komunistična partija

Tudi Kitajci bodo morali garati dlje
01. 01. 2025 11.13Vlada v Pekingu več desetletij ni posegala v pokojninsko zakonodajo, meja za upokojitev je v državi z okoli 1,4 milijarde prebivalcev doslej veljala za eno najnižjih na svetu. Toda vladajoča komunistična partija se ni mogla izogniti nepriljubljeni potezi, saj se število prebivalcev zmanjšuje. Zaradi vse večjih demografskih težav Kitajska tako zdaj zaostruje pogoje za upokojitev.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

'Kronskima draguljema' se pridružuje še tretje. A za kakšno plovilo sploh gre?
02. 11. 2024 10.25Kitajska naj bi zgradila novo in malce nenavadno letalonosilko. Plovilo naj bi bilo precej manjše od prejšnjih kitajskih letalonosilk, vendar to ne pomeni, da bi bilo slabše. Če gre res za letalonosilko, si s tem Kitajska precej povečuje pomorsko moč, pravijo strokovnjaki.

Kitajska cenzura umetne inteligence, ki bo morala deliti socialistične vrednote
22. 07. 2024 19.48Ob vse hitrejšem razvoju umetne inteligence kitajska vlada pri tej novi tehnologiji zateguje ročno zavoro. Po poročanju medijev bo uradni Peking od kitajskih tehnoloških podjetij zahteval, da jim modele umetne inteligence predložijo v pregled.

Trump: Od Tajvana nimamo ničesar, zato naj nam obrambo plača
17. 07. 2024 10.25Nekdanji ameriški predsednik in republikanski kandidat na predsedniških volitvah Donald Trump je v nedavnem intervjuju pod vprašaj postavil podporo Washingtona Tajvanu. Če bo novembra ponovno izvoljen v Belo hišo, namreč Trump pravi, da bi morala ta otoška država plačati za obrambo, ki ji jo pred Kitajsko zagotavljajo ZDA. Nekoliko več dvoumja je medtem v njegovem pogledu do Kitajske. In kakšen je bil odziv Tajvana?

'Krogla mi je prebila uho, a še vedno slišim glas Partije'
16. 07. 2024 15.06Poskus atentata na nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa na predvolilnem shodu v Pensilvaniji je postal glavna tema svetovnih medijev, še posebej pa polni naslovnice na Kitajskem. Po svetu se širijo številne razprave o motivu napada, teorije zarote in ugibanja, medtem pa nekateri komentarji na kitajskih družbenih omrežjih dajejo malce drugačen vpogled na celotno zadevo, ne samo na atentat, ampak tudi celotno ameriško politiko in odnos do kandidatov.

Zvita poteza, ki Kitajski Tajvan prinese brez vojne, ZDA pa naslika kot agresorja
26. 06. 2024 15.43Strah pred tem, da bo Kitajska napadla Tajvan in poskusila na ta način uveljaviti politiko ene Kitajske, narašča že nekaj časa. Kitajska okoli Tajvana tudi redno razkazuje svoje vojaške mišice. A nekateri menijo, da je Tajvan mogoče osvojiti tudi brez orožja.

Na Kubo prispela tudi ameriška podmornica: 'Nenapovedana in nezaželena'
15. 06. 2024 16.20Dan po tem, ko sta se jedrska podmornica Kazan in fregata Admiral Gorškov zasidrala v havanskem pristanišču in dočakala sprejem množic in topniške salve, je v ameriško oporišče v Guantanamu nenapovedano vplula jedrska podmornica USS Helena. Kubanske oblasti nad tem niso navdušene.

Kitajska 'za kazen' v okolici Tajvana začela vojaške vaje
23. 05. 2024 06.11Le nekaj dni po tem, ko je prisegel nov demokratično izvoljen voditelj, je Kitajska začela dvodnevne vojaške vaje v okolici samoupravnega otoka Tajvan. Na vajah sodelujejo vojska, mornarica, letalstvo in raketne sile, je sporočilo poveljstvo kitajske ljudske osvobodilne vojske (PLA).

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'
18. 02. 2024 20.26Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Putinov izzivalec ali 'koristni bedak': kdo je Boris Nadeždin?
01. 02. 2024 13.42Dolgo je kazalo, da bo tekma za ruskega predsednika zgolj suhoparna formalnost z vnaprej znanim zmagovalcem volitev. Toda 'čez noč' se je na sceni pojavil nov kandidat. Tak, ki nasprotuje vojni v Ukrajini in zagovarja vnovično povezovanje z zahodom. To je Boris Nadeždin. Politični veteran, ki je bil član mnogih političnih strank in zavezništev, je uspel zbrati več kot 200.000 podpisov in vložil svojo kandidaturo. Je Nadeždin resen protikandidat, 'sistemski podtaknjenec' ali nekaj vmes?

100 let od smrti Lenina, 'arhitekta Ukrajine'
21. 01. 2024 14.17"Lenin je živel, Lenin živi, Lenin bo živel," so znane besede ruskega pesnika Vladimirja Majakovskega, ki jih je spisal kmalu po smrti ustanovitelja Sovjetske zveze, leta 1924. Bil je revolucionarni vodja boljševikov, eden najvplivnejših voditeljev 20. stoletja, in kot pravi ruski predsednik Vladimir Putin, avtor in arhitekt Ukrajine.

Tajvanski otok Matsu, prvi korak na poti Kitajske
07. 01. 2024 16.12Topel svež morski zrak subtropske tajvanske zime nas objeme na stopnicah letala po pristanku na otoku Matsu. Let nad Tajvansko ožino je bil miren, v enem najbolj nevarnih morskih prehodov na svetu je morje spokojno, pod letalom pa vidimo na desetine tovornih ladij, še več je ribiških. Svoboda odprtega morja, neovirana navigacija v tej ožini je trenutna rdeča črta geopolitičnih odnosov med Kitajsko in demokratičnimi državami. Rdeča črta, ki jo kitajska partija poriva vedno dlje v svobodni svet.

V nekaterih kitajskih mestih pozivajo, naj se božič ne praznuje
25. 12. 2023 15.09Medtem ko mnogi po svetu danes praznujejo božič, po ulicah se bohotijo božična drevesca, okrašena z lučkami, pa v določenih kitajskih mestih temu ni tako. Še več, prodajalce celo pozivajo, naj ne prodajajo božičnih voščilnic, saj s tem niso pošteni do lastne kulture.

Politika od spodaj
24. 09. 2023 07.00Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

Peking bi prepovedal oblačila, ki 'ranijo čustva kitajskega naroda'
07. 09. 2023 11.10Morebitna prepoved oblačil, ki "ranijo čustva kitajskega naroda", je sprožila burno razpravo na Kitajskem. Če bo novi zakon stopil v veljavo, bi lahko osebe, spoznane za krive, doletela denarna ali celo zaporna kazen. V osnutku besedila sicer ni natančno opredeljeno, kaj točno je kršitev, zato javnost in stroka v izogib zlorabam predlagatelje zakona pozivata k večji jasnosti.

'Resnično svobodni smo le takrat, ko v človeku prepoznamo le človeka'
26. 04. 2023 19.54V Šoštanju je potekala državna proslava pred dnevom upora proti okupatorju. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je dejala, da se je ljudstvo z nastankom osvobodilne fronte združeno uprlo okupatorjem. Izpostavila je pomen sodelovanja politično različno mislečih in ocenila, da smo resnično svobodni le takrat, ko v človeku prepoznamo samo človeka.

Lukašenko svari pred jedrsko vojno v Ukrajini, Kitajska pripravljena na spopade
31. 03. 2023 13.30Beloruski predsednik Lukašenko je izjavil, da zahodna podpora Ukrajini povečuje verjetnost izbruha jedrske vojne v tej državi. Ob tem je pozval k premirju in zatrdil, da je treba vsa odprta vprašanja med sprtima stranema urediti za pogajalsko mizo in brez predpogojev. Na vojaške spopade pa se pripravlja tudi Kitajska. Ši Džinping je svoje generale pozval, naj bodo pripravljeni na boj.

Zoran Smiljanić: Kako vzgajati mlajše? Naj berejo stripe!
09. 03. 2023 12.4862-letni Zoran Smiljanić spada med smetano domačih stripovskih ustvarjalcev. V več kot štirih desetletjih ustvarjanja je izpod njegovih prstov nastal bogat opus, v zadnjih letih pa je stripovsko obdelal tudi velike zgodovinske like, kot so Cankar, Plečnik in Kajuh. Več smo ga povprašali v intervjuju.

Zaradi novih dokazov zahteva za ponovno odprtje primera umora režiserja Pasolinija
03. 03. 2023 17.28Italijanska filmska ustvarjalca David Grieco in Giovanni Giovannetti sta pri tožilstvu vložila skupno zahtevo za ponovno odprtje spisa o umoru italijanskega režiserja in scenarista Piera Paola Pasolinija iz leta 1975, v kateri zahtevata preučitev treh sledi DNK, ki jih je policija leta 2010 našla na kraju zločina v Ostiji.

Kitajska v večjih mestih poostrila policijski nadzor, da bi zatrla proteste
29. 11. 2022 06.52Iz več kitajskih mest poročajo o poostreni policijski prisotnosti in zdi se, da so vsaj za zadaj proteste, ki so izbruhnili konec tedna, zatrli. Pojavila so se tudi poročila, da so več ljudi zaslišali in jim pregledali mobilne telefone. Policija je protestnike klicala na mobilne telefone in od njih zahtevala naslov prebivališča, poročajo protestniki. Univerze pa študente pošiljajo iz kampusov domov, da bi preprečili nadaljnjo širjenje okužb in v upanju, da bi s tem preprečili dodatne demonstracije.

Kitajci nezadovoljni s strogimi ukrepi: 'Ši Džinping, odstopi!'
27. 11. 2022 15.58Protesti, ki so za Kitajsko sicer neobičajni, se stopnjujejo. Demonstranti nasprotujejo strogim vladnim covidnim ukrepom, nekateri svojo jezo javno stresajo na voditelje komunistične partije. V Šanghaju se je tako zbralo na tisoče protestnikov, nekatere so z ulic odpeljali v policijskih vozilih. Študenti so protestirali tudi na univerzah v Pekingu in Nandžingu.

ZDA kitajska obveščevalca obtožile podkupovanja
25. 10. 2022 09.55Ameriški pravosodno ministrstvo je v ponedeljek vložilo obtožnico proti dvema kitajskima obveščevalcema zaradi poskusa podkupovanja državnega uradnika ZDA, da bi prišla do informacij o kazenski preiskavi proti kitajskemu podjetju Huawei. Obtožena sta poskusa oviranja preiskave.

Ši napoveduje tretji mandat na oblasti in novo vrhunsko ekipo
23. 10. 2022 09.09Kitajski predsednik Ši Džinping bo še naprej generalni sekretar kitajske komunistične partije, je odločil nov centralni komite. Tako je centralni komite 69-letnemu Šiju pričakovano zaupal novi, že tretji petletni mandat na funkciji, ki jo opravlja od leta 2012, poročajo tuje agencije.

Se bo na Kitajskem končala stroga ničelna politika proti covidu-19?
22. 10. 2022 10.08Na Kitajskem se je zaključil 20. kongres komunistične partije, na katerem so utrdili osrednjo vlogo svojega vodje Ši Džinpinga in imenovali nov centralni komite. A državljane bolj kot imenovanje novega vodstva zanima, ali se je partija pogovarjala tudi o politiki ničelne tolerance do covida-19, ki je sicer ni bilo na dnevnem redu. Pristop, ki so ga uvedli leta 2019, je namreč močno vplival na gospodarstvo. Kitajska pa z obveznimi večkrat tedenskimi testiranji in množičnimi zaprtji v luči odpiranja drugih držav ostaja med redkimi s tako strogim režimom.

Ši ob odprtju kongresa posvaril pred 'nevarnimi nevihtami'
16. 10. 2022 10.30Prihajajo težki časi, moramo se prilagoditi in pripraviti na boj z "močnimi vetrovi, nemirnimi vodami in celo nevarnimi nevihtami", je ob odprtju 20. kongresa komunistične partije posvaril kitajski predsednik Ši Džinping. Kot je opozoril, je potencialnih nevarnosti veliko, možni so tudi "najslabši scenariji", prihodnjih pet let bo kritičnih.

Ši Džinping: Zelo sem vesel, ker sem se znova srečal s starim prijateljem
16. 09. 2022 08.17Vladimir Putin je v svojem prvem osebnem pogovoru s predsednikom Ši Džinpingom po ruski invaziji priznal, da je Kitajska zaskrbljena glede Ukrajine. "Zelo cenimo uravnoteženo stališče naših kitajskih prijateljev, ko gre za ukrajinsko krizo," je dejal Putin svojemu kitajskemu prijatelju na obisku v Uzbekistanu.

Vse slabše stanje kitajskega gospodarstva
09. 09. 2022 14.00Kitajsko pestijo hude gospodarske težave. Rast je zastala, brezposelnost mladih je rekordno visoka, stanovanjski trg propada in podjetja se spopadajo s ponavljajočimi težavami dobavne verige. Zasluge za tako hud gospodarski padec gredo najbrž kitajski ničelni covid politiki, ki ogroža industrijo. Kitajski voditelj Xi Jinping pa vztraja pri strogemu nadzoru nad covidom, kljub temu, da gospodarstvo resno trpi.

Šabič: Demonstracija kitajskih sil bo še večja, ni pa pričakovati vojne
03. 08. 2022 15.45Kitajska se je ostro odzvala na obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi v Tajvanu, predvsem z razkazovanjem svoje vojaške sile. Kljub temu vojne za Tajvan med Kitajsko in ZDA zaenkrat še ni pričakovati, je dejal Zlatko Šabič.

Resnična znanstvena fantastika: nagrajevanje 'dobrih' in kaznovanje 'slabih' državljanov
26. 12. 2021 12.30Če sta se vam je Orwellovo distopično delo 1984 še nedavno zdelo le grozljiva znanstvena fantastika, se mu resničnost ponekod vse hitreje približuje. Kitajska komunistična partija že leta ustvarja sistem t. i. socialnih kreditov oz. sistem moralnega razvrščanja. Državljani tako za dobro vedenje pridobivajo točke, za slabo pa točke izgubijo. Na ta način kitajske oblasti nagrajujejo 'dobre' državljane, 'slabe' pa kaznujejo. Rang, v katerega se glede na število socialnih kreditov posameznik uvršča, pa določa kakovost njegovega življenja, tudi možnost zaposlitve ali izobrazbe.