kmetijske površine

Katastrofalne poplave, opustošenje na ulicah, število žrtev vse bližje 100

30. 10. 2024 08.07

Katastrofalne poplave so opustošile vzhod in jug Španije. Najhuje je v avtonomni pokrajini Valencia, kjer so našteli že 92 smrtnih žrtev, med njimi so tudi otroci. Še dve osebi sta umrli v pokrajini Castilla-La Mancha, ena oseba pa je umrla na obmčju Malage. Prekinjen je železniški promet, odpovedani so dogodki, nogometne tekme, zaprte so šole. Več kot 100.000 gospodinjstev je brez elektrike. Španska vlada je na prizadeta območja poslala več kot 1000 vojakov. Državna meteorološka služba je sporočila, da so na območju Valencie zabeležili največjo količino padavin po letu 1996.

'Najboljšo zemljo župani varujejo tako, kot bi lisica kokoši'

24. 09. 2024 14.22

Zaradi vse več pritiskov, da bi namembnost najboljših kmetijskih zemljišč spremenili v zazidalne površine, Kmetijsko gozdarska zbornica predlaga spremembo zakonodaje. Njivskim površinam in trajnim nasadom v državni lasti bi bilo treba po njihovem mnenju dodeliti status trajno varovanih kmetijskih zemljišč, v katere ni dopustno posegati z gradnjo. Ob tem so spomnili na primer Magne na Štajerskem in na obetajočo se gradnjo železnice na Gorenjskem.

Ko se vojna preseli pod nebo, se konča viteštvo in začne pekel na Zemlji

22. 09. 2024 12.10

V drugi polovici druge svetovne vojne so nebo nad Slovenijo pogosto prekrila zavezniška letala, več kot 200 jih je – večinoma zaradi nemških flakov – padlo na tla. Med njimi je bilo tudi britansko vojaško letalo Spitfire, ki je sodelovalo v prvem letalskem napadu na Ljubljano. Pilot je izskočil in preživel, letalo pa se je ob padcu zarilo v mehka barjanska tla. Leta 2019 so v sklopu obsežne arheološke akcije izkopali njegovo srce, Rolls-Royceov motor Merlin, ki je bil kar 75 let v časovni kapsuli. 80 let pozneje so v Parku vojaške zgodovine Pivka z razstavo obudili spomin na obdobje, ko je na naše ozemlje padlo kar 8000 ton bomb, ki so pobile in ranile veliko ljudi ter povzročile velikansko materialno škodo.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Lani dokončanih 15 odstotkov več stanovanj

13. 06. 2024 11.13

V Sloveniji je bilo lani v gradnji okoli 14.100 stanovanj, od tega jih je bilo do konca leta dokončanih okoli 4900 oz. 15 odstotkov več kot predlani. Pri tem je bilo v enostanovanjskih stavbah dokončanih šest odstotkov manj stanovanj, v večstanovanjskih pa 43 odstotkov več, je objavil državni statistični urad.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo

19. 03. 2024 12.55

Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'

12. 03. 2024 08.58

Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'

05. 03. 2024 06.00

30 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil

04. 03. 2024 06.00

Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

V večjem delu države reke že upadajo, v visokogorju nevarnost plazov

14. 12. 2023 07.07

V večjem delu države reke že upadajo. V visokogorju so snežne razmere. Nevarnost snežnih plazov je nad nadmorsko višino okoli 1700 metri znatna, 3. stopnje, nižje pa zmerna, 2. stopnje. Predvsem so nevarna strma pobočja, kjer se lahko ob manjši obremenitvi sproži manjši ali srednje veliki plaz kložastega snega.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč

09. 10. 2023 06.00

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Toča v velikosti žogic za golf 'zradirala' kmetijske površine

18. 09. 2023 18.54

Večji del Španije so minuli konec tedna zajela močna neurja, ki so največ škode povzročila v provincah Vizcaya, Castellon, Valencia in Albacete. Od tam poročajo o toči v velikosti žogic za golf.

Izgubili so hlev, živino, stroje, kmetijsko površino ... Zdaj jih ogroža še plaz

23. 08. 2023 17.53

Poplave so hudo poškodovale in ogrozile kmetijstvo, na kmetiji Hriberšek denimo čakajo oceno, ali je tam sploh še varno živeti in kmetovati, kmetija Zager se sooča z izgubo kmetijskih površin in strojev, poplave pa so na kmetiji Fale v Lučah odnesle hlev z živino. Kmetje sicer ne čakajo križem rok, ustanovili so namreč projekt, v katerem si medsebojno pomagajo s krmo. Kmetije si je ogledala tudi ministrica Irena Šinko in ocenila, da bo potreben individualen pristop.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

V Pomurju preklicali evakuacije: 'Stanje se umirja, a ostajamo previdni'

06. 08. 2023 08.50

Del nasipa na območju Dolnje Bistrice, ki je v soboto zvečer popustil, so že sanirali, na območju pa izvajajo poostren nadzor. Težke betonske bloke so premaknili tudi s pomočjo dveh helikopterjev. Obilne padavine ter narasli Mura in Ščavnica so povzročili številne nevšečnosti tudi v ljutomerski in lendavski občini. "Stanje se umirja, a kljub vsemu bodimo še previdni, saj so še ob nekaterih delih nasipa tveganja za popuščanje," je zvečer sporočila županja Olga Karba.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin

26. 07. 2023 13.35

Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Kmetje in vlada skupaj v oblikovanje ukrepov: 'Dosegli smo korak naprej'

13. 06. 2023 11.10

Vladna stran je po najnovejšem krogu pogajanj po navedbah sindikata kmetov pristala na spremembo predloga uredbe o upravljanju območij Nature 2000 za obdobje 2023–2028, po kateri bi bili ukrepi za kmete prostovoljni. Sledilo bo skupno oblikovanje ukrepov, kar v sindikatu označujejo za korak naprej.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'

11. 06. 2023 09.11

Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Han: Magna bo državi vrnila 22,1 milijona evrov in ostaja v Sloveniji

30. 05. 2023 10.21

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je sporočil, da bo koncern Magna vrnil celotno finančno spodbudo za lakirnico v Hočah. Skupaj z obrestmi bo v državni proračun vrnil dobrih 22,1 milijona evrov. Pogovori po njegovih besedah niso bili enostavni, so bili pa zelo konstruktivni in korektni. Ministrstvo je zdaj z Magno v pogovorih glede njenih nadaljnjih aktivnosti. "Želimo si, da Magni uspe najti poslovno priložnosti in v tovarni v Hočah zagnati celovito proizvodnjo vozil."

'Od kmetovanja nas živi bolj malo, od kmetijstva živimo vsi'

25. 04. 2023 06.13

Središče Ljubljane so zavzeli traktorji in udeleženci drugega protestnega shoda kmetov v zadnjem mesecu dni. S traktorji in ostalo kmetijsko mehanizacijo so se zapeljali tudi mimo državnega zbora in Trga republike, kjer je na težave slovenskih kmetov opozorilo več kmetijskih organizacij in kmetov. "Od kmetovanja nas živi bolj malo, od kmetijstva živimo vsi," so opozorili in napovedali, da bodo s protesti nadaljevali, če z vlado ne bodo dosegli dogovora.

Iz Ljubljanice potegnili 'samo' tono odpadkov, kolesa zamenjali skiroji

22. 04. 2023 18.05

V okviru čistilne akcije so iz reke, ki teče skozi središče prestolnice, potegnili eno tono odpadkov. To je sicer manj kot v preteklosti, a še vedno preveč, poudarjajo v društvu za podvodne aktivnosti. Sodelovalo je 40 potapljačev. Če so v prejšnjih letih med večjimi kosi prednjačila kolesa, so se lani začeli pojavljati električni skiroji. Našli so tudi prometne znake, nekaj telefonov in mnogo kovancev, steklenic ter pločevink.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike

07. 04. 2023 14.25

Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

Kmetje vztrajajo: Natura 2000 se mora zmanjšati

05. 04. 2023 19.03

Je Nature 2000 pri nas res preveč, ali kmetje zaradi varstva okolja res ne morejo več kmetovati? Kmetje namreč zahtevajo, da se površina, namenjena Naturi 2000, kjer veljajo strožja pravila za varovanje okolja, zmanjša. Trenutno je 38 odstotkov vsega slovenskega ozemlja v Naturi 2000, a gre le za 20 odstotkov kmetijskih zemljišč, preostalo so gozdovi. Končno je o zahtevah kmetov in o varstvu narave po desetih dneh spregovoril tudi državni sekretar z ministrstva za naravne vire in prostor.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'

30. 03. 2023 06.00

Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

Pokrito smučišče pod Joštom? 'Skrivnostni projekt' razburja krajane

08. 03. 2023 14.15

Kot blisk so se razširile govorice, da naj bi tuji investitor ob podpori Mestne občine Kranj na gozdnatem področju pod Joštom nameraval zgraditi velikanski projekt snežne dvorane Besnica. V kompleksu naj bi bilo pokrito smučišče, ob njem bi postavili hotele, 160 metrov višje pa naj bi se bohotila še panoramska restavracija. Za projekt, ki naj bi bil ocenjen na več kot 100 milijonov evrov, bi bilo treba posekati več kot 20 hektarjev gozda. Krajani so na nogah. Občina priznava, da na območju Besnice preverja možnost prostorske umestitve športnega objekta, a gre le za predlog, ki morda sploh ne bo prišel do javne obravnave, in da investitorjev v tej fazi ni.

Blejski kmet z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja

30. 01. 2023 16.23

Kranjsko okrožno sodišče je blejskega kmeta in gradbinca spoznalo za krivega kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Obdolženi naj bi z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja na Koritnem, zato mu je sodišče izreklo pogojno obsodbo enega leta zapora s preizkusno dobo treh let. Sodba še ni pravnomočna.

Kmetijska ministrica: politika mora ozaveščati o ohranjanju biotskih vrst

21. 01. 2023 14.45

Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko se je v Berlinu udeležila globalnega foruma za hrano in kmetijstvo, ki je v okviru sejma Zeleni teden potekal pod naslovom Preobrazba prehranskih sistemov: svetovni odziv na številne krize. Poudarila je nujnost ozaveščanja o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti.

'Zdaj je ključni trenutek, da se Ukrajini pošlje vse, kar potrebuje za zmago'

20. 01. 2023 06.00

Andrij Jermak, desna roka ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, je na WEF v Davosu spregovoril o formuli za mir, ki jo je pripravil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Dejal je, da upajo, da bo načrt podprla tudi Kitajska, ki sicer zaenkrat podpira Rusijo, vendar ukrajinska stran zaradi tega na račun Kitajske ni izrekla veliko kritik. Ponovil je prošnjo Ukrajine, da potrebujejo več orožja, želijo tudi nove sankcije proti Rusiji. Glede morebitne eskalacije konflikta pa je dejal, da je težko napovedovati poteze države, ki je leta lagala, da ne bo napadla svoje sosede. Je pa zagotovil, da se v Ukrajini ne ukvarjajo veliko s povojno usodo Rusije, saj so osredotočeni na to, da dosežejo svoje cilje.

Z novembrom na voljo stanovanjski krediti za mlade z jamstvom države

03. 11. 2022 09.12

V skladu z Zakonom o stanovanjski jamstveni shemi za mlade, ki določa, da bo država mladim slovenskim državljanom in državljankam s stalnim prebivališčem v Sloveniji ob prvem reševanju stanovanjskega vprašanja dala jamstvo za najem bančnega posojila do 200.000 evrov in z ročnostjo do 30 let, lahko z novembrom pri BKS bank AG, Delavski hranilnici, Novi Kreditni banki Maribor in SKB banki upravičenci zaprosijo za stanovanjski kredit. Preverite, kakšni so pogoji.