kmetov

Umrl znan bollywoodski režiser. Indijski premier: Ikona indijske kinematografije

06. 04. 2025 12.29

Umrl je znan bollywoodski igralec in režiser Manoj Kumar. Star je bil 87 let. Kot so sporočili iz mumbajske bolnišnice, je igralec umrl zaradi s starostjo povezanih zdravstvenih težav. Kumar za seboj pušča bogato zapuščino domoljubnih indijskih filmov, ki so ga v 60. in 70. letih minulega stoletja popeljali do slave.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Brezplačnega cepljenja proti bolezni modrikastega jezika ne bo

20. 02. 2025 17.42

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zavrnil sklep, s katerim bi poslanci pristojnemu ministrstvu predlagali, da rejcem zagotovi brezplačno cepljenje živali proti bolezni modrikastega jezika. Za to so se zavzemali predvsem v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk

10. 02. 2025 17.24

Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

Na festivalu Sundance zmagala vojna satira Atropia

02. 02. 2025 12.21

Na 41. festivalu Sundance je glavno nagrado prejela jedka vojna satira Atropia. "Ta času primeren in brezčasni prvenec je v prikazovanju vojnega prizorišča skrajno zabaven, a tudi kritičen," je v utemeljitvi o režijskem prvencu Hailey Gates zapisala žirija.

Slovenska množica za srbske študente; protestna vožnja motoristov za Sonjo

25. 01. 2025 12.49

V Srbiji se dan po splošni stavki, ki so jo razglasili tamkajšnji študentje, podprle pa so jo tudi univerze, srednje, osnovne šole, številna podjetja, organizacije in drugi, nadaljujejo protesti. V Novi Sad so naposled zapeljali tudi traktorji, beograjski motoristi pa so se v podporo študentki Sonji, ki jo je med petkovim shodom zbila voznica, zapeljali od Novega Beograda do fakultete na Bulevarju kralja Aleksandra. Medtem so se množice zbrale tudi pred srbskim veleposlaništvom v Sloveniji ter podprle srbske študente.

Kdo vlamlja v jajcemate? 'Očitno mislijo, da so v njih milijoni'

13. 01. 2025 19.02

Minuli vikend je bilo na udaru več avtomatov po Sloveniji, v katerih lahko kupujemo jajca in druge izdelke slovenskih kmetov. Nepridipravi so se med drugim spravili na mesomat v Vodicah in jajcemata v Mengšu in Domžalah. Avtomate so uničili, s tem povzročili za več tisoč evrov škode, in iz njih pobrali vso gotovino. Da ne gre samo za denar, pač pa za ogromno truda, ki ga terja delo s kokošmi, pa poudarjajo pretreseni kmetje.

Največji zaslužkarji: poleg dela v parlamentu še dodatnih 657.000 evrov

12. 12. 2024 11.51

Približno 30 odstotkov od 720 zaposlenih v Evropskem parlamentu ob rednem prihodku dodatno skupno zasluži še okoli 6,3 milijona evrov na leto. A bolj kot višina zaslužka skrbi morebitno navzkrižje interesov. Dodaten zaslužek namreč priteka tudi iz sektorjev, ki jih nadzorujejo v okviru svojega dela.

Sekretariat bernske konvencije podprl zmanjšanje zaščite volka

03. 12. 2024 15.46

Sekretariat bernske konvencije je podprl predlog za spremembo varstvenega statusa volka v okviru mednarodne konvencije o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov iz strogo zaščitenega v zaščitenega. Sprememba bo članicam omogočala bolj fleksibilno upravljanje s populacijo volka, so poudarili v Bruslju.

Mistična filmska kulisa in umetniški navdih: popotovanje po zahodni Srbiji skozi 7 zanimivosti

25. 10. 2024 00.15

Kako je videti, ko na enem mestu najdeš neokrnjeno naravo, vrhunsko kulinariko iz lokalnih sestavin, prijazne gostitelje, ki komaj čakajo, da te sprejmejo odprtih rok in ti z njoki pripovedujejo zgodbo kraja, v katerem živijo, torej je vse to še vedno zavito v mistiko, ki je pritegnila številne umetnike in navdihnila svetovno znana dela?

SDH ne namerava prodati Farm Ihan

14. 10. 2024 16.25

Ob številnih medijskih ugibanjih, da bi lahko prišlo do prodaje Farm Ihan, v SDH zagotavljajo, da podjetja ne nameravajo prodati. SDH je sicer 100-odstotni lastnik tega kmetijskega podjetja, ki je v strategiji upravljanja državnih naložb uvrščeno med portfeljske naložbe. Zaskrbljenost nad morebitno prodajo so že izrazile kmetijske organizacije.

Bo vodenje Kmetijsko gozdarske zbornice prevzela SDS?

08. 10. 2024 20.16

Na nedeljskih volitvah v svet Kmetijsko gozdarske zbornice sta zmagali SDS in Cerkev. Društvo Forum za kmetijstvo in podeželje SDS je osvojil 21 od 44 svetniških mest, Cerkev pa devet od 13 sedežev pravnih oseb. Odhajajoči predsednik zbornice Roman Žveglič se boji boja med SDS in Gibanjem Svoboda na plečih kmetov. Glavni kandidat za novega predsednika, nekdanji kmetijski minister Jože Podgoršek, pa se ob kritikah zaradi politizacije zbornice sooča še z grožnjo sodne preiskave.

Gostom, ki bodo hrano puščali na krožnikih, bodo zaračunali dodatne stroške

07. 10. 2024 11.26

Lastnik gostilne v Cornwallu v Angliji bo gostom, ki ne bodo pojedli vse hrane, zaračunal dodatne stroške. Jezi ga namreč dejstvo, da si gostje hrano sami naložijo na krožnik, a je na koncu ne pojejo. Želi si, da bi ljudje hrano bolj spoštovali.

Hitri in drzni po gorenjsko, odstop ministrice in razkritje Hiše ljubezni

29. 09. 2024 18.27

Na stezi letališča v Lescah se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši, je znova oživelo. Minilo je 80 let od padca letala Spitfire MJ116 na barjanska tla. Ministrica Stojmenova Duh je po t. i. aferi modre luči odstopila, vlada in sindikati javnega sektorja pa so podpisali zgodovinski dogovor. Izvedeli pa smo tudi, kaj je Hiša ljubezni.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'

25. 09. 2024 06.18

Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Spoznajte prvo polovico tekmovalcev nove sezone Kmetija!

14. 08. 2024 06.00

Nova lokacija. Nova kmetija. Novi izzivi. Novi tekmovalci! Pa bodo res samo novi? Nova sezona obeta in zdi se, da bo med tekmovalci zelo zanimivo. Kdo se bo letos potegoval za 50 tisoč evrov? Spoznajte prvo polovico letošnjih tekmovalcev.

Kmetija: gospodarica Nada

14. 08. 2024 05.55

Tudi letos bo nad kmeti bdela izkušena Nada Zorec, ki pravi, da bo do kmetov poštena, saj je to pomembna vrednota kmetije. "Jaz sem zelo kritična do sebe, tako da bom takšna tudi do njih. Seveda pa bom tudi zelo poštena," nam je povedala.

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo

13. 08. 2024 11.27

Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Harrisova za podpredsedniškega kandidata izbrala Tima Walza

06. 08. 2024 07.41

Podpredsednica ZDA in kandidatka demokratov na ameriških predsedniških volitvah Kamala Harris je za svojega podpredsedniškega kandidata imenovala guvernerja Minnesote Tima Walza. Kot je dejala, je ponosna, da je izbrala Walza, s katerim se bo skupaj podala v boj proti republikancu Donaldu Trumpu na novembrskih predsedniških volitvah.

Kmečka iniciativa odstranila prometne znake in jih prinesla pred ministrstvo

12. 07. 2024 16.28

Prometna ureditev na novi cestni povezavi Britof–Hotemaže, ki prepoveduje vožnjo s kmetijsko mehanizacijo, je med kmeti povzročila veliko nezadovoljstva. V združenju Kmečka iniciativa, kjer prepoved ocenjujejo kot nezakonito in nepravično, so zato danes dopoldne odstranili znake in jih odnesli na ministrstvo za infrastrukturo.

Danska kot prva na svetu uvaja davek na ogljik pri živinoreji

10. 07. 2024 14.04

Danska bo kot prva država na svetu uvedla davek na ogljik pri živinoreji, ki ga bodo morali kmetje plačevati od leta 2030 naprej. Ukrep, ki ga mora potrditi še parlament, naj bi skandinavsko državo približal cilju ogljične nevtralnosti do leta 2045. Okoljevarstvenikom se zdi ukrep premil, kmetje pa v njem vidijo grožnjo prehranski varnosti.

'Ogrožena je vrsta hrane in okusov': korporacije želijo genski material rastlin

10. 07. 2024 06.39

Velike korporacije vlagajo na stotine zahtevkov za neposreden dostop do genskega materiala zelenjave in drugih rastlin. Tarča je bilo celo pivo. Obeta se poplava škodljivih patentov, opozarjajo v sosednji Avstriji.

V novi sezoni resničnostnega šova Ljubezen na vasi bomo priča ljubezni na prvi pogled

24. 06. 2024 14.26

Nove vasi in kmetje, nove ljubezni, veliko dobre zabave, znani obrazi, iskrena čustva in številna presenečenja – vse to nas čaka v novi, osmi sezoni priljubljenega hrvaškega resničnostnega šova Ljubezen na vasi, ki prihaja v četrtek, 27. 6., ob 21.15 na POP TV.

'Kmetovanje bova prepustila prostovoljcem in odšla s kombijem v svet'

20. 06. 2024 08.29

Kim Benkovič in Juš Pavlovski sta pred petimi leti sklenila odpotovati v svet in poiskati, kako si želita živeti. Kupila sta rabljen kombi, a preden sta se podala na pot, jima je načrte prekrižala pandemija koronavirusa. Zato sta se lotila obujanja zapuščene kmetije na Bohinjski Beli, kjer je zadnji gospodaril Jušev pradedek, nato pa je kmetijska dejavnost zamrla. Zdaj tam uveljavljata obnovitveno kmetijstvo, pri čemer jima pomagajo prostovoljci z vsega sveta.

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?

17. 06. 2024 16.55

Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Piščanci so radi zunaj!

14. 06. 2024 12.27

Perutnina Ptuj je z uvedbo certificirane Piščancem prijazne reje (PPR), že leta 2015 zagotovila višjo kakovost svojega piščančjega mesa Natur Premium.

'Klic zemlje je bil močan'

12. 06. 2024 06.02

Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.