konvencije Sveta Evrope

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!
08. 03. 2025 17.09Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Bošnjak: ESČP potrebuje pomoč zaradi neutemeljenih kritik
01. 02. 2025 10.26Evropsko sodišče za človekove pravice potrebuje pomoč zaradi kritik, ki postavljajo pod vprašaj njegovo vlogo zagovornika demokracije, je dejal predsednik sodišča Marko Bošnjak. "Upreti se moramo kritikam, ki so neutemeljene, nespoštljive in niso v skladu z nalogo, ki jo opravljamo," je menil na novinarski konferenci v Strasbourgu.

Sancinova: Smo v obdobju, ko spoštovanje človekovih pravic ni tako samoumevno
28. 01. 2025 15.52Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je za novo slovensko sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) izvolila Vasilko Sancin. Zanjo je glasovalo 125 članov skupščine od 171, ki so oddali glas, so sporočili na plenarnem zasedanju v Strasbougu. Devetletni mandat bo nastopila maja.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka
25. 09. 2024 13.36Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Izdali nalog za aretacijo bivšega ruskega obrambnega ministra in ruskega generala
25. 06. 2024 13.16Mednarodno kazensko sodišče je izdalo nalog za aretacijo nekdanjega ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja in načelnika njegovega vojaškega štaba, poveljnika ruske vojske Valerija Gerasimova. Nalog so izdali zaradi domnevnih napadov na civilne cilje v Ukrajini.

DEJSTVA: je javnost v Sloveniji res enotna glede Palestine, politika pa tista, ki razdvaja?
05. 06. 2024 06.00Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih, objavljamo drugi del našega preverjanja. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Slovenski sodnik Bošnjak izvoljen za predsednika ESČP
13. 05. 2024 18.07Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je na plenarni seji za svojega predsednika izvolilo slovenskega sodnika Marka Bošnjaka. Prvi Slovenec na tem položaju je izvolitev označil kot velik izraz zaupanja svojih kolegov, pa tudi za priznanje Slovencem kot narodu in Sloveniji kot državi.

Državni zbor izvolil trojico kandidatov za sodnika na ESČP
23. 04. 2024 20.10Državni zbor je izvolil Aleša Galiča, Vasilko Sancin in Boštjana Zalarja za kandidate za sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice. Trojico je državnemu zboru po pridobitvi mnenja Sodnega sveta in vlade v izvolitev predlagala predsednica republike, minuli teden jih je potrdila tudi mandatno-volilna komisija DZ.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Golob in Pirc Musarjeva s tujimi diplomati o preteklih izzivih in solidarnosti
22. 01. 2024 15.23Predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob sta na sprejemu tujih diplomatov na Brdu pri Kranju omenila dogodke in izzive, ki so zaznamovali lansko leto. Ob tem sta med drugim pohvalila solidarnost držav s Slovenijo ob ujmi ter se zahvalila za podporo ob kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta ZN.

Kulturni in družbeni izzivi konoplje
31. 12. 2023 10.00Konoplja je nedvomno ena izmed najbolj prepoznavnih, a žal, tudi najbolj kontroverznih rastlin na svetu. Prve omembe o uporabi konoplje segajo približno 12 tisoč let nazaj, v Srednjo Azijo. Skozi zgodovino je bila znana kot pomembna in vsestranska rastlina, saj so iz nje izdelovali vrvi, papir in številne druge izdelke ter jo uporabljali v prehranske in medicinske namene.

Evropska komisija bi zmanjšala zaščito volkov
21. 12. 2023 15.27Vrnitev volka je velik uspeh pri ohranjanju vrst in danes po ocenah v gozdovih držav Evropske unije živi več kot 20.000 teh živali. V Bruslju zato predlagajo, da bi status volka v okviru Bernske konvencije spremenili iz strogo zavarovane v zavarovano živalsko vrsto.

Bodo sodišča postala netransparentna? 'To je nesprejemljiv korak nazaj'
06. 11. 2023 20.06Se bo sodna veja oblasti zaprla pred javnostjo? V torek se končuje javna razprava o dveh zakonih, ki bi lahko sedanja pravila postavila na glavo. Če bosta zakona o sodiščih in o sodniški službi sprejeta v takšni obliki, kot sta spisana, pravnomočne sodbe ne bodo več javne, prav tako ne bodo več niti javni podatki o plačah sodnikov ter o disciplinskih postopkih zoper njih. V demokraciji, ki teži k čim večji transparentnosti odločevalcev, so takšni predlogi nedopustni, pravijo številni kritiki. Tudi informacijska pooblaščenka ocenjuje, da gre za nesprejemljiv korak nazaj.

Je policija v primeru umora 21-letnice ravnala malomarno?
26. 09. 2023 15.50Umor 21-letnice iz Osjeka močno razburja Hrvate. Namreč, vedno glasnejši so očitki, da je policija poskušala prikriti nekaj podrobnosti primera, prav tako je dejanje okvalificirala kot uboj iz malomarnosti, čeprav je šlo za umor. Vse zaradi tega, ker je storilec njihov sodelavec.

Erdogana zmotile mavrične barve na sedežu ZN
24. 09. 2023 11.58Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je potožil, da je sedež Združenih narodov v New Yorku okrašen z "barvami LGBT". Pri tem je mislil na kombinacijo barv, ki predstavlja cilje trajnostnega razvoja in so minuli teden krasile stavbo. Zatrdil je še, da so barve razburile tudi več drugih voditeljev.

Na Hrvaškem strožje kazni za nasilje nad ženskami
13. 09. 2023 16.42Na Hrvaškem bodo predvidoma v začetku prihodnjega leta uvedli strožje kazni za nasilje nad ženskami. Femicid bo kaznivo dejanje, za katero bo predvidenih do deset let zapora, kazni za posilstvo bodo višje, za spolne zlorabe ali zlorabe otrok pa ne bo več zastaralnega roka, je napovedal hrvaški premier Andrej Plenković.

Vlada razrešila dolgoletnega direktorja urada za narodnosti Baluha
31. 05. 2023 18.27Vlada je razrešila dolgoletnega direktorja urada vlade za narodnosti Stanka Baluha in kot v. d. na njegovo mesto imenovala Janeza Doltarja. Prav tako je vlada potrdila predlog sprememb zakona o posebnih pravicah italijanske in madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja.

Feministični nočni pohod v Istanbulu: upor Turkinj
09. 03. 2023 07.27Dan žena je v Istanbulu obeležilo na tisoče žensk, ki so se uprle prepovedi protestiranja in se zbrale na tako imenovanem "feminističnem nočnem pohodu". Pohod je trajal dobri dve uri, nato pa jih je policija pregnala s solzivcem.

Kdo je nova predsednica republike Nataša Pirc Musar?
13. 11. 2022 21.06Nataša Pirc Musar, ki je drugem krogu predsedniških volitev premagala Anžeta Logarja, bo prva ženska na položaju predsednice Slovenije. Nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka na najvišjo politično funkcijo v državi stopa kot odvetnica brez političnih izkušenj, zavezana liberalnim vrednotam in varovanju človekovih pravic.

Ali srbski neodvisni časnik čaka usoda Charlie Hebdoja?
08. 11. 2022 15.22Srbsko tožilstvo je prosilo Švico za pomoč, potem ko je srbski neodvisni časnik Danas po šifrirani elektronski pošti prejel anonimno grožnjo, da zaradi poročanja njegove sodelavce čaka usoda francoskega satiričnega tednika Charlie Hebdo. V terorističnem napadu na ta pariški časnik so islamisti leta 2015 ubili 12 njegovih sodelavcev.

'Zgodovina človeštva je žal zgodovina vojn, ne miru'
21. 10. 2022 11.06Oboroženi spopadi na vzhodu Evrope so zamajali tisti občutek varnosti, v katerega je bil dolga leta ovit ta košček sveta, v katerem živimo. In to ne samo v očeh navadnih prebivalcev, ampak tudi veljakov. "To usposabljanje sem gledal z drugačnega zornega kota kot v prejšnjih desetih letih," je dejal odhajajoči predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki je priznal, da je med ogledom vojaške vaje na Počku razmišljal o vojni v Ukrajini. Tudi obrambni minister Marjan Šarec je opozoril, da je mir krhka dobrina in da je zgodovina človeštva žal zgodovina vojn. Pristojni pa vseeno zagotavljajo, da je Slovenska vojska dobro usposobljena in pripravljena na različne scenarije.

Kriminalisti ovadili 14 fizičnih in šest pravnih oseb
15. 09. 2022 10.38Celjski kriminalisti so konec avgusta na tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper 14 fizičnih in šest pravnih oseb, med katerimi so štirje javni uslužbenci iz dveh občin na Celjskem, ki so prirejali javne razpise in tako omogočili določenim ponudnikom pridobitev posla. Seveda so za to morala podjetja plačati.

Vučić odpovedal EuroPride v Srbiji, organizatorji zagotavljajo: Parada bo
27. 08. 2022 14.43Srbski predsednik Aleksandar Vučić je napovedal, da se največja parada ponosa EuroPride septembra ne bo odvila v srbski prestolnici, kot so sprva načrtovali. Da je bila odločitev težka, saj da ne želi ogroziti pravic manjšin, je dejal ter dodal, da bi se "v nekem drugem, srečnejšem času dogodek lahko izvedel", a da zaradi napetosti s Kosovom to trenutno ni mogoče. Organizatorji dogodka so medtem sporočili, da bo parada vseeno potekala, saj da je kakršna koli prepoved izvedbe "nezakonita". "EuroPride ni odpovedan in ne bo odpovedan," je zagotovila predsednica EPOA Kristine Garina.

Hiša za otroke tik pred odprtjem, policisti pripravljeni na forenzične intervjuje
23. 04. 2022 07.00Hiša za otroke – projekt, katerega temeljni namen je zaščita otrok, žrtev in prič kaznivih dejanj v kazenskem postopku, bo kmalu zaživel tudi pri nas – otroke bi namreč lahko začeli sprejemati že v maju. Pogum za soočanje z njihovimi težkimi zgodbami je že pokazalo deset delavcev Policije, ki so po zahtevnem izobraževanju prejeli certifikat za opravljanje forenzičnih intervjujev z žrtvami spolnih zlorab, mlajšimi od 15 let. Stremeli bodo k temu, da bo otrok svojo pretresljivo izpoved povedal čim manjkrat.

Politico o 'malem Trumpu' in iz konteksta vzetih pohvalah
20. 04. 2022 10.44Bruseljski Politico se tokrat ukvarja s prihajajočimi slovenskimi volitvami in predsednikom vlade Janezom Janšo. V članku so spomnili na njegove stare grehe oziroma spodrsljaje na mednarodnem političnem prizorišču, iz naftalina so vzeli tudi razvpito čestitko Donaldu Trumpu, zaključili pa s pohvalami vidnih evropskih politikov, ki so se verjetno brez njihove vednosti znašle v predvolilnem glasilu SDS.

'Ženski kot žrtvi nasilja niti strokovno okolje ne verjame vedno'
07. 12. 2021 13.45Novo poročilo ZN, ki je zajelo 13 držav od začetka pandemije covida-19, kaže, da sta dve od treh žensk poročali, da sta doživeli nasilje ali poznata žensko, ki ga je doživela. Stanje na področju nasilja nad ženskami med epidemijo se je poslabšalo tudi zato, ker je strpnost do tega še vedno prevelika, pravi Jasna Podreka s Filozofske fakultete.

'Nasilje ni osebna težava posameznice, je kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati'
25. 11. 2021 11.37Vsakršno nasilje nad ženskami in deklicami je nesprejemljivo, je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami zapisal varuh človekovih pravic. Poudaril je, da se je treba zavedati, da je za nasilje odgovorna oseba, ki povzroča nasilje, ne glede na to, kaj reče žrtev. Tudi pri Policiji vsako leto novembra in decembra pozornost posvečajo zaščiti ranljivejših skupin, kot so otroci in ženske. Letno obravnavajo okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj – od več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki so na videz blagih oblik, do tistih najhujših, kot so umori v družini. V Svetu Evrope pa opozarjajo, da razvoj novih tehnologij omogoča nove možnosti za nasilje.

Slovenija dosegla napredek pri preprečevanju nasilja v družini
12. 10. 2021 09.35Slovenija je po ugotovitvah skupine strokovnjakov pri Svetu Evrope že pred ratifikacijo istanbulske konvencije dosegla napredek pri oblikovanju pravnih okvirov na področju preprečevanja nasilja v družini. Manj pozornosti pa namenja drugim oblikam nasilja nad ženskami, hitreje bi se moralo odzivati tudi sodstvo, so navedli v poročilu.

Ministri za okolje EU v Luksemburgu o podnebnem svežnju
06. 10. 2021 06.10Ministri za okolje EU bodo danes v Luksemburgu razpravljali o zakonodajnem svežnju Pripravljeni na 55, govorili pa bodo tudi o pripravah na podnebno konferenco v Glasgowu. To bo prvo srečanje okoljskih ministrov v Luksemburgu v okviru slovenskega predsedovanja Svetu EU, ki ga bo kot predsedujoči vodil minister za okolje Andrej Vizjak.