kompost

Je risa na dvorišče hiše prignala lakota? 'Gozd je vse bolj prazen'

29. 12. 2024 19.56

Marsikateri raziskovalec danes zavida prebivalcem naselja blizu Iga. V neposredni bližini hiš se je namreč zadrževal ris, tik pred dvoriščem je nepremično sedel kar pol ure. Domačini ugibajo, da ga je morda prignala lakota, v Društvu za zaščito živali pa opozarjajo, da jim dodaten stres lahko povzročijo tudi rakete oziroma petarde. In ob tem domačini še poudarjajo, da risi ne vdirajo v prostor, kjer bivamo ljudje, pač pa da smo mi tisti, ki smo, ko smo gradili tako blizu gozda, vdrli v njihovo prvotno bivalno okolje.

V 'Naj hlevu' domujejo tudi krave Lady Gaga, Rihanna in Elizabeta II.

20. 12. 2024 06.00

Naša ekipa se je družila z Lady Gago, Rihanno, Shakiro in kraljico Elizabeto. Ne, to ni šala, pač pa povprečen dan na kmetiji Napotnik, ki je bila letos ena izmed dveh, ki so si prislužile laskavi naziv 'Naj hlev'. Da lahko vsak dan pridelajo okoli 1400 litrov mleka, ki nato pristane na trgovskih policah, je po mnenju Napotnikov najpomembnejše zdravje in počutje krav, prav zato so hlev pred nekaj leti prenovili, krave se lahko po njem prosto sprehajajo, avtomatski roboti jih molzejo, krmijo in čistijo hlev.

Drevesca iz slovenskih gozdov letos prepoznate po modri nalepki

09. 12. 2024 14.24

Kupci lahko letos novoletna drevesca, ki so bila posekana v slovenskih gozdovih, prepoznajo po modri nalepki z letnico 2024, sporočajo iz Zavoda za gozdove Slovenije. Nalepka zagotavlja, da so okrasna drevesa pridobljena na naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih. Okrasna drevesca, pridelana v Sloveniji, imajo najmanjši ogljični odtis in ne predstavljajo nevarnosti za vnos tujerodnih žuželk in bolezni, ki bi lahko ogrozile gozdove.

'Kmetovanje bova prepustila prostovoljcem in odšla s kombijem v svet'

20. 06. 2024 08.29

Kim Benkovič in Juš Pavlovski sta pred petimi leti sklenila odpotovati v svet in poiskati, kako si želita živeti. Kupila sta rabljen kombi, a preden sta se podala na pot, jima je načrte prekrižala pandemija koronavirusa. Zato sta se lotila obujanja zapuščene kmetije na Bohinjski Beli, kjer je zadnji gospodaril Jušev pradedek, nato pa je kmetijska dejavnost zamrla. Zdaj tam uveljavljata obnovitveno kmetijstvo, pri čemer jima pomagajo prostovoljci z vsega sveta.

Urbano vrtnarjenje za začetnike

26. 02. 2024 09.08

Ali ste vedeli, da po podatkih Združenih narodov že več kot 55% svetovnega prebivalstva živi v mestih? In to število naj bi do leta 2050 naraslo na skoraj 70%.

Slovenka, ki je ustvarila edinstven izdelek za boljši svet

10. 11. 2023 06.00

Alenka Leber Vračko je dolga leta vodila družinsko kmetijo, nato pa se je svoje poslanstvo odločila predati hčerkama. Sama je svojo pot nadaljevala pri ustvarjanju inovativnega izdelka, s katerim želi vse spodbuditi k bolj trajnostnemu razmišljanju in načinu življenja.

Projekt Štartaj Slovenija se seli na podeželje

10. 10. 2023 16.05

Dobrodošli, slovenski kmetje, v novem formatu oddaje Štartaj, Slovenija: na podeželju. Izdelke lahko že najdete v Intersparih širom Slovenije, njihove zgodbe in problematiko, s katero se na kmetijah vsakodnevno srečujejo, pa boste spoznali 15. oktobra ob 18.45 na POP TV.

Jesenska opravila na vrtu

13. 09. 2023 00.15

Jesen je čas barvnih nians, obiranja plodov in priprav vrta na zimske razmere. Ko se poletna toplota umakne jesenskemu svežemu zraku je čas, da vrtnarji poskrbijo za zadnja večja opravila. Jesenska opravila zagotovijo živahen in cvetoč vrt v prihodnjih sezonah.

Spoznajte mini visoke grede – hit letošnjega leta!

07. 03. 2023 10.33

Samooskrba z zelenjavo postaja vedno bolj pomembna in če se spopadate s pomanjkanjem prostora, potem so mini visoke grede idealna rešitev za vas.

Setev vrtnega cvetja

17. 11. 2022 00.15

Kratek vodnik za gojenje poceni in lepih rastlin

Ali poznate lufo, buči podobno rastlino?

21. 10. 2022 05.00

Lufo najpogosteje najdemo v darilnih paketih, ki ponujajo izdelke za sprostitev in lepotičenje, ampak ali ste kdaj pomislili, od kje lufa izvira? In za kaj vse jo lahko uporabimo? Lufa je namreč buči podobna rastlina, ki pa ima veliko več kot zgolj en namen uporabe.

'Trenutek čiste blaženosti me je prevzel na traktorju med kupom smeti'

15. 10. 2022 10.35

Darko Štrbac se je marca letos preselil na Portugalsko na sedem mesecev dolgo učno in humanitarno popotovanje, ki mu ga je omogočil program Evropska solidarnostna enota. S prostovoljnim delom je pomagal drugim, pri tem pa našel sebe, pravi. V prostem času je raziskoval portugalska mesta, njihove hribe, naravo, gradove, slapove, reke in plaže, kampiral pod zvezdami in se učil zgodovine. Domov se vrača z bogatimi izkušnjami, novim znanjem in številnimi poznanstvi. Prav ljudje so bili tisti, ki so poskrbeli, da se v tuji državi nikoli ni počutil kot tujec.

V Posočju plazovi zaprli cesto, v Ljubljani zalilo šole, galerijo, porodnišnico ...

15. 09. 2022 13.26

Po za september rekordno topli noči so Slovenijo zajela neurja z nalivi in močnim vetrom, ki so povzročila in še povzročajo kar nekaj nevšečnosti. Gasilci odstranjujejo podrta drevesa, črpajo vodo iz objektov in pomagajo pokrivati odkrite strehe. Na glavni cesti Kobarid-Bovec se je sprožilo več plazov in podorov, zato je cesta zaprta. Na Celjskem je padala toča, v Ljubljani pa je meteorna voda med drugim zalila osnovno šolo, sedež NLB, porodnišnico, lekarno in Narodno galerijo. Težave so imeli tudi na Brniku, kjer so morali nekaj letov preusmeriti na sosednja letališča.

Priprava vrta in orodja na novo sezono – koristni nasveti

11. 03. 2022 08.17

Dnevi so vedno daljši, temperature vedno višje in priprave na novo vrtno sezono so tik pred vrati! Spomladi priporočamo rahljanje zemlje z vilami, da ne uničimo vseh mikroorganizmov, ki živijo v zemlji. Rahljanje je najbolj enostavno z dodajanjem kupljene zemlje, ki jo zmešamo v vrtno zemljo. Tako je zemlja hitreje pripravljena na setev in sajenje.

Uspešna rast rastlin

02. 03. 2022 00.15

Največje veselje za ljubitelje vrta je, da lahko obirajo in uživajo domače sadje ter zelenjavo. Okusni ribez, kumare in korenje lahko obilno uspevajo tudi na vašem vrtu, vendar potrebujejo veliko zemlje, bogate s hranili. Za rastline je še izjemno pomembna vrhnja plast od 20 do 30 centimetrov, tako imenovana »humusna plast«. Peščena tla zahtevajo dodatno pomoč, saj ne hranijo vode in hranilnih snovi. Dodajanje komposta lahko pomaga pri oblikovanju kakovostne humusne plasti.

V Pivoli bistveno več blata, kot so sprva predvidevali

01. 07. 2021 14.20

Okoljski inšpektorat je povzročitelju onesnaženja odredil odstranitev blata v Vodulah pri Dramljah, je bila obveščena šentjurska občina. V primeru odloženega odpadnega blata na zemljišču v lasti občine je medtem občina po prijavi in pregledu pristojnih institucij nemudoma sama izvedla odstranitev blata. Z občine Hoče-Slivnica pa so sporočili, da je odloženo blato v Pivoli večinoma odstranjeno, blata pa je bilo mnogo več, kot so sprva ocenjevali.

V Pivoli začeli sanacijo nelegalno odloženega blata

14. 06. 2021 12.48

Na območju Pivole v občini Hoče-Slivnica so delavci krškega podjetja Kostak začeli odvažati nedavno nelegalno odloženo blato. Poveljnik hoške civilne zaščite Boštjan Horvat je pojasnil, da ga bodo prepeljali na lokacijo podjetja, sanacija pa bo potekala vsaj mesec dni. Medtem bodo hiše, ki so ostale brez zasebnega zajetja, priklopili na vodovod.

Konec 'plastike'? Plastika, ki se razgradi v letu dni, postaja zanimiva tudi za korporacije

18. 05. 2020 19.45

Nizozemsko podjetje Avantium upa, da bodo s pomočjo Kickstarterja luč življenja ugledale njihove plastenke iz bioplastike, ki se lahko razgradijo v letu dni. Podjetje sta pri izdelavi sicer že podprla giganta Coca-Cola in Carlsberg. Podjetji bosta, če bo šlo vse po načrtih, v prodajo dali posebno linijo pijač v embalaži, narejeni iz 'rastlinske' plastike.

Ministrstvo za kmetijstvo prebivalcem: Vrtnarite in prispevajte k premagovanju krize

01. 04. 2020 10.40

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano spodbuja prebivalce Slovenije, ki imajo možnost za obdelavo vrtov, gredic in njiv, naj to v čim večji možni meri izkoristijo. "Vrtnarite! Tudi z zdravimi domačimi pridelki z naših vrtov boste prispevali k premagovanju trenutne krize," so zapisali.

Iz 40 milijard funtov, ki jih umikajo iz obtoka, 'bodo naredili kompost'

21. 02. 2020 12.50

Angleška banka je začela z uničenjem 40 milijard funtov (48 milijard evrov) bankovcev v vrednosti 20 funtov (24 evrov), ki bodo zamenjani z novimi. Okoli dve milijardi bankovcev bodo uničili in jih reciklirali v kompost, ki ga bodo lahko uporabili v kmetijstvu.

Moderni eko 'štrbunk' tudi v Ljubljani

05. 06. 2018 16.03

Ne smrdi, ne potrebuje niti vode ali kemije niti elektrike – to je 'Kakis', pridobitev na novo odprti plaži na Savi v Ljubljani. Gre za zunanje ekološko stranišče, ki je plod slovenske ideje in slovenskega razvoja. Temelji na konceptu kompostnih sanitarij, kar pomeni, da se blato lahko predela v gnojilo ali v biomaso za gretje. 'Kakisi' sicer že stojijo v več slovenskih mestih, a niso edina eko stranišča pri nas.

Največja kompostarna trn v peti krajanom - neznosen smrad in ogromno muh jim grenijo življenje

02. 02. 2018 17.46

Nedaleč od Šentilja se nahaja največja slovenska (zasebna) kompostarna, ki postaja velik kamen spotike. Že gradbeno dovoljenje bi bilo lahko sporno, najhujši pa postaja neznosen smrad, ki se širi v okolico. Krajani so se sedaj odločili temu narediti konec.

Družba Ekosistemi zavrača očitke o poslovanju z nevarnimi odpadki, civilna iniciativa pripravlja tožbo

24. 07. 2017 06.28

V družbi Ekosistemi zavračajo očitke o poslovanju z nevarnimi odpadki in pravijo, da je pogostost takšnih požarov v zadnjem času zelo sumljiva. V Civilni iniciativi Zalog-Loke pa medtem nameravajo vložiti tožbe tako proti lastniku, kot tudi proti lokalnim oblastem in državi. Ustanovili so tudi krizni štab, v petek pa pripravljajo protestni shod.

NIJZ z ne preveč prepričljivim sporočilom: Vrtnine v Ljutomeru so varne, a jih je bolje zavreči

19. 06. 2017 20.31

Nacionalni inštitut za javno zdravje je dobil vse rezultate analiz vzorcev vrtnin iz okolice pogorišča v Ljutomeru. Ocenjuje, da so varne za uživanje, a dodaja, da naj jih kljub temu prebivalci iz previdnostnega načela raje zavržejo.

Odstranite lončnice s stoječo vodo in očistite vrtove. Začenja se obdobje tigrastih komarjev

17. 05. 2017 13.54

V okviru projekta Rokavice gor! so Ljubljančane pozvali, naj odstranijo lončnice s stoječo vodo ter očistijo vrtove in tako omejijo širjenje tigrastih komarjev, ki se že pojavljajo. V ta namen so meščanom podarili tudi kompost in dišavnice, ki odganjajo omenjene živali.

FOTO: Tu se sklene krog: iz odpadkov pridobijo kompost ali gorivo

02. 05. 2017 06.30

Obiskali smo ljubljanski regijski center za ravnanje z odpadki, kjer predelujejo biološke odpadke in mešane komunalne odpadke. V center na leto priroma več kot 170.000 ton odpadkov, ki jih nato med drugim spremenijo v kompost, biometan, surovine za recikliranje ...

'V prvi vrsti gre pri zero waste za razmislek, kaj in kako kupujemo. Vsak lahko naredi prvi korak'

21. 04. 2017 06.30

Življenjski slog zero waste od nas terja tako nekaj časa kot truda, a le s to potjo si lahko zagotovimo, da se v prihodnosti ne bomo utapljali v smeteh. Seveda ne gre z danes na jutri, a že majhen korak lahko veliko pripomore k čistejšemu okolju.

FOTO in VIDEO: Časovni most za tretje tisočletje: bodo živalski vrtovi edini kraji, kjer bodo določene vrste preživele?

31. 03. 2017 08.33

"Če ne bomo več imeli naravnega okolja, bo to ogrožalo v naslednji fazi tudi nas ljudi in na tej Zemlji ne bomo mogli preživeti," je prepričana biologinja v živalskem vrtu Irena Furlan. Pa tudi, da bodo ljudje prej ohranili tisto, kar poznajo in jim je ljubo. Zato imajo živalski vrtovi pomembno izobraževalno vlogo.

FOTO: 'Nisem večna, sem pa zato manj tečna'

15. 12. 2016 12.42

Ljubljanska občina je začela kampanjo proti plastičnim vrečkam. Cilj je osveščanje o škodljivem vplivu plastičnih vrečk na okolje - te za razgradnjo v naravi potrebujejo kar do 100 let. Ob tej priložnosti so najemnikom stojnic na tržnicah razdeljevali biološko razgradljive vrečke.

VIDEO: Maja živi brez odpadkov. No, skoraj. 'Takšni pujsi smo. To je ena sama grda lenoba'

25. 11. 2016 11.40

Maja Nagode je navdušena "zerowasterka". Za razliko od večine kljub vsem družinskim obveznostim in službi najde voljo in čas za skrb za okolje. V enem letu so v njeni družini zmanjšali količino odpadkov za 80 odstotkov. "Jemo in živimo bolje za manj denarja." Pokukali smo v njen vsakdan.