konservativna stranka

Konservativci in socialdemokrati v Berlinu z roko v roki

09. 04. 2025 15.43

Po tednih pogajanj bosta nemška konservativna unija CDU/CSU in levosredinska SPD predstavili koalicijski dogovor za sestavo nove vlade. Dogovor je bil ob množici svetovnih in domačih izzivov nujen, prinaša pa več izdatkov za obrambo in boj proti podnebnim spremembam.

Avstrija bo ustavila združevanja družin beguncev, podobni načrti v Nemčiji

26. 03. 2025 15.19

Avstrija je napovedala začasno ustavitev združevanja družin za begunce. Vlada je naznanila sprejetje zakonskih sprememb, ki bodo notranjemu ministrstvu omogočile ustavitev združevanja z odlokom. Ukrep naj bi se začel izvajati že sredi maja. Avstrija je prva država članica EU, ki je sprejela tovrstno določitev.

Merz za koalicijo s socialdemokrati, uspeh skrajne desnice 'zadnje opozorilo'

24. 02. 2025 06.03

Na predčasnih volitvah v Nemčiji so se po neuradnih izidih v parlament uvrstile konservativna unija CDU/CSU, skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD), socialdemokrati (SPD), Zeleni in Levica. Volilna udeležba je bila 82,5-odstotna, je razvidno iz podatkov nemške volilne komisije.

Najverjetnejši novi nemški kancler, ki ga je iz politike izrinila Merklova

24. 02. 2025 09.27

Friedrichu Merzu je uspelo. Potem ko ga je nekdanja dolgoletna vodja krščanskih demokratov (CDU) Angela Merkel izrinila iz politike, je zdaj dobil realno možnost, da postane novi nemški kancler. Konservativna unija CDU/CSU je na volitvah zmagala, zdaj pa je njen kanclerski kandidat Merz pred težko nalogo sestaviti koalicijo. Njegova politična kariera je dolga, vmes se je za več let iz politike tudi umaknil, potem ko je na čelo stranke prišla Merklova in mu zasedla položaj, ki ga je imel tik pred nosom.

Na volitvah v Nemčiji glede na projekcije zmaga uniji CDU/CSU, sledi AfD

23. 02. 2025 17.44

Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Nemčiji je glede na projekcije slavila konservativna unija CDU/CSU z 28,6 odstotka glasov. Sledi skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) z 20,1 odstotka podpore, socialdemokrati so tretji s 16,3 odstotka. Vstop v parlament je zagotovljen še Zelenim in Levici, kažejo projekcije televizije ZDF. Ameriški predsednik Donald Trump je rezultate označil za velik dan za Nemčijo. Prepričan je, da imajo Nemci podobno kot Američani dovolj "politik brez zdravega razuma".

Tarča 28-letnika vrtčevski otroci, umrl tudi moški, ki ga je skušal ustaviti

23. 01. 2025 08.18

Nemške oblasti so razkrile več informacij glede napada z nožem v mestu Aschaffenburg, ki je od Frankfurta oddaljeno okoli 40 kilometrov. 28-letni moški je v parku napadel vrtčevsko skupino in mimoidoče, ki so priskočili na pomoč. Ubil je komaj dveletnega fantka in 41-letnega moškega, še tri osebe pa hudo ranil. Motiv za napad policija še preiskuje, znano pa je, da so 28-letnega afganistanskega državljana že vsaj trikrat obravnavali zaradi nasilnih kaznivih dejanj. Po zaključku azilnega postopka bi se moral vrniti v domovino, a je ostal v Nemčiji. Zakaj, bo pokazala preiskava.

V Britaniji strožje kazni za tiste, ki spolnih zlorab otrok ne prijavijo

07. 01. 2025 07.40

V Veliki Britaniji še vedno odmevajo grozljive zgodbe o zlorabah otrok in pedofilskih tolpah, ki otroke napeljujejo in jih pripravljajo na spolne akte. Notranja ministrica je zdaj napovedala strožje kazni, med drugim naj bi bili kaznovani tudi strokovnjaki, ki delajo z otroki, in njihovih trditev o spolnih zlorabah ne prijavijo.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'

22. 12. 2024 18.59

V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

'Prisilna razlastitev' ali nujen ukrep? 'V stanovanju naj bi živeli, to ni posel'

19. 11. 2024 11.27

Nekaj mesecev po napovedi, da se turističnim apartmajem v katalonski prestolnici bliža konec, je župan Barcelone še vedno prepričan, da je sprejel pravilno odločitev, čeprav priznava, da gre za drastičen ukrep. Opozarja namreč, da je model množičnega turizma popolnoma 'koloniziral' mestno središče, domačini pa Barcelono zapuščajo, saj cenovno dostopnih stanovanj ni, življenjski stroški pa strmo naraščajo. Pred uveljavitvijo sprememb se sicer obeta ostra pravna bitka med mestnimi oblastmi in lastniki nepremičnin.

Pozivi k preiskavi in protestom: 'Priče in žrtve ruske posebne operacije'

28. 10. 2024 06.20

Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, na današnjem obisku v Gruziji ne predstavlja povezave, pravi visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Pojasnil je, da rotirajoče predsedstvo Svetu EU namreč nima zunanjepolitičnih pristojnosti. Bruselj je medtem pozval k neodvisni preiskavi domnevnih volilnih nepravilnosti, opozicija pa že načrtuje demonstracije.

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva

19. 10. 2024 06.58

Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

Kamala Harris z odločnim nastopom: 'Stopamo na novo pot naprej'

23. 08. 2024 06.39

Podpredsednica ZDA Kamala Harris je s sklepnim govorom nacionalne konvencije demokratske stranke sprejela predsedniško nominacijo za volitve 5. novembra. Obljubila je, da bo predsednica vseh Američanov, njen govor pa je bil še posebej odločen glede zunanje politike, kjer je iskala srednjo pot med podporo Izraelu in Palestincem.

Na Irskem končali štetje glasovnic z evropskih volitev

14. 06. 2024 08.21

Na Irskem so končali štetje glasovnic z evropskih volitev, ki so v državi potekale pred enim tednom. Zmagovalki sta vladajoči liberalno konservativna Fine Gael in sredinska Fianna Fail, ki bosta imeli po štiri evropske poslance.

Vzpon skrajne desnice: velika zmagovalka v Franciji, Italiji in Avstriji

09. 06. 2024 11.33

Evropa je glasovala. Obe skrajno desni politični skupini sta se na račun dobrih rezultatov v več državah okrepili, a EPP skupaj z S&D ter liberalci ohranja večino. Je pa velika zmaga skrajne desnice prinesla nove volitve v Franciji.

Nizozemci, Irci in Čehi že odprli volišča

07. 06. 2024 12.49

Na Irskem so se davi odprla volišča za evropske volitve, na katerih bo svoj glas lahko oddalo okoli 3,6 milijona volilnih upravičencev. Na druge največje demokratične volitve na svetu se odpravljajo še Čehi, že v četrtek pa so o svojih evropskih poslancih odločali na Nizozemskem. Italijanska premierka Giorgia Meloni je pa tik pred začetkom evropskih volitev – v Italiji se volišča odprejo v soboto – izrazila bojazen pred nizko volilno udeležbo in ljudi pozvala na volišča. V volitvah vidi tudi priložnost za uveljavitev podobnega desnosredinskega modela, kakršen je trenutno v Italiji, na evropski ravni.

Evroskeptik Nigel Farage po preobratu napovedal sodelovanje na britanskih volitvah

03. 06. 2024 19.05

Po tem, ko je zagovornik brexita in protipriseljenske politike Nigel Farage pred desetimi dnevi dejal, da ne bo kandidiral na julijskih splošnih volitvah, je zdaj obrnil ploščo in napovedal kandidaturo na listi desne populistične stranke Reformirajmo Združeno kraljestvo (Reform UK), ki naj bi jo odslej tudi vodil.

Separatisti izgubili večino v katalonskem parlamentu

13. 05. 2024 06.50

Na regionalnih volitvah v Kataloniji so slavili španski socialisti. Separatisti, ki si prizadevajo za neodvisnost regije, so medtem izgubili večino v regionalnem parlamentu. Zmagovalka volitev bo morala sklepati koalicijo z manjšimi strankami, pogajanja pa se lahko zavlečejo.

Tik pred volitvami Plenković v novi aferi: brutalno žalil svoje nasprotnike

15. 04. 2024 10.52

Hrvaške parlamentarne volitve, ki so na sporedu ta teden, bodo potekale po kampanji, ki jo je zaznamovala precej burna izmenjava mnenj med najvišjima državnima predstavnikoma. Pomerila se bosta namreč vladajoča konservativna Hrvaška demokratična zveza (HDZ), ki jo vodi sedanji premier Andrej Plenković, in zavezništvo sredinskih in levih vlad, ki ga neformalno vodita populistični predsednik Zoran Milanović in njegova Socialdemokratska stranka (SDP). Vendar se je le par dni pred volitvami Plenković znašel v novi aferi, potem ko je javno žalil člane Domovinskega gibanja in Most, napadal medije in govoril o mlajših generacijah.

Velika koalicija SDP po vstopu Milanovića v volilno tekmo vse manjša

20. 03. 2024 13.14

Hrvaško veliko koalicijo z največjo opozicijsko stranko SDP na čelu so zapustile že štiri stranke. Za odhod iz koalicije so se odločile po napovedi predsednika države Zorana Milanovića, da bo skupaj s SDP kandidiral na parlamentarnih volitvah 17. aprila. V sprva 10-članski koaliciji za zdaj ostaja šest strank.

Milanović po odločitvi ustavnega sodišča: To je čisti državni udar

18. 03. 2024 11.35

Na Hrvaškem je ustavno sodišče je odločilo, da Zoran Milanović, dokler je predsednik, ne more kandidirati za premierja. In kako se je odzval hrvaški predsednik? Pred novinarji je jezno obračunal s svojimi nasprotniki. "To je čisti državni udar. Ta ekipa državo zavestno potiska v krizo. Vse v državi pozivam, združimo se proti HDZ," je Milanović pozval narod. Tretjina vprašanih Hrvatov si sicer na čelu vlade želi videti prav aktualnega predsednika države, nekaj manj pa zdajšnjega premierja in predsednika stranke HDZ Andreja Plenkovića, je pokazala zadnja javnomnenjska raziskava.

Talat Xhaferi – prvi etnični Albanec na čelu vlade v Skopju

28. 01. 2024 17.41

Poslanci parlamenta v Severni Makedoniji so za predsednika tehnične vlade izvolili Talata Xhaferija, ki je postal prvi etnični Albanec na tem položaju. Xhaferi je prejel 65 od 120 glasov in bo funkcijo opravljal sto dni oziroma do parlamentarnih volitev, ki bodo 8. maja.

Volitve v Srbiji: do 19. ure je bil udeležba približno 56 odstotna

17. 12. 2023 07.45

V Srbiji so se zaključile predčasne parlamentarne volitve, pokrajinske volitve v Vojvodini ter lokalne volitve v Beogradu in še 65 drugih lokalnih samoupravah. Republiška volilna komisija je sporočila, da je do 18. ure glasovalo 51,93 odstotka volilnih upravičencev, po neuradnih podatkih pa naj bi do 19. ure število naraslo na 55,5 odstotka. Glasove še štejejo. Na voliščih je sicer po poročanju srbskih medijev prišlo tudi do več domnevnih incidentov in nepravilnosti.

Na Nizozemskem zmagal desničarski Wilders, ki ima zaradi groženj 24-urno varovanje

23. 11. 2023 09.07

Skrajno desna nizozemska stranka PVV Geerta Wildersa je glede na projekcije, ki temeljijo na 94 odstotkih preštetih glasov, v sredo na parlamentarnih volitvah osvojila 37 od 150 sedežev v parlamentu. Sodeč po najnovejši projekciji je PVV več kot podvojila število sedežev v primerjavi s prejšnjimi volitvami in postala največja stranka v državi. Kolegu Wildersu so med drugim čestitali Francozinja Marine Le Pen, madžarski premier Viktor Orban, španska stranka Vox in nemška Alternativa za Nemčijo (AfD). Zaradi svojih stališč so Wildersu številni radikalni islamisti Wildersu že grozili s smrtjo. Zaradi groženj ima tudi 24-urno varovanje.

Sanchezu v senci razdeljene Španije še en mandat na čelu vlade

16. 11. 2023 13.34

Pedro Sanchez je dobil podporo parlamenta v Madridu za še en mandat na čelu španske vlade. Zanj je glasovalo 179 poslancev, 171 jih je bilo proti. Nad njegovo izvolitvijo visi senca razdeljenosti države zaradi dogovora o amnestiji preganjanih katalonskih separatistov, ki je politiku iz vrst socialistov omogočil vnovično vodenje vlade.

Poljaki zahtevajo spremembo poti, večino glasov namenili opoziciji

17. 10. 2023 14.45

Na Poljskem je na nedeljskih parlamentarnih volitvah z 35,38 odstotka glasov zmagala vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS) premierja Mateusza Morawieckega, ki pa ji vladne koalicije najverjetneje ne bo uspelo sestaviti. Večino so si namreč zagotovile opozicijske stranke na čelu z Državljansko koalicijo (KO) nekdanjega premierja Donalda Tuska. Morebitna nova poljska vlada pod Tuskovim vodstvom bo odprta za dialog z EU, meni nekdanji diplomat Bojan Grobovšek. Kot je dejal, je sicer še prezgodaj napovedovati, ali se bo nova vlada strinjala z uredbami EU glede migracij. Je pa po njegovem mnenju pričakovati vsaj legalizacijo splava, zaradi katere se je veliko Poljakinj sploh odpravilo na volišča.

Velik protest na Poljskem: 'Dovolj nam je in hočemo spremembo'

01. 10. 2023 14.24

Dva tedna pred parlamentarnimi volitvami na Poljskem se je na protestnem shodu v središču Varšave zbralo več kot sto tisoč ljudi in izražalo nestrinjanje s politiko vladne stranke Zakon in pravičnost (PiS). Vodja opozicije Donald Tusk je izrazil prepričanje, da bodo na volitvah dosegli "preboj".

Švicarji izglasovali minimalno obdavčitev multinacionalk

18. 06. 2023 18.26

Švicarji so na referendumu odločali o zakonih o zaščiti podnebja in o minimalni obdavčitvi multinacionalk. Volivci so oba zakona podprli. Nov podnebni zakon je podprlo dobrih 59 odstotkov volivcev, medtem ko jih je skoraj 80 odstotkov podprlo vpeljavo minimalne obdavčitve multinacionalk.

Stranka grškega premierja zmagala, a brez zadostne večine

21. 05. 2023 18.22

Na parlamentarnih volitvah v Grčiji vzporedne volitve kažejo, da je prepričljivo zmagala konservativna stranka Nova demokracija premierja Kiriakosa Micotakisa, a so zelo verjetne nove volitve že čez dober mesec, saj ni prejela dovolj glasov, da bi vladala sama.

Protesti proti pokojninski reformi v Franciji: aretacije, solzivec in vodni top

17. 03. 2023 14.29

Po vsej Franciji je bilo zaradi protestov proti pokojninski reformi aretiranih že najmanj 310 ljudi. Francoska vlada je namreč v četrtek reformo sprejela mimo parlamenta, starost upokojitve pa se je tako dvignila za dve leti. Po sprejemu reforme so francoski poslanci že vložili dva predloga nezaupnice vladi premierke Elisabeth Borne. Pokojninsko reformo je sprejela tudi španska vlada. Reforma med drugim predvideva povečanje prihodkov pokojninskega sklada s počasnim, toda vztrajnim višanjem prispevkov. Za razliko od Francije pa reforma, ki jo mora še potrditi španski parlament, ni naletela na množični odpor, čeprav jo kritizirajo podjetniki in opozicija.

Pogrom na Poljskem: novinar razkril identiteto mladoletne žrtve pedofila

09. 03. 2023 19.28

Razkritje poljskega nacionalnega radia, da je bil sin opozicijske poslanke žrtev pedofila, zgodbo pa so nato objavili še ostali državni mediji, je pripeljalo do usodnega dejanja žrtve. Privrženci opozicije sicer trdijo, da je vladajoča stranka najstnika zlorabila za politično obračunavanje. Novinar, ki je prvi objavil zgodbo, v zagovor pravi, da je želel zgolj pokazati, da ni le katoliška cerkev tista, ki prikriva zlorabe otrok, temveč tudi največja opozicijska stranka. Pedofil je bil namreč njen nekdanji član. Tožilstvo zdaj preiskuje smrt najstnika, ki bi sicer v sredo dopolnil 16 let.