeležili najvišjo rast koral v zadnjih 36 letih. "Dobri rezultati kažejo na to, da si greben lahko opomore," so povedali strokovnjaki. Kljub dobrim novicam korale še niso izven nevarnosti. Za popolno obnovitev grebena in njegovo ohranjanje bi morali v Avstraliji do leta 2030 zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 75 odstotkov.

Toplo Sredozemsko morje privabilo eksotične tropske ribe
27. 07. 2022 06.00Temperature Sredozemskega morja so to poletje za kar pet stopinj višje od povprečnih. Toplota je privabila tuje vrste rib in drugih morskih živali, ki v tem delu sveta niso domorodne. Največ tovrstnih rib so opazili na obalah južne Francije, redne gostje pa so tudi v hrvaškem morju.

Znanstveniki vzgojili ogrožene korale: 'Mogoče rešimo vrsto'
22. 04. 2022 11.54Znanstveniki so v okviru projekta, s pomočjo katerega želijo obnoviti poškodovane koralne grebene ob obali Floride, ki jim grozi relativno nova bolezen, uspešno vzgojili ogroženo vrsto koral. Grebeni na Floridi in Karibih se namreč soočajo z naraščajočo grožnjo uničenja zaradi bolezni, ki koralam odvzame njihovo barvo in sčasoma vodi v izumrtje.

Znanstveniki popisali koralne grebene, ki bi preživeli podnebne spremembe
15. 04. 2022 09.08Znanstveniki so popisali koralne grebene na Karibih, da bi identificirali tiste, ki bodo najverjetneje preživeli podnebne spremembe. Največ potenciala, da se izognejo uničenju zaradi morskih vročinskih valov, imajo korale, ki se nahajajo pretežno ob severni obali Kube. Druga obetavna mesta, kjer so korale, ki bi lahko preživele podnebne spremembe, so združena okoli Bahamov, Dominikanske republike, Guadeloupa, Haitija, vzhodne Jamajke in ameriške zvezne države Florida.

Kate in William uživala v lepotah karibskega podvodnega sveta
22. 03. 2022 20.33Po tem, ko se je kraljevi par sproščeno zabaval med domačini v Belizeju, sta kasneje doživela tudi prekrasno podvodno izkušnjo. Vojvoda in vojvodinja Cambriška sta po štiridnevnem obisku te karibske države na Twitterju objavila videoposnetek svoje potapljaške avanture.

IPCC: Podnebnim udarcem se v nekaterih primerih ne bo več mogoče izogniti
28. 02. 2022 14.13Skoraj polovica prebivalcev planeta je zelo ranljiva za uničujoče vplive podnebnih sprememb, je v poročilu posvaril Mednarodni panel za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Strokovnjaki so v poročilu med drugim poudarili, da je priložnosti za ukrepanje vse manj. Nekateri večji vplivi so že nepopravljivi, denimo skoraj vse plitvovodne korale bodo najverjetneje propadle. Do 14 odstotkov kopenskih vrst je izpostavljenih zelo visokemu tveganju izumrtja že ob segrevanju ozračja za 1,5 stopinje Celzija.

Beljenje koral prizadelo skoraj celoten Veliki koralni greben
05. 11. 2021 10.19Od leta 1998 je koralno beljenje prizadelo 98 odstotkov avstralskega Velikega koralnega grebena, ugotavlja študija, ki je bila konec oktobra objavljena v ameriški znanstveni reviji Current Biology. Od prvega množičnega beljenja koral leta 1998 sta nedotaknjena ostala le še dva odstotka tega velikega podvodnega ekosistema. Leto 1998 je bilo do tedaj najtoplejše kadar koli zabeleženo leto, vendar je bil ta rekord nato zaradi globalnega segrevanja že večkrat presežen.

Spoznajte Veliki koralni greben skozi pripovedovanje Russella Crowa
01. 08. 2021 12.18Avstralski igralec Russell Crowe v dokumentarni seriji iz štirih delov pripoveduje zgodbo o Velikem koralnem grebenu. Serija govori o največji zbirki koral na svetu, saj jo sestavlja 2.800 manjših ločenih podmorskih grebenov in okoli 600 koralnih otokov. Na žalost pa so posledice spreminjanja ozračja in onesnaževanje okolja vplivali tudi na to čudo narave, saj je od leta 1995, po raziskavah sodeč, Veliki koralni greben izgubil več kot polovico koral.

Po oceni Unesca Veliki koralni greben v nevarnosti, Avstralijo pozvali k ukrepanju
22. 06. 2021 09.49Veliki koralni greben bi morali uvrstiti na seznam območij svetovne dediščine, ki so v nevarnosti, menijo pri Unescu, zato so Avstralijo pozvali k ukrepanju. Avstralska vlada novemu priporočilu odločno nasprotuje in poudarja, da za zaščito grebena, ki sicer velja za eno največjih turističnih atrakcij v državi, letno nameni več milijard evrov. Po oceni strokovnjakov podnebne spremembe predstavljajo največjo grožnjo zaščitenim območjem naravne dediščine, vključno z največjim in najbolj spektakularnim koralnim grebenom na svetu.

Veliki koralni greben v Avstraliji zdaj v 'kritičnem stanju'
07. 12. 2020 10.16Znanstveniki že dlje časa opozarjajo na zaskrbljujoče stanje avstralskega Velikega koralnega grebena. Zdaj pa je njegov status tudi uradno iz 'izredno zaskrbljujočega' prvič spremenjen v 'kritičnega', je prejšnji teden sporočila Svetovna zveza za varstvo narave. Sporočili so, da so podnebne spremembe zdaj največja grožnja zaščitenim območjem naravne dediščine, vključno z največjim in najbolj spektakularnim koralnim grebenom na svetu.

Veliki koralni greben od 1995 izgubil polovico koral. Atlantski ocean najtoplejši v 2900 letih
14. 10. 2020 09.59Veliki koralni greben je od leta 1995 izgubil več kot polovico koral, razlog za to je segrevanje svetovnih morij zaradi podnebnih sprememb, je pokazala nova študija. Raziskava kanadskih in ameriških znanstvenikov pa je pokazala, da je temperatura Atlantskega oceana najtoplejša v zadnjih 2900 letih.

Otok upanja, ki se dviga iz Indijskega oceana
26. 09. 2020 07.00Sodobni otok Hulhumale, ki se razprostira severovzhodno od otoka Malé na Maldivih, je nastal kot neposreden odziv na grožnjo, ki jo predstavlja neizprosno naraščajoča gladina morja. Njegova vloga je tudi razbremenitev prenaseljenega glavnega mesta in ponuja pametne urbane rešitve.

Kako si predstavljate raj na Zemlji?
08. 02. 2020 17.53Vsak verjetno po svoje, a če uporabim klišejsko prispodobo najlepšega, kar je naslikala narava, je to verjetno neskončno odtenkov turkizno zelenih lagun, ki jim sinjo barvo dajejo bela mivka, kristalno čista voda in okoliški zeleni otočki ter so edini prebivalci globoko zakoreninjene in razvejane kokosove palme.

75.000 rastlin in 165 milijonov evrov pozneje: kako so opustošen otok spremenili v oazo
01. 12. 2019 07.08Ocean Cay je otoček, ki leži dobrih 100 kilometrov vzhodno od Miamija, upravno pa sodi pod Bahame. Narejen je bil, da bodo na njem pridobivali aragonitni pesek. A ko se je proizvodnja končala, je na območju ostal opuščen industrijski kompleks, ki je zaradi vplivov na okolje opustošil tudi podvodno življenje v širši okolici otoka. Propadanje se je nadaljevalo, dokler se na otoku niso lotili inovativnega okoljskega projekta – spreminjanja območja v naravni rezervat.

25 turistično zanimivih krajev, kjer turistov skorajda ni
01. 09. 2019 07.00Vas motijo prenatrpani turistični kraji in se vam zdi, da je danes že povsod enostavno preveč turistov? Morda pa izbirate napačne kraje za potovanja, na svetu so namreč še vedno kraji, kjer boste redko srečali množice turistov in kjer bodo obiskovalcev veseli.

Test krem za sončenje: dobro zaščito dobimo tudi s cenejšimi izdelki
02. 07. 2019 07.00Pod drobnogledom mednarodnih potrošniških organizacij so se tokrat znašla sredstva za zaščito pred soncem, med drugim tudi devet izdelkov, ki so naprodaj v Sloveniji. Ugotovili so, da za dobro zaščito pred UVA in UVB žarki ni treba odšteti veliko denarja.

Toplo morje ne privablja le kopalcev, ampak tudi nove vrste
23. 06. 2019 07.17Vroči in sončni dnevi ne godijo samo nam, pošteno se je segrelo tudi naše morje. Toplo morje pa ne privablja le kopalcev, ki iščejo ohladitev v vročih in soparnih dneh, ampak tudi nove morske vrste. Tudi v Jadransko morje jih vsakič znova priplava kar nekaj, a jih večina sodi med nič kaj nevarne vrste.

Korale potrebujejo najmanj devet let za okrevanje
21. 02. 2019 08.15Korale potrebujejo devet do dvanajst let za okrevanje v primeru velikih okoljskih motenj, kot so neurja ali množični primeri beljenja koral, kažejo ugotovitve raziskovalcev avstralske Univerze Southern Cross. Avtor študije je ob tem poudaril, da je zaradi neposrednega človeškega vpliva po svetu vse manj koralnih grebenov.

Na otočju Palau bodo prepovedali sončne kreme
02. 11. 2018 12.56Palau, majhna otoška država v Tihem oceanu, bo prva država na svetu, ki bo prepovedala za korale strupene kreme za sončenje. Prepoved bo začela veljati leta 2020, kršitelji pa bodo kaznovani z 874 evri kazni.

Morski konjički svetovno znana slovenska geološka dediščina
18. 10. 2018 15.15Prirodoslovni muzej Slovenije se bo posvetil doslej najstarejšim znanim fosilom morskih konjičkov, ki so jih našli v Tunjiškem gričevju in so postali svetovno razpoznavna slovenska geološka dediščina. Ob tem bodo zavrteli dokumentarni film, ki je nastal na pobudo španskih raziskovalcev, pri projektu pa je sodelovala tudi Gimnazija Kranj.

Segrevanje Jadrana privablja nove toploljubne vrste, tudi morske pse
11. 08. 2018 09.00V Jadranu se pojavljajo nove vrste živali, med njimi tudi morski psi. Invazivne vrste se pojavljajo predvsem zaradi segrevanja morja, po nekaterih podatkih se naj bi v zadnjih 10 letih temperatura povečala povprečno za 1,2 stopinje Celzija.

Podgane resno ogrožajo koralne grebene
16. 07. 2018 15.12Podgane niso nadloga samo na kopnem, vplivajo lahko tudi na morsko življenje. Koralni grebeni v okolici otokov, na katerih živijo podgane, so namreč bistveno manj zdravi kot grebeni ob otokih, kjer ni podgan.

Bo izdatna finančna injekcija pomagala rešiti eno največjih naravnih čudes?
30. 04. 2018 16.13Avstralske oblasti so se zavzele za zaščito in obnovo svojega velikega koralnega grebena, a naravovarstvene organizacije opozarjajo: Če ne boste odpravili vzroka za globalno segrevanje, niste storili veliko.

Katastrofa na Velikem koralnem grebenu zaradi vročinskega vala
19. 04. 2018 10.38V devetih mesecih leta 2016 je zaradi visokih temperatur morja odmrla skoraj tretjina koral Velikega koralnega grebena. Glede na danes objavljeno študijo v reviji Nature je pojavu botroval izjemen vročinski val tega leta, koralni greben pa si najverjetneje ne bo nikoli opomogel.