knjižnica

Zgodovina, oživljena z umetno inteligenco: 130 let od potresa v Ljubljani

14. 04. 2025 20.11

Tresla se je zemlja, rodilo se je mesto. Tako bi lahko opisali rušilni potres, ki je Ljubljano močno prizadel točno 130 leti. A prenova je potem prinesla napredek in mesto, kot ga poznamo danes. 130 let pozneje pa potres še vedno kroji prihodnost. Narodna univerzitetna knjižnica je namreč obletnico izkoristila za to, da pokaže, kako nam lahko umetna inteligenca pomaga začutiti zgodovino. Na spletni strani oživijo stare fotografije in zgodbe.

Pred šolarji z vzhoda države teden dni počitniškega veselja

17. 02. 2025 06.13

Za približno 122.400 učencev in dijakov iz vzhodne Slovenije se začenjajo zimske počitnice. Pred njimi je teden dni zimskega veselja, v katerem jih čaka pester počitniški program številnih društev in organizacij. Ob ugodnem vremenu si bodo lahko dali duška tudi v športnih aktivnostih in zabavi na snegu, kot se za zimske počitnice spodobi.

Elton John bo po več kot letu od nastanka izdal svoj nov album

12. 02. 2025 09.00

Britanski rock pevec, tekstopisec in skladatelj Elton John bo 4. aprila izdal nov studijski album z naslovom Who Believes In Angels?, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Pred letom in pol je glasbeni ustvarjalec s poslovilno turnejo po svetu sicer zaključil svoje koncertiranje.

Knjižna smrečica že sedmo leto zapored krasi mestno knjižnico v Kranju

18. 12. 2024 19.13

Poznamo naravne in plastične novoletne smrečice. Pa tudi iz knjig. Knjižna smrečica se že sedmo leto nahaja v mestni knjižnici v Kranju. Avtorici sta Dita in Lara, knjižničarki, ki sta prvotno idejo našli na internetu. Skozi leta so se načini postavitve in pa knjige, ki jo sestavljajo precej spreminjali. Tudi vrh smreke je nekoč krasila zvezda, zdaj pa knjižnična maskota po imenu Modri pes, ki je pravzaprav zelen, vendar je kot se za knjižničnega psa spodobi, moder od vseh knjig, ki jih je prebral.

Božički s terapevtskimi kužki razveselili bolne otroke

17. 12. 2024 14.58

Z vrha stavbe pediatrične klinike UKC Maribor so se, kot vsako leto, spustili Božički in razveselili hospitalizirane otroke. Ti so lahko spoznali tudi posebne Božičkove sodelavce – terapevtske psičke.

Izjemne zgodbe vseživljenjskega učenja: Lahko si navdih!

06. 12. 2024 00.15

Odprt je razpis za priznanja ACS 2025!

Gostovanje LGBT osebe na osnovni šoli dvignilo prah

21. 11. 2024 19.01

In kaj najbolj razdvaja in kuri spletna omrežja zadnje dni? Obisk istospolno usmerjene osebe na osnovni šoli na dolenjskem v sklopu projekta Živa knjižnica, torej projekta, v sklopu katerega zgodb ne pripovedujejo knjige, ampak ljudje. In ljudi in zgodb je bilo več. A nekaj staršev teh zgodb ni želelo slišati. No, niso želeli točneje, da bi zgodbo istospolno usmerjene osebe slišali njihovi otroci, češ da ta ideologija ne spada v šolo. Si lahko najdemo boljšo temo za nestrpnost na spletu pod znanimi in neznanimi profili. Tema je dvignila prav toliko kulture in strpnosti kot Martinov blagoslov vina v šolski dvorani.

Desa Muck: pisateljica, ki je v 40 letih pisanja izdala 70 knjig

20. 11. 2024 20.14

Gotovo imate doma vsaj eno njeno knjigo. S 70 se lahko Desa Muck pohvali v 70. letu, v novi, naslovljeni Desovila, pa je spet zaživela superjunakinja popularnih stripov iz osemdesetih. In kaj se zgodi, ko se Desa znajde v striparnici?

Na dražbo gre originalni tipkopis ene najbolj prodajanih knjig na svetu

26. 10. 2024 15.32

Specializirana londonska knjigarna bo na dražbo dala originalni tipkopis otroške klasike Mali princ Antoina de Saint-Exuperyja z avtorjevimi ročno izpisanimi popravki in dopolnitvami. Za tipkopis in Saint-Exuperyjev potni list se na sejmu Abu Dabi Art 2024, ki se bo začel 20. novembra, nadejajo iztržiti več kot milijon evrov.

Pred šolarji prve počitnice v tem šolskem letu

26. 10. 2024 08.34

Za skoraj 193.000 učencev in okoli 84.000 dijakov se bodo v ponedeljek uradno začele jesenske počitnice. Šolarji bodo zaradi dneva reformacije in spomina na mrtve, če prištejemo še ta konec tedna, v počitnicah lahko uživali kar devet dni. V tem času bodo lahko nabirali nove moči v različnih športih in delavnicah, večina teh je brezplačnih.

Mistična filmska kulisa in umetniški navdih: popotovanje po zahodni Srbiji skozi 7 zanimivosti

25. 10. 2024 00.15

Kako je videti, ko na enem mestu najdeš neokrnjeno naravo, vrhunsko kulinariko iz lokalnih sestavin, prijazne gostitelje, ki komaj čakajo, da te sprejmejo odprtih rok in ti z njoki pripovedujejo zgodbo kraja, v katerem živijo, torej je vse to še vedno zavito v mistiko, ki je pritegnila številne umetnike in navdihnila svetovno znana dela?

Odprtje Centra Rotovž napovedano za pomlad 2026

11. 09. 2024 14.14

Izgradnja Centra Rotovž, ki je eden največjih infrastrukturnih projektov na področju kulture v državi, se kljub še ne docela dorečenemu financiranju nadaljuje. Župan Saša Arsenovič je med predstavitvijo gradbišča novinarjem napovedal odprtje za pomlad 2026. Ob tem je omenil tudi načrt za prenovo mestne hiše s poročno dvorano.

Gradnja NUK II: začetek del za arheološka izkopavanja

23. 08. 2024 09.56

Na zemljišču, kjer bo zrasel NUK II, se bodo začela spremljevalna dela za arheološka izkopavanja. Dela bodo predvidoma končana v prvih mesecih prihodnjega leta. Sledil bo javni razpis za izbiro izvajalca gradbenih del. Gradbeno dovoljenje za NUK II je že pravnomočno.

Ideja za izlet: skrivna stopnišča, skrivni rovi in celo skrivna knjižnica

23. 08. 2024 16.06

Imate radi skrivnosti? V tokratnem prispevku vam jih bomo razkrili kar nekaj. Obiskali smo nekdanji rudnik svinca in srebra nad Laškim, iz katerega obiskovalci čudežno ne najdejo poti ven, v dolini Gračnice, kjer kraljuje kartuzija, pa smo se splazili v skrivne prehode in knjižnico, kjer se zvedavost lahko plača tudi s smrtjo. Ste vedeli, da se je prav za temi zidovi nekoč pletla tudi romantična zgodba slovenskih Romea in Julije in da je slednja morda prav tu v Jurkloštru našla svoj zadnji počitek?

Zagreb zajelo neurje z močnim vetrom, poškodovan en gasilec

20. 08. 2024 09.20

Za zagrebškimi gasilci je težka noč. Hrvaško prestolnico je namreč sinoči zajelo močno neurje z obilnim deževjem in močnim vetrom. Gasilci so opravili 35 intervencij, med eno od njih se je poškodoval gasilec.

Fakulteti za farmacijo in strojništvo bosta dobili nova objekta

09. 08. 2024 07.18

Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bodo zgradili na območju Kampusa Brdo, kjer že domujejo nekatere druge fakultete. Začetek gradnje obeh objektov pa naj bi bil prihodnje leto, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

V Kranju zelena luč za nov dom upokojencev

08. 08. 2024 15.32

Mestna občina Kranj je prejela gradbeno dovoljenje za izgradnjo doma upokojencev v Kranju, ki je postalo pravnomočno. Ocenjena vrednost gradnje objekta znaša skoraj 20 milijonov evrov in je v pristojnosti ministrstva za solidarno prihodnost. V novem domu bo prostora za do 165 oseb. Imel bo tudi varovani oddelek za osebe z demenco.

Skoraj 400 aretiranih, na Otoku v pripravljenosti 'vojska' specialcev

05. 08. 2024 07.28

Velika Britanija se sooča z valom nasilnih izgredov. Več sto nasilnežev so policisti že aretirali, številni možje v modrem pa so v spopadu s skrajneži utrpeli tudi poškodbe. Skrajno desničarski izgredniki so v nedeljo napadli dva hotela, v katerih naj bi bili nameščeni prosilci za azil. Policija je obsodila nasilne demonstracije, britanski premier pa je nasilnim demonstrantom obljubil, da bodo za svoje nasilje "plačali". Po odboru za izredne razmere cobra je Keir Starmer napovedal, da je v pripravljenosti "vojska" specialcev, ki se bo spopadla z nasilneži.

Avstrijska narodna knjižnica na spletu objavila zapiske Petra Handkeja

28. 07. 2024 09.31

Avstrijska narodna knjižnica je na spletu objavila rokopisne zapiske Nobelovega nagrajenca za literaturo Petra Handkeja. Zbirka obsega 3000 strani zapiskov, ki so shranjeni v 21 zvezkih. Dostopni so v obliki faksimilov, vključno s prepisi in spremljajočimi opombami.

Poslavljajoči se župan Kočevja zadovoljen z opravljenim delom

12. 07. 2024 13.46

Kočevski župan Vladimir Prebilič, ki se po izvolitvi za evropskega poslanca poslavlja s funkcije, je z opravljenim delom v 14 letih županovanja zadovoljen. Kot dosežek si šteje, da jim je uspelo prebuditi gospodarstvo, izboljšati infrastrukturo in umiriti politične strasti. Nadomestne volitve bodo 6. oktobra, do takrat bo občino vodil Gregor Košir.

Na plaži se letos razvajajte s celo knjižnico vsebin!

05. 07. 2024 00.15

Poletni dopusti so pred vrati in verjamemo, da mnoge med vami pesti težko vprašanje: S katero knjigo naj se na morju razvajam letos?

V Ljubljani otvoritev 'Popravca'

13. 06. 2024 19.02

Vsi imamo doma kak kuhinjski aparat, ki že nekaj časa ne deluje. In čeprav prekomerna potrošnja in negativni okoljski učinki naraščajo, se še vedno prepogosto odločimo za nakup nove opreme, namesto da bi popravili staro. Z namenom spremembe škodljivih potrošniških navad se je v ljubljanski neprofitni izposojevalnici predmetov Knjižnica Reči odprla popravljalnica električne in elektronske opreme, ki nosi ime 'Popravc'. Udeleženci pod strokovnim vodstvom serviserja pridobivajo znanja, ki jim omogočajo, da svojim napravam vdahnejo novo življenje, hkrati pa prispevajo k zmanjšanju potrošnje in odpadkov.

Simon Chang o Kraljicah preobleke: Čeprav nisem del skupnosti, sem radoveden

06. 06. 2024 07.57

Tajvanski fotograf Simon Chang se je leta 2010 preselil v Slovenijo, kjer od takrat živi in ustvarja. Kot nam je povedal, njegova dela v resnici niso njegova, temveč pripadajo tistim, ki so na njih, sam pa je roka, ki drži fotoaparat. Njegov najnovejši projekt je razkrivanje in odkrivanje življenja Kraljic preobleke v Ljubljani, ki ga je začel v letu, ko je bilo gibanje omejeno, družba pa se je spopadala z razmerami, ki so bile tako drugačne od tistih, ki smo jih bili navajeni, kot so drugačni ljudje, ki jim posveča svoje delo.

Vrnili knjigo, ki ji je rok izposoje potekel pred 84 leti

01. 06. 2024 16.42

V knjižnico v Helsinkih se je minuli mesec vrnila knjiga, ki je bila izposojena pred 84 leti. Finski prevod romana Refugees (Begunci) Arthurja Conana Doyla so našli na glavnem pultu v osrednji helsinški knjižnici Oodi. S takšnim primerom se še niso srečali.

Elton John in Barnie Taupin spremenila svet glasbe

21. 03. 2024 13.58

Elton John in Bernie Taupin sta prejemnika Gershwinove nagrade Ameriške kongresne knjižnice za priljubljeno pesem. Njima v čast so v Washingtonu priredili tudi koncert z mnogo znanimi izvajalci.

V javnost prihaja še nikoli videna zasebna Darwinova knjižnica

12. 02. 2024 13.24

Prvič po smrti Charlesa Darwina leta 1882 so sestavili in razkrili njegovo osupljivo knjižnico, v kateri se skrivajo številne knjige, brošure in revije, ki jih je vplivni naravoslovec citiral in bral. Ob 215. obletnici bo raziskovalna skupina izdala 300 strani dolg katalog, v katerem je zbranih 7400 naslovov in 13.000 zvezkov, ki so bili v njegovi lasti.

V Kamniku pripravljajo več kot 40 prireditev v čast Rudolfu Maistru

05. 02. 2024 14.22

V Kamniku ob tako imenovanem Maistrovem letu, ki ga je vlada razglasila ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova, pripravljajo skoraj 40 prireditev.

Po 35 letih v knjižnico vrnil CD skupine Pink Floyd

01. 02. 2024 06.00

Koliko bi vam za zamudnino zaračunala knjižnica, če bi knjigo vrnili kar 35 let prepozno? Uslužbenci knjižnice v Marylandu niso mogli verjeti, nekdo je namreč po toliko časa vrnil zgoščenko skupine Pink Floyd. Od dne, ko si jo je neznanec izposodil, je minilo že toliko časa, da v knjižnici CD-jev sploh več ne izposojajo, mlajši obiskovalci pa sploh več ne vedo, kaj so zgoščenke.

Gershwinova nagrada glasbenemu paru Elton John in Bernie Taupin

30. 01. 2024 20.06

Ameriška kongresna knjižnica je počastila britanskega glasbenika Eltona Johna in tekstopisca Bernieja Taupina. Oba sta namreč letošnja dobitnika Gershwinove nagrade. Njima v čast bodo v Washingtonu priredili tudi koncert, ki bo 8. aprila na ogled na ameriški televiziji, so sporočili v Washingtonu.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?

21. 01. 2024 07.16

Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.