konkurenčnost

Ruski rubelj ob padanju dolarja najhitreje rastoča svetovna valuta

17. 04. 2025 10.37

Najhitreje rastoča svetovna valuta je trenutno ruski rubelj, kar je med drugim posledica padanja vrednosti ameriškega dolarja, visoke osrednje obrestne mere v Rusiji in zunanjetrgovinskega presežka te države. To sicer za Moskvo ni najboljša novica, saj močna domača valuta zmanjšuje izvozno konkurenčnost države in sredstva za proračunske izdatke.

Gospodarski krog vlado poziva k razbremenitvi

15. 04. 2025 16.14

Gospodarski krog, ki združuje gospodarske in kmetijske organizacije, za ohranitev konkurenčnosti države vlado poziva k razbremenitvi gospodarstva in posameznikov. "Potrebujemo davčno razbremenitev, odlog uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi, omejitev cen elektrike in debirokratizacijo," je strnil predsednik GZS Tibor Šimonka.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne

03. 04. 2025 06.26

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

'Trumpov argument, da želi s tem privabiti tuje naložbe, meji na norost'

03. 04. 2025 11.21

Carine na uvoz z vsega sveta, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo zatresle svetovno gospodarstvo, zelo pa bodo škodovale tudi ZDA, je ocenil profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Rok Spruk. Argumenti, s katerimi je Trump utemeljil carine, so po njegovem mnenju povsem zgrešeni.

Bruselj predlaga: preusmeritev kohezijskih sredstev v varnost in obrambo

01. 04. 2025 17.08

Evropska komisija je predlagala spremembe zakonodajne podlage evropske kohezijske politike, ki bo državam članicam omogočila preusmeritev kohezijskih sredstev v nova prednostna področja, kot so varnost in obramba, konkurenčnost gospodarstva in stanovanjska politika. Preusmeritev sredstev bo prostovoljna, poudarjajo na komisiji.

Von der Leynova: Zaščitili bomo svoje interese

01. 04. 2025 10.39

Evropa si želi doseči rešitev s pogajanji, vendar bo po potrebi zaščitila svoje interese, je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dejala v Evropskem parlamentu v luči napovedanih ameriških carin, ki bodo večinoma obveljale v sredo. Dodala je, da se je z voditelji članic EU že posvetovala o nadaljnjih korakih.

Trump napoveduje dodatne 25-odstotne carine na uvožene avtomobile

27. 03. 2025 08.17

Potem ko je Trump napovedal, da bodo ZDA 2. aprila uvedle dodatne carine v višini 25 odstotnih točk na uvoz avtomobilov v ZDA, je iz Kanade prišel oster odziv. Iz sveta se vrstijo številni odzivi in napovedi povračilnih ukrepov. Medtem pa je Trump omenil možnost nižjih carin za Kitajsko, če bo ta privolila v prodajo družbenega medija TikTok ameriškemu kupcu.

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'

25. 03. 2025 07.00

Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 %) ter konkurenčnost (32 %) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 %) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

Von der Leynova: Bela knjiga usmerjena v okrepitev obrambe v širšem smislu

21. 03. 2025 06.48

Bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe z naslovom Pripravljenost 2030 je po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen usmerjena v okrepitev obrambe oziroma varnosti v širšem smislu. Da mora EU poskrbeti za varnost v širšem smislu in ne samo za obrambo, so si prizadevali premierji Španije, Italije in Slovenije.

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče

19. 03. 2025 15.44

Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

'Če se želi Evropa izogniti vojni, se mora pripraviti nanjo'

18. 03. 2025 15.48

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v nagovoru na danski vojaški akademiji v Koebenhavnu dejala, da mora Evropa, če se želi izogniti vojni, nanjo pripraviti. Evropa mora po njenih besedah do leta 2030 vzpostaviti "močno obrambno držo". Temu bo namenjena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe, ki jo bo Bruselj predstavil v sredo.

Za škofjeloško invalidsko podjetje CSS pripravljen poslovni načrt

18. 03. 2025 14.00

V škofjeloškem invalidskem podjetju CSS se po doslej opravljenih korakih za preživetje podjetja nadejajo še dokapitalizacije, ki bi jim omogočila vlaganje v večjo produktivnost. V poslovnem načrtu, ki ga je na današnji novinarski konferenci predstavila direktorica podjetja Mariana Karla Rebernik, je v načrtu za 860.000 evrov investicij.

Vonpharma SI zaradi razveljavitve Spiritovega razpisa sprožila upravni spor

17. 03. 2025 14.56

Podjetje Vonpharma SI, ki je ostalo brez subvencije na razveljavljenem razpisu javne agencije Spirit, se je pritožilo na upravno sodišče. Po mnenju direktorja podjetja Tadeja Von Horvatha gre za neupravičen in politično motiviran odvzem subvencij, zato je konec februarja sprožil upravni spor proti odvzemu subvencije.

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično

12. 03. 2025 18.00

Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

'Čas iluzij je minil': kako bo Slovenija poskrbela za svojo obrambo?

11. 03. 2025 18.52

Čas iluzij je minil, mir v Evropi ni več samoumeven, je opozorila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in evroposlance pozvala, naj podprejo prizadevanja za ponovno oborožitev Evrope. Evropska komisija je pripravila štiriletni načrt oboroževanja v skupni vrednosti 800 milijard evrov, von der Leynova pa je ob tem poudarila tudi pozitivne učinke za gospodarstvo in konkurenčnost EU. Na ministrstvu za obrambo medtem zaradi zaostrenih varnostnih razmer preverjajo, ali imamo v Sloveniji dovolj kapacitet za ponovno uvedbo obveznega služenja vojaškega roka.

'Trend motork': je Slovenija preveč zbirokratizirana država?

10. 03. 2025 21.04

O vprašanju, ali je Slovenija preveč zbirokratizirana država, so poslanci v državnem zboru razpravljali sedem ur. V opoziciji so prepričani, da številni zakoni, akti in določila že vplivajo na konkurenčnost slovenskega gospodarstva, v koaliciji pa odgovarjajo, da gre za politikantsko razpravo in začetek volilne kampanje. Paradoks razprave o učinkovitosti delovanja javnega aparata pa - končala se je brez epiloga, saj so poslanci v petek na odboru za gospodarstvo priporočila SDS za debirokratizacijo države že zavrnili.

Zeleni prehod Luke Koper: 100 milijonov za infrastrukturo

05. 03. 2025 19.33

Tudi Luka Koper bo v luči zelenega prehoda, kot to zahteva zakonodaja za vsa evropska pristanišča, do leta 2030 morala omogočiti ladjam, ki so privezane v pristanišču, da se priključijo na elektriko. Gradnja primerne infrastrukture bo stala kar 100 milijonov evrov, ob tem pa pospešeno vlagajo še v elektrifikacijo vseh strojev in postavitev sončnih kolektorjev na strehe objektov v pristanišču. Kako pa bodo vsi ti milijonski vložki vplivali na konkurenčnost?

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti

02. 03. 2025 16.15

Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.

Obrtnike jezi prispevek za zakon, ki ga je 'nemogoče izvajati'

25. 02. 2025 15.38

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki že tako odločno nasprotuje vsakršnim dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva, zdaj izpostavlja tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga začeli plačevati 1. julija letos. Pravijo, da pogoji za pobiranje tega prispevka še niso izpolnjeni, zato predlagajo zamik začetka pobiranja.

Čeferin: Evropa bo na žalost še izgubljala, in to po lastni krivdi

22. 02. 2025 16.16

Predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin je ocenil, da Evropa v geopolitičnem vidiku izgublja, saj jo duši drastična regulacija. Trenutno ne vidi tudi nobene moči evropske politike, niti enotnosti. Kritičen je do politične korektnosti, češ da v zahodnem svetu svobode govora ni več.

V Siju zmerni optimisti glede okrevanja jeklarske industrije

18. 02. 2025 15.10

Slabe razmere v jeklarski industriji iz zadnjih dveh do treh let so dosegle dno in letos bi se lahko začelo okrevanje, ocenjujejo v Slovenski industriji jekla (Sij). Pozdravljajo pobudo Evropske komisije za povečanje konkurenčnosti energetsko intenzivne industrije in menijo, da bi lahko bil z ZDA dosežen kompromis glede carin.

GZS: Dodatni davki in prispevki bodo zaposlenim odnesli od 2100 do 5200 evrov

18. 02. 2025 13.11

Plače v Sloveniji so med davčno najbolj obremenjenimi, kar znižuje življenjski standard in slabi konkurenčnost gospodarstva, so opozorili v GZS. Vladi na tem področju predlagajo več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne plače ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost. Njihova analiza je pokazala, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi uvedenih dodatnih davkov in prispevkov v obdobju od leta 2023 do 2026 izgubili od 2100 do 5200 evrov neto.

Zakaj toliko govora o DeepSeeku?

15. 02. 2025 12.33

Predstavljajte si, da zgradite umetno inteligenco, ki tekmuje s ChatGPT, in to vam uspe z manj kot enim odstotkov njegovih stroškov. Se sliši nemogoče? Točno to je storil DeepSeek. Njegova zgodba se ne nanaša le na tehnologijo: gre za inovacije pod omejitvami, kontroverzne prakse na področju zasebnosti in opozorilo za zahodne tehnološke velikane.

Zvišanje plač v prvi polovici leta napoveduje skoraj 60 odstotkov delodajalcev

11. 02. 2025 12.07

V prvi polovici leta se številnim delavcem obeta povišanje plač. Napoveduje ga 59,1 odstotka delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je zmerno optimistična in znaša +43,65 odstotka.

Carine na uvoz jekla in aluminija slaba novica za slovenska podjetja

11. 02. 2025 10.55

Uvedba ameriških 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija, ki bo skladno z odločitvijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa v veljavo stopila 12. marca in bo veljala tudi za EU, je slaba novica, se strinjajo slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z jeklom in aluminijem. Predvsem se bojijo še večjih pritiskov konkurence.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja

06. 02. 2025 06.11

Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Napadalec Maribora odhaja na Portugalsko, zamenjal ga je Ali Reghba

04. 02. 2025 15.39

Napadalec Maribora Orphe Mbina se seli na Portugalsko, kjer se bo pridružil drugoligašu Leirii v boju za napredovanje v prvo ligo. Gre za posojo do konca sezone, z možnostjo odkupa. Poleg tega so v štajerski prestolnici predstavili novo okrepitev. Ali Regbha, 25-letnik z alžirskimi in irskimi koreninami, rojen v Nemčiji, prihaja kot najboljši igralec prvenstva Severne Makedonije. Krilni napadalec je pogodbo podpisal do poletja 2027.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar

30. 01. 2025 08.28

Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

'EU ostaja zavezana zelenemu dogovoru, a mora biti prilagodljiva'

29. 01. 2025 15.48

EU ostaja zavezana ciljem zelenega dogovora, vendar pa moramo biti na poti do tja prilagodljivi in pragmatični, je ob današnji predstavitvi kompasa za konkurenčnost evropskega gospodarstva poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kompas je namenjen zmanjšanju inovacijskega zaostanka, razogljičenju in večji ekonomski varnosti.

Čakalne vrste priložnost za zavarovalnice, ki krepijo vzporedni zdravstveni sistem

24. 01. 2025 06.00

Dan, ko je obvezni zdravstveni prispevek nadomestil dopolnilnega, je bil za tri zavarovalnice velik šok: odpuščanja, zapiranje izpostav in reorganizacija. So se zavarovalnice v dobrem letu dni, odkar so izgubile velik posel s pobiranjem premij, pobrale? Zdaj še bolj izkoriščajo problem čakalnih vrst in stavijo na zavarovanja, s katerimi je mogoče za denar preskakovati vrste. S tem se krepi vzporedni zdravstveni sistem.