komarjev

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje

27. 03. 2025 19.45

Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

S šestimi otroki dva meseca na Madagaskarju

06. 12. 2024 06.00

Si predstavljate, koliko priprav je potrebnih, da greš z otroki na taborjenje? Da premisliš vse scenarije in si mirno lahko rečeš "Nič nas ne more presenetiti"? Tako, premišljeno in odgovorno sta se na dvomesečno bivanje v misijonu Ampitafa na Madagaskarju pripravila tudi Eva in Gašper Fortuna, ki sta v ta odročen kraj sveta, kjer domačini živijo brez vode in elektrike, s svojimi šestimi otroki, starimi od 6 do 14 let, upala le zato, ker sta zdravnika. Ker če bi šlo kaj narobe, bi bilo zdravje njunih otrok odvisno le od njiju.

'Bolezen, ki je mučila faraone, je zdaj del zgodovine Egipta'

21. 10. 2024 14.44

Egipt je uradno postal država brez malarije, je v nedeljo sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ko je vladi predala potrdilo. Po svetu je trenutno 44 držav in en teritorij, ki veljajo za območja brez malarije.

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju

04. 09. 2024 13.06

Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

V New Yorku po prvih primerih virusa Zahodnega Nila pričeli s škropljenjem

27. 08. 2024 09.36

Oblasti največjega ameriškega mesta New York so se odločile za razprševanje insekticidov proti komarjem, ki prenašajo različne bolezni in viruse, na čelu z virusom Zahodnega Nila, poročajo lokalni newyorški mediji. Škropiti so že začeli v Bronxu in Staten Islandu, sledili pa bodo Manhattan, Brooklyn in Queens.

Fauci zbolel za virusom Zahodnega Nila

26. 08. 2024 09.03

Anthony Fauci, obraz, ki je med pandemijo covida-19 polnil naslovnice, je zbolel za virusom Zahodnega Nila. Nekdanji glavni zdravstveni svetovalec predsednika ZDA in direktor je bil hospitaliziran, zdaj pa so ga že odpustili v domačo oskrbo.

Virus zahodnega Nila na Hrvaškem: v bolnišnici dve osebi

21. 08. 2024 07.20

Na Hrvaškem so znova potrdili bolezen zahodnega Nila. Dve osebi sta hospitalizirani, epidemiologi pa sumijo, da je z boleznijo, ki jo prenašajo komarji, okuženih še več deset oseb.

Odri Castle festivala so zopet gostili velika glasbena imena

28. 07. 2024 20.00

Vas Fara ob reki Kolpi se je ta konec tedna spremenila v mesto. Gostila je več kot 10 tisoč obiskovalcev enega izmed naših največjih festivalov. Odri Festivala Castle so letos gostili imena kot so Baby lasagna, Vlado Kreslin, Masayah, Mrfy in Let3, mi pa smo žurerje vprašali, kaj v Fari pomeni biti fant od fare.

Zmelkoow v svojem slogu, tokrat s Pismom komarju

20. 07. 2024 16.39

Poletje je čas, ki z vročimi temperaturami k nam prinese tudi številne žuželke. Še posebej nadležni so lahko nočni spremljevalci – komarji. Prav zato se je skupina Zmelkoow odločila za novo pesem, ki tokrat nosi naslov Pismo komarju. Kaj so v njem predlagali in zakaj sta ploskanje in fontana krvi odlična rešitev?

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?

14. 06. 2024 06.00

Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Tigrasti komar je v Evropi že domačin, zdaj se širi še ščitar

12. 06. 2024 10.11

V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge in drugih bolezni, ki jih širijo komarji, je posvaril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Invazivna vrsta tigrastega komarja, ki širi več virusov, se je medtem udomačila že v mnogih državah EU, tudi v Sloveniji.

Obalne občine s skupno akcijo zoper tigraste komarje

21. 05. 2024 11.35

Obalne občine so tudi letos sklenile dogovor s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci o zatiranju ličink tigrastih komarjev. Da bi zmanjšali možnosti razmnoževanja te invazivne vrste, bodo na javnih površinah v dneh brez padavin nanašali sredstvo Aquatain. To bo brezplačno na voljo tudi prebivalcem, ki jih pozivajo k preventivnim ukrepom.

Indira Ekić je noseča: 'Spol bova razkrila, ko se vrneva domov'

19. 05. 2024 09.22

Indira Ekić in Matic Kolenc prekipevata od sreče. Zmagovalca našega šova Super par sta na družbenih omrežjih z objavo simpatičnega videa sporočila, da bosta kmalu postala starša. Vplivnica je noseča s svojim prvim otrokom, kot je zapisala ob posnetku, pa se je s tem obema izpolnila velika želja. Ekskluzivno za 24ur.com je še povedala, da bosta spol otroka razkrila, ko se vrneta z dopusta na Baliju.

Vojna z 'letečimi krvosesi' v Osijeku: insekticidi, droni, letala

06. 04. 2024 20.05

V Osijeku se pripravljajo na vojno, in sicer vojno s komarji. Z letečimi krvosesi se bodo letos prvič spopadli tudi z uporabo dronov, ti bodo poleg letal in kamionov pomagali pri škropljenju insekticidov po območju. Poletni meseci so v Osijeku namreč zaradi ogromnega števila komarjev skoraj povsem nevzdržni. Poleg tega, da grenijo življenje prebivalcem in otežujejo kmetijstvo, pa prenašajo tudi mnoge bolezni. Zato so za boj proti komarjem letos namenjena rekordna finančna sredstva.

V Trstu odkrili prvi primer okužbe s čikungunjo

10. 10. 2023 10.21

V Trstu so zabeležili prvi primer okužbe s čikungunjo, virusno vročinsko boleznijo tropskega pasu, ki jo prenaša tigrasti komar. Zaradi tega so tržaške oblasti prejšnji petek izvedle dezinfekcijo v širši okolici športnih stadionov Grezar in Rocco.

V Avstraliji nad zajce tudi z lisicami, eksplozivom, strupom in virusi

03. 09. 2023 15.26

Zajci s svojimi velikimi ušesi in puhastim kožuhom pogosto veljajo za ljubke in neškodljive. Vendar pa to bitje stoji tudi za eno najškodljivejših bioloških invazij na svetu, ki pustoši po Avstraliji, čigar prizadevanja za omejitev problema so stvari le še poslabšale. Ko so v državo na primer prinesli lisico, da bi zmanjšala populacijo zajcev, se je ta plenilec raje lotil lažjega plena – majhnih vrečarjev, ki jim že grozi izumrtje.

V nekaterih delih Hrvaške letos štirikrat več komarjev kot lani

29. 08. 2023 15.19

Notranjost Hrvaške se letos spopada s štirikrat večjim številom komarjev kot lani. Največ jih je na območju Osijeka in Zagreba, kjer so na povečano število vplivali visok vodostaj Drave ter nepokošena trava in odpadki, ocenjuje profesor biologije z univerze v Osijeku Branimir Hackenberger Kutuzović.

Je komarjev res več kot prejšnja leta?

23. 08. 2023 17.16

V letošnjem precej namočenem poletju mnogi tožijo o veliki populaciji komarjev. Trditev, da je letos komarjev več kot prejšnja leta, pa Nataša Knap Gašper z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ni mogla potrditi, saj monitoringa po celotni Sloveniji letos ne bodo izvajali, analiza posameznih vzorčenj pa še ni zaključena.

Župan izgublja bitko s hitro rastočo travo, prebivalci pa s komarji

22. 08. 2023 14.24

Zagrebški župan Tomislav Tomašević je odgovoril na kritike o nepokošenih zelenih površinah v prestolnici. Razlog za to je pripisal tropski klimi v letošnjem poletju, zaradi katere trava "raste kot nora". Nepokošena trava pa ni edina nevšečnost, ki te dni pesti Zagreb. Prebivalce z bivanja na prostem odganja tudi izjemno veliko komarjev.

Komarji, najbolj smrtonosna žival na svetu

23. 07. 2023 12.30

Grenijo nam življenje, povzročajo nevšečnosti. Komarji nas zavohajo že na 30 metrov. Najbolj jih privabljamo z izdihanim zrakom. Zadnje raziskave pa kažejo, da ima veliko vlogo pri tem, ali vas bo komar pičil, tudi kožna flora. Sestava bakterij na naši koži komarjem različno diši. Prav tako so dovzetni na premikanje, kontraste z okolico, temnejše in žive barve, znoj na koži in toploto telesa.

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'

29. 06. 2023 18.42

Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

Tragedija na Hrvaškem: 'Zaradi komarjev so pomrle skoraj vse čebele'

24. 06. 2023 17.07

Hrvaški čebelarji v Slavoniji žalujejo za svojimi čebelami. Na tisoče umrlih delavk je močno prizadelo tudi čebelarja Marina, ki so solzami v očeh razlaga, da kaj takega še ni doživel. Dodal je, da so za smrt krivi komarji, saj so preventivni ukrepi proti nadležnim žuželkam pobili tudi pridne delavke. S slabo sezono se spopadajo tudi na drugi strani Atlantskega ocena, v ZDA.

Bolezni, ki jih prenašajo komarji, vse nevarnejše tudi v Evropi

22. 06. 2023 17.28

Naraščanje temperatur, vse pogostejši vročinski valovi in poplave v Evropi ustvarjajo pogoje za geografsko širitev invazivnih vrst komarjev, ki prenašajo viruse, je opozoril Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC). Bolezni, ki so bile nekdaj omejene na južnejše, toplejše predele, se zdaj širijo proti severu in zahodu celine.

V Zagrebu s 100.000 sterilnimi samci nad populacijo komarjev

22. 06. 2023 08.42

V naslednjih dveh tednih bodo v enem od mestnih naselij v Zagrebu izpustili 100.000 sterilnih samcev tigrastega komarja v upanju, da bo to privedlo do omejitve populacije teh insektov v hrvaški prestolnici. Gre za pilotni projekt, ki ga izvajajo v več evropskih državah.

V boj proti tigrastim komarjem z več kot milijonom sterilnih samcev

12. 06. 2023 10.34

V boju proti tigrastim komarjem bodo na jugu hrvaške Istre letos v naravo spustili 1,2 milijona sterilnih samcev. Na ta način želijo zmanjšati populacijo te invazivne vrste komarjev in uporabo insekticidov na območju, enako metodo pa nameravajo uporabiti tudi drugod na Hrvaškem.

Boj proti komarjem: da bo akcija uspešna, je ključno sodelovanje javnosti

21. 05. 2023 14.54

Občine slovenske Istre v sodelovanju s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci organizirajo preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev, ki je namenjena predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarja. Samice se hranijo s krvjo ljudi in toplokrvnih živali, zato lahko prenašajo tudi različne virusne bolezni. Med majem in oktobrom bodo občine s preventivno akcijo ozaveščale o preprečevanju razmnoževanja, same pa bodo v dneh brez padavin uporabile sredstvo Aquatain.

Roji komarjev v hrvaški Baranji, prebivalci obupani: 'Nevzdržno je'

18. 05. 2023 19.23

Nadpovprečno deževen maj in posledično visoki vodostaji rek so spodbudili razmnoževanje komarjev, ki v zadnjih tednih povzročajo težave prebivalcem hrvaške Baranje. Kot pravijo, je življenje zaradi nadležnih komarjev popolnoma nevzdržno.

60.000 okuženih, 40 mrtvih: komarje obsevajo, da potomci ne bi preživeli

22. 04. 2023 11.41

Argentina se sooča z rekordnim izbruhom mrzlice denga, zaradi katere je umrlo več kot 40 ljudi, večinoma na severozahodu države pa se je okužilo že več kot 60.000 ljudi. Argentinsko ministrstvo za zdravje je ob tem sporočilo, da se je izbruh začel umirjati.

Harrison Ford: Helen Mirren je še vedno seksi

02. 02. 2023 19.30

Igralec Harrison Ford je stanovski kolegici Helen Mirren poklonil prav poseben kompliment. Med gostovanjem v pogovorni oddaji The Late Show je voditelju Stephenu Colbertu dejal, da je Angležinja še vedno zelo privlačna. Zvezdnika, ki trenutno skupaj igrata v seriji 1923, sta prvič sodelovala že leta 1986 pri filmu Obala komarjev.

Do leta 2100 bi lahko zaradi vročinskih valov umrlo 90.000 Evropejcev letno

09. 11. 2022 12.38

Vročinski valovi in širjenje nevarnih nalezljivih bolezni kot posledica klimatskih sprememb in segrevanja ozračja so dejavniki, ki ogrožajo življenja Evropejcev, razkriva poročilo evropske okoljske agencije. Samo letos je zaradi vročinskih valov v Evropi umrlo vsaj 15.000 ljudi.