kontrola zračnega prometa

Drama na pisti 31C: zasebno letalo prekrižalo pot Boeingu 737
26. 02. 2025 08.47Vrsti incidentov v letalstvu v zadnjem času je dodana nova alineja. Na čikaškem letališču Midway je skoraj prišlo do trčenja med manjšim zasebnim letalom in velikim potniškim, ko je Bombardier challenger 350 na vzletno-pristajalni stezi 31C prekrižal pot potniškemu letalu družbe Southwest Airlines, ki je ravno pristajal. Pilot boeinga se je bliskovito odzval, dvignil se je nazaj v zrak in tako preprečil tragedijo.

Rezultati analize DNK so potrdili, da so v motorjih letala našli kri in perje rac
27. 01. 2025 17.28Manj kot mesec dni po letalski nesreči južnokorejskega letala, v kateri je umrlo 179 ljudi, je preiskava v polnem teku. Potem ko so v motorjih letala našli ptičje perje in kri, so vzorce DNK poslali v laboratorij in sedaj še uradno potrdili, da vzorci pripadajo vrsti race, ki ravno v tistem obdobju iz svojih gnezdišč v Sibiriji poleti južneje, tudi preko Korejskega polotoka.

Smrtonosna nesreča: v obeh motorjih naj bi našli ptičje perje in kri
17. 01. 2025 09.16Preiskovalci smrtonosne nesreče južnokorejskega letala, v kateri je konec decembra umrlo 179 ljudi, naj bi v obeh motorjih našli ptičje perje in kri, neuradno poroča Reuters. Pilot je kontrolo zračnega prometa obvestil o trku z jato ptic le dobre štiri minute pred tragedijo.

Rok Marolt se vrača na Kontrolo zračnega prometa
04. 01. 2025 10.02Rok Marolt, nekdanji generalni sekretar stranke Gibanje Svoboda, je bil izbran za pomočnika direktorja Kontrole zračnega prometa Slovenije. Pred odhodom v politiko je bil sicer njen direktor, zdaj pa je dobil položaj, ki je bil nezaseden kar 14 let. Je bil razpis prirejen?

Pilot pred nesrečo poročal o trku s pticami in poslal klic v sili
30. 12. 2024 07.49Dan po tragični letalski nesreči v Južni Koreji, v kateri je umrlo 179 ljudi, so uradniki naročili izredni varnostni pregled vseh letalskih prevoznikov v državi. Vršilec dolžnosti predsednika Choi Sang-mok je prosil preiskovalce nesreče, naj svoje ugotovitve nemudoma razkrijejo družinam žrtev. Južnokorejski minister za promet je potrdil, da je pilot javil, da so zadeli jato ptic in pred nesrečo poslal klic v sili.

V okolici Gančanov strmoglavilo manjše letalo, umrle vsaj tri osebe
17. 11. 2024 13.33V strmoglavljenju manjšega letala v Prekmurju so umrle najmanj tri osebe, je potrdila Policija. Kot je razvidno s fotografije, je bila na območju gosta megla, vendar pa vzrok stmorglavljenja za zdaj še ni znan. Pristojni preiskujejo več dejavnikov, ki bi lahko botrovali nesreči, od vremena do tehnične napake ali človeškega dejavnika.

Tovorno letalo zapustilo Slovenijo: poletelo v Belgijo, ne v Izrael
02. 10. 2024 15.05Tovorno letalo Airbus A300B4-622R družbe San Marino Executive Aviation, ki je zaradi tehničnih težav zasilno pristalo na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana, je po temeljitem pregledu danes zapustilo Slovenijo. A poleteli niso v Izrael, kot je bilo sprva načrtovano, ampak v Belgijo.

Srečku Janši poln mandat na čelu kontrole zračnega prometa
18. 07. 2024 08.53Uprava Slovenskega državnega holdinga (SDH) je Srečka Janšo na predlog nadzornega sveta imenovala za direktorja družbe Kontrola zračnega prometa. Janša podjetje od odhoda Roka Marolta s položaja vodi kot začasni direktor, petletni polni mandat pa bo začel opravljati s 1. avgustom, so sporočili iz SDH.

'Ne vlada ne kdor koli ne namerava prodajati Zavarovalnice Triglav ali Pošte Slovenije'
05. 04. 2024 15.58Ministrstvo za finance je pripravilo osnutek prenovljene strategije upravljanja državnih naložb. Veljavna strategija sega v 2015 in je v mnogočem zastarela. Osnutek prinaša tudi nekatere predloge sprememb. Pošta Slovenije in Zavarovalnica Triglav bi se npr. iz strateških preselili med pomembne naložbe, kjer bi se znašel tudi Telekom Slovenije. V ozadju prekvalifikacije Pošte Slovenije in Zavarovalnice Triglav niso težnje po prodaji obeh podjetij, zagotavlja finančni minister Klemen Boštjančič. Največ pomislekov v zvezi s tem imajo sindikati, te so danes predstavili tudi ministru.

Odstopil direktor kontrole zračnega prometa
02. 04. 2024 15.57Direktor Kontrole zračnega prometa Slovenije Rok Marolt je odstopil s položaja in se z nadzornim svetom dogovoril za predčasno prenehanje mandata z iztekom v četrtek. Do imenovanja novega direktorja bo družbo vodil član nadzornega sveta Srečko Janša, so sporočili iz družbe. Marolt bo po napovedih novi generalni sekretar Gibanja Svoboda.

Pilot in kopilot med poletom zaspala za skoraj 30 minut
10. 03. 2024 07.55Konec januarja se je v Indoneziji zgodil incident, ki bi se lahko končal tragično. Med nočnim poletom v Džakarto sta tako pilot kot kopilot zaspala za skoraj 30 minut, letalo pa je skrenilo s poti. Airbus A320, na katerem je bilo 153 potnikov, je nato vendarle varno pristal na končnem cilju, indonezijske oblasti pa so sprožile preiskavo dogodka.

Vesna Vuković odhaja z mesta generalne sekretarke, prihaja Rok Marolt
06. 03. 2024 20.39Za tesno zaprtimi vrati v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije je potekal svet Gibanja Svoboda, ki se ga je udeležil tudi premier Robert Golob. Po naših neuradnih informacijah je Vesna Vuković napovedala, da se z 31. marcem poslavlja s funkcije generalne sekretarke. Nasledil naj bi jo Rok Marolt, sicer direktor Kontrole zračnega prometa Slovenije, ki je blizu finančnemu ministru Klemnu Boštjančiču.

Piloti za požar na letalu niso vedeli, obvestilo jih je kabinsko osebje
04. 01. 2024 12.39Piloti japonskega potniškega letala, ki je na tokijskem letališču Haneda trčilo v manjše letalo obalne straže, sprva sploh niso vedeli, da je letalo zajel ogenj. O požaru v potniški kabini jih je obvestilo kabinsko osebje, ki je takoj zatem izvedlo brezhibno evakuacijo skoraj 400 potnikov. Vzrok nesreče sicer še ni znan, pristojni zdaj preiskujejo nasprotujoča si poročila o navodilih, ki jih je pred trčenjem dala kontrola zračnega prometa.

Oborožen, brez pilota, slovenski
26. 12. 2023 07.00Dobro leto dni po podpisu pogodbe med ministrstvom za obrambo in podjetjem Timtec je javnost na letališču Cerklje ob Krki lahko prvič videla rezultate sodelovanja, ki so ga podpisniki označili kot velik mejnik za slovensko industrijo in obrambo. Slovenska vojska bo, če bo šlo vse po načrtih, v nekaj letih imela eskadriljo oboroženih kombiniranih brezpilotnih letalnih sistemov. Gre za vojaško različico Pipistrelovega letala Virus SW 121 s štirimi nosilci za rakete zrak-zemlja in z doletom 500 kilometrov.

Med letom v Belgijo iz boksa pobegnil konj, pilot obrnil letalo
16. 11. 2023 07.29Nenavaden incident na letu iz New Yorka v Belgijo. 90 minut po vzletu je na letalu zavladal strah, saj je iz enega od boksov pobegnil konj. Letalo se je moralo po vsega 90 minutah leta obrniti.

Rekordi na nebu in pisarna z najlepšim razgledom
12. 11. 2023 16.5823. julija letos je slovenski zračni prostor preletelo 1643 letal, kar je rekord vseh časov. Za to, da imajo letala ves čas, ko so nad Slovenijo, zadostno medsebojno razdaljo in da vse poteka varno, skrbijo območni kontrolorji Kontrole zračnega prometa Slovenije. Tisti v kontrolnem stolpu pa so odgovorni za letala v bližini letališča in vozila na manevrskih površinah. Obiskali smo jih in izvedeli, kdo ima prednost v tej gneči na nebu, kje je pisarna z najlepšim razgledom in kakšni so izzivi, ki jih čakajo v prihodnosti.

Kontrolor zračnega prometa: z nogami na tleh, z glavo nad oblaki
04. 11. 2023 14.48Na razpis za kontrolorja zračnega prometa, ki se je zaključil avgusta, se je prijavilo 1300 kandidatov, a do faze razgovorov je uspelo priti le dvajsetim. Najboljši med njimi se bodo kmalu urili na simulatorju, kjer se bodo med drugim srečali s scenariji, kakršnih si nikoli ne želijo doživeti, a morajo biti nanje pripravljeni. Poklic, ki ga bodo opravljali, je tako zahteven, da po dveh oz. treh urah neprekinjenega dela sledi obvezen enourni počitek. Na letalih so ljudje, prostora za napake ni, pravijo.

Okvara, ki je zaprla začni prostor nad Slovenijo, se zgodi enkrat na 20.000 let
01. 11. 2023 11.2622. maja letos je Kontrola zračnega prometa Slovenije iz varnostnih razlogov za uro in pol zaprla zračni prostor nad Slovenijo. Prvič po osamosvojitvi. Razlog je bila tehnična napaka, ki naj bi se po zagotovilih proizvajalca zgodila enkrat na 20.000 let. Kako pa sicer skrbijo za varnost letal in potnikov – kaj se zgodi, če zmanjka elektrike ali če prostore zajame požar? In kakšnega scenarija si niti v najhujši nočni mori niso predstavljali, pa so se morali z njim soočiti? Obiskali smo jih.

Kaj se je dogajalo na nebu? 'Razelektritve ob nevihti ali bolid'
31. 07. 2023 10.42Kako si lahko razložimo dogodek 'svetlih luči, ki so skakale po nebu'? Kontrola zračnega prometa Slovenije zaključka v zvezi z dogodkom ne more podati. So pa potrdili, da so zapisali dogodek, in dodali, da njihovi radarji niso zaznali nobenega zrakoplova v tej smeri in višini.

'Celo obrobna letališča v Bosni imajo boljše povezave'
06. 06. 2023 07.00Da smo pristali med najslabšimi in da je od evropskih držav, kar se tiče letalske povezljivosti, za nami le še Belorusija, ugotavljata avtorja analiz, ki ju je za 35 tisoč evrov naročilo infrastrukturno ministrstvo pod vodstvom Alenke Bratušek. In številke? Slaba letalska povezljivost, pravita, neposredno škoduje slovenskemu gospodarstvu. Od propada Adrie sredi leta 2019 naj bi tako izgubili 1,5 milijona potnikov, država pa naj bi v tem času neposredno in posredno izgubila za kar 1,8 milijarde evrov. A zakaj je tudi do teh analiz oster finančni minister? Ker da je v njih zgolj 15 odstotkov podatkov, ki jih potrebujemo za dokončno odločitev: nova letalska družba, da ali ne?

Zakaj potniki bežijo v Zagreb?
04. 06. 2023 13.00Zakaj smo pri tem, kam lahko letimo iz Ljubljane, med najslabšimi v Evropi? Samo zagrebško letališče nam bo letos speljalo 200 tisoč potnikov. Tu so še bližnji Trst, Benetke, Dunaj in Gradec. Kaj torej tam delajo prav in pri nas narobe? V rubriki 24UR Fokus boste nocoj videli tudi, da imamo v Sloveniji uspešno letalsko družbo, ki ima več potniških letal, kot jih je v najboljših časih imela Adria. Poslujejo z dobičkom in bi bili pripravljeni sodelovati tudi z državo.

Beloruski aktivist, ki so ga prijeli na Ryanairovem letalu, pomiloščen
22. 05. 2023 13.13Beloruskega opozicijskega aktivista, ki so ga aretirali, potem ko je moral Ryanairov let prisilno pristati v Minsku, so pomilostili. Kaj točno to pomeni, še ni znano. Protaševič je bil pred nedavnim obtožen na osem let zaporne kazni.

Lufthansa odpravila težave: letala vnovič pristajajo v Frankfurtu
15. 02. 2023 11.54Zaradi napake v informacijski tehnologiji vodilnega nemškega prevoznika Lufthansa, ki je povzročila zamude letov in motnje pri letalskih družbah v skupini, je obtičalo na tisoče potnikov. Zgodaj popoldne pa so letala vnovič začela pristajati v Frankfurtu, je objavil upravljalec letališča Fraport. Kontrolorji so jih več ur preusmerjali, odpovedana sta bila tudi leta iz Münchna in Frankfurta na Brnik. Do izpada informacijskega sistema je sicer prišlo zaradi gradbenih del na železniški progi, ko je bager v torek popoldne na globini petih metrov prerezal več optičnih kablov.

Ognjene pričakalo več deset tisoč navijačev: nebo je gorelo, tekle so solze sreče
18. 12. 2022 18.24Iz Katarja so se vrnili nogometaši hrvaške reprezentance, ki so na svetovnem prvenstvu osvojili bron. A kot pravijo sami, se njihov bron "sveti kot zlato". Za zveste navijače so njihovi nogometaši zmagovalci. Glavni zagrebški trg je tako preplavilo več deset tisoč navijačev, nebo nad Trgom bana Jelačića pa se je zaradi prižganih bakel obarvalo rdeče. Tekle so solze sreče, po zraku pa odmevali veseli vzkliki.

'Fant je z nogo obtičal v ledu, drugi so mu poskušali pomagati'
12. 12. 2022 06.57V Veliki Britaniji imajo težave zaradi snega, ledu in ledene megle. Kljub temu se je več otrok v nedeljo odpravilo na zaledenelo jezero, kjer pa se je igra tragično končala. Trije otroci so namreč umrli, potem ko se je udrl led in so padli v ledeno vodo. Kot pravi njihov prijatelj, so le želeli pomagati dečku, katerega noga se je zataknila v ledu. Hud mraz se bo nadaljeval tudi ponoči in zjutraj, za dele države so izdali oranžno opozorilo.

Zaradi neviht na pristanek čakali dve letali, eno preusmerili v Zagreb
03. 06. 2022 11.52Neurja, ki so se v četrtek popoldne in zvečer razbesnela nad Slovenijo, so povzročala težave tudi v letalskem prometu. Zaradi slabih vremenskih razmer sta v zraku na pristanek čakali dve letali. Airbus 320 družbe Turkish Airlines je kontrola letenja po 30 minutah preusmerila v Zagreb, po izboljšanju razmer pa je letalo pristalo v Ljubljani.

Pilot, ki je med čezatlantskim letom zaspal, ostal brez službe
31. 05. 2022 16.57Italijanska letalska družba ITA Airways je danes potrdila, da so odpustili pilota, ki je 1. maja med poletom iz New Yorka v Rim nad Francijo zaspal in ni bil dosegljiv za kontrolo letenja. Po trditvah letalske družbe potniki v nobenem trenutku niso bili v nevarnosti.

Posnetki v črni skrinjici niso uničeni, reševalne ekipe našle prve posmrtne ostanke
24. 03. 2022 07.38Pristojne službe, ki že tretji dan na težko dostopnem terenu iščejo ostanke letala boeing 737, ki je v ponedeljek strmoglavilo na Kitajskem, so sporočile, da so našli tudi prve posmrtne ostanke ljudi, ki so bili na krovu. Skupno jih je bilo na letalo 132 (123 potnikov in devet članov posadke). Čeprav še vedno ni jasno, kaj je vzrok tragične nesreče, pa obstaja upanje, da bo odgovore na to dala ena od dveh črnih skrinjic, ki so jo našli v sredo. Od zunaj je bila sicer močno poškodovana, a zvočni posnetki iz pilotske kabine naj bi bili dobro ohranjeni. Kaj se je torej dogajalo v zadnjih minutah pred strmoglavljenjem?

Letalnik ni imel transponderja, zato ga hrvaška kontrola zračnega prometa ni zaznala
11. 03. 2022 07.14V Zagrebu se je v nočnih urah zaslišal nenaden glasen hrup, ki je vznemiril prebivalce. Na Jarunski ulici so nato našli velik krater, ki ga je povzročil brezpilotni letalnik, ki je padel z neba. Hrvaška vlada je potrdila, da gre za brezpilotni letalnik vojaškega tipa. Strokovnjak za vojaško letalstvo je na podlagi analize fotografij prepričan, da gre za izvidniški dron Tu-141 Striž, ki naj bi priletel iz Ukrajine. Razbitine so našli na širšem območju okoli kraterja. Obsežna preiskava, v kateri sodeluje tudi vojaška policija, še poteka.

Kako lahko pomagate Ukrajini? 'Potrebujemo suho hrano, spalne vreče, povoje ...'
26. 02. 2022 15.39Vlada je na dopisni seji sprejela sklep o prepovedi letenja v zračnem prostoru Republike Slovenije letalom, ki so registrirani v Rusiji in operatorjem s sedežem v Ruski federaciji, ki jim je operativno licenco izdal pristojni organ Ruske federacije. Mednarodnemu odboru Rdečega križa pa je Slovenija namenila humanitarni prispevek v višini 100.000 evrov za pomoč prebivalcem Ukrajine. S konkretno pomočjo v obliki najnujnejših potrebščin lahko prebivalcem Ukrajine pomagate tudi vi.