koncesije v zdravstvu

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?

27. 03. 2025 06.25

Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev

25. 03. 2025 12.44

Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

'Želimo preprečiti, da zaposlen v javnem zavodu preusmerja bolnike v zasebno ordinacijo'

13. 12. 2024 14.18

Glavni cilj predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah predsednika vlade Roberta Goloba odprava "škodljivih dvojnih praks" v slovenskem zdravstvu. Kot ključno je izpostavil tudi možnost nagrajevanja javnih zdravstvenih delavcev in ureditev področja koncesij. "Bolniki bodo zdaj deležni bistveno bolj kakovostnih storitev," meni. V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva, posebej zaskrbljujoče se jim zdi, da novela daje vtis, da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo

12. 12. 2024 07.22

Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Nagrajevanje zaposlenih v zdravstvu tudi s plačilom 'super nadur'

31. 05. 2024 17.43

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je predstavila izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Ta bo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. Ob tem izhodišča predvidevajo nagrajevanje dodatnega dela zaposlenih v javnih zdravstvenih ustanovah, tudi s plačilom t. i. super nadur. Kako bodo plačane, še niso dorekli, zagotovo pa bodo bolje od običajnih nadur.

'Koncesije, ki so jih pridobili zdravniki, so se na trgu preprodajale dalje'

20. 05. 2024 14.22

Premier Robert Golob je na seji DZ med ukrepi za krepitev javnega zdravstva navedel ločitev javnega in zasebnega ter spremembe na področju koncesij. Za povečanje števila zdravnikov je napovedal odprtje tretje medicinske fakultete pri nas, dogovor z Univerzo na Primorskem bodo podpisali v sredo, prva generacija študentov naj bi se vpisala leta 2027. V NSi zaradi napovedanih sprememb zahtevajo sklic nujne seje parlamentarnega odbora za zdravstvo.

Ministrica: Omejitev višine bolniškega nadomestila nujen ukrep

13. 11. 2023 14.21

Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije so ministrstvo za zdravje pozvali, naj nemudoma skliče usklajevanja glede predloga interventnega zakona. Ta ob interventnih ukrepih vsebuje tudi sistemske posege v zakonodajo, so opozorili. Na očitke se je odzvala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Ko ti zdravnik reče, da je operacija hrbtenice samoplačniška, in ugotoviš, da to ne drži

17. 05. 2023 10.00

Dva meseca sem se odločala, ali naj to zgodbo delim z javnostjo ali ne. Nešteto pomislekov sem imela, v prvi vrsti seveda, ker gre za mojo sestro. Po dveh operacijah je bila namreč potrebna še tretja, tokrat stabilizacija oziroma učvrstitev hrbtenice. Dvakrat je bila v Kirurškem sanatoriju Rožna dolina normalno operirana na napotnico, za tretjo operacijo pa je bilo rečeno, da je samoplačniška, ker da nimajo koncesije za ta poseg. Sestra je dobila predračun za dobrih 7000 evrov. Ko sem zadeve preverjala na ZZZS, pa se je izkazalo, da tudi to operacijo po pogodbi plača zdravstvena zavarovalnica in da ne drži, da bi bila operacija izključno samoplačniška.

Koncesije bi ukinili, zdravstvene zavode pa preoblikovali v javna podjetja

04. 04. 2023 20.44

Pri Zdravniški zbornici Slovenije so na konferenci o izzivih zdravstva v prihodnosti predstavili tudi zakonske predloge za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenega sistema. Med drugim predlagajo preoblikovanje zdravstvenih zavodov v javna podjetja, ukinitev koncesij in uvedbo instituta neodvisnega ponudnika zdravstvenih storitev. Minister Danijel Bešič Loredan napoveduje odkrite pogovore, tudi o ekscesih, ki da jih ni malo.

Priložnost najbolje izkoristili zasebniki koncesionarji

31. 03. 2023 17.28

Na ministrstvu za zdravje so predstavili preliminarne podatke glede plačevanja vseh zdravstvenih storitev po realizaciji na podlagi izhodnega covidnega zakona. Izvajalci so se usmerili v storitve, ki zagotavljajo presežek prihodkov nad odhodki, ukrep pa so najbolj izkoristili zasebniki s koncesijo, je povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Čakalne dobe se še ne skrajšujejo.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?

14. 03. 2023 06.09

Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?

08. 03. 2023 06.00

Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica

07. 03. 2023 06.00

Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

Ministrstvo zavrača očitke o omejevanju dela zdravnikom pri koncesionarjih

17. 02. 2023 11.38

Ministrstvo za zdravje je objavilo Navodila o spremljanju in poročanju o obsegu izvajanja zdravstvenih storitev, v katerih med drugim določa, da morajo izvajalci zdravstvene dejavnosti s koncesijo dodatno podati še izjavo, da so program izvedli brez dodatne vključitve zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih, in sicer že v začetku posameznega leta. To je sprožilo precej nejevolje med zdravniki. Ministrstvo zdaj pojasnjuje, da interventni zakon koncesionarjem omogoča krajšanje čakalnih vrst tudi z zaposlenimi iz javnih ustanov.

Kaj bo s koncesijami v zdravstvu?

31. 01. 2023 06.00

Ustavni sodniki so razveljavili določbe Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki omogočajo podaljševanje koncesij v zdravstvu. Po izteku 15-letne koncesije bo po novem potreben nov razpis oziroma nov postopek za podelitev koncesije. Koncesionarji so razočarani in opozarjajo, da bodo kratko potegnili bolniki. Hkrati pa menijo, da so koncesije preživete in jih je treba ukiniti.

Ustavno sodišče razveljavilo možnost avtomatičnega podaljšanja koncesije

27. 01. 2023 09.18

Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o zdravstveni dejavnosti, ki omogočajo možnost podaljšanja podeljene koncesije za opravljanje javne službe. Do nove zakonske ureditve bo, kot je v odločbi odločilo ustavno sodišče, po izteku 15-letne koncesije potreben nov razpis oziroma nov postopek za podelitev koncesije. V Zdravniški zbornici menijo, da odločitev Ustavnega sodišča ne more prispevati k rešitvi akutnih težav nedostopnosti do zdravstvenih storitev, s katerimi se soočajo pacienti.

Za SDS razmere v zdravstvu katastrofalne, koalicija pripravlja rešitve

25. 01. 2023 14.37

DZ je izredni seji obravnaval predlog priporočila SDS za takojšnje reševanje razmer v zdravstvu, ki jih v SDS vidijo kot katastrofalne. Poslanci koalicije so opozorili, da se rešitve že pripravljajo, opozicija pa meni, da napredka še ni videti, menijo tudi, bi do več družinskih zdravnikov prišli denimo s povečanjem vpisnih mest na medicinskih fakultetah. Glasovanja o predlogu priporočila sicer ne bo, ker ga matični odbor DZ v petek ni podprl.

Koalicijski poslanci so se podpisali pod zavezo zdravstveni reformi

23. 01. 2023 17.53

Koalicijski partnerji Gibanje Svoboda, Socialni demokrati in Levica so uskladili zaveze za sodelovanje in podporo pri izvedbi zdravstvene reforme. Pod dokument se je podpisalo vseh 53 poslancev koalicije.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Pred zdravniško še prva stavka pacientov - kakšne so zahteve?

04. 01. 2023 10.18

Dan pred stavko zdravnikov, ki jo je za 11. januar napovedal zdravniški sindikat Fides, nas čaka še prva stavka pacientov in pacientk. Predstavniki civilne Iniciative Glas ljudstva so na tiskovni konferenci predstavili nabor konkretnih ukrepov, ki so jih, kot pravijo, uskladili tudi s stroko. Ministrstvo za zdravje so pozvali, naj se do njih nemudoma opredeli oz. jih začne izvajati.

Minister: Janković me je opozoril, naj ZD Ljubljana in direktorico pustim čisto na miru

21. 12. 2022 11.37

Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu ministrstva za zdravje je 7. decembra izdal sklep o začetku izrednega upravnega nadzora v Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana. V nadzoru želijo ugotoviti razloge za slabo poslovanje zavoda. Nadzor bodo opravili tudi v Zdravstvenem zavodu Multimedicus direktorice ZD Ljubljana Antonije Poplas Susič, čeprav je ljubljanski župan ministra "prijazno opozoril, naj ZD Ljubljana in direktorico pusti čisto na miru".

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

'Privatna bolnišnica je rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva'

13. 09. 2022 13.40

Na naše poročanje o tem, da bosta delno državni zavarovalnici gradili zasebno bolnišnico v prestolnici, so se že odzvali v vladnih strankah Levica in SD. Iz Levice sporočajo, da je privatna bolnica za elite rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva, iz SD pa, da v zvezi s tem v prihodnjih dneh pričakujejo koalicijski pogovor in pojasnila zdravstvenega ministra.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Ideologija pred zdravjem bolnikov?

12. 07. 2022 06.00

Ima ideologija res lahko prednost pred zdravjem bolnikov, je vprašanje, ki se postavlja, potem ko je Levica odrekla podporo interventnemu zakonu Ministrstva za zdravje. Interventni zakon je med drugim napovedal vojno tudi najbolj boleči točki slovenskega zdravstva - čakalnim vrstam. Skupno na zdravstvene storitve - pregled ali operacijo - čaka nedopustno dolgo 90.000 bolnikov, oziroma 5000 ljudi več kot pred epidemijo. So v koalicijski partnerici po dveh mesecih na to pozabili oziroma dali pred čakajočimi bolniki prednost strankarski ideologiji? Da gre pri neodobravanju financiranja koncesionarjev, ki bi skrajševali čakalne vrste, za absurd, opozarja ugledni kirurg Erik Brecelj. Ta je nasprotovanje Levice označil za 'populizem čez trupla bolnikov'.

200 milijonov težak zakon za zdravstvo že skoraj v celoti usklajen

08. 07. 2022 15.18

Vlada je obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki okoli 200 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika. Minister za zdravje je dejal, da je zakon že skoraj v celoti usklajen. Zatika se pri členu, ki po mnenju Levice še vedno izenačuje javne zavode s koncesionarji.

Določbe o koncesijah v primarnem zdravstvu niso v neskladju z ustavo

02. 06. 2022 16.44

Ustavno sodišče je v postopku, ki ga je začelo na zahtevo Mestne občine Ljubljana, preučilo določbe zakona o zdravstveni dejavnosti, ki urejajo koncesijo za opravljanje javne službe v zdravstveni dejavnosti na primarni ravni. Presodilo je, da te niso v neskladju z ustavo.

Zakaj ZZZS plača obisk zobozdravnika v tujini, ne pa doma pri zasebnikih?

01. 06. 2022 18.48

Če zdravstvene ali zobozdravstvene storitve z napotnico, ki vam jo izda vaš zdravnik, opravite v državah Evropske unije, vam bo Zavod za zdravstveno zavarovanje povrnil del stroškov. Če pa isto storitev opravite pri zasebniku brez koncesije v Sloveniji, lahko na povračilo pozabite. Odstopanja so milo rečeno absurdna in nelogična, menijo zasebni zobozdravniki, prikimava pa jim tudi zdravniška zbornica, ki je prepričana, da se s tem naše zobozdravnike v primerjavi z evropskimi postavlja v neenakovreden položaj. Težava ni v številu zobozdravnikov, dodaja doktor dentalne medicine Matej Praprotnik, saj je teh v Sloveniji dovolj, težava je v dostopnosti, ki jo omejujejo povračila za opravljene storitve. Če bi zavod stroške kril tudi pri zasebnikih, bi po ocenah pristojnih, čakalne dobe takoj padle pod nivo nedopustnega.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?