komisija za preprečevanje korupcije

Gen-I toži državo: 40.000 evrov odškodnine zaradi napak v Erarju
23. 04. 2025 10.12Trgovec z elektriko v državni lasti Gen-I od države zaradi napačno prikazanih podatkov v prenovljeni aplikaciji Erar zahteva 40.000 evrov odškodnine. V družbi ob tem poudarjajo, da Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) po več kot mesecu dni še vedno ni odpravila napak v aplikaciji Erar, ki so posegli v dobro ime in ugled Gen-I.

Golob odgovarjal na očitke Logarja: 'Večina reform bo potrjenih'
22. 04. 2025 15.24Predsednik vlade Robert Golob je na seji DZ zagotovil, da bo večina reform potrjenih v tem mandatu, ob čemer si za velik uspeh šteje, da so spremembe usklajene s socialnimi partnerji. Tako je premier odgovoril na očitke vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Anžeta Logarja, da vlada ni storila tistega, kar je obljubila volivcem.

Gen-I zahteva odškodnino zaradi objav na Erarju
19. 04. 2025 09.57Trgovec z elektriko v državni lasti Gen-I od države zahteva odškodnino zaradi napačno prikazanih podatkov v prenovljeni aplikaciji Erar. Na Komisiji za preprečevanje korupcije so v četrtek od državnega odvetništva prejeli predlog za mirno rešitev spora.

Janša po oprostilni sodbi: Naš boj se šele začenja
18. 04. 2025 06.23Znana je sodba v zvezi z domnevno spornim nepremičninskim poslom v Trenti, v katerem so nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu in predsedniku SDS Janezu Janši očitali zlorabo položaja in pomoč pri tem dejanju. Oba sta oproščena, prav tako tretji soobtoženi Klemen Gantar. Tožilstvo je napovedalo pritožbo, Janša pa je pred podporniki pred sodiščem dejal: "Naš boj se šele začenja. Borili se bomo za vse tiste, ki so v krivičnih postopkih, in za tiste, ki bi v morali biti v postopkih."

Po naših razkritjih vlada iz sveta SB Celje odpoklicala Subotiča
17. 04. 2025 16.29Vlada je na seji iz sveta Splošne bolnišnice Celje odpoklicala Tomaža Subotiča. Slednje je storila na podlagi njegovega odstopa, ki ga je podal po razkritjih v rubriki 24UR FOKUS o počitnikovanju premierja Roberta Goloba v njegovi počitniški vili. Minister za finance Klemen Boštjančič meni, da gre pri očitkih za odvračanje pozornosti od uspehov vlade.

Pri imenovanju članov sveta JAK zaznali korupcijska tveganja
17. 04. 2025 12.07Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zaradi zaznanih korupcijskih tveganj pri postopku imenovanja članov sveta Javne agencije za knjigo RS (Jak) vladi izdala priporočila za ustreznejše upravljanje teh tveganj in preprečevanje nastanka podobnih primerov v prihodnje. Meni namreč, da gre za sistemsko težavo.

Politični odzivi po dopustovanju Goloba zadržani, čakajo na ugotovitve KPK
14. 04. 2025 17.53V političnih vrstah so s komentarji o dopustovanju premierja Roberta Goloba pri poslovnežu Tomažu Subotiču, ki ga je vlada imenovala v sveta dveh zdravstvenih zavodov, zadržani. Večinoma pričakujejo, da bodo svoje opravili pristojni organi, na čelu s Komisijo za preprečevanje korupcije. Ta medtem ugotavlja, da čeprav so pravila glede nasprotja interesov v veljavi že 15 let, največ ugotovljenih kršitev beležijo prav s tega področja.

Ljubljanska mestna svetnica izglasovala samo sebe
14. 04. 2025 10.53Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ugotovila kršitev nasprotja interesov v primeru ljubljanske mestne svetnice Nade Verbič. Ta je namreč kot članica mandatne komisije pri sklepu o imenovanju predstavnikov mestne občine v svet Lutkovnega gledališča Ljubljana glasovala sama zase. KPK ji je izrekla 400 evrov globe in opomin.

KPK bo Arsenoviča pozval k razrešitvi podžupana Medveda
10. 04. 2025 12.48Komisija za preprečevanje korupcije bo mariborskega župana Sašo Arsenoviča pozvala k razrešitvi podžupana Sama Petra Medveda, saj je ugotovila, da je ta v internih postopkih presegel svoje pristojnosti in hkrati o tem zavajal javnost. Gre za primer uničenja dokumenta o domnevnih kršitvah pravic zaposlenim na občini. Občina še čaka dokumentacijo.

Podžupanja aktivno sodelovala na razpisu, sredstva prejela njena snaha
07. 04. 2025 09.56Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila kršitev nasprotja interesov v primeru podžupanje občine Bohinj Monike Ravnik. Ta je aktivno sodelovala na javnem razpisu, na katerem je finančna sredstva pridobila njena snaha. Komisija ji je v prekrškovnem postopku izdala globo in opomin.

Gregorič KPK obvestil o prenehanju funkcije prokurista v družinskem podjetju
04. 04. 2025 15.08Poslanec Svobode Miroslav Gregorič je Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) z dopisom obvestil o prenehanju funkcije prokurista v družinskem podjetju. Dopis bo KPK preučila in se nanj odzvala v skladu s pristojnostmi, so sporočili s KPK. Mandatno-volilna komisija DZ pa je Gregoriča v četrtek pozvala k poročanju o omejitvah poslovanja.

Mestni svetnik glasoval o kandidatih za člane državnega sveta, med katerimi je bil sam
03. 04. 2025 09.26KPK je ugotovila kršitev nasprotja interesov pri kranjskem mestnem svetniku Igorju Velovu. Kot so sporočili, je ta v dveh vlogah glasoval o kandidatih za člane državnega sveta, pri čemer je bil eden od teh kandidatov on sam. Kot član komisije je glasoval za predlog, da se za člana DS določi njega samega, na seji občinskega sveta pa je kot občinski svetnik ta predlog tudi podprl.

Gregorič o pozivih Klakočar Zupančičeve, naj odstopi: Ni govora
02. 04. 2025 13.36Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v izjavi za medije dejala, da bi sama odstopila v primeru, če bi se znašla v položaju poslanca Svobode Miroslava Gregoriča, ki je opravljal nezdružljivi funkciji. "Če bova imela možnost spregovoriti, mu bom tudi predlagala, da na tak način prevzame odgovornost za svoja ravnanja," je dodala.

Poročanje o stikih nezadostno, največ lobirajo neregistrirani lobisti
02. 04. 2025 10.35Komisija za preprečevanje korupcije v najnovejšem poročilu ugotavlja, da je lobiranje v Sloveniji še vedno premalo razumljeno, poročanje o lobističnih stikih pa ostaja nezadostno, zlasti na lokalni ravni. Večino lobiranja so opravile izjeme, torej neregistirani lobisti. Vse pogosteje komisija zaznava tudi nedovoljeno lobiranje odvetnikov in zunanjih svetovalcev.

Konflikt interesov zaradi družinske zobozdravstvene dejavnosti?
01. 04. 2025 18.12Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je pojasnila, da se bo poslanec Miroslav Gregorič sam obrnil na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) in zaprosil za mnenje, "kaj mu je v tem trenutku storiti". Na KPK pravijo, da sami nimajo podlage za uvedbo postopka, saj je z opravljanjem dejavnosti že prenehal. Do januarja letos je bil namreč prokurist v zobozdravstvenem podjetju svoje hčerke. Do razkritja je prišlo ravno v času, ko bodo poslanci glasovali o predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, Gregorič pa je izrazil pomisleke o koalicijskem določilu, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev.

KPK ni ugotovila nepravilnosti pri zaposlitvenih dogodkih na Filipinih
24. 03. 2025 11.32Komisija za preprečevanje korupcije glede na razpoložljivo dokumentacijo ni ugotovila nepravilnosti pri organizaciji zaposlitvenih dogodkov na Filipinih, zato je postopek ustavila. Predhodni preizkus so uvedli februarja zaradi očitkov o omogočanju sodelovanja Slovensko-filipinskemu poslovnemu klubu na dogodku vladno-gospodarske delegacije.

Imenovanje generalnega direktorja Policije: KPK zaznala korupcijska tveganja
20. 03. 2025 09.27Komisija za preprečevanje korupcije je v postopku predlaganja in imenovanja generalnega direktorja Policije Senada Jušića zaznala korupcijska tveganja. Vladi in uradniškemu svetu je zato podala priporočili za izboljšanje transparentnosti postopkov in doslednejšo obrazložitev posamičnih aktov neodvisnih in državnih organov pri preverjanju pogojev za zasedbo delovnih mest v državni upravi.

KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib napakam v Erarju oblikovali mešano delovno skupino
06. 03. 2025 10.24Kot smo poročali, je Gen-I ob predstavitvi nove različice Erarja opozoril, da gre pri prikazih njihovih izjemno visokih nakazil fizičnim osebam za sistemsko napako v aplikaciji. V KPK so te očitke zavrnili in poudarili, da so takšne podatke prejeli od UJP in jih niso spreminjali. V Upravi za javna plačila so priznali, da je šlo pri navedbi podatka o 20 milijonih evrov izplačila Gen-I fizični osebi za napako in da je šlo dejansko za nakazilo KDD. UJP ni prejel ustrezne informacije iz Ajpesovega registra, algoritem je transakcijo prepoznal kot v dobro fizični osebi, je pojasnila direktorica UJP. KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib podobnim napakam oblikovali mešano delovno skupino, ki se bo intenzivno ukvarjala s takšnimi primeri.

Gen-I o milijonskih nakazilih fizičnim osebam: Gre za sistemske napake Erarja
05. 03. 2025 20.04Zaživela je nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Milijoni evrov davkoplačevalcev, ki jih skoraj 6000 javnih ustanov in državnih podjetij nakazuje več kot pol milijona drugim podjetjem, je s tem dobilo pomembno nadgradnjo. Po novem so v Erarju vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike.

KPK s prenovljeno aplikacijo Erar
05. 03. 2025 12.08Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila prenovljeno aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja Erar. Javnosti že dostopna aplikacija prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja.

Je Logar podkupoval Novaka? KPK prijavo odstopila Policiji
27. 02. 2025 10.28Komisija za preprečevanje korupcije je proučila prijavo, ki jo je prejela februarja 2025 in se je nanašala na prestop poslanca državnega zbora Tineta Novaka k stranki Anžeta Logarja Demokrati. Ker je prijava vsebovala očitke o podkupovanju, jo je komisija po uradni dolžnosti odstopila Policiji, sama pa je postopek zaključila.

Gen-I v ustavni spor: so v ozadju zneski plač v državnem podjetju?
26. 02. 2025 18.55Komisija za preprečevanje korupcije bo kmalu zagnala prenovljeno aplikacijo Erar, ki omogoča vpogled v porabo javnega denarja. Za razliko od obstoječe bo po novem mogoče videti tudi nakazila javnega denarja fizičnim osebam, vključno z nakazili v tujino. Vendar pa je razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja očitno zmotil največjega trgovca z električno energijo Gen-i, ki je sprožil ustavni spor.

Dars: Od odvetnice bomo zahtevali predajo celotne dokumentacije
17. 02. 2025 16.16Po naših nedeljskih razkritjih v rubriki 24UR FOKUS smo vprašanja o potencialno koruptivnem omrežju naslovili tudi na pristojne institucije. Komisija za preprečevanje korupcije in Odvetniška zbornica Slovenije pravita, da prijave v povezavi z očitki niso prejeli. Na Policiji in specializiranem državnem tožilstvu so medtem z odgovori skopi. In kaj pravijo na Darsu, ki z odvetniško pisarno Nine Zidar Klemenčič še vedno sodeluje?

Posli Nine Zidar Klemenčič
17. 02. 2025 10.36Ena izmed najbolj vplivnih odvetnic v državi se je znašla sredi potencialno koruptivnega omrežja, ki smo ga v nedeljo razkrili v rubriki 24UR Fokus. Objavili smo dele pričevanj, ki so povezani z dvema državnima posloma – največjim državnim podjetjem Družbo za avtoceste (Dars) in nakupom sodne stavbe na Litijski. Je pa Nina Zidar Klemenčič z državo sodelovala tudi v drugih primerih, njene stranke so bili denimo celjska bolnišnica, mariborska občina, trebanjski dom upokojencev, ljubljanska psihiatrična bolnišnica. Zastopala je tudi številne politike, pa cementarno Salonit Anhovo in Zvezo prijateljev mladine Moste-Polje.

KPK zavrgla anonimne očitke zoper zagorskega župana Švagana
17. 02. 2025 10.51Protikorupcijska komisija je zavrgla anonimne očitke zoper župana Občine Zagorje ob Savi Matjaža Švagana glede domnevnih nepravilnosti pri podelitvi sredstev podjetju Skitti na razpisu gospodarskega ministrstva in pri prodaji zemljišča v Ekonomsko-poslovni coni Kisovec II. Švagan je anonimne obtožbe označil za poskus osebne diskreditacije.

Nina Zidar Klemenčič zavrača očitke in favoriziranje Draganovića
16. 02. 2025 20.32"Gre za neresnične konstrukte in zaključke, ki so podani na podlagi nepravilnih informacij," na očitke odgovarja ena najbolj vplivnih slovenskih odvetnic Nina Zidar Klemenčič. Potem ko smo v nocojšnji rubriki 24UR Fokus razkrili potencialno koruptivno omrežje javnosti dobro znane odvetnice, je ta nastopila kot gostja v naši osrednji informativni oddaji. V pogovoru je vse očitke v povezavi z delom na Darsu in pri pogodbah za avtovleke zavrnila. Zatrdila je, da njena odvetniška družba nikoli ni favorizirala Enesa Draganovića in napovedala, da se bo obrnila tudi na sodišče.

Po dveh letih še niso razdelili vseh računalnikov, a naj bi jih do konca meseca
14. 02. 2025 13.34Že skoraj dve leti se zapleta razdeljevanje 13.000 računalnikov, za katere je vlada odštela 6,5 milijona evrov. Sklad je sicer izdal 10.000 pozitivnih odločb, družinam pa so izročili nekaj več kot 8000 računalnikov. Približno 3000 računalnikov pa so že prej prejele srednje šole, zavodi in občine. Preostale računalnike naj bi razdelili do konca meseca. Je pa državni zbor v četrtek potrdil ukinitev mehanizma za dodeljevanje računalnikov, ki da je deloval prepočasi. Prav tako pa so se strinjali, da bodo upravičenci računalnike takoj po vročitvi prejeli v trajno last.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest
11. 02. 2025 12.19Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Novak: K Logarju zaradi Pomurja, ne funkcij. Oba prijavljena KPK-ju
03. 02. 2025 16.29Nekdanji poslanec Svobode Tine Novak zatrjuje, da želi s prestopom v novoustanovljeno stranko Anžeta Logarja prispevati k razvoju Pomurja, ob tem pa zavrača očitke, da ga je Logar v Demokrate pridobil s posredovanjem pri njegovi funkciji posebnega odposlanca Ovse za umetno inteligenco. To bo sicer pod drobnogled vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

Odvetnik: Premier ni vplival na določitev datuma aretacije ruskih vohunov
31. 01. 2025 15.13Odvetnik premierja Roberta Goloba Stojan Zdolšek je sprejeto vmesno poročilo preiskovalne komisije DZ o sumu vpletanja politike v delo policije, ki Goloba razbremenjuje očitkov o vmešavanju v delo policije, pospremil z besedami, da je resnica samo ena in ta je, da premier ni vplival na določitev datuma aretacije ruskih vohunov.