kmetijski sektor

Kmete skrbijo negativne posledice prenove obračunavanja omrežnine

13. 09. 2024 12.13

Prenova obračunavanja omrežnine bo imela negativne posledice na kmetijstvo in celoten prehranski sektor, opozarjajo v Forumu za kmetijstvo in podeželje SDS. Vlado ob tem pozivajo, naj sprejme ukrepe za kmetijska gospodarstva in celoten prehranski sektor na način, da ne bodo deležni dodatnih stroškov.

Nemčija in Turčija v sporu zaradi kebaba

27. 07. 2024 09.24

Med Nemčijo in Turčijo je izbruhnil spor glede kebaba. Mednarodna zveza za doner kebab s sedežem v Turčiji si namreč prizadeva zagotoviti zaščiten status za to priljubljeno jed, čemur pa Nemčija nasprotuje. Če bodo prizadevanja zveze uspešna, podjetja v EU ne bodo smela uporabljati imena doner kebab, če ne bodo izpolnjevala strogih meril.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi

17. 06. 2024 16.28

Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Bruselj hrvaškemu poslovnežu Vujnovcu odobril prevzem Fortenove

12. 06. 2024 18.19

Evropska komisija je hrvaškemu poslovnežu Pavlu Vujnovcu odobrila prevzem Fortenova grupe, ki je med drugim lastnica slovenskega trgovca Mercatorja. Ko bo posel dokončan, Fortenova grupa v svoji lastniški strukturi ne bo imela več sankcioniranih lastnikov – ruskih bank VTB in Sberbank.

Bruselj predlaga zvišanje zgornje meje za pomoč de minimis za kmete

07. 06. 2024 16.40

Bruselj je prestavil predlog spremembe pravil o majhnih zneskih pomoči v kmetijskem sektorju, imenovani tudi pomoč de minimis. Med drugim predlaga zvišanje zgornje meje te pomoči, ki je izvzeta iz nadzora državnih pomoči, s 25.000 na 37.000 evrov za tri leta na podjetje. O predlogu se bodo zdaj posvetovali z javnostjo in državami članicami.

Bruselj z več ukrepi naproti evropskim kmetom, bodo omejili uvoz iz Ukrajine?

31. 01. 2024 18.05

Bruselj je predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. Francoski kmetje sicer še stopnjujejo pritisk na vlado. S konvojem traktorjev so se še bolj približali Parizu, Lyonu in drugim pomembnim mestom. Posredovala je policija.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'

21. 01. 2024 18.47

V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

Kmetijski sektor glede kandidatke za ministrico previden: ne poznajo je dobro

05. 01. 2024 13.26

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič ne želi vnaprej ocenjevati kandidatke za novo kmetijsko ministrico. "To je stvar predsednika vlade, predsednik vlade mora tudi prevzeti to odgovornost," je Žveglič komentiral predlog za imenovanje poslanke Svobode Mateje Čalušić. V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS pa si od nove kmetijske ministrice želijo, da bi ustvarila stabilno poslovno okolje in pogoje za razvoj kmetijskega sektorja. Želijo si delovanja v smeri, da sta pridelava in predelava hrane bistveni za prehransko suverenost države.

'Preveč je preveč': nemški kmetje s traktorji zasedli središče Berlina

18. 12. 2023 13.27

Nemški kmetje so se pod sloganom Preveč je preveč s traktorji zbrali pred Brandenburškimi vrati v Berlinu, kjer protestirajo proti vladnim načrtom za odpravo davčnih olajšav v kmetijstvu. Nemška vlada namerava odpraviti trenutne subvencije za dizelsko gorivo in oprostitev davka na motorna vozila, kar bi močno finančno prizadelo kmete.

Kandidata za ministra Props in Novak uspešno prestala zaslišanje v DZ

05. 12. 2023 06.44

Kandidat za ministra za javno upravo Franc Props je s svojo predstavitvijo prepričal odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Kot ustrezno jo je ocenilo devet članov odbora, kot neustrezno pa šest. Med prednostnimi nalogami je naštel urejanje plač v javnem sektorju, izboljšanje delovnih pogojev in ohranjanje kadrov. Pred odborom je bil zaslišan tudi kandidat za ministra za naravne vire in prostor Jože Novak. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, pet jih je bilo proti.

Zakonu o zaščiti živali se obeta podpora, kmetje žugajo z ustavno presojo

17. 10. 2023 11.49

Poslanci so vnovič soočili mnenja glede novele zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet zaradi neupoštevanja stroke in vprašljivosti nekaterih določb z ustavnopravnega vidika izglasoval odložilni veto. Podporo noveli so znova napovedali poslanci koalicije, medtem ko ji v opoziciji še naprej nasprotujejo. Še pred sejo DZ pa so predstavniki kmetijskih organizacij izrazili nasprotovanje predvidenim rešitvam. Če bo vnovič sprejeta, bodo zahtevali ustavno presojo, so napovedali.

Slaba letina, prenizke odkupne cene in ukrajinska konkurenca

28. 06. 2023 18.36

Letošnja letina pšenice bo slaba, kmete pa ob tem skrbi tudi nizka odkupna cena, ki ne pokrije stroškov pridelave, in konkurenca iz Ukrajine. Tako ukrajinska pšenica kot moka se namreč prodajata po precej nižji ceni od slovenske, kar da "ruši slovenski trg." Opozorili so tudi na ukrajinsko podjetje, ki da slovenskim mlinarjem in morebitnim drugim odkupovalcem ponuja dobavo moke v embalaži s slovensko blagovno znamko.

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?

18. 05. 2023 06.00

Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Bodo britanske krave kmalu z zaviralci metana?

05. 04. 2023 11.57

Britanska vlada se bo omejevanja emisij toplogrednih plinov, ki jih proizvaja kmetijstvo, lotila povsem drugače kot Nizozemska in Belgija. Da bi dosegli cilj ničelne neto emisije metana do leta 2050, bo kmetom predlagala, da v krmo za krave začnejo dodajati tako imenovane zaviralce metana.

DZ za davčno razbremenitev kmetov

25. 10. 2022 14.12

DZ je s 56 glasovi za in nobenim proti potrdil novelo zakona o trošarinah. Njena glavna novost je vpeljava cenejšega obarvanega goriva za kmete, gozdarje in čebelarje, ki bo nadomestilo dosedanji sistem povračila trošarin. Vlada medtem pripravlja dodatne predloge za razbremenitev kmetov.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

V vinogradih zaradi suše skoraj polovica manj pridelka

18. 08. 2022 20.03

V slovenski Istri se je te dni začela trgatev zgodnjih sort grozdja. Tako kot ostali kmetijski sektor je tudi vinarje prizadela suša. V vinogradih je od četrt pa vse do polovice manj pridelka, odvisno od lege. Grozdne jagode so manjše, izplen bo precej manjši, porušena so tudi razmerja. Vse to je še dodatni izziv, ki ga bodo morali premagati z delom v kleti.

Suša prizadela celoten kmetijski sektor, ponekod pridelka sploh ne bo

03. 08. 2022 21.06

Da gre za najhujšo sušo v Sloveniji v zadnjih sto letih, dokazujejo katastrofalne številke o škodi, ki je nastala zaradi izjemne vročine in premalo padavin. Skupna ocena je presegla tisto izpred petih let, neuradno pa znaša vsaj 70 milijonov evrov. Polja so videti opustošena, na kmetijskih pridelkih je škoda nepopravljiva, ugotavlja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, kmetovalci so obupani. Velik upad bo pri žitih, bučah, krompirju, hmelju. Najbolj je prizadeta koruza. Ocenjujejo, da bo pridelek manjši za polovico, ponekod je suša pri koruzi terjala celo 100-odstotni davek, kar pomeni, da pridelka letos ponekod sploh ne bo.

Zunanji ministri EU o dodatnih sankcijah proti Rusiji

18. 07. 2022 06.43

Zunanji ministri članic Evropske unije so na srečanju v Bruslju razpravljali o dodatnih sankcijah proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. "Slovenija podpira predlog Evropske komisije o dodatnih sankcijah Evropske unije proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino," je ob prihodu na zasedanje povedal državni sekretar na zunanjem ministrstvu Marko Štucin. Na zasedanju so govorili še o nadaljnji vojaški pomoči Ukrajini ter njenem statusu kandidatke za članstvo v EU. O posledicah vojne v Ukrajini bo razprava tekla tudi na srečanju kmetijskih ministrov EU.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'

10. 07. 2022 07.15

Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene

08. 07. 2022 16.34

Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?

07. 07. 2022 11.16

Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Policija streljala na kmete: zaščita okolja ali slabo premišljene ideje?

06. 07. 2022 15.19

Nizozemska policija je na severu Nizozemske streljala na kmete, ki so protestirali proti načrtom za zmanjšanje emisij dušika. Policija je sporočila, da so se policisti odzvali na "nevarno situacijo", ko so kmetje, ki so se poskušali prebiti mimo blokade, da bi prišli na avtocesto v provinci Friesland, trčili v njihova vozila. V državi sicer že dlje časa vre med politiko in kmeti, prav tako ne manjka kritikov, ki se sprašujejo, ali ne bodo birokrati s slabo premišljenimi "zelenimi idejami" povzročili zgolj popoln prehranski kaos in nevzdržno visoke cene hrane.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca

02. 06. 2022 09.02

Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU

24. 03. 2022 11.12

Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano

02. 03. 2022 12.55

Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Podgoršek: Strateški načrt skupne kmetijske politike vliva optimizem

23. 12. 2021 17.19

Vlada je potrdila okoli 750 strani dolg strateški načrt skupne kmetijske politike 2023-2027 in Slovenija ga pošilja Evropski komisiji. Kmetijski minister Jože Podgoršek je ob predstavitvi načrta izrazil zadovoljstvo s procesom priprave načrta, glede na vsa usklajevanja je zadovoljen tudi z vsebino. Načrt vliva optimizem, je dejal.

Inovativni kmet Gregor Slavec, prvi Slovenec z evropsko nagrado za mlade kmete

10. 12. 2021 17.06

Gregor Slavec je prejel evropsko nagrado za obuditev kmetijskega gospodarstva v Knežaku, ki ga je prevzel leta 2016. Dokazal je, da lahko zagnanost in ideje obrodijo sadove ter prispevajo k izboljšavam podeželskih območij. Pred osmimi leti je začel z oživljanjem kmetije, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov dedek, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji ponovno vrnil življenje in jo oplemenitil z inovativnim izdelki ter jo odprl za obiskovalce, ki se lahko sami seznanijo, kako poteka delo na kmetiji.

Na embalaži piva po novem zapisana tudi energijska vrednost

01. 12. 2021 14.09

Člani Združenja slovenskih pivovarn so danes podpisali zavezo za prostovoljno navajanje sestavin in informacij o energijski vrednosti piva na embalaži izdelka. Pivovarji so se za to zavzemali že nekaj let, kot je bilo slišati ob današnjem podpisu, pa je ta zaveza tudi v interesu transparentnega podajanja informacij potrošnikom.