kolektivni dopust

Večmesečni dopust – prihodnost zaposlovanja?

23. 02. 2025 09.07

Pol leta dopusta, delovno mesto pa vas čaka. Ali pa kar celo leto. Za potovanje, dokončanje šolanja, gradnjo ali obnovo doma ali pa zgolj za kakovosten čas z družino. Se sliši dobro? No, te možnosti - tako imenovano sobotno leto ali sabbatical – ponuja vedno več podjetij. Po drugi strani pa v javnem sektorju, v branžah, kjer je sobotno leto zakonsko omogočeno, to vedno težje zagotavljajo. Bo omogočanje dolgotrajnih odsotnosti z dela vsaj v zasebnem sektorju kmalu samoumevno? Na globalni ravni je že eden od petih največjih trendov v zaposlovanju. 24UR Fokus.

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače

23. 12. 2024 10.00

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi, ki so jo podpisali danes. Pogodba zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za okoli 15 odstotkov. Veljati bo začela z novim letom.

Delavci ptujskega Agisa na čakanje, podjetje verjetno v stečaj

29. 10. 2024 09.19

Zaradi finančnih težav, s katerimi se ptujsko podjetje Agis Technologies sooča že dalj časa, je v ponedeljek pred vrati družbe ostalo 72 zaposlenih, ki jih je vodstvo poslalo na čakanje. Ker so ostali brez izplačila plač in regresa, so prejšnji teden napovedali stavko, a so jih presenetili z ukrepom, ki napoveduje skorajšnji stečaj podjetja.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali dokument o usklajenosti

17. 07. 2024 07.32

Ministra Klemen Boštjančič in Franc Props ter vodji pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek so podpisali dokument, s katerim so potrdili pregled zadev, ki so jih v pogajanjih uskladili doslej. Ob podpisu so dokument, ki sicer ni zavezujoč, ocenili kot dobro popotnico za nadaljevanje pogajanj.

Tja, kjer (se) Slovenci ljubijo

26. 05. 2024 08.57

Grčija je v slovenski kolektivni zavesti neločljivo povezana z romantiko. Ljubimo njene otoke s prelepimi plažami, ki jih oblizujejo valovi kristalno čistega morja. Kot smo se lahko prepričali na odprtju nove sezone čarterskih poletov tja, pa so Slovenci v Sredozemlje odnesli tudi svojo ljubezen. Robert in Ksenija sta z Brnika na Santorini odletela na medene tedne, Klemen in Neja pa sta se po dobrih dveh letih znova vračala na Kreto. In z njima je bila tokrat 14-mesečna Sofia, sad njune ljubezni, ki je vzklil prav na tem grškem otoku.

Medicinske sestre ne izključujejo stavke, stavke zdravnikov ne podpirajo

16. 01. 2024 16.10

Stavki zdravniškega sindikata Fides se sindikati, ki združujejo zaposlene v zdravstveni negi, niso pridružili. Ob tem sami napovedujejo možnost zaostrovanja stavkovnih zahtev in ne izključujejo možnosti stavke. Prizadevanja sindikatov s področja zdravstvene nege za ustrezno plačilo podpirajo tudi v Zbornici zdravstvene in babiške nege.

Nagrada za delavce, ki ne koristijo bolniške? 'Igranje z denarjem na račun zdravja'

16. 01. 2024 07.25

Na naše uredništvo so se obrnili zaposleni v škofjeloškem podjetju, ki je z novim letom uvedlo finančno nagrajevanje zaposlenih, ki ne koristijo bolniškega staleža. Potezo so označili za sramotno. V podjetju kot razlog za tak ukrep navajajo povečanje absentizma, ki v zadnjih letih postaja vse večja težava. Poleg tega nismo edini, se branijo, češ da zgolj sledijo uveljavljenim praksam v Sloveniji. Takšno nagrajevanje je moralno, etično in strokovno sporno, saj se bolezni s tem poglabljajo in kronificirajo, pa opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Strinjajo se v ZSSS, kjer so prepričani, da bi tudi zagovornik načela enakosti ugotovil, da gre za diskriminacijo.

Sindikati podpisali dogovor z vlado o delni uskladitvi plač z inflacijo

10. 01. 2024 08.00

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so podpisali dogovor o delni uskladitvi plač z inflacijo, ki so ga parafirali pred božičnimi prazniki. Nekateri sindikati sicer odločitve o podpisu še niso sprejeli, zato bodo imeli možnost dogovor podpisati naknadno, so pojasnili na ministrstvu za javno upravo.

Jure se na finale Talentov pripravlja povsem drugače

16. 12. 2023 09.28

Jure Kotnik, ki je sicer že dobršni del življenja posvetil metal glasbi, je na odru Slovenija ima talent tako žirante kot občinstvo prepričal s popolnim nasprotjem – nežnimi baladami. Po premagani tremi, uspešnem nastopu na avdiciji in prepričljivem polfinalu ga zdaj od zmage na Talentih loči le še finale. Kako se pripravlja?

Protest poštnih delavcev: Ne prenesemo več. Dovolj je bilo!

28. 11. 2023 14.33

Delavci Pošte Slovenije so popoldne na protestnem shodu opozorili na zmanjševanje števila zaposlenih, zapiranje poslovalnic oz. njihovo preusmerjanje v pogodbene pošte ter netransparentno komunikacijo vodstva. Poudarjajo tudi nujnost sofinanciranja univerzalnih poštnih storitev. V 14 dneh naj bi se srečali s pristojnim ministrom Matjažem Hanom, če premika ne bo, pa so napovedali zaostrovanje aktivnosti. Poslovodstvo Pošte Slovenije se je seznanilo z navedbami sindikatov in je hkrati presenečeno nad trditvami, so sporočili iz poslovodstva, kjer menijo, da povečane sindikalne aktivnosti potekajo zaradi prihajajočih decembrskih volitev v Svet delavcev.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?

04. 09. 2023 06.00

Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?

01. 09. 2023 06.00

Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov

31. 08. 2023 06.00

V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Delavcem na čakanju 80 odstotkov plače, večino bo krila država

07. 08. 2023 06.16

Država bo s subvencijami pomagala delavcem na čakanju, ki ne morejo na delo zaradi poplav, in podjetjem, ki ne morejo obratovati. Delavcem pripada 80 odstotkov plače, država pa bo krila 80 odstotkov tega zneska, je sporočil minister za delo Luka Mesec. Do njega bodo upravičeni že od 4. avgusta.

Kakšne so pravice in obveznosti delavcev v primeru naravne nesreče?

07. 08. 2023 11.37

Marsikdo se sprašuje, ali je lahko zaradi odprave posledic poplav odsoten z dela. V primeru zadnjih dogodkov, ko so vremenske razmere prizadele območje celotne države, se upošteva primarni zakon, ki določa, da je delavec, ki dela ne more opravljati zaradi višje sile, upravičen do polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače. Če delavec ne more opravljati dela zaradi višje sile, delavec in delodajalec tveganje delita. Delavcu manjkajočih ur ni treba nadomestiti, pojasnjujejo na ministrstvu za delo.

'V fiču se čas ustavi'

09. 07. 2023 07.00

Se še spomnite, kako smo včasih potovali na morje? Skorajda do zadnjega kotička natrpan fičo, prtljaga in oprema za kampiranje na strehi, v hladilni torbi pa ocvrt piščanec. Potem pa dolga, običajno nočna vožnja, polna zastojev, najrazličnejših prigod in pogosto tudi težav. Legendarnih fičkov že 38 let ne izdelujejo več, a avto, ki je motoriziral nekdanjo skupno državo, še živi. Po nekaterih ocenah jih je v Sloveniji še okoli 500, polovica od tega urejenih in voznih. Zato ni presenetljivo, da ima nekdaj slavni fičko še danes veliko oboževalcev. O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Jimmy Fallon na spletu delil redko družinsko fotografijo

04. 07. 2023 11.04

Televizijski voditelj Jimmy Fallon je na svojem Instagramu delil redko družinsko fotografijo. V duhu praznovanja ameriškega dneva neodvisnosti je zvezdnik objavil fotografijo s soprogo Nancy Juvonen in hčerkama Frances Cole ter Winnie Rose. Srečna družina poletne dni preživlja v ameriški zvezni državi New Hampshire ob jezeru Winnipesaukee.

Plačilne liste: je vaša plača pravilno obračunana?

22. 05. 2023 06.00

Čeprav jo dobimo vsak mesec, marsikdo ne zna "prebrati" svoje plačilne liste. Posledično pa tudi ne more najti morebitne napake. "Najpogostejša napaka je, da se nadomestilo za praznike in letni dopust ne obračunava na pravi osnovi," je povedala ekonomistka Irena Vidic in nam zadevo podrobneje pojasnila. Poleg tega je predstavila še nekaj drugih napak, do katerih pogosto prihaja: na primer pri obračunu nadur, dodatka do minimalne plače ali pa glede izplačila dodatka za delovno dobo. Ste prepričani, da je vaša plača obračunana pravilno?

Ministrstvo za delo delavce poziva, naj preverjajo svoje plačilne liste

22. 02. 2023 11.45

V zadnjih dneh so v javnosti zaokrožile informacije, da se nekateri delodajalci na različne načine izogibajo višjemu izplačilu plač delavkam in delavcem, ki bi moralo slediti januarskemu zvišanju minimalne plače. Na ministrstvu za delo zato delavke in delavce pozivajo, naj preverjajo svoje plačilne liste. V primeru ugotovitve kakršne koli nezakonitosti v zvezi s plačilom za delo svetujejo, da kršitev prijavijo Inšpektoratu RS za delo.

Biden sindikalnemu pokojninskemu skladu namenil 36 milijard

09. 12. 2022 07.55

Ameriški predsednik Joe Biden se je odločil, da bo vlada sindikalnemu pokojninskemu skladu Central States Pension Fund nakazala približno 36 milijard evrov finančne pomoči, da s tem preprečijo nižanje pokojninskih ugodnosti za približno 350.000 sedanjih in bodočih upokojenih članov sindikata Teamsters.

Sindikat trgovcev s predstavniki trgovskih družb dosegel dogovor

28. 11. 2022 12.33

Sindikat delavcev trgovine Slovenije je s predstavniki trgovskih družb po več mesecih pogajanj uspel doseči dogovor glede postavljenih zahtev po višjih plačah. To pomeni, da stavke, ki je konec minulega tedna visela v zraku, ne bo, je potrdil Ladi Rožič. Podrobnosti o izkupičku pogajanj bodo znane v torek.

Hoška Magna v ponedeljek vendarle nadaljuje proizvodnjo

23. 11. 2022 09.32

Potem ko so bili od začetka septembra na čakanju, se delavci Magnine hoške lakirnice v ponedeljek vračajo na delo. V času božično-novoletnih praznikov odhajajo na kolektivni dopust, ali se bodo po njih spet vrnili na delo, pa za zdaj še ni jasno.

Gostinci in turistični delavci v oster boj za višje plače, možna tudi stavka

20. 10. 2022 15.39

V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije so izpostavili problematiko nizkih plač, pomanjkanja kadra, težkih pogojev dela in kršitev delovne zakonodaje v panogi. Zaradi slabih razmer so sprožili peticijo Za boljše plače in boljše delovne pogoje ter napovedali stopnjevanje aktivnosti. Pripravljeni so tudi stavkati.

Vlada in sindikati podpisali dogovor o plačah v javnem sektorju

13. 10. 2022 06.22

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali dogovor o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023. Vladna stran finančni učinek dogovora, ki med drugim večini zaposlenih v javnem sektorju v nekaj mesecih prinaša 8,5-odstoten dvig plač, ocenjuje na 611 milijonov evrov. Zaposleni v javnem sektorju bodo dvig plač prvič občutili ob izplačilu oktobrskih plač v novembru. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob podpisu pogodbe izrazila zadovoljstvo, da so s sindikati dosegli kompromis. Dogovor je podpisalo 28 od 46 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, nekaj pa jih je še napovedalo podpis.

Sindikat trgovcev: 'Če dogovora ne bo, bo veseli december vroč'

22. 09. 2022 10.55

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) je v treh tednih zbral 6470 podpisov delavcev, ki imajo zaničevanja dovolj. Zahtevajo izpolnitev zahtev, vključno s stavko. Če dogovora z delodajalci ne bo, bo veseli december vroč, je povedal Ladi Rožič. Dovolj je izkoriščanja in slabih delovnih pogojev, želimo le to, kar nam pripada, pa je dodala sindikalistka Tuša. Sindikalistka Lesnine pa je izrazila upanje, da se ne vrnemo v čas suženjstva.

Nezadovoljni trgovci zahtevajo boljše delovne pogoje in višje plače

30. 06. 2022 14.49

Nezadovoljstvo zaposlenih v trgovinski dejavnosti je po besedah generalnega sekretarja Sindikata delavcev trgovine Slovenije Ladija Rožiča vse večje, "prišlo je tudi do odkritih zahtev po organizaciji stavke". Kot je opozoril, se dobički in prihodki v dejavnosti krepijo, plače pa ostajajo enake. Oblikovali so več zahtev za delodajalce.

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Cene hrane bodo višje, a na gospodinjstvo naj bi to zneslo le 100 evrov letno

09. 01. 2022 20.55

Zadnje mesece cene pogonskih goriv, elektrike in plina letijo v nebo, dražijo se tudi številne surovine. Vse to močno občutijo tudi proizvajalci hrane, ki kljub temu cen svojih proizvodov še niso bistveno spreminjali, če pa so jih, potrošniki tega še nismo zelo občutili. Velik del podražitev so nase namreč prevzeli trgovci, kar naj bi se, vsaj v manjšem obsegu, dogajalo tudi v prihodnje. Zato agrarni ekonomist Aleš Kuhar miri: cene hrane bodo višje, a za povprečno gospodinjstvo bo to pomenilo vsega 100 dodatnih evrov v celem letu.

Draga elektrika obremenjuje vse več podjetij v Sloveniji

05. 01. 2022 13.56

Potem ko so pri ponudniku ribjih izdelkov Delamaris zaradi podražitve električne energije preložili kolektivni dopust, v GZS pojasnjujejo, da o nevzdržnih razmerah zaradi drage elektrike toži vse več podjetij. Pogovori z gospodarskim ministrstvom tečejo, v GZS pa upajo na čimprejšnjo odločitev o pomoči.