komunistični režim

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

O Donaldu poje slavospeve, o Sloveniji pove malo
10. 10. 2024 06.00Melania Trump, nekdanja prva ameriška dama, je izdala svojo knjigo, ki je takoj pristala na prvem mestu najbolj prodajanih knjig na Amazonu. V knjigi je opisala svojo mladost, odnos z možem Donaldom Trumpom in politična ozadja, njen obisk posebne situacijske sobe v Beli Hiši, kamor imajo dostop le osebe z najvišjimi varnostnimi dovoljenji. Kaj o vsebini knjige Melanie meni Igor Omerza, eden izmed soavtorjev knjige Melania Trump – gola resnica in Prva Dama Melania Trump, kot je bila?

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma
21. 04. 2024 11.36"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

'Bili so mojstri takšnega mučenja, da si smrt občutil, preden si jo doživel'
29. 01. 2023 07.58Kraj razčlovečenja, zloma civilizacije, "mrtvih in črvov", pekel. Vse to so bila nacistična koncentracijska taborišča. Medtem ko je iz enih pot vodila le skozi dimnik, je v drugih "osvobajalo" (morilo) delo. A človek išče izhod iz še tako brezizhodne situacije. Eni so upali, drugi so se vdali v usodo, tretji so edino rešitev videli v poskusu bega. Teh slednjih je bilo malo, v svojih poskusih so bili večinoma neuspešni. Toda – kdo so bili, kaj jih je gnalo?

Šabič: Demonstracija kitajskih sil bo še večja, ni pa pričakovati vojne
03. 08. 2022 15.45Kitajska se je ostro odzvala na obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi v Tajvanu, predvsem z razkazovanjem svoje vojaške sile. Kljub temu vojne za Tajvan med Kitajsko in ZDA zaenkrat še ni pričakovati, je dejal Zlatko Šabič.

Janša pred komisijo: Mogoče sem kdaj predlagal verifikacijo kakšnih hitrih testov
14. 01. 2022 08.51Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, nadaljuje s svojim delom. Tokrat je bil zaslišan premier Janeza Janša. Na vprašanje, ali je kdaj predlagal verifikacijo katerihkoli hitrih testov je Janša odgovoril, da mogoče. Povedal je, da je šlo za del izmenjave mnenj na sestankih z evropskimi kolegi, ki jih je prenesel na sestanke slovenske delovne skupine za covid. Na zaslišanje bi moral priti tudi Klemen Nicoletti, vendar je svojo udeležbo naknadno odpovedal. Predsednik komisije Robert Pavšič je po zaslišanju dejal, da je Janša svojo zgodbo glede dobave hitrih testov z Madžarske tekom zaslišanja večkrat spremenil.

Kubanski levičarji začeli opozarjati na 'škodljive državne prakse'
25. 07. 2021 15.10Luis Emilio Aybar je predstavnik leve politične sfere, kar na Kubi sicer pomeni precej skrajno levo. Po velikih protestih, ki so pred dvema tednoma razburkali narod, je 34-letnik objavil članek v reviji La Tizza, ki je znana kot "prostor za razmišljanje o socializmu". "Kar se je zgodilo 11. julija, se je med drugim zgodilo zato, ker se komunisti in revolucionarji s škodljivimi praksami države ne borimo z zadostno silo in ne dovolj učinkovito," je dejal.

Von der Leynova: Madžarski zakon o homoseksualnosti je sramota
23. 06. 2021 11.26Evropska komisija je v sredo napovedala, da bo sprejela pravne ukrepe proti novi madžarski zakonodaji, usmerjeni proti skupnosti LGBTQ+. Predsednica komisije Ursula von der Leyen je dejala, da je "zakon o homoseksualnosti sramota". Odzval se je madžarski premier Viktor Orban in izjavo von der Leynove označil za sramotno. Po njegovem mnenju namreč njena izjava temelji na lažnih domnevah.

Pompeo: Svoboda medijev je temelj demokracije
13. 08. 2020 19.02Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je ob koncu obiska v Sloveniji na Bledu za našo televizijo podal ekskluzivni intervju. V njem je izrazil zadovoljstvo, da bosta ZDA in Slovenija sodelovali na področju 5G. Dejal je, da so Kitajci nevarni za evropske ideje, saj imajo drugačen sistem in drugačne vrednote. Odgovarjal je na očitke o vohunjenju Američanov in o idejah svobode, tudi medijev.

Poročilo ZN: Severna Koreja verjetno razvila pomanjšano jedrsko orožje
04. 08. 2020 07.14Severna Koreja nadaljuje razvoj svojega jedrskega programa, več držav pa ocenjuje, da je verjetno že razvila "pomanjšano jedrsko orožje", ki bi ga lahko namestila na konice svojih balističnih raket, kaže zaupno poročilo Združenih narodov, ki ga je pridobil Reuters. Da je Pjongjang dosegel miniaturizacijo jedrskega orožja, strokovnjaki opozarjajo že več let.

Mož, ki je ustrelil diktatorja: 'Takrat so vsi želeli biti na mojem mestu. Danes – nihče'
25. 12. 2019 08.03"Vsaka revolucija je krvava, zahteva žrtve, revolucija tudi "požre svoje heroje" – ne pozabite tega," pravi mož, ki je po bliskovitem sojenju na božični dan pred tremi desetletji ustrelil romunskega diktatorja in njegovo soprogo. Čeprav so te dni v Romuniji obletnico večinoma obeležili kot obletnico rojstva demokratične države, odnos Romunov s preteklostjo ostaja zapleten, izzivov pa državi, ki je v zadnjih desetletjih zaradi težkih razmer izgubila skoraj štiri milijone prebivalcev – ne manjka.

Padec Berlinskega zidu: 'Nismo pričakovali, da se bo zgodovina odvila tako hitro'
09. 11. 2019 07.08"Več tisoč ljudi je stalo na zidu, peli in plesali so ob pesmih Beatlov," se Sascha Moellering spominja tiste prelomne noči 9. novembra 1989, ko je padel Berlinski zid – pregrada, ki je delila kapitalistični zahod in komunistični vzhod, delila ulice, ceste, družine… in katere padec je vodil k zlomu železne zavese.

Največji protesti na Češkem po padcu komunizma
05. 06. 2019 08.38Na Češkem so potekali največji protesti po žametni revoluciji leta 1989, v kateri je bil nenasilno zrušen komunistični režim. Na trgu Sv. Venceslava v središču Prage se je po navedbah organizatorjev – policija ocene ni podala – zbralo 120.000 ljudi, ki zahtevajo odstop premierja Andreja Babiša zaradi korupcije in zlorabe evropskih sredstev.

Severnokorejski diplomat v Italiji izginil - tik preden bi moral domov
03. 01. 2019 15.56Jo Song Gil, severnokorejski diplomat, ki je vodil veleposlaništvo v Rimu, je s soprogo vred izginil neznano kam. Severnokorejske oblasti ga pogrešajo vse od novembra, ko bi tudi moral zaključiti svoj mandat.

'Že mogoče, da je konec, ampak jaz ne bom nikoli imel miru'
17. 11. 2018 07.09Odpeljan je bil na "polje smrti", potolčen s sekiro in odvržen. To je spomin, ki ga ima na vladavino Rdečih kmerov Yun Bin. Režim je bil zdaj še uradno obsojen genocida, a preživele skrbi, da ljudje ne bodo dojeli sporočila sodbe – če doslej niso bili pripravljeni sprejeti dejstva, da je državi vladal morilski režim.

Med osumljenimi umora naj bi bil tudi nekdanji policijski sodelavec
27. 09. 2018 17.14Slovaška policija je pridržala osumljence umora raziskovalnega novinarja Jana Kuciaka, ki je bil skupaj z zaročenko umorjen pred sedmimi meseci. Slovaški mediji poročajo, da so v mestu Kolarovo policisti ujeli osem osumljencev, med pridržanimi naj bi bil tudi moški, ki je nekoč delal kot policijski preiskovalec.

'Ni bil muzik, je pa dajal takt naši zgodovini'
30. 06. 2018 09.07Kaj bi Jože Pučnik, eden od očetov slovenske države, rekel na to, da so v Evropskem parlamentu po njem poimenovali konferenčno sobo? Najbrž ne veliko. Kdo je pravzaprav bil človek, ki so ga 15 let po smrti "postavili" ob bok Churchillu, Schumanu in Adenauerju?

Konec ere Castro: 30 evrov plače, 10 študentskih obrokov na mesec in (propadli) ideali revolucije
18. 04. 2018 10.43Na Kubi se končuje era bratov Castro, oblast pa naj bi po dvodnevnem zasedanju prevzel Miguel Diaz-Canel, ki so ga poslanci že izbrali kot edinega uradnega predsedniškega kandidata. Kaj ga čaka na čelu države, katere današnja podoba je zrasla na temeljih revolucije, s katero so se znebili "tirana in skorumpiranega predsednika", dobili pa komunistični režim, ki je vladal s trdo roko?

Od 'made in China' do svetovne dominacije: Kitajci na nakupovalnem pohodu
25. 03. 2018 08.58Kitajski gospodarski vzpon je že zdavnaj presegel ekonomske okvirje. Gospodarski razvoj je postal geopolitična strategija in danes država s trgovino in investicijami agresivno širi vpliv po svetu.

VIDEO: Kitajska uspešno preizkusila največje amfibijsko letalo na svetu, ki ga je izdelovala skoraj osem let
24. 12. 2017 13.12Kitajska je uspešno preizkusila največje amfibijsko letalo na svetu AG600, ki v dolžino meri 37 metrov, razpon kril pa znaša skoraj 39 metrov. Izdelovali so ga skoraj osem let. Namenjeno bo predvsem gašenju gozdnih požarov in reševanju na morju.

Obama dodatno omilil sankcije proti Kubi, a embargo še vedno ostaja v veljavi
15. 10. 2016 09.36Obama je pred meseci Američanom dovolil, da prinesejo domov s Kube za do 100 dolarjev cigar in ruma, sedaj pa je to omejitev odpravil in za to blago s Kube velja isti režim kot za druge države. Nekoliko je olajšal tudi skupne zdravstvene raziskave med strokovnjaki obeh držav. A embargo še vedno ostaja v veljavi, dokler ga ne bo odpravil kongres.

Papež na Kubi ideologije označil za napačno pot
20. 09. 2015 07.35Papež Frančišek je med mašo na prepolnem Trgu revolucije v Havani, ki se jo je udeležilo več sto tisoč ljudi, zavzel za več verske svobode, dejal pa je tudi, da so ideologije napačna pot. "Služenje ljudem ne sme nikoli biti ideološko," je dejal. "Človek ne služi idejam, ampak mora služiti ljudem," je dodal.

'Zgodovine ne moremo spreminjati, lahko pa spreminjamo prihodnost'
13. 06. 2015 07.28"Hočemo storiti vse, da zgradimo boljši in bolj pravičen svet, miren in varen,'' je na slovesnosti ob obletnici osvoboditve taborišča na Ljubelju dejal Borut Pahor. Okoli tisoč ljudi se je pri rovu Sv. Barbare v Hudi Jami udeležilo spominske slovesnosti z mašo ob 70-letnici povojnih pobojev.

Sirci množično glasovali
03. 06. 2014 07.02Strogi varnostni ukrepi in že vnaprej znan zmagovalec. Takšne so bile predsedniške volitve v Siriji, državi, ki je sredi vojne vihre. Oblasti neprestano ponavljajo, da se bodo po teh volitvah krvavi spopadi v državi končali.

'Njihov edini zločin je bil, da so se uprli diktaturi, težili k demokraciji in ljubili domovino'
31. 05. 2014 14.23Na okrogli mizi ob 26. obletnici procesa JBTZ je Janez Janša opozoril na nemoč posameznika, ki ga izberejo za tarčo. Nekdanji politični zaporniki pa so opozorili, da se pri nas tragična zgodovina ponavlja.

Nobelova nagrada za književnost za kitajskega pisatelja Mo Jana
11. 10. 2012 13.06Akademija je nagrado podelila pisatelju, ki "s halucinatoričnim realizmom spaja ljudske pripovedke, zgodovino in sodobnost", s svojim pisanjem pa že tri desetletja premika literarne meje na Kitajskem. Številne njegove knjige so bile prevedene v tuje jezike.

Mesić bo moral zaradi klevetanja plačati 10.000 evrov
23. 12. 2011 18.20Zagrebško okrajno sodišče je presodilo: nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić bo moral odškodnino zaradi povzročanja duševnih bolečin plačati francoskemu odvetniku hrvaškega porekla Ivanu Jurašinoviću.

Protestnik, dvigni glavó visoko v nebo
15. 12. 2011 06.30Kot ogenj v vetru se po svetu širijo protesti, katerih skupni imenovalec je boljši jutri. Za ta cilj so padla tudi številna življenja. Ponekod so sadovi že vidni, spet drugod sprememb ni na vidiku, zato je v reviji Time ime leta postal junak, ki nima imena.

V Kragujevcu odkrili grobišče žrtev komunističnega terorja
16. 08. 2010 17.56V Kragujevcu so odkrili kraj, kjer naj bi bili pokopani posmrtni ostanki več kot 600 ljudi, ki so jih partizani ubili po osvoboditvi tega mesta. Na varoško pokopališče naj bi kosti v tajnosti prenesli iz bližnje tovarne.

Več mrtvih, rešili 58 ljudi
26. 03. 2010 14.51Južnokorejska vojaška ladja z več kot 100 ljudmi na krovu se je potopila, morebiti zaradi severnokorejskega torpeda. Mediji poročajo, da je več članov posadke mrtvih, doslej pa so jih rešili 58.