komunistična vlada

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

09. 03. 2025 08.49

Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

Tudi Kitajci bodo morali garati dlje

01. 01. 2025 11.13

Vlada v Pekingu več desetletij ni posegala v pokojninsko zakonodajo, meja za upokojitev je v državi z okoli 1,4 milijarde prebivalcev doslej veljala za eno najnižjih na svetu. Toda vladajoča komunistična partija se ni mogla izogniti nepriljubljeni potezi, saj se število prebivalcev zmanjšuje. Zaradi vse večjih demografskih težav Kitajska tako zdaj zaostruje pogoje za upokojitev.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?

02. 11. 2024 15.01

So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Kitajska cenzura umetne inteligence, ki bo morala deliti socialistične vrednote

22. 07. 2024 19.48

Ob vse hitrejšem razvoju umetne inteligence kitajska vlada pri tej novi tehnologiji zateguje ročno zavoro. Po poročanju medijev bo uradni Peking od kitajskih tehnoloških podjetij zahteval, da jim modele umetne inteligence predložijo v pregled.

Trump: Od Tajvana nimamo ničesar, zato naj nam obrambo plača

17. 07. 2024 10.25

Nekdanji ameriški predsednik in republikanski kandidat na predsedniških volitvah Donald Trump je v nedavnem intervjuju pod vprašaj postavil podporo Washingtona Tajvanu. Če bo novembra ponovno izvoljen v Belo hišo, namreč Trump pravi, da bi morala ta otoška država plačati za obrambo, ki ji jo pred Kitajsko zagotavljajo ZDA. Nekoliko več dvoumja je medtem v njegovem pogledu do Kitajske. In kakšen je bil odziv Tajvana?

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'

24. 06. 2024 16.37

Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov

23. 06. 2024 15.31

Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

Vsi Putinovi prijatelji: kdo so zavezniki Rusije?

23. 06. 2024 07.16

Severna Koreja, Vietnam ... Obiski ruskega voditelja Vladimirja Putina kažejo na vzorec, po katerem vse od napada na Ukrajino zavezništva išče pri voditeljih, ki jim je blizu vladanje s precej trdo roko. Rusija se trudi vzpostaviti mrežo zaveznic, s pomočjo katerih bi se izogibala zahodnim sankcijam in skušala oblikovati novo pomembno zavezniško skupino. Kdo vse sodi v "nov Putinov krog"?

Kako je Kim Džong Un postal zvezda omrežja TikTok

04. 05. 2024 14.45

Severkorejski diktator Kim Džong Un je pred dvema tednoma izdal propagandno pesem, ki je postala hit na družbenem omrežju TikTok. Ta je postal preplavljen s posnetki, kako uporabniki omrežja nekritično poplesujejo ob glasbi. Ob tem se večinoma ne zavedajo, da pesem v korejščini časti moškega, ki je neusmiljen diktator in ki je že izstrelil na desetine balističnih raket.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'

18. 02. 2024 20.26

Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Tajvanski otok Matsu, prvi korak na poti Kitajske

07. 01. 2024 16.12

Topel svež morski zrak subtropske tajvanske zime nas objeme na stopnicah letala po pristanku na otoku Matsu. Let nad Tajvansko ožino je bil miren, v enem najbolj nevarnih morskih prehodov na svetu je morje spokojno, pod letalom pa vidimo na desetine tovornih ladij, še več je ribiških. Svoboda odprtega morja, neovirana navigacija v tej ožini je trenutna rdeča črta geopolitičnih odnosov med Kitajsko in demokratičnimi državami. Rdeča črta, ki jo kitajska partija poriva vedno dlje v svobodni svet.

Lukašenko svari pred jedrsko vojno v Ukrajini, Kitajska pripravljena na spopade

31. 03. 2023 13.30

Beloruski predsednik Lukašenko je izjavil, da zahodna podpora Ukrajini povečuje verjetnost izbruha jedrske vojne v tej državi. Ob tem je pozval k premirju in zatrdil, da je treba vsa odprta vprašanja med sprtima stranema urediti za pogajalsko mizo in brez predpogojev. Na vojaške spopade pa se pripravlja tudi Kitajska. Ši Džinping je svoje generale pozval, naj bodo pripravljeni na boj.

Na Kitajskem se dražijo tudi neveste, cene nad 45.000 evrov

26. 03. 2023 14.50

40-letna kitajska politika enega otroka je vodila v nekoliko nenavadno težavo – primanjkljaj žensk. Ženini morajo tako po običaju za nevesto odšteti znatno višjo vsoto denarja, ob tem pa vlado pozivajo, naj običaj regulira. Obenem se povečuje število tistih, ki menijo, da je navada zastarela in da gre za popolnoma nespoštljivo objektivacijo žensk.

Zoran Smiljanić: Kako vzgajati mlajše? Naj berejo stripe!

09. 03. 2023 12.48

62-letni Zoran Smiljanić spada med smetano domačih stripovskih ustvarjalcev. V več kot štirih desetletjih ustvarjanja je izpod njegovih prstov nastal bogat opus, v zadnjih letih pa je stripovsko obdelal tudi velike zgodovinske like, kot so Cankar, Plečnik in Kajuh. Več smo ga povprašali v intervjuju.

Zakaj praznujemo dan žena? Je boj za enakost še potreben?

08. 03. 2023 10.15

Ljudje 8. marec kot poseben dan za ženske praznujemo že več kot stoletje, kot opozorilo na neenakosti med spoloma pa služi še danes. Ženskam v Afganistanu so talibani lani med drugim prepovedali visokošolsko izobraževanje, v Iranu so izbruhnili množični protesti, potem ko je moralna policija 22-letnico "podučila" o nošenju hidžaba, čez nekaj dni pa je v bolnišnici umrla. Razlike med spoloma je poudarila tudi ruska invazija na Ukrajino, ženske so bolj ranljive, kar se tiče dostopa do hrane, bolj so podvržene revščini, poroča pa se tudi o vse več nasilju nad ženskami. V ZDA medtem denimo bijejo bitko proti prepovedi splava. A vendar smo ljudje v zadnjih letih dosegli tudi nemalo sprememb na bolje.

Kitajska v večjih mestih poostrila policijski nadzor, da bi zatrla proteste

29. 11. 2022 06.52

Iz več kitajskih mest poročajo o poostreni policijski prisotnosti in zdi se, da so vsaj za zadaj proteste, ki so izbruhnili konec tedna, zatrli. Pojavila so se tudi poročila, da so več ljudi zaslišali in jim pregledali mobilne telefone. Policija je protestnike klicala na mobilne telefone in od njih zahtevala naslov prebivališča, poročajo protestniki. Univerze pa študente pošiljajo iz kampusov domov, da bi preprečili nadaljnjo širjenje okužb in v upanju, da bi s tem preprečili dodatne demonstracije.

Kitajci nezadovoljni s strogimi ukrepi: 'Ši Džinping, odstopi!'

27. 11. 2022 15.58

Protesti, ki so za Kitajsko sicer neobičajni, se stopnjujejo. Demonstranti nasprotujejo strogim vladnim covidnim ukrepom, nekateri svojo jezo javno stresajo na voditelje komunistične partije. V Šanghaju se je tako zbralo na tisoče protestnikov, nekatere so z ulic odpeljali v policijskih vozilih. Študenti so protestirali tudi na univerzah v Pekingu in Nandžingu.

ZDA kitajska obveščevalca obtožile podkupovanja

25. 10. 2022 09.55

Ameriški pravosodno ministrstvo je v ponedeljek vložilo obtožnico proti dvema kitajskima obveščevalcema zaradi poskusa podkupovanja državnega uradnika ZDA, da bi prišla do informacij o kazenski preiskavi proti kitajskemu podjetju Huawei. Obtožena sta poskusa oviranja preiskave.

Se bo na Kitajskem končala stroga ničelna politika proti covidu-19?

22. 10. 2022 10.08

Na Kitajskem se je zaključil 20. kongres komunistične partije, na katerem so utrdili osrednjo vlogo svojega vodje Ši Džinpinga in imenovali nov centralni komite. A državljane bolj kot imenovanje novega vodstva zanima, ali se je partija pogovarjala tudi o politiki ničelne tolerance do covida-19, ki je sicer ni bilo na dnevnem redu. Pristop, ki so ga uvedli leta 2019, je namreč močno vplival na gospodarstvo. Kitajska pa z obveznimi večkrat tedenskimi testiranji in množičnimi zaprtji v luči odpiranja drugih držav ostaja med redkimi s tako strogim režimom.

Ši ob odprtju kongresa posvaril pred 'nevarnimi nevihtami'

16. 10. 2022 10.30

Prihajajo težki časi, moramo se prilagoditi in pripraviti na boj z "močnimi vetrovi, nemirnimi vodami in celo nevarnimi nevihtami", je ob odprtju 20. kongresa komunistične partije posvaril kitajski predsednik Ši Džinping. Kot je opozoril, je potencialnih nevarnosti veliko, možni so tudi "najslabši scenariji", prihodnjih pet let bo kritičnih.

Vse slabše stanje kitajskega gospodarstva

09. 09. 2022 14.00

Kitajsko pestijo hude gospodarske težave. Rast je zastala, brezposelnost mladih je rekordno visoka, stanovanjski trg propada in podjetja se spopadajo s ponavljajočimi težavami dobavne verige. Zasluge za tako hud gospodarski padec gredo najbrž kitajski ničelni covid politiki, ki ogroža industrijo. Kitajski voditelj Xi Jinping pa vztraja pri strogemu nadzoru nad covidom, kljub temu, da gospodarstvo resno trpi.

V Washingtonu zaradi tovornjakarjev zaprosili za pomoč nacionalno gardo

23. 02. 2022 07.35

Ameriška prestolnica Washington in kongresna policija sta Pentagon zaprosili, naj odobri napotitev do 800 pripadnikov nacionalne garde na ulice prihodnji teden. Obeta se namreč prihod različnih konvojev tovornjakarjev, ki želijo slediti primeru kanadskih vzornikov in protestirati proti ukrepom za zajezitev covida-19.

Resnična znanstvena fantastika: nagrajevanje 'dobrih' in kaznovanje 'slabih' državljanov

26. 12. 2021 12.30

Če sta se vam je Orwellovo distopično delo 1984 še nedavno zdelo le grozljiva znanstvena fantastika, se mu resničnost ponekod vse hitreje približuje. Kitajska komunistična partija že leta ustvarja sistem t. i. socialnih kreditov oz. sistem moralnega razvrščanja. Državljani tako za dobro vedenje pridobivajo točke, za slabo pa točke izgubijo. Na ta način kitajske oblasti nagrajujejo 'dobre' državljane, 'slabe' pa kaznujejo. Rang, v katerega se glede na število socialnih kreditov posameznik uvršča, pa določa kakovost njegovega življenja, tudi možnost zaposlitve ali izobrazbe.

Ponošeni škornji, vojaška kapa in orožje: Fidelu Castru so postavili muzej

01. 12. 2021 19.37

Doprsni kip Fidela Castra, vojaški džip, s katerim je prečkal Kubo, njegovi ponošeni škornji in ruska jurišna puška. To je le nekaj predmetov, ki so na ogled v novem muzeju, posvečenem nekdanjemu dolgoletnemu kubanskemu voditelju, ki je v Havani vrata odprl ob obletnici njegove smrti.

Kubanci bodo odslej lahko odpirali majhna in srednja zasebna podjetja

09. 08. 2021 13.50

Kubanski predsednik Miguel Diaz-Canel je sporočil, da bodo odslej na otoku posamezniki lahko odpirali majhna in srednja podjetja z do 100 zaposlenimi. Kot je povedal, gre za "odločne korake v smeri posodabljanja ekonomskega modela". Analitiki ocenjujejo, da so uzakonjenje reform pospešili julijski protesti.

Na Kubi proti vladi protestiralo več tisoč ljudi

12. 07. 2021 06.47

Več tisoč Kubancev se je v nedeljo zbralo na ulicah glavnega mesta Havana in drugih mest na protestih proti vladi zaradi pomanjkanja hrane in visokih cen v času pandemije covida-19. To so bili eni od največjih protestov v zgodovini države, odkar je v 50. letih prejšnjega stoletja Kuba postala komunistična država. Protestirali so večinoma mladi ljudje. Policija je proteste razbila po nekaj urah, potem ko so začeli ljudje metati kamenje.

'Jerajeva Kopriva': je poslanka razkrila spletno delovanje stranke SDS?

23. 02. 2021 15.36

Zaradi lapsusa, ki se je zgodil poslanki SDS Alenki Jeraj, je na Twitterju završalo. Ko se je vpletla v pogovor o gneči na smučiščih, je namreč del zapisa tvitnila s svojega uporabniškega računa, del pa s profila @Kopriva60918021, pod katerim očitno tudi tvita. Samorazkritje lažnega profila, ki je sprožilo posmeh in norčevanje na družbenih omrežjih, je po oceni strokovnjaka zelo koristen indic o spletnem delovanju vladajoče stranke.

Kitajski milijarder Jack Ma razjezil oblasti, v javnosti ga ni od oktobra

05. 01. 2021 17.09

Po tem, ko so številni tuji mediji špekulirali o tem, ali je ustanovitelj Alibabe, kitajski milijarder Jack Ma, pogrešan, je novinar CNBC David Faber poročal, da zanesljivi viri trdijo, da se je sam odločil, da se bo za nekaj časa potuhnil. Z oktobrskim govorom je namreč razjezil samega kitajskega predsednika in finančne regulatorje.

KOMENTAR: Naši politiki kot biciklisti, ampak nesimpatični

10. 10. 2020 08.21

'Prekleti Jankovič', tako so pred več kot desetletjem vzklikali obupani vrtičkarji in vrtičkarice, ko se je župan odločil, da bo počistil vrtičke, ki so se razrasli ob ljubljanskih Žalah. Takrat je bilo joka, žalosti in gneva, ampak vrtički so šli. Akcija, ki je Ljubljani prinesla celo nekakšno trenutno spravo, saj so jo podprli tudi tako iskreni Jankovićevi nasprotniki, kot je bil etnolog Damjan Ovsec. Pristni ljubljanski meščani, ki jim, vsaj po mojem, niso šle toliko v nos Jankovićeve morebitne denarne mahinacije, pa tudi njegovih sinov, ampak bolj dejstvo, da beli Ljubljani načeluje nekdo, ki je doma iz vasi Saraorci v Srbiji.

Bo TikTok prepovedan tudi v ZDA?

07. 07. 2020 15.09

V Združenih državah Amerike razmišljajo o prepovedi uporabe različnih kitajskih družbenih omrežij, tudi priljubljenega TikToka, je v ponedeljek naznanil državni sekretar Mike Pompeo. Tiskovni predstavnik TikToka na drugi strani zatrjuje, da kitajski vladi niso nikoli posredovali podatkov o uporabnikih.