kmetijska zakonodaja

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah

12. 03. 2025 07.00

Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Kmetje na nogah: Predlagane spremembe bi lahko pospešile opuščanje kmetovanja

31. 01. 2025 18.59

"Naši osnovni cilji so, da je kmet spoštovan, da dobro živi ter prideluje zdravo in kakovostno hrano. Vsi si želimo urejenega, naseljenega in digitaliziranega podeželja, s čimer bomo na podeželje privabili več mladih." Tako kmetijska ministrica Mateja Čalušić ob predstavitvi novega svežnja kmetijske zakonodaje. A kmetje opozarjajo – zakonodaja je bila pripravljena brez njihovega glasu, predlagane spremembe pa bi lahko pospešile opuščanje kmetovanja. Razlogi? Birokracija, visoki stroški, nizki dohodki, posledično pa manj zanimanja mladih za delo na zemlji.

'Najboljšo zemljo župani varujejo tako, kot bi lisica kokoši'

24. 09. 2024 14.22

Zaradi vse več pritiskov, da bi namembnost najboljših kmetijskih zemljišč spremenili v zazidalne površine, Kmetijsko gozdarska zbornica predlaga spremembo zakonodaje. Njivskim površinam in trajnim nasadom v državni lasti bi bilo treba po njihovem mnenju dodeliti status trajno varovanih kmetijskih zemljišč, v katere ni dopustno posegati z gradnjo. Ob tem so spomnili na primer Magne na Štajerskem in na obetajočo se gradnjo železnice na Gorenjskem.

Predstavniki Romov in ribniške občine se bodo sestali 28. avgusta

20. 08. 2024 15.49

Predstavniki Romov in občine Ribnica se bodo o odprtih vprašanjih v občini, povezanih z Romi, pogovarjali na skupnem sestanku, ki je dogovorjen za sredo, 28. avgusta, je povedal predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc. O aktualnih romskih vprašanjih bo v sredo razpravljala tudi medresorska delovna skupina.

V načrtu več kot 20 novih zadrževalnikov, država bi zemljišča odkupila

18. 03. 2024 14.20

V primeru napovedane graditve suhih zadrževalnikov, ki so pri kmetih dvignili veliko prahu, bi rada država poskrbela za sistemsko upravljanje zemljišč znotraj zadrževalnikov. Ena izmed možnosti je tudi njihov odkup in dajanje v najem kmetom. Za zagotavljanje poplavne varnosti v državi pristojni sicer trenutno načrtujejo več kot 20 novih zadrževalnikov.

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi

05. 12. 2023 15.55

Lovci si želijo, da bi se po več letih razrešilo vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam, med izzivi, ki so zaznamovali leto, pa so na skupni novinarski konferenci z ribiči izpostavili hitro širjenje afriške prašičje kuge. Ribiči so medtem opozorili na katastrofalne posledice avgustovskih poplav in izzive popoplavne obnove.

Namakalni sistemi: slovensko kmetijstvo v glavnem čaka na dež

22. 07. 2023 13.09

Pretekli teden so prvi kmetje le dobili državno pomoč za škodo, ki jim jo je povzročila lanska katastrofalna, najbolj uničevalna suša doslej. A tudi letos vreme kmetovalcem ne gre na roko. Če pridelka ne zdesetkajo neurja z močnimi nalivi, točo in orkanskim vetrom, udarita vročina in suša. Zato je jasno: brez namakanja kmetijstvo v prihodnje ne bo več mogoče.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Posnetki so pokazali nepravilnosti. Odgovorni pa pravijo, da gre za nezakonite dokaze

16. 12. 2022 10.06

Potem ko smo v začetku tedna poročali o nepravilnostih v klavnici KZ Rače, je inšpekcijska služba UVHVVR tam opravila nadzor. Ugotovitve nadzora so pokazale, da je bila oprema v klavnici ustrezna, prav tako so bili izvajalci ustrezno izobraženi, a posnetki so pokazali nepravilnosti pri ravnanju z živalmi, je pojasnil direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Branko Podpečan.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?

20. 02. 2022 18.58

Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

Izolani na referendumu zavrnili občinski prostorski načrt

09. 01. 2022 07.19

Izolani so na referendumu zavrnili uveljavitev odloka o občinskem prostorskem načrtu. Proti uveljavitvi odloka je po končnih neuradnih rezultatih glasovalo 3062 volivcev oz. dobrih 72 odstotkov, za pa 1169 oz. slabih 28 odstotkov. Volilna udeležba je bila 31,56-odstotna, s čimer je bil presežen tudi 20-odstotni kvorum, potreben za veljavnost izida. V neuradne rezultate niso všteti glasovi po pošti, ki pa izida referenduma ne bodo spremenili, saj se je predčasnega glasovanja udeležilo 243 volivk in volivcev.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'

16. 10. 2021 07.00

Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Ob 1. maju opozorila o pomenu delavskih pravic. 'Virus nas je resnično vrnil h koreninam'

01. 05. 2020 11.09

Praznik dela obeležujemo že 130 let, letošnje praznovanje pa je zaradi epidemije okrnjeno. Ob mednarodnem prazniku dela tudi iz političnih strank prihajajo opozorila o pomenu delavskih pravic in vrednot dela ter poštenega plačila, sploh v času krize zaradi epidemije novega koronavirusa. Jerkičeva je ob tem dejala, da smo v 130 letih pridobili številne pravice, kot so 40-urni delovnik, volilna pravica žensk, uvedba pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja. "Težko pa smo zadovoljni, zato teh 130 let predstavlja le osnovo za vse, kar nas v prihodnje še čaka."

Čez noč so namesto orhidej začeli pridelovati solato in tako ohranili delovna mesta

04. 04. 2020 20.47

Slovenija za zdaj nima večjih težav z uvozom hrane, je pa jasno, da pri pridelavi zelenjave nismo samozadostni. V podjetju Ocean Orchids so se zato odločili, da čez noč preusmerijo svojo dejavnost. Namesto orhidej, ki jih zdaj ne morejo izvažati, vzgajajo solato, ki jo Slovenija potrebuje. Tako so ohranili proizvodnjo in delovna mesta.

V središču Berlina na protestu tisoč kmetov s traktorji

17. 01. 2020 15.21

Središče Berlina so zasedli traktorji. Kakšnih tisoč kmetov je z vožnjo skozi mesto opozorilo na neugoden položaj, v katerega jih potiska vse strožja okoljska zakonodaja. Svoje traktorje so opremili s transparenti, kot so Kmetje za prihodnost in Ni kmetov, ni hrane, ni prihodnosti.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost

14. 12. 2019 07.00

"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Mayeva prvič dopustila možnost, da se brexit ne bo zgodil

14. 11. 2018 19.11

Britanska vlada je podprla dogovor, ki ga je premierka Theresa May izpogajala o brexitu. Bodisi bo obveljal ta dogovor, noben dogovor, ali pa ne bo brexita, je dejala in s tem prvič dopustila možnost, da Velika Britanija ne bo zapustila EU. Z dogovorom sicer niso zadovoljni na Škotskem, saj pravijo, da bi bil ta zanjo uničujoč. Nezadovoljni so tudi podporniki brexita.

V Hočah vroča debata glede Magnine proizvodnje, civilna iniciativa: Sekanje ni sprejemljivo, ta gozd ima pomembno funkcijo

11. 05. 2017 15.36

"V Gradcu delujemo na meji kapacitet, zato potrebujemo novo lakirnico," je srečanje v Hočah začel predstavnik Magna Steyr. Sledila so vnovična zagotovila, da ne bo nevarnosti za okolje, da bo lakirnica zgrajena v vodotesnem betonu. A civilna iniciativa je skeptična.

Društvo DOPPS naproša – na Ljubljanskem barju pse na vrvico

09. 05. 2016 06.30

Če so zadnje čase predvsem piše o umiranju čebel, pa to ni edina živalska vrsta, ki je ogrožena. Spomladanski čas je občutljiv tudi za naše ptice. Čeprav mogoče nimamo občutka, da se njihovo število manjša, pa na DOPPSu ugotavljajo, da temu ni tako. Ampak k ohranjanju ptičjih vrst veliko lahko pripomoremo tudi mi.

Krajinski arhitekti: Protihrupne ograje previsoke, kazijo tudi slovensko krajino

12. 01. 2015 11.33

Društvo krajinskih arhitektov ugotavlja, da so protihrupne ograje ob štajerski in primorski avtocesti, ki jih postavlja Dars, previsoke, pri njihovem načrtovanju pa niso upoštevali strokovnih priporočil. Zato pozivajo pristojne, naj preverijo upravičenost postavitve ograj in preprečijo morebitno škodo v prihodnje.

Prepovedali, da piščančke žive zmeljejo

28. 09. 2013 16.10

V nemški zvezni deželi Severno Porenje - Vestfalija so prepovedali usmrtitev komaj izvaljenih oziroma en dan starih piščancev. Te ekonomsko nekoristne nesrečneže, ki ne nesejo jajc, sicer čaka žalostna usoda – žive jih zmeljejo ali usmrtijo s plinom.

Parlament želi z zakonom prepovedati seks z živalmi, kršiteljem 25.000 evrov kazni

25. 11. 2012 19.03

Čas je, da se ustavi mučenje živali, meni nemška koalicija. Predlog zakona o prepovedi spolnosti z živalmi je že preživel sito kmetijskega odbora. Ko bo zakon sprejet, pa se kršiteljem obeta tudi do 25.000 evrov kazni. Zagovorniki pravic živali menijo, da je zakon velik korak v pravo smer.

'Korupcija velikih razsežnosti'

23. 06. 2010 15.46

V SDS trdijo, da gre pri spremembi prostorskih aktov Mestne občine Ljubljana in prodaji zemljišča za širitev cestne baze za 'korupcijo velikih razsežnosti'. Na kmetijskem ministrstvu očitke zavračajo.

'Obremenjevanje kmetij ni vzdržno'

13. 05. 2010 16.12

Kmetje so ogorčeni zaradi davčnih obremenitev, ki so v primerjavi s prejšnjimi leti izjemno visoke, nasprotujejo pa tudi napovedanim višjim prispevkom. Od vlade zahtevajo sistemsko reševanje.

Kmetijska sredstva za glasbenike in letališče

08. 05. 2010 09.30

Včasih gredo sredstva EU tudi v čudne roke. Hči nekdanjega namestnika bolgarskega ministra je dobila 700.000 evrov pomoči, veliko denarja pa sta dobila tudi švedsko harmonikarsko društvo in danski klub za bilijard.

Evropski parlament z Lizbonsko pogodbo dobiva več pristojnosti

30. 11. 2009 12.50

Z Lizbonsko pogodbo dobi Evropski parlament tudi novega poslanca iz Slovenije. Glede na rezultate junijskih volitev bo to postala Zofija Mazej Kukovič iz vrst SDS.

Kmetje svarijo pred vstopom v EU

25. 11. 2002 00.00

Udeleženci tradicionalnega posveta kmetijske svetovalne službe Slovenije na Bledu so poudarili, ba bi se ekonomski položaj slovenskega kmetijstva po vstopu v EU ob uveljavitvi sedanjega evropskega predloga izrazito poslabšal.

Minister Smrkolj na odprtju sejma v Celovcu

14. 08. 1999 17.44

V Celovcu so dopoldne odprli tradicionalni koroški jesenski sejem, na katerem sodeluje več kot tisoč razstavljalcev, slovenska udeležba pa je precej skromna, saj razen kranjskogorskega Casinoja in nekaterih manjših zasebnikov na celotnem sejmišču ni večjega slovenskega razstavljalca niti skupnega slovenskega razstavnega paviljona, kot ga imajo druge srednjeevropske države. Odprtja sejma, na katerem je bil tudi avstrijski zvezni kancler Viktor Klima, se je udeležil tudi slovenski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj.