komunalna podjetja

Kako zagotoviti, da bo umetna inteligenca služila ljudem in planetu?

13. 04. 2025 18.41

Ali je umetna inteligenca rešitev ali del problema, ko govorimo o trajnostnem razvoju, so se spraševali na okrogli mizi, ki jo je pripravil AmCham. Govorci so se strinjali, da je umetna inteligneca na točki, ko lahko prinese preboj, in to hitro. Odpira priložnosti za večjo produktivnost, optimizacijo procesov in razvoj trajnostnih modelov. A hkrati so opozorili na nujnost kritičnega razmišljanja pri njeni uporabi ter na energetske izzive, ki jih takšni modeli prinašajo.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

22. 11. 2024 06.00

Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

21. 11. 2024 06.09

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

Umetna inteligenca ti lahko vzame službo, zelena delovna mesta pa cvetijo

03. 09. 2024 00.15

Umetna inteligenca (AI) spreminja trg dela, a zelena delovna mesta hitro rastejo. Čeprav AI lahko avtomatizira številna opravila, pa podnebne spremembe in prehod na trajnostno gospodarstvo ustvarjajo povpraševanje po novih zelenih profilih. Strokovnjaki za obnovljive vire, energetsko učinkovitost in krožno gospodarstvo so zelo iskani. Za uspeh na zelenih delovnih mestih so potrebne tehnične, upravljavske in mehke veščine.

Kje bo gorenjska regijska bolnišnica? V igri ostajata Kranj in Radovljica

08. 07. 2024 18.15

Ministrstvo za zdravje je županom Kranja, Radovljice in Jesenic predstavilo analizo primernosti lokacije nove gorenjske regijske bolnišnice. Ta je pokazala, da sta primerni lokaciji Kranj in Radovljica, ki se razlikujeta v podrobnostih, lokacija na Jesenicah pa ne ustreza prostorskim pogojem, je dejal državni sekretar na ministrstvu Marjan Pintar.

Mnenja o sežigalnicah se bodo kmalu javno kresala

06. 05. 2024 16.08

Uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki je deležna sprememb glede količine komunalnih odpadkov in števila objektov, bo šla v javno obravnavo predvidoma sredi meseca. Poleg obstoječe celjske sežigalnice bosta predvidoma zrasli še novi v Ljubljani in Mariboru, kjer pričakujejo nižje položnice.

Nova analiza mulja: nevarne snovi odkrili na Prevaljah in v Mežici

03. 10. 2023 10.45

Avgustovske poplave niso le odnesle domov, avtomobilov in drugih predmetov, pač pa prinesle tudi ogromno mulja. Najnovejše rezultate analize je predstavila generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte. Povedala je, da se je na območju nabralo precej snovi, okoli 25.000 kubičnih metrov naj bi bilo nevarnih odpadkov. Te so odkrili na Prevaljah in v Mežici. "Lokacije za odlaganje odpadkov smo iskali v dolini, ne drugod po Sloveniji." Koroški župani medtem izpostavljajo vrsto še odprtih vprašanj. Med drugim jih v Dravogradu bega, da je prvotno analizirani mulj s preseženimi vrednostmi težkih kovin zdaj opredeljen kot nenevaren odpadek.

Nekaj, kar si morate ogledati!

11. 09. 2023 00.15

V tem tednu se bo odvijal največji sejem na Celjskem sejmu, sejem MOS, ki bo letos – med 13. in 17. septembrom – že 55. po vrsti!

Ker ima narava vedno prav, je treba z njo znati sodelovati

16. 08. 2023 00.15

Odziv na številne okoljske izzive mora temeljiti na znanju in stroki, zato potrebujemo strokovnjake, ki bodo tem izzivom kos.

Nad občinami se dvigujejo gore odpadkov. Kaj z njimi?

10. 08. 2023 10.46

V obljubljanskih občinah Medvode, Mengeš in Polhov Gradec po ujmah prehajajo v fazo sanacije. Večinoma so zagotovili dostopnost do posameznih zaselkov, trudijo se z vzpostavitvijo prevoznosti cest. Iščejo tudi nadomestne nastanitve za prebivalce, največjo težavo trenutno predstavlja odvoz nakopičenih odpadkov, poudarjajo župani. Gore odpadkov medtem rastejo tudi v drugih občinah, težavo pa je zdaj naslovil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Občani naj ogromno količino odpadkov odlagajo le na za ta namen posebej določenih mestih, nato pa jih je treba čim prej odpeljati v zbirne centre, da ne bi prišlo do onesnaženja okolja.

Lokalni podjetnik na Prevaljah 'zašvasal' nadomestni most

08. 08. 2023 11.09

Pomoč na Koroško, ki jo je ujma zelo prizadela, prihaja z več strani. Peti dan od najhujših poplav v zgodovini Slovenije na Koroškem po besedah poveljnika civilne zaščite Alana Matijeviča pričakujejo še okrepljeno helikoptersko pomoč. Pri odpravljanju posledic in utiranju prometnih poti pomagajo vojaki in gasilci tudi od drugod, skrb vzbujajo plazovi. Pomagajo pa tudi prebivalci, na Prevaljah je lokalni podjetnik sklenil zvariti most, ki je povezal ločena bregova Meže.

Na Gorenjskem grozi 170 plazov, Koroško Belo bi lahko izbrisal v 10 minutah

07. 08. 2023 10.15

Na Gorenjskem, kjer so se razmere po ujmi v preteklih dneh sicer nekoliko umirile, čeprav sanacija vse škode še zdaleč ni končana, grozijo plazovi. Trenutno je uradno zabeleženih 170 plazov, ki ogrožajo objekte in ceste, število pa bo gotovo še naraščalo, je povedal poveljnik Civilne zaščite Gorenjske Klemen Šmid.

Pitno vodo na poplavljenih območjih obvezno prekuhavajte, poplavljeno hrano zavrzite

04. 08. 2023 17.15

Mnoga občinska komunalna podjetja odjemalce obveščajo, da je oskrba s pitno vodo motena ali prekinjena. V občini Kamnik, denimo, je Kamniška Bistrica odnesla več kot 100 let star most, ki je povezoval Stahovico s Kamnikom. Prek mosta je potekal tudi glavni vodovod, ki je napajal Kamnik in Komendo. V komunalnem podjetju pravijo, da bi lahko trajalo vsaj teden dni, preden bodo prebivalci spet preskrbljeni s pitno vodo. Tudi drugod po državi so razmere podobne, v nekaterih občinah se vodohrami naglo praznijo, kar pomeni nove prekinitve.

Na terenu 110 gasilskih enot: odkrite strehe, pretrgane žice, podrto drevje

24. 06. 2023 10.23

Vremenska fronta z neurjem je v petek popoldne prizadela delno osrednji, predvsem pa severovzhodni del Slovenije. Močan veter in obilno deževje, ponekod s točo, sta gasilskim enotam in drugim službam povzročila številne preglavice. Centri za obveščanje so zabeležili 180 dogodkov. Na terenu je bilo 110 gasilskih enot, od tega štiri poklicne.

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Vučićeva SNS do večje udeležbe na shodu tudi s pritiskom na delavce

25. 05. 2023 12.38

V Beogradu bo v petek potekal shod vladajoče Srbske napredne stranke (SNS), na katerega po navedbah sindikalnih predstavnikov s pritiski silijo delavce v javnih podjetjih in podjetjih, ki poslujejo z državo. Srbski mediji poročajo tudi o množičnih organiziranih brezplačnih prevozih na shod z vseh koncev Srbije in sosednjih držav. Medtem pa srbski odvetnik opozarja, da je vsako izsiljevanje, grožnja ali drug način vplivanja na udeležbo na katerem koli shodu kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena kazen zapora do treh let.

Boj proti komarjem: da bo akcija uspešna, je ključno sodelovanje javnosti

21. 05. 2023 14.54

Občine slovenske Istre v sodelovanju s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci organizirajo preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev, ki je namenjena predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarja. Samice se hranijo s krvjo ljudi in toplokrvnih živali, zato lahko prenašajo tudi različne virusne bolezni. Med majem in oktobrom bodo občine s preventivno akcijo ozaveščale o preprečevanju razmnoževanja, same pa bodo v dneh brez padavin uporabile sredstvo Aquatain.

Še trije novi plazovi v občinah Lenart in Šentilj

21. 05. 2023 09.42

Zvečer in ponoči so se sprožili še trije zemeljski plazovi, in sicer dva na območju občine Lenart in eden na območju občine Šentilj. Za sanacijo posledic so aktivirali dve gasilski enoti, poroča center za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje. V soboto se je tako skupaj sprožilo 21 plazov, gasilci pa so odpravljali tudi posledice deževja.

Nemčija v težavah: manjka kar 70.000 voznikov tovornjakov in avtobusov

03. 03. 2023 11.46

70.000 poklicnih voznikov, toliko jih po ocenah poznavalcev trenutno primanjkuje v Nemčiji. Plat zvona bijejo avtoprevozniki, turistični delavci, ki zaradi pomanjkanja voznikov avtobusov ne uspejo organizirati izletov, in tudi komunalna podjetja, zadolžena za odvoz odpadkov. Na ministrstvo za promet so že pred časom naslovili nujen poziv, da je treba ukrepati in da časa ni več, to pa se je odzvalo šele po petih mesecih.

Na Hrvaškem hudo pomanjkanje grobarjev, omejujejo število pokopov

13. 02. 2023 12.12

Večina komunalnih podjetij v hrvaških mestih se spopada s pomanjkanjem grobarjev. Plače se gibljejo od 663 do 1061 evrov, a mladih to delo ne zanima, starejši odhajajo v pokoj, žensk pa kot grobark ne zaposlujejo. V mestu Ludbreg so zato morali omejiti število pokopov na tri na dan.

V Novi Gorici so se z januarjem občutno zvišale cene daljinskega ogrevanja

17. 01. 2023 13.13

Z začetkom leta so se v Novi Gorici občutno zvišale cene daljinskega ogrevanja. Gospodinjstva bodo morala mesečno namesto dosedanjih povprečno 33 evrov plačevati 50 evrov, je povedal direktor Komunalne energetike Nova Gorica Miran Kalin, torej bo znesek na položnici za več kot polovico višji.

Snežno neurje v ZDA: 'To je vojna z materjo naravo. Po nas udriha z vsem, kar ima'

26. 12. 2022 09.17

Medtem ko snežna nevihta z izjemno nizkimi temperaturami biča velik del ZDA, kar je skupno terjalo že več kot 40 smrtnih žrtev – je zahodne dele zvezne države New York pokril dober meter snega, zaradi česar so na cestah obtičala številna vozila, na tisoče ljudi pa je za božični konec tedna ostalo brez elektrike. Odpovedali so na tisoče letov, zaradi česar številni za božič niso mogli obiskati svojih družin.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?

18. 11. 2022 15.21

Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?

15. 11. 2022 06.00

Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje

11. 10. 2022 09.49

Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

Hrvaška med drugim omejila cene celega piščanca, svinjine in mletega mesa

08. 09. 2022 15.03

Hrvaška vlada je sprejela paket ukrepov za blažitev rasti cen, vreden 21 milijard kun (2,79 milijarde evrov). Za pol leta je omejila cene elektrike, plina in drv za ogrevanje ter znižala in omejila cene nekaterih živilskih izdelkov, med njimi so svinjski vrat s kostmi, moka, olje, cel piščanec in mleto mešano meso.

Po hrvaški Istri še slovenska: odprava omejitev uporabe pitne vode

29. 08. 2022 12.25

Hidrološke razmere v Istrski županiji so se izboljšale, zato je župan Miletić preklical sklep o uvedbi ukrepov za zmanjšanje porabe pitne vode prve stopnje in sprejel sklep o odpravi omejitev. Vse omejitve uporabe pitne vode pa so preklicali tudi v slovenski Istri. Končali se bodo tudi prevozi vode s Planinskega polja v Istro.

Novomeška komunala omejila rabo pitne vode

21. 07. 2022 14.33

Novomeška komunala je zaradi zmanjšanja izdatnosti vodnih virov uvedla ukrep racionalne rabe pitne vode. Do preklica je prepovedano uporabljati pitno vodo za zalivanje, pranje vozil in polnjenje bazenov, so sporočili s komunale.

Ukrepi varčevanja z vodo v Istri uspešni, a napoved ne dopušča optimizma

11. 07. 2022 13.16

Ukrepi za varčevanje z vodo, ki so jih sprejeli istrski župani, kažejo pozitivne učinke, a vremenska napoved za prihodnje dni ne dopušča optimizma. Edini način, da se izognejo dodatnim omejitvam in redukcijam, je varčevanje z vodo, so sporočili iz Rižanskega vodovoda Koper.

Ponekod v Nemčiji omejujejo rabo tople vode in zapirajo bazene

09. 07. 2022 16.38

V delih Nemčije so zaradi rasti cen energentov in omejene dobave plina sprejeli ukrepe za varčevanje z energijo. V mestu Dippoldiswalde blizu meje s Češko so med drugim omejili dobavo tople vode, prebivalci se bodo lahko z njo tuširali le ob določenih urah.