književnosti

Že gledate novo sezono serije šova Poroka na prvi pogled: Hrvaška?

28. 03. 2025 09.53

Za vse, ki že pogrešate Sanjskega moškega Hrvaške in drame, ki so se dogajale med dekleti, naj vas potolažimo. Na VOYO je prišla nova poslastica, in sicer nova sezona šova Poroka na prvi pogled: Hrvaška, v katerem smo lani spremljali Slovenko Tino Blašković. Kdo so kandidati nove sezone?

Umrla ilustratorka Ančka Gošnik Godec: 'Zaznamovala otroštvo številnih'

16. 03. 2025 12.13

V 97. letu starosti je umrla ilustratorka Ančka Gošnik Godec, najbolj znana po ilustraciji pravljice Muca copatarica. "Ilustracije Ančke Gošnik Godec so zaznamovale otroštva številnih generacij v desetletjih njenega ustvarjanja in ostajajo brezčasen izraz domišljije, lepote in umetnosti ter bodo nasmehe na obraze in grele otroška srca še naprej," je umetnici v slovo zapisala ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Veliki Gatsby obeležuje 100 let

06. 01. 2025 18.37

Ameriški pisatelj F. Scott Fitzgerald je s svojo mojstrovino Veliki Gatsby ustvaril portret cvetočih 20. let minulega stoletja v ZDA, ki so bila pogosto opisana kot "divja in zlata". Letos mineva 100 let od izida romana, po katerem je bilo posnetih tudi več filmov. Veliki Gatsby je dostopen tudi v slovenščini.

Legendarni Tom Waits je dopolnil 75 let

07. 12. 2024 15.29

Ameriški kantavtor in igralec Tom Waits velja za enega zadnjih nadaljevalcev bitniške tradicije, ki je iz književnosti z Jackom Kerouacom, Williamom S. Burroughsom in Allenom Ginsbergom prešla tudi v glasbo. Pod tem vplivom je ustvarjal besedila in glasbo, k njegovi prepoznavnosti pa so pripomogli tudi drugi izvajalci. Danes praznuje 75 let.

Ob dnevu reformacije: 'Slovenci smo narod izjemnih posameznikov'

31. 10. 2024 07.09

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob dnevu reformacije v svoji poslanici zapisala, da je reformacija na Slovenskem pomembna predvsem zato, ker je omogočila začetek širjenja znanja med ljudmi.

Arčon: Dan reformacije s simbolno močjo sega v bistvo slovenstva

30. 10. 2024 21.36

V Cankarjevem domu je potekala osrednja državna slovesnost na predvečer dneva reformacije. Podpredsednik vlade ter minister za Slovence po svetu in v zamejstvu Matej Arčon je kot slavnostni govornik poudaril, da dan reformacije s svojo simbolno močjo sega v srce in bistvo slovenstva in v tisti skupni temelj, ki ga čutimo in nosimo vsi s seboj.

Umrl je hrvaški režiser in filmski kritik Petar Krelja

21. 09. 2024 12.34

Po dolgi in hudi bolezni je v 85. letu umrl eden najpomembnejših hrvaških filmskih režiserjev, dokumentarist in filmski kritik Petar Krelja, je sporočila njegova družina.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Emma Watson po umiku iz Hollywooda znova srečna v ljubezni

10. 07. 2024 14.56

Emmi Watson je umik iz igralske industrije očitno dobro del. Zvezdnica filmov Harry Potter, ki je kariero igralke že pred časom obesila na klin in se odločila za življenje izven žarometov, je namreč zaljubljena. Po poročanju tujih medijev je njen izbranec Kieran Brown, njen sošolec iz univerze Oxford. Fotografi so ju namreč ujeli med izmenjevanjem zaljubljenih pogledov in celo nekaj poljubov.

S 25 let starim avtom po svilni poti: 'V enem potovanju za 10 let življenja'

04. 02. 2024 10.36

Od nekdaj je navdihovala popotnike, pesnike in pisatelje, po njej je nekoč potoval tudi znameniti beneški pustolovec Marco Polo. In v zadnjih letih se o svilni poti znova govori tudi v svetovni politiki. A večina ljudi ima napačne predstave, da je svilna pot le ena označena in urejena pot. V resnici gre za mrežo poti in cest, ki so se prepletale od skrajnega vzhoda do zahoda. Čeprav je v svetovni književnosti veliko literature na to temo, za zdaj še nihče ni podrobno opisal in raziskal vseh teh cest na svilni poti. Prav to pa si je za svoj življenjski cilj zadal bosansko-hercegovski popotnik in publicist Hamza Ridžal, ki se je na popotovanje po svilni poti odpravil s starim passatom. V predvidoma sedmih ekspedicijah namerava prečesati in obiskati prav vsak kotiček nekdaj znamenite evrazijske trgovske poti in tako napisati najpopolnejši potopis o svilni poti doslej.

Film Dnevnik Pauline P. navdušil tudi v Sloveniji, obeta se nadaljevanje

22. 12. 2023 16.40

V slovenske kinematografe je končno prišel film, ki si ga je v naši regiji ogledalo že več kot 100.000 gledalcev. Dnevnik Pauline P., film po zgodbi najbolj prodajanega hrvaškega otroškega romana, je na premiernem predvajanju navdušil tako obiskovalce kot tudi znane obraze, ki so poskrbeli za slovensko sinhronizacijo. Med drugim so se dogodka s svojimi otroki udeležili Iva Kranjc Bagola, Matej Puc, Karin Komljanec, Nana Milčinski, Tamara Fortuna, Teja in Jani Jugovic ter drugi.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala

31. 10. 2023 13.25

Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

'Reformacija je utrla pot slovenskemu jeziku, kulturi in narodni samobitnosti'

31. 10. 2023 07.53

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v ponedeljek v Lendavi, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. "Naj vas ob današnjem prazniku spremljata knjiga in z njo misel, da sta vednost in kultura nosilna stebra nacionalne suverenosti, družbene solidarnosti, odprtosti in posameznikove svobode," je v svoji poslanici zapisal premier Golob.

Lara Jankovič: Ime sem dobila po Lari iz Doktorja Živaga

19. 10. 2023 13.13

Slovenska igralka Lara Jankovič je napisala igro Pesem za Laro, v kateri igra naslovni lik te predstave. Kdo je Lara v predstavi? Ljubica knjižnega lika Doktorja Živaga, ki je nastala na podlagi dejanske ženske – Olge Ivinski, ljubice pisatelja Borisa Pasternaka. V kratkem pogovoru nam je nasmejana igralka iz Ajdovščine povedala, da je ime dobila prav po tem liku in očitno sta na nek način povezani še dandanes. Njeno zgodbo je Lara Jankovič ubesedila tudi v svoji predstavi Pesem za Laro.

Mineva 40 let od smrti režiserja Luisa Bunuela

29. 07. 2023 09.15

Pred štirimi desetletji je na današnji dan umrl špansko-mehiški filmski režiser, ki je poleg Španije ustvarjal še v Franciji in Mehiki. Bunuel velja za enega največjih in najvplivnejših filmskih ustvarjalcev vseh časov. Njegovi najbolj znani filmi so Andaluzijski pes ter Ta mračni predmet poželenja in Diskretni šarm buržoazije.

Newyorški Muzej Brooklyn bo z razstavo počastil Spika Leeja

15. 07. 2023 09.49

Newyorški Muzej Brooklyn bo z obsežno razstavo počastil ameriškega režiserja Spika Leeja. Postavitev z naslovom Spike Lee: Viri navdiha bo na ogled od 6. oktobra letos do 4. februarja prihodnje leto. Obiskovalcem bo ponudila vpogled v Leejev ustvarjalni proces.

Umrl je češko-francoski pisatelj Milan Kundera

12. 07. 2023 11.45

Umrl je češko-francoski pisatelj Milan Kundera, star je bil 94 let. Velja za enega najpomembnejših čeških avtorjev prejšnjega stoletja. Med drugim pa je leta 2021 prejel tudi slovensko državno odlikovanje zlati red za zasluge, ki mu ga je podelil predsednik Slovenije Borut Pahor.

Haaška bratovščina 'zločincev in herojev'

29. 05. 2023 06.20

Ob 30. obletnici ustanovitve sodišča v Haagu se je njegovo delovanje večinoma povzelo v številkah – v letnicah, številu obtoženih, obsojenih. Toda zgodbe izza zidov tamkajšnjega pripora so veliko bolj slikovite, v njih pa ni ločnice med posameznimi verami ali nacijami. Srbski predsednik Slobodan Milošević je dal svoj pulover hrvaškemu generalu Anteju Gotovini, ko so ga v Haag privedli po aretaciji na Kanarskih otokih. Ta se mu je pozneje podpisal pod osmrtnico. Z Miloševićem je rojstni dan praznoval poveljnik obrambe Srebrenice Naser Orić. Srbski radikalec Vojislav Šešelj je postal najboljši prijatelj s poveljnikom hrvaških sil v BiH Mladenom Naletilićem - Tutom, nato pa na njegov pogreb poslal tudi sožalni venec z napisom v cirilici.

Umrl pesnik, dramatik in prevajalec Veno Taufer

22. 05. 2023 13.44

V 91. letu starosti je umrl pesnik, dramatik, esejist, kritik, prevajalec in urednik Veno Taufer, so potrdili na Društvu slovenskih pisateljev. Taufer je tudi bil idejni oče Mednarodnega literarnega festivala Vilenica ter predsednik Slovenskega Pena in predsednik Mirovnega komiteja Mednarodnega Pena.

Umrl ustanovitelj založbe Modrijan Branimir Nešović

16. 05. 2023 16.03

Minulo sredo je v 72. letu umrl založnik in ustanovitelj založbe Modrijan Branimir Nešović. "Njegovo delo je bilo vse življenje prepleteno s pisano besedo," je ob njegovi smrti zapisal direktor založbe Didakta Rudi Zaman. "Prekmalu je zaprl založbo, kot se je tudi prekmalu poslovil," je dodal.

Mali princ praznuje 80. rojstni dan: 'Kdor hoče videti, mora gledati s srcem'

06. 04. 2023 09.56

Mali princ je eno najbolj ikoničnih del francoske književnosti. A zgodbo Antoina de Saint-Exuperyja so leta 1943 najprej izdali v Združenih državah, šele tri leta kasneje pa je založba Gallimard knjigo izdala tudi v Franciji. Zgodba, ki je dopolnila 80 let, je še danes močno občudovana, njene misli pa še vedno navdihujejo svet. "Kdor hoče videti, mora gledati s srcem," je le ena od modrosti, ki jo bralcu poklanja čudovita pripoved.

Maruša in Metka Majer: Ljudje niso vedeli, da sva dve

16. 03. 2023 06.00

V osrednji informativni oddaji 24UR lahko v naboru novinarjev spremljate tudi Metko Majer, njeno sestro dvojčico, Marušo Majer, pa kot igralko že leta spremljamo v različnih filmih in gledaliških igrah, sedaj pa jo lahko spremljamo tudi na VOYO v seriji Gospod profesor.

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'

22. 11. 2022 07.00

Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

Rupel odstopil z mesta direktorja Javne agencije za knjigo

12. 10. 2022 09.36

Dimitrij Rupel je odstopil kot direktor Javne agencije za knjigo RS. V odprtem pismu, ki ga je naslovil na ministrico za kulturo Asto Vrečko, se je odzval na njen intervju za STA. Rupel zavrača njene besede o nestrokovnih potezah prejšnje vlade, škodljivih za kulturo, med katerimi je omenila tudi njegovo imenovanje. Ministrica je v izjavi za medije odgovorila na Ruplovo odstopno izjavo, češ da ministrstvo za kulturo odstop sprejema. Ob tem je menilaa, da bo vlada v najkrajšem možnem času imenovala novo vodstvo agencije.

Nobelova nagrada za literaturo francoski pisateljici Annie Ernaux

06. 10. 2022 13.09

Nobelovo nagrado za književnost letos prejme francoska pisateljica Annie Ernaux. Švedska akademija je omenila, da je nagrado prejela "za pogum in ostrino, s katerima razkriva korenine, odtujenost in kolektivne omejitve osebnega spomina".

Le tretjina 10-letnikov zmore prebrati in razumeti preprosto zgodbo

17. 09. 2022 15.08

Pandemija covida-19 je vplivala tudi na občutno slabše pogoje izobraževanja in s tem znanje otrok po svetu, opažajo pri Unicefu. Po njihovih navedbah naj bi le tretjina 10-letnikov po svetu zmogla prebrati in razumeti preprosto zgodbo, pred pandemijo slaba polovica takratnih 10-letnikov. Najslabše je v podsaharski Afriki, kjer je takih 90 odstotkov 10-letnikov. Razlogov za to je več – številne šole nimajo zadostnih sredstev, razredi so prenatrpani, učni načrti zastareli, učitelji so nekvalificirani in premalo plačani. Čeprav večina otrok v Sloveniji takih težav nima, pa je zaskrbljujoč podatek, da skoraj polovica Slovencev ne bere knjig.

Izšel bo strip, posvečen pokojni igralki Olivii Newton-John

17. 09. 2022 13.21

Ustvarjalci so napovedali izid stripa o življenju letos preminule igralke in pevke Olivie Newton-John, najbolj znane po vlogi v muzikalu Briljantina iz leta 1978, v katerem je zaigrala ob Johnu Travolti. Za stripom v igralkino čast, ki obsega 36 strani, stoji studio TidalWave Comics.

75 let od združitve večjega dela Primorske s Slovenijo

15. 09. 2022 07.11

Danes praznujemo vrnitev Primorske k matični domovini. Spominjamo se 15. septembra 1947, ko je bila uveljavljena pariška mirovna pogodba, s katero je Italija takratni Jugoslaviji med drugim odstopila suverenost nad Zgornjim Posočjem, Vipavsko dolino, večjim delom Krasa in manjšim delom Istre. Državna proslava je bila v sredo v Portorožu. "Praznik ni le opomin na izborjene pravice preteklosti, temveč vedno tudi trenutek, ko s ponosom razmišljamo o vrednotah in dediščini, ki jih zapuščamo prihodnjim generacijam," je ob tem prazniku v poslanici izpostavil predsednik vlade Robert Golob.

Arben Bajraktaraj o bogati karieri: od serije Besa do filmov o Harryju Potterju

23. 07. 2022 12.30

Na VOYO lahko spremljamo izjemno priljubljeno serijo Besa, v kateri je eno od glavnih vlog odigral izjemni igralec Arben Bajraktaraj. Igralec kosovskih korenin, ki trenutno živi in dela v Parizu, je nekaj let živel tudi v Mariboru, igralske izkušnje pa je med drugim nabiral v Hollywoodu. Kako je bilo snemati s Heleno Bonham Carter in Garyjem Oldmanom? Kaj pravi na albanščino Sebastiana Cavazze? Več v ekskluzivnem intervjuju za našo medijsko hišo.

Branje: potovanje v drugi, drugačni svet, ki v nas sproža vrsto čustev

03. 07. 2022 07.00

Kdaj ste si nazadnje vzeli čas in vzeli knjigo v roke? Slovenski strokovnjaki ugotavljajo, da Slovenci nismo ravno vzorni bralci, saj smo na področju bralne kulture pod povprečjem. Prav branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. A ne zgolj to, možgani med branjem simulirajo delovanje, kot da bi zares videli, počeli in čutili stvari, o katerih beremo. Morda je ravno poletje primeren čas, da gremo v knjižnico in obudimo našo domišljijo ter oplemenitimo besedna obzorja, so spodbudili strokovnjaki za slovenski jezik, ki pripravljajo že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture.