kompromisni

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

'Žalostno je, da agencija trmasto vztraja in ni pripravljena na nikakršen dialog'

11. 01. 2025 07.00

Kako bo politika zaustavila plaz kritik na račun novega obračunavanja omrežnin, ki ne pojenjajo? Da ne bodo še enkrat poskusni zajčki in da zahtevajo nazaj star sistem obračunavanja omrežnine, so jasni tudi gospodarstveniki. Ne pristajajo niti na kompromisni predlog Elesa. Rešitve pričakujejo do konca januarja. V oddaji 24UR ZVEČER so vodje poslanskih skupin SDS, NSi, Gibanje Svoboda in SD soočili svoje poglede na aktualne teme.

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'

07. 01. 2025 11.40

Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

Pripravili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja

06. 01. 2025 18.45

V Svobodi nadaljujejo pripravo zakonodaje po junijskih posvetovalnih referendumih. Predlagatelji so najdlje s pripravo predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Predlog bodo v torek objavili na spletnih straneh koalicijskih strank in Srebrne niti, so v izjavi za javnost poudarili v poslanski skupini Svoboda.

Kako se bomo evidentirali prihodnje leto?

09. 12. 2024 19.52

Po več kot enem letu preigravanj so socialni partnerji vendarle sprejeli kompromisni predlog, o katerem bo vlada odločala še pred božičnimi prazniki. Beleženje prihoda in odhoda v službo ostaja, ukinja pa se obveznost popisovanja odmora za malico. O nadurah oziroma prerazporejenem delovnem času delodajalcem več ne bo treba poročati vsakodnevno, pač pa enkrat mesečno. In čeprav obrtniki in podjetniki še vedno niso povsem zadovoljni, so na dogovor pristali. Kot pravijo, bo lažje predvsem manjšim zaposlovalcem, ki evidence še vedno vpisujejo ročno.

Ukinitev beleženja odmora za malico, mesečno namesto dnevno beleženje podatkov

06. 12. 2024 06.52

ESS je na seji po več poskusih pogajanj na nižjih ravneh potrdil težko pričakovani kompromisni osnutek predloga novele zakona o evidentiranju delovnega časa. Ta med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico ter uvaja mesečno namesto dnevnega beleženja ostalih podatkov, je po seji dejal minister za delo Luka Mesec.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora

26. 11. 2024 13.54

Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

ZDA, Egipt in Katar pozivajo k obnovitvi pogajanj: 'Čas je, da izpustimo talce'

09. 08. 2024 06.50

ZDA, Egipt in Katar so v četrtek v skupni izjavi pozvale Izrael in palestinsko islamistično gibanje Hamas, naj obnovita pogajanja za sklenitev sporazuma o prekinitvi ognja na območju Gaze. Izrael je sporočil, da se strinja z nadaljevanjem pogovorov.

Biden pozval kongres k potrditvi predloga zakona o pomoči Ukrajini

07. 02. 2024 07.02

Ameriški predsednik Joe Biden je v torek pozval kongres, naj potrdi 118 milijard dolarjev vreden kompromisni predlog zakona o izredni proračunski porabi za Ukrajino, Izrael in Tajvan ter povečanje varnosti na južni meji, saj da bi v nasprotnem primeru kongresniki naredili uslugo Rusiji, ki nadaljuje z agresijo v Ukrajini.

Sodniki začeli opozorilni protest, ministrica obljublja izvršitev odločbe v najkrajšem času

10. 01. 2024 06.55

Prvi dan opozorilnega protesta so sodniki sporočili, da od ministrstva za pravosodje pričakujejo, da se jim ob nespoštovanju ustavne odločbe glede plač sodnikov "prižgejo vsi alarmi". Vlado in DZ so pozvali, naj k izvršitvi odločbe ustavnega sodišča pristopita takoj. Sodniki so tako začeli opozorilni protest, ki bo trajal do 24. januarja. Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je dejala, da bo ustavna odločba glede njihovih plač izvršena v najkrajšem možnem času. Dodala je, da na ministrstvu ob tem izvajajo ukrepe, da bi za državljane omilili posledice zmanjšanega delovanja sodišč in zagotovili nemoteno delo izpitnih in strokovnih komisij.

Dražja vožnja skozi Karavanke

01. 01. 2024 08.02

Z novim letom se je podražila cestnina za uporabo cestnega predora Karavanke. Vožnja za vozila z največjo dovoljeno maso 3,5 tone je dražja za 40 centov in stane 8,20 evra (6,72 evra brez DDV).

Nočni dogovor 's stisnjenimi zobmi': stavka preklicana, trgovine odprte

30. 12. 2023 07.05

V nočnih pogajanjih je sindikat Tuša po triurnem sestanku sprejel ponudbo vodstva za zvišanje osnovne plače na 1180 evrov bruto in preklical stavko, napovedano za danes, so sporočili iz sindikata. Trgovine Tuš bodo danes odprte, so potrdili tudi v vodstvu trgovca. "Gre za dogovor s stisnjenimi zobmi, a boj se nadaljuje," pa so na novinarski konferenci povedali v sindikatu.

Cestnina za predor Karavanke bo v 2024 dražja za 40 centov

21. 12. 2023 15.39

Vlada je izdala spremenjeno uredbo o cestnini za uporabo cestnega predora Karavanke, po kateri se bo vožnja skozi predor za vozila z največjo dovoljeno maso 3,5 tone s 1. januarjem 2024 podražila za 40 centov na 8,20 evra (6,72 evra brez DDV).

DZ vnovič potrdil novelo zakona o delovnih razmerjih

07. 11. 2023 16.29

DZ je po vetu državnega sveta, izglasovanem minuli teden, na izredni seji vnovič potrdil novelo zakona o delovnih razmerjih, ki ob določbah evropskih direktiv, kot je petdnevni oskrbovalski dopust, prinaša še ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja.

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih neuspešna

18. 10. 2023 11.12

Pogajanja o besedilu osnutka novele zakona o delovnih razmerjih so bila neuspešna, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Noben kompromisni predlog, ki so ga sindikati, delodajalci in ministrstvo za delo poskušali uskladiti v zadnjih dneh, po navedbah zveze za delodajalske organizacije ni sprejemljiv.

'Luke Mesca ne smemo prehitro odpisati iz te enačbe'

24. 06. 2023 07.00

Ne samo vremenske, nepredvidljive so v teh dneh tudi razmere na slovenskem političnem prizorišču. Najbolj brbota znotraj najmanjše koalicijske partnerice Levice, ki bo kmalu postavila novo vodstvo, zaradi prepričljivega slavja levega krila na kongresnih volitvah je mogoče, da stranke ne bo več vodil Luka Mesec. Minister in podpredsednik vlade je o dogajanju že obvestil koalicijo, ki se je zavila v molk.

'Sem lojalen. Ustavi, zakonom, najbolj pa svoji ženi'

18. 06. 2023 07.00

Notranji minister Boštjan Poklukar je že kot kandidat za ministra po odstopu Tatjane Bobnar, ki je Golobu očitala politizacijo policije, veljal za lojalno in politično preverjeno izbiro. A političnih navodil ne dobiva, je povedal v prvem intervjuju, odkar je 21. februarja nastopil mandat.

Vodja IAEA v Zaporožju: Razmere se ne izboljšujejo

29. 03. 2023 13.31

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je prispel v jedrsko elektrarno Zaporožje na vzhodu Ukrajine. To je drugi obisk vodje IAEA v tej nuklearki, največji v Evropi, odkar so jo marca lani zasedle ruske sile. Med obiskom je posvaril pred povečano vojaško aktivnostjo v okolici nuklearke in dodal, da pripravlja varnostni načrt, katerega cilj je zavarovanje nuklearke.

Nemčija in Evropska komisija dosegli dogovor o ukinjanju vozil na notranje izgorevanje

25. 03. 2023 11.38

Nemška vlada in Evropska komisija sta dosegli dogovor glede prepovedi prodaje novih vozil z motorji na notranje izgorevanje, sta sporočili obe strani. Nemčija se je zavzemala za to, da bi bila prodaja novih takšnih vozil dovoljena tudi po letu 2035 pod pogojem, da bi jih poganjala sintetična goriva.

Golob: Kar je dobro za nemško avtomobilsko industrijo, je dobro tudi za našo

23. 03. 2023 12.50

"Vztrajali bomo na tem, da mora imeti jedrska tehnologija svoje mesto v ogljično nevtralni prihodnosti Evrope," je ob prihodu na zasedanje voditeljev EU v Bruslju povedal slovenski premier Robert Golob. Okvir o čistih tehnologijah, ki ga bodo obravnavali voditelji, je po njegovih besedah pomemben na dolgi rok in ne toliko za konkretne projekte, kot je drugi blok krške nuklearke. Povedal je tudi, da je predlog Bruslja o sintetičnih gorivih za avtomobile sprejemljiv za Slovenijo.

Bruselj za izvzem sintetičnih goriv iz prepovedi vozil na notranje izgorevanje

22. 03. 2023 15.23

Evropska komisija je pripravila kompromisni predlog za rešitev spora glede prepovedi vozil z motorji na notranje izgorevanje, ki bi dovoljeval uporabo takšnih vozil pod pogojem, da bi jih poganjala izključno sintetična goriva. Nemška vlada je sporočila, da predlog preučuje.

Scholz ob obisku Netanjahuja: Nemčija bo še naprej izvažala orožje v Izrael

16. 03. 2023 09.56

Izraelski premier Benjamin Netanjahu se je v Berlinu s kanclerjem Olafom Scholzem dogovoril o novih orožarskih poslih, v okviru katerih bo Nemčija prejela izraelski sistem zračne obrambe Arrow 3. Med obiskom pa je predsednik skrajno desne izraelske vlade zavrnil skrbi gostitelja glede napovedane sporne pravosodne reforme, zaradi katere v Izraelu potekajo protesti. Manjša skupina ljudi je nestrinjanje z reformo izrazila z nočno akcijo, ko je po ulicah Jeruzalema od policijske do sodne stavbe narisala debelo rdečo črto.

'Azilni geto': Živimo v prenatrpanih sobah, polnih stenic

02. 03. 2023 13.36

Prosilci za azil zahtevajo izenačitev z ukrajinskimi begunci in skrajšanje devetmesečnega roka čakanja na pravico do dela. V azilnih domovih živijo v ekstremni revščini in negotovosti, saj da so lahko v vsakem trenutku izgnani iz države, so člani iniciative prosilcev za azil Vič/Kotnikova/Logatec povedali na novinarski konferenci pred DZ.

Magna ustavlja proizvodnjo, a zagotavlja, da bodo vrnili 18,5 milijona državne spodbude

01. 03. 2023 15.10

Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Kot so potrdili v podjetju, bodo zaradi razmer na trgu in trenutnih potreb kupcev začeli s postopkom preoblikovanja proizvodnih procesov, dejavnosti pa preselili v Gradec. Zaposlene je novica šokirala, razočaran nad trenutnim razpletom je tudi hoški župan Marko Soršak. Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je na novinarski konferenci povedal, da jim je uprava Magne, s katero so se na ministrstvu sestali, zagotovila, da bodo vrnili državno spodbudo v višini 18,5 milijona evrov, ki jo sedaj zahteva država.

Več 100 podnebnih aktivistov blokira dostop do nemškega premogovnika

10. 01. 2023 18.20

Da bi preprečili izkopavanje premoga, se je več 100 podnebnih aktivistov zabarikadiralo v protestni tabor na območju nemškega premogovnika v zahodni Nemčiji. V ponedeljek je med policisti in protestniki izbruhnil spopad, aktivisti so v policijo metali ognjemet, steklenice in kamenje.

Države na COP15 sprejele zgodovinski dogovor za zaščito narave

19. 12. 2022 11.25

"Končno začenjamo sklepati mirovni sporazum z naravo," je dejal generalni sekretar ZN Guterres. Predstavniki več kot 190 držav so namreč na srečanju pogodbenic Konvencije o biološki raznovrstnosti v Montrealu sprejeli zgodovinski dogovor za zaščito svetovnih vrst in ekosistemov. Dogovor predvideva, da bodo države do leta 2030 zaščitile 30 odstotkov planeta in zagotovile 30 milijard dolarjev (okoli 28 milijard evrov) pomoči za ohranjanje narave v državah v razvoju.

Ministri EU za energetiko brez dogovora o omejevanju cen plina

13. 12. 2022 20.32

Ministri držav članic EU, pristojni za energetiko, se danes niso uspeli dogovoriti o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina, je po zasedanju povedal slovenski infrastrukturni minister Bojan Kumer. Poudaril je, da so sicer dosegli velik napredek, a dogovora še ni. O tem bodo zdaj v četrtek predvidoma razpravljali voditelji EU.

'Etiopija je pripravljena na mirovna pogajanja'

24. 10. 2022 08.25

Po dveletnih krvavih spopadih v Etiopiji med etiopijsko vlado in uporniki se bodo začela mirovna pogajanja. Vojna med etiopijsko vlado in Tigrajsko ljudsko osvobodilno fronto (TPLF) je terjala že več kot tisoč smrtnih žrtev, več kot dva milijona pa jih je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove. Konflikt je posledično povzročil humanitarno krizo, devet milijonov ljudi naj ne bi imelo dostopa do hrane.

Evropski parlament bo pozval k prekinitvi pristopnih pogajanj Unije s Srbijo

28. 09. 2022 17.16

Ker Srbija še ni sprejela sankcij zoper Rusijo, bo Evropski parlament Unijo pozval, naj prekine pristopna pogajanja s Srbijo. Pogajanja naj bi bila tako zaustavljena, vse dokler Srbija ne bo uvedla omenjenih sankcij, razkriva osnutek poročila o novi strategiji EU v procesu širitve, v katerega je imel vpogled Radio Svobodna Evropa.

Vučić: Preganjanja Srbov s Kosova ne bo več

21. 08. 2022 17.50

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je po srečanju s predstavniki Srbov na Kosovu dejal, da so ti oblastem v Beogradu dali proste roke za pogajanja o kompromisni rešitvi glede osebnih izkaznic in registrskih tablic. Preganjanja Srbov s Kosova ne bo več, je ob tem zatrdil Vučić.