kmetijsko gozdarska zbornica

Strošek za mobilno telefonijo v javnem sektorju narasel za 800 odstotkov
03. 03. 2025 17.39Kako je mogoče, da je strošek nabave novih mobilnih telefonov in zakupa prenosa poslovnih podatkov za zaposlene v javnem sektorju v zgolj šestih letih narasel za skoraj 800 odstotkov? Pred kratkim je Ministrstvo za javno upravo, ki aparate in podatkovne storitve zakupuje za skoraj 300 državnih inštitucij, podpisalo skoraj 24-milijonsko pogodbo z državnim Telekomom.

V Sloveniji uradno potrjena bolezen modrikastega jezika
11. 02. 2025 17.28Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je uradno potrdila bolezen modrikastega jezika. To so namreč potrdili rezultati analiz evropskega referenčnega laboratorija. Zaradi potrditve BTV je Slovenija izgubila status države, v kateri ni te bolezni.

Sum na bolezen modrikastega jezika v Sloveniji
04. 02. 2025 14.11Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je na podlagi pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav kontrolnih živali na območju Celja in Slovenj Gradca ugotovila sum na prisotnost bolezni modrikastega jezika.

Bo vodenje Kmetijsko gozdarske zbornice prevzela SDS?
08. 10. 2024 20.16Na nedeljskih volitvah v svet Kmetijsko gozdarske zbornice sta zmagali SDS in Cerkev. Društvo Forum za kmetijstvo in podeželje SDS je osvojil 21 od 44 svetniških mest, Cerkev pa devet od 13 sedežev pravnih oseb. Odhajajoči predsednik zbornice Roman Žveglič se boji boja med SDS in Gibanjem Svoboda na plečih kmetov. Glavni kandidat za novega predsednika, nekdanji kmetijski minister Jože Podgoršek, pa se ob kritikah zaradi politizacije zbornice sooča še z grožnjo sodne preiskave.

'Najboljšo zemljo župani varujejo tako, kot bi lisica kokoši'
24. 09. 2024 14.22Zaradi vse več pritiskov, da bi namembnost najboljših kmetijskih zemljišč spremenili v zazidalne površine, Kmetijsko gozdarska zbornica predlaga spremembo zakonodaje. Njivskim površinam in trajnim nasadom v državni lasti bi bilo treba po njihovem mnenju dodeliti status trajno varovanih kmetijskih zemljišč, v katere ni dopustno posegati z gradnjo. Ob tem so spomnili na primer Magne na Štajerskem in na obetajočo se gradnjo železnice na Gorenjskem.

Zbornica ob prodaji Panvite zaskrbljena nad usodo državnih kmetijskih zemljišč
07. 05. 2024 16.42V Kmetijsko gozdarski zbornici opozarjajo na morebitne negativne posledice prodaje skupine Panvita hrvaški storitveni družbi Mplus. Kot je v izjavi za medije opozoril njen predsednik Roman Žveglič, bodo novi lastniki, ki imajo svoje načrte, s tem tudi avtomatsko pridobili zakupne pogodbe za več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč.

Priprave na protest kmetov se nadaljujejo, Policija pričakuje zastoje
15. 03. 2024 08.18Kmetijske organizacije in kmetijsko ministrstvo so zbližali stališča glede protestnih zahtev kmetov, končna odločitev glede za torek napovedanega protesta pa bo znana v ponedeljek. Do takrat bodo namreč kmetje preučili obravnavane rešitve, če jih bodo sprejeli, pa bodo z ministrstvom podpisali sporazum o izpolnitvi protestnih zahtev. Na policiji pričakujejo, da bo na določenih odsekih cest in mestnih ulicah, predvsem na širšem območju centra mesta Ljubljane, v času protesta lahko oviran promet.

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'
12. 03. 2024 08.58Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

Kmetijske organizacije napovedujejo protest: 'Niso bili zagotovljeni ukrepi'
27. 02. 2024 16.44Kmetijske organizacije napovedujejo organizacijo protesta, potem ko na pogajanjih s kmetijsko ministrico Matejo Čalušić in državno sekretarko na ministrstvu za finance Katjo Božič niso prejele konkretnega zagotovila glede obdavčitve OMD plačil. Predstavniki kmetijskih organizacij namreč zahtevajo takojšnje izvzetje plačil iz obdavčitve.

Kmetje znova zasedli slovenske ulice, s seboj pripeljali tudi gnoj
22. 02. 2024 10.49Razočarani kmetje so se znova zbrali na kmečkem protestu, katerega organizator sicer ni znan. Na Ptuj so se pripeljali z več kot 60 traktorji in transparenti. Tudi z gnojem, za katerega pravijo, da prihodnjič morda ne bo več na traktorski prikolici. Tudi v Celju se jih je zbralo več deset, nekaj tudi v Gornji Radgoni, Kranju, Murski Soboti ...

Kmetijske organizacije poslanskim skupinam: 'Upoštevajte stališča stroke'
15. 09. 2023 14.13Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali je prejel kritike že ob sprejemu, in sicer od NSi, nad njim pa ni navdušena niti veterinarska stroka. Kritikam so se zdaj pridružili še Zadružna zveza Slovenije, Kmetijsko-gozdarska zbornica, Sindikat kmetov, Zveza podeželske mladine in Zveza kmetic, ki so poslanskim skupinam poslali odprto pismo s prošnjo o ponovnem razmisleku glede predloga.

Izgubili so hlev, živino, stroje, kmetijsko površino ... Zdaj jih ogroža še plaz
23. 08. 2023 17.53Poplave so hudo poškodovale in ogrozile kmetijstvo, na kmetiji Hriberšek denimo čakajo oceno, ali je tam sploh še varno živeti in kmetovati, kmetija Zager se sooča z izgubo kmetijskih površin in strojev, poplave pa so na kmetiji Fale v Lučah odnesle hlev z živino. Kmetje sicer ne čakajo križem rok, ustanovili so namreč projekt, v katerem si medsebojno pomagajo s krmo. Kmetije si je ogledala tudi ministrica Irena Šinko in ocenila, da bo potreben individualen pristop.

V občini Solčava poklanih več deset glav drobnice
04. 07. 2023 10.02Na planinskem pašniku Olševa v občini Solčava je bilo konec minulega tedna poklanih več deset glav drobnice, so sporočili iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Na podlagi sledov ugriza sklepajo, da je ovce pobijal volk. Rejci drobnice in KGZS, pa tudi občine opozarjajo na nastalo škodo in pristojna ministrstva pozivajo k ukrepanju.

Škoda na Ptujskem velika, kmetje pričakujejo interventni zakon
28. 06. 2023 12.46Škoda na kmetijskih površinah zaradi nedavnih poplav in plazov na območju Spodnjega Podravja bo visoka, zato Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije pričakuje, da bo država tudi v tem primeru sprejela interventni zakon, s katerim bi pomagala kmetom. Težava pa je, da škode na pridelkih ne ocenjujejo, ker jih je pred poplavami mogoče zavarovati.

Svoboda za spremembe glede volitev v organe KGZS
12. 05. 2023 20.25Poslanska skupina Svoboda je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), s katero bi spremenili pravila glede volitev v organe zbornice. Glavni cilj je uvedba inštituta nezdružljivosti za voljene in imenovane člane obveznih organov KGZS, s čimer bi se izognili korupcijskim tveganjem.

Predlog zakona o zaščiti živali razburja veterinarje: Zakaj smo študirali?
25. 04. 2023 19.11Ena glavnih zahtev kmetov je tudi sprememba predlogov novega zakona o zaščiti živali, za katerega pravijo, da je neprimeren, nepremišljen in nestrokoven. S tem se strinjajo tako Kmetijsko gozdarska zbornica kot Sindikat veterinarjev in Veterinarska fakulteta v Ljubljani. Mnenje o pravilni oskrbi rejnih živali in hišnih ljubljenčkov bi namreč lahko podajali pooblaščeni svetovalci po 40-urnem tečaju in pridobljeni licenci. Gre za razvrednotenje našega poklica, so jasni veterinarji.

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub
01. 03. 2023 17.12Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini
30. 12. 2022 14.25Poslanski skupini SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini. Poslanske skupine je k vložitvi zahteve pozvalo več gospodarskih in kmetijskih organizacij z argumentom, da novela v obdobju negotovosti in rastoče inflacije prinaša nerazumno ostro davčno politiko do delovno aktivnih.

Poziv za vložitev ustavne presoje na novelo Zakona o dohodnini
28. 12. 2022 16.0813 gospodarskih in kmetijskih organizacij je na poslanske skupine Državnega zbora naslovilo poziv za vložitev ustavne presoje na novelo Zakona o dohodnini.

Suša prizadela celoten kmetijski sektor, ponekod pridelka sploh ne bo
03. 08. 2022 21.06Da gre za najhujšo sušo v Sloveniji v zadnjih sto letih, dokazujejo katastrofalne številke o škodi, ki je nastala zaradi izjemne vročine in premalo padavin. Skupna ocena je presegla tisto izpred petih let, neuradno pa znaša vsaj 70 milijonov evrov. Polja so videti opustošena, na kmetijskih pridelkih je škoda nepopravljiva, ugotavlja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, kmetovalci so obupani. Velik upad bo pri žitih, bučah, krompirju, hmelju. Najbolj je prizadeta koruza. Ocenjujejo, da bo pridelek manjši za polovico, ponekod je suša pri koruzi terjala celo 100-odstotni davek, kar pomeni, da pridelka letos ponekod sploh ne bo.

Zaradi nalivov 2. junija po državi za osem milijonov evrov škode
14. 06. 2022 14.21Neurja z naraslimi vodami, ki so 2. junija prizadela del Slovenije, so po zbranih grobih ocenah v 32 občinah povzročila za osem milijonov evrov škode. Ker bo po prvih zbirnih ocenah škoda presegala 0,3 promila državnega proračuna, je Uprava RS za zaščito in reševanje izdala sklep o začetku ocenjevanja škode. V teku je zbiranje vlog oškodovancev.

Poenostavljen postopek po škodi s točo na kmetijah
09. 06. 2022 15.34Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije se je s kmetijskim ministrstvom ter Agencijo RS za kmetijske trge in razvoj podeželja dogovorila za poenostavitev postopka uveljavljanja višje sile pri kmetijah, ki jih je prizadela toča. Kmetije morajo oddati obrazec za javljanje višje sile, ki je objavljen na spletni strani agencije.

Zaradi neurij oranžno opozorilo, ponekod že klestila toča
05. 06. 2022 10.01Za severni in jugozahodni del države je napovedana možnost krajevnih neurij z močnimi nalivi in sunki vetra, izključen ni niti pojav toče. Agencija RS za okolje je zato izdala oranžno vremensko opozorilo. Neurje s točo se je sicer že razbesnelo v okolici Celja, med drugim o toči poročajo iz širšega območja Vojnika. Precej velika toča je klestila tudi na območju Frankolovega.

Zaradi napak Fursa in Geodetske uprave lastniki gozdov dobili višje položnice
19. 05. 2022 18.42Pretekli teden je več kot 184 tisoč lastnikov gozdnih površin prejelo položnico za pristojbino za vzdrževanje gozdnih cest za lansko leto. In marsikdo med njimi je bil presenečen – vendar negativno. Na položnicah je bil 2-krat, 3-krat ali celo 7-krat višji znesek kot leto pred tem. Na nekoliko čudne vsote so lastniki opozorili pristojne in šele takrat je Finančna uprava opazila, da se je nekje res zalomilo. Kako se bo ta težava rešila in kako je do nje sploh prišlo?

'Od nove vlade pričakujemo, da bo znova uvedla regulacijo cen pogonskih goriv'
06. 05. 2022 12.39Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja na slab položaj kmetijstva, na kar dodatno vplivajo zadnje podražitve vhodnih surovin. Z obžalovanjem sprejemajo tudi odločitev vlade, da ne podaljša regulacije cen pogonskih goriv. Predsednik KGZS Roman Žveglič upa, da bo nova vlada v zvezi s tem ustrezno ukrepala. Tudi pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) od države pričakujejo ukrepanje.

Bo država prisluhnila pozivom in sprejela ukrepe zaradi vse višjih cen hrane?
31. 03. 2022 06.00Zaradi draginje, ki jo povzroča vojna v Ukrajini, je Zveza potrošnikov pozvala vlado, naj zaščiti najranljivejše potrošnike. Kmetje so pred ministrstvom za kmetijstvo na mirnem protestu zahtevali višje odkupne cene za mleko, za pet centov na liter, saj imamo v Sloveniji drugo najnižjo odkupno ceno mleka v Evropski uniji. Svoje predloge, kako v Sloveniji pridelati več hrane, pa je predstavila tudi kmetijsko-gozdarska zbornica. Bo država prisluhnila zahtevam in sprejela kakšne ukrepe? In kaj bo s slovenskim mlekom? Kmetje protestirajo. Bomo zaradi prenizkih odkupnih cen ostali brez njega? Ali sploh obstaja realen načrt, kako v Sloveniji pridelati več hrane?

Inovativni kmet Gregor Slavec, prvi Slovenec z evropsko nagrado za mlade kmete
10. 12. 2021 17.06Gregor Slavec je prejel evropsko nagrado za obuditev kmetijskega gospodarstva v Knežaku, ki ga je prevzel leta 2016. Dokazal je, da lahko zagnanost in ideje obrodijo sadove ter prispevajo k izboljšavam podeželskih območij. Pred osmimi leti je začel z oživljanjem kmetije, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov dedek, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji ponovno vrnil življenje in jo oplemenitil z inovativnim izdelki ter jo odprl za obiskovalce, ki se lahko sami seznanijo, kako poteka delo na kmetiji.

Predstavniki kmetov zaradi skupne kmetijske politike grozijo s protesti
07. 09. 2021 18.13Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) zaradi nestrinjanja s predlaganim strateškim načrtom skupne kmetijske politike 2023–2027 zahteva takojšen sestanek s premierjem Janezom Janšo. Če njihove zahteve ne bodo upoštevane, bodo začeli z aktivnostmi za vseslovenski protest kmetov, so sporočili s KGZS.

Toča na hmelju povzročila približno 80-odstotno škodo
10. 08. 2021 15.31Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič si je skupaj s predstavniki lokalnih skupnosti v Spodnji Savinjski dolini ogledal kmetijske površine, ki jih je v preteklih dneh prizadelo neurje s točo. Ocenil je, da je toča na hmelju povzročila približno 80-odstotno škodo, in napovedal prizadevanje za pomoč hmeljarjem.

Evropska komisija zaščitila slovensko potico
22. 04. 2021 10.36Evropska komisija je v Uradnem listu objavila Izvedbeno uredbo Komisije o vpisu imena v register zajamčenih tradicionalnih posebnosti "Slovenska potica", s katero je potico zaščitila kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Zaščita z zajamčeno tradicionalno posebnostjo pomeni, da proizvodnja slovenske potice ni geografsko omejena, zato se lahko proizvaja kjer koli, pogoj je le certifikat, da je proizvedena skladno s potrjeno specifikacijo za slovensko potico.