komunalni

Tragedija v 'kartonski škatli', zvok, ki buri duhove, in prenovljena Ilirija
23. 03. 2025 15.00Po tragediji v nočnem klubu, ki je vzela 59 mladih življenj, je Severna Makedonija zavita v žalost, jezni prebivalci Kočanov pa od pristojnih zahtevajo odgovore. Srbi se še vedno sprašujejo, ali je preplah na množičnih protestih povzročila uporaba zvočnega topa. Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams se je po devetih mesecih v vesolju končno vrnila na Zemljo. V Ljubljani so naposled le odprli Športni center Ilirija, najvrednejši športni objekt v prestolnici od odprtja dvorane in stadiona Stožice pred skoraj 15 leti. V tem tednu so znova blesteli naši športniki, sanjska moška Hrvaške pa sta se odločila, kdo bosta njuni izbranki.

V Kočanih zevajo prazni grobovi, v Skopju množica v tišini zavzela trg
18. 03. 2025 15.15V Severni Makedoniji so identificirali vseh 59 smrtnih žrtev nedeljskega požara v nočnem klubu, je sporočil makedonski notranji minister Panče Toškovski. Dodal je, da je bilo poškodovanih 196 ljudi, med njimi 20 mladoletnih. V makedonskih bolnišnicah se jih trenutno zdravi 93, v tujini pa 80. Medtem je sodnik vsem 14 osumljenim za tragedijo odredil 48-urni preiskovalni pripor, naknadno so pridržali še dva osumljenca. Med osumljenci je tudi bivši minister za gospodarstvo.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Se gradnja hiše danes sploh še splača?
05. 03. 2025 17.49Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Z marcem dražji domovi za starejše, višje cene tudi v vrtcih
18. 02. 2025 19.33Zaradi plačne reforme bomo kmalu morali dvigniti cene, opozarjajo v Združenju ravnateljev vrtcev. Stroški dela namreč za vrtce predstavljajo kar 80 odstotkov vseh stroškov, cene pa bodo, kot napovedujejo, dvignili za vsaj desetino. Z marcem pa se z redno letno uskladitvijo dražijo tudi domovi za starejše. Za Dom upokojencev Center to pomeni 70 centov več dnevne oskrbnine. A da to še zdaleč ne bo pokrilo vseh naraščajočih stroškov, pravi direktorica doma, ki je lansko leto prvič zaključil v rdečih številkah.

Inšpekcija na Kostakovem odlagališču našla zakopane odpadke
17. 02. 2025 19.38Inšpektorat RS za okolje in energijo je na območju Kostakovega odlagališča pri Krškem našel zakopane odpadke. Kot so sporočili z inšpektorata, se nahajajo v plasteh, glede na datum uporabe na embalaži pa so nekateri "relativno sveži". Odkop nadaljujejo, ukrepe pa bodo sprejeli po pridobitvi vseh informacij.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?
06. 02. 2025 06.00Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Javna najemna stanovanja: na razpisu na voljo 2,8 milijona evrov
31. 01. 2025 17.07Ministrstvo za solidarno prihodnost je objavilo drugi javni razpis za zagotavljanje javnih najemnih stanovanj. S sredstvi iz načrta za okrevanje in odpornost želi povečati fond teh stanovanj z gradnjo, prenovo ali nakupom stanovanj. Na voljo je 2,8 milijona evrov. Rok za prijavo je 7. marec.

Zaradi poškodbe v požaru ni uspela rešiti sina: 'Mama, pusti me'
11. 01. 2025 15.44Iz Kalifornije prihaja vedno več tragičnih zgodb. Med njimi je tudi vest o smrti igralca Roryja Sykesa, ki je umrl zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Smrt je potrdila njegova mama, ki je v žalostni izpovedi razkrila, da sina, ki se je boril s cerebralno paralizo, zaradi lastne poškodbe in pomanjkanja vode za gašenje ni uspela pravočasno rešiti.

Inšpektorji naročili podpovršinski pregled Kostakovega odlagališča
24. 12. 2024 12.54V družbi Kostak dopuščajo možnost, da so na odlagališču v Spodnjem Starem Gradu nezakonito zakopani komunalni odpadki, a zanikajo, da bi jih zakopali oni. Okoljska inšpekcija je medtem naročila podpovršinski pregled odlagališča, Mestna občina Krško pa kot največja lastnica družbe zahteva sklic njene skupščine.

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?
21. 11. 2024 06.09Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

Poplave prizadele tudi Črno goro, na Hrvaškem izredni ukrepi
04. 10. 2024 08.49Obilne padavine so zajele tudi sosednjo Hrvaško. Reka Kolpa je ponoči vsako uro narasla za 10 centimetrov, vse višji vodostaj pričakujejo tudi v naslednjih urah. Obilno deževje, ki je zajelo regijo ter v Bosni in Hercegovini zahtevalo več življenj, pa je povzročilo težave tudi v številnih črnogorskih mestih. Dele države so prizadele poplave, zaradi katerih so bile od sveta odrezane nekatere vasi, voda pa je vdrla v številne hiše, poročajo črnogorski in srbski mediji.

Rušenje črnih gradenj v hrvaški Istri se nadaljuje v Vodnjanu
03. 10. 2024 13.30Na hrvaški obali nadaljujejo rušenje nezakonito zgrajenih objektov, ta teden so prišle na vrsto črne gradnje na območju mesta Vodnjan in občine Bale severno od Pulja. Hrvaški državni inšpektorat je za ti dve območji izdal 114 odločb za rušenje, njihovi lastniki pa so večinoma tujci, tudi Slovenci, poročajo hrvaški mediji.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?
02. 09. 2024 06.00Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Nič več preurejanja balkonov na lastno pest, kazni so visoke
27. 08. 2024 10.57Konec pregrajevanja balkonov, montiranja klimatskih naprav na pročelje in oddajanja sob brez soglasja sosedov ter drastične kazni za vse, ki se bodo na to požvižgali. Za prebivalce večstanovanjskih stavb na Hrvaškem se bo z novim letom marsikaj spremenilo. Takrat bo predvidoma stopil v veljavo zakon o upravljanju in vzdrževanju stavb, ki ga je predlagala hrvaška vlada, sabor pa naj bi ga potrdil v kratkem.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov
22. 07. 2024 06.01Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Poškodovanih več kot 420 objektov, škodo še vedno sanirajo
15. 07. 2024 14.49V občini Slovenska Bistrica še danes odpravljajo posledice sobotnega neurja s točo, ki je po besedah župana Ivana Žagarja povzročilo veliko škodo. Poškodbe so na najmanj 420 objektih, predvsem na strešnih kritinah, škoda je tudi na avtomobilih in kmetijskih površinah. Eni družini so morali zaradi poškodovanega doma priskrbeti nadomestno stanovanje.

'Starejši ljudje takšnega neurja ne pomnijo'
02. 07. 2024 12.43Ponedeljkovo vremensko dogajanje je po več delih države povzročalo številne težave. Dve nevihtni celici sta sprva nastali nad severno Primorsko in se združili v večji nevihtni sistem, ki je prešel Gorenjsko, kjer je močan veter podiral drevesa in zalival objekte, nato pa je supercelična nevihta prešla tudi Dolenjsko, kjer je klestila debela toča in uničevala pridelke ter lastnino. Ponoči so se padavine ponehale, vreme se je zjasnilo. Danes pričakujemo sončno vreme s spremenljivo oblačnostjo, a kakšna ploha ni izključena.

Melanom – temna stran sonca
22. 06. 2024 08.09"Na stegnu sem opazila cvetačasto znamenje, nekako v podzavesti sem vedela, da nekaj ni v redu, ampak si misliš: Ah, saj to ni nič." Tako se je začela zgodba Anje Matušin, ki se je pred tremi leti soočila z diagnozo malignega melanoma – kožnega raka, ki povzroči največ smrti.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Uvedba kavcijskega sistema: kdo je za in kdo proti
17. 04. 2024 17.10Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije ne podpira uvedbe kavcijskega sistema za enkratno uporabno embalažo pijač. Kot so zapisali, imamo v Sloveniji dobro razvit komunalni sistem zbiranja komunalnih odpadkov, uvedba novega pa bi med drugim vodila v dvig cen proizvodov. Sistem z vzporedno logistiko bi povečal tudi ogljični odtis, so prepričani.

4 dejavniki, na katere morate paziti pri nakupu zemljišča na Hrvaškem
15. 04. 2024 00.15Preden se lotite nakupa zemljišča na Hrvaškem, bodite pozorni na 4 pomembne korake, ki vam lahko olajšajo in znižajo ceno gradnje sanjske počitniške hiše na obali.

Vila družine Türk v Parecagu ni več črna gradnja
07. 02. 2024 12.41Türkovi so svojo prestižno vilo v Parecagu legalizirali kot objekt daljšega obstoja, kar jim je omogočil nov gradbeni zakon. Za uzurpacijo kmetijskega zemljišča so plačali 12.750 evrov, plačali so še komunalni prispevek in 380 kvadratov velika, na črno zgrajena vila, je zdaj povsem legalna.

Trajnost in učinkovitost ključ uspešnosti Slopaka
10. 01. 2024 00.15Dr. Boštjan Aver, direktor družbe Slopak d.o.o.

Potrdili predlog zakona o obnovi po avgustovski ujmi. Kako bo financiran?
23. 11. 2023 11.56Finančni minister Klemen Boštjančič je sporočil, da je vlada na dopisni seji potrdila predlog Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev. Zakonski predlog vsebuje okoli 150 členov in posega na številna področja, omogočil pa naj bi hitro obnovo in normalizacijo razmer na prizadetih območjih ter postavil temelje za nadaljnji razvoj in večjo odpornost na naravne nesreče. Za financiranje projektov in ukrepov, povezanih s poplavami in plazovi, bodo ustanovili proračunski sklad, na katerem se zbirajo sredstva na posebnem računu, ločeno od drugih proračunskih sredstev.

Občine prijavile za 2,7 milijarde evrov škode, težave povzročali zastareli obrazci
23. 09. 2023 17.00Občine so prek aplikacije Ajda s skupno več kot 23.500 obrazci prijavile za več kot 2,7 milijarde evrov škode zaradi avgustovskih poplav, so pojasnili na upravi za zaščito in reševanje. V znesek ni všteta škoda v gospodarstvu. Podatke je posredovalo 173 občin. To sicer še niso končni podatki, saj bodo pristojni škodo še preverili na terenu.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike
05. 08. 2023 06.06Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Neurje s točo v četrtek klestilo na območju Vojnika, pri sanaciji pomaga tudi vojska
21. 07. 2023 08.58Po močnih sredinih neurjih so tudi četrtkove nevihte, ki so popoldne in zvečer zajele del države, prinesle številne nevšečnosti. Okoli 17. ure je najprej severni, nato pa osrednji in jugovzhodni del države zajelo neurje z močnim dežjem in vetrom, ponekod je padala tudi toča. Znova je bilo najhuje na Celjskem, poroča uprava za zaščito in reševanje. Močno neurje z nalivi, vetrom in točo je zajelo tudi območje Vojnika, kjer je tudi dan po hudem neurju na terenu več deset gasilcev, na pomoč so jih priskočili tudi vojaki.

Splitski podžupan: Čistoča morja na plaži Bene v Splitu je zaskrbljujoča
17. 07. 2023 17.32Splitski podžupan Bojan Ivošević je zgrožen nad rezultati analize morja na plaži Bene, potem ko sta javni zavod za upravljanje parka in zavod za javno zdravstvo s plaže odvzela vzorce in jih poslala v analizo.

Slovenijo zajelo najsilovitejše neurje letos s sunki vetra čez 100 km/h
13. 07. 2023 06.07Iz severne Italije je Slovenijo ponoči dosegla izjemno močna nevihtna linija, ki je do jutranjih ur prešla večji del države. S seboj je prinesla rušilne sunke vetra, močne nalive in točo. Po obsegu gre za najsilovitejše letošnje neurje pri nas. Gasilci na terenu odpravljajo številne posledice neurij.