kmetijska pomoč

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena
26. 03. 2025 14.20Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Zagorelo v Eco Resortu: je bil požar podtaknjen?
17. 02. 2025 08.39V nedeljo zjutraj je v Godiču, v Slovenia Eco Resortu, zagorelo gospodarsko poslopje. Nastalo je za več deset tisoč evrov materialne škode. Iz Policije uprave Ljubljana so sporočili, da so opravili ogled kraja, a vzrok požara še ni znan. "Po pregledu kamer sklepamo, da je bil požar podtaknjen," pa so nam pojasnili v resortu.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?
27. 11. 2024 17.45Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Skušali rešiti premoženje in se pri tem nadihali dima, eden utrpel opekline
03. 11. 2024 18.03Kriminalisti Policijske uprave Celje in strokovnjak iz Nacionalnega forenzičnega laboratorija so opravili ogled požarišča v Belovem. Ugotovili so, da je do požara prišlo zaradi kratkega stika na električni napeljavi v objektu. Tuja krivda je izključena. Nastala škoda je visoka, so še sporočili s Policije.

Oškodovancem v kmetijstvu po lanski pozebi in neurjih 13 milijonov evrov
12. 09. 2024 21.04Pozeba aprila lani in neurja s točo, ki so se zvrstila med 10. majem in 1. avgustom lani, so v kmetijstvu skupno povzročila za nekaj več kot 32 milijonov evrov škode. Država bo oškodovancem po pozebi zagotovila pomoč v višini 5,3 milijona evrov, oškodovancem po neurjih s točo pa 7,8 milijona evrov. Sredstva bodo izplačali do konca leta.

Za obnovo v kmetijstvu in gozdarstvu po poplavah doslej 34,5 milijona evrov
05. 08. 2024 16.20Pred letom dni je Slovenijo prizadela ena najhujših ujm v novejši zgodovini. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je od takrat pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, doslej pa so za obnovo namenili 34,5 milijona evrov. Na Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da sanacija ključne infrastrukture poteka, a po mnenju lokalnih predstavnikov prepočasi.

Poplave terjale več kot 300 življenj, talibanska vlada odredila reševanje
11. 05. 2024 15.41V severnoafganistanski provinci Baglan je v poplavah umrlo več kot 300 ljudi, več kot 1000 domov pa je uničenih, so sporočili pri Združenih narodih. Talibanska vlada je odredila uporabo vseh razpoložljivih sredstev za reševanje ljudi, prevoz ranjenih in iskanje preminulih. Vsaj 100 ranjenih naj bi že prepeljali v vojaške bolnišnice v regiji.

NSi za nujno sejo pristojnega odbora o novi viziji kmetijske politike
20. 02. 2024 12.46V NSi zahtevajo sklic nujne seje parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, saj menijo, da je skrajni čas za pogovore o novi viziji kmetijske politike. Kot je novinarjem pojasnila njihova poslanka Vida Čadonič Špelič, želijo opozoriti tako na sedanje zahteve kmetov kot pogledati v prihodnost, v novo kmetijsko politiko.

Protest francoskih kmetov: na cestah blokade in kmetijski odpadki
25. 01. 2024 17.47Vse bližje francoski prestolnici so kmetje, ki s traktorji vozijo v kolonah in blokirajo ceste, da bi okrepili pritisk na vlado za zaščito kmetijskega sektorja pred tujo konkurenco, birokracijo, naraščajočimi stroški in nizkimi plačami. Na poti do Pariza je tako zdaj upočasnjen promet, na cesti so barikade in kmetijski odpadki.

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi
05. 12. 2023 15.55Lovci si želijo, da bi se po več letih razrešilo vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam, med izzivi, ki so zaznamovali leto, pa so na skupni novinarski konferenci z ribiči izpostavili hitro širjenje afriške prašičje kuge. Ribiči so medtem opozorili na katastrofalne posledice avgustovskih poplav in izzive popoplavne obnove.

Fajonova podpisala sporazum o donaciji 1,5 milijona evrov Ukrajini
04. 12. 2023 16.30Zunanja ministrica Tanja Fajon je v imenu vlade podpisala sporazum o donaciji 1,5 milijona evrov, ki jih bo Slovenija še letos namenila Ukrajini za razminiranje. Ob podpisu je poudarila, da se Slovenija zaveda ogromnih potreb Ukrajine na področju razminiranja, zato podpira vsa prizadevanja za varno in trajnostno obnovo države.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Pirc Musarjeva na prizadetih območjih: Nismo tako bogati, da bi gradili poceni
14. 09. 2023 14.51Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v okviru obiska v poplavah prizadetih območij obiskala Luče in Ljubno, sredi dneva pa je obiskala Dolnjo Bistrico in nasip, ki ga je v ujmi predrla Mura. Kot je ob tem dejala, je treba pospešiti postopke sanacije nasipov in nabrežin. "Nismo tako bogati, da bi gradili poceni," je še opozorila.

V Avstraliji nad zajce tudi z lisicami, eksplozivom, strupom in virusi
03. 09. 2023 15.26Zajci s svojimi velikimi ušesi in puhastim kožuhom pogosto veljajo za ljubke in neškodljive. Vendar pa to bitje stoji tudi za eno najškodljivejših bioloških invazij na svetu, ki pustoši po Avstraliji, čigar prizadevanja za omejitev problema so stvari le še poslabšale. Ko so v državo na primer prinesli lisico, da bi zmanjšala populacijo zajcev, se je ta plenilec raje lotil lažjega plena – majhnih vrečarjev, ki jim že grozi izumrtje.

'Ne sadite zelenjave, kjer je bil mulj, pred prašnimi delci se zaščitite z masko'
31. 08. 2023 19.44Ne moremo si privoščiti dolgotrajnih študij, ukrepe za okoljsko sanacijo potrebujemo takoj. Tako koroški župani, ki jim je vremenska katastrofa v začetku avgusta prinesla še ekološko. Močno presežene mejne vrednosti težkih kovin tudi na Prevaljah, Ravnah na Koroškem in tudi v Dravogradu odpirajo številna nova vprašanja. Onesnažen mulj in ostale naplavine jih skrbijo zaradi zdravja. Ne vedo niti, ali je prav, da na pomoč sploh še kličejo prostovoljce, čeprav jih še vedno potrebujejo.

'Da bi ljudje prišli do nadomestne gradnje v letu dni, je nerealno pričakovati'
31. 08. 2023 06.00Strah pred ekološko katastrofo ne le v Mežiški dolini, ampak tudi v Dravogradu, kjer so, kot pravi župan, dobili bogato darilo reke Meže. Močno onesnaženje s težkimi kovinami so razkrili tako analiza tal, ki jo je naročil domačin iz Prevalj, kot tudi rezultati agencije za okolje, kjer so potrdili podobne visoke vrednosti svinca, kadmija in cinka. Številne, ki so jim poplave uničile domove, pa tudi zanima, v kakšnem časovnem okvirju bo izvršen projekt nadomestnih gradenj.

'Ne preostane nam drugega, kot da se odločimo in zapustimo svoje hiše'
27. 08. 2023 07.00Iz nočnega neba se je neumorno cedilo že nekaj ur. Ob treh zjutraj so v Lokah pri Mozirju začeli zvoniti telefoni. "Voda gre." Prebivalci štirih hiš na desnem bregu Savinje so skočili na noge in se spustili v kleti ter pritličja. Vedeli so, kaj morajo storiti. Ni bilo prvič. Stvari so reševali že leta 1990, pa 2012. Toda tokrat je bilo drugače. Dve uri kasneje je voda segla do kolen, umaknili so se iz hiš. To je bila zadnja noč, ki so jo prebili na zemlji svojih očetov.

Po vetrolomu in napadu podlubnikov ujma kmetom odnesla še krmo in uničila travnike
21. 08. 2023 18.32Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko je v Mežiški dolini obiskala nekaj v ujmi prizadetih kmetij. "Situacija ni lepa, videti je, da je voda naredila ogromno škode. Tega ne bo možno sanirati v zelo kratkem času, ampak bo trajalo leta in leta, da se sploh vzpostavi rodovitna zemlja in obnovi travinje," je ocenila ob obisku.

Poklukar pretresen nad videnim, Golob: Brez srčnih ljudi noben sistem ne pomaga
14. 08. 2023 16.52Ob dnevu solidarnosti se na terenu mudijo tudi politični predstavniki. Predsednik vlade Robert Golob je ob obisku Komende poudaril, da mora biti pomoč, ki jo bodo namenili ljudem, pravična. "Prednost moramo dati tistim, ki so izgubili vse," je dejal ter ob tem obljubil, da država ne bo pozabila na ljudi. Notranji minister Boštjan Poklukar je bil nad videnim na terenu pretresen, je dejal. Minister za vzgojo in izobraževanje se je medtem z ekipo odpravil v Slovenj Gradec, tam je bila tudi ministrica za zunanje zadeve, minister za visoko šolstvo pa je šel v Prebold. Kaj so sporočili?

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?
11. 08. 2023 07.25Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

Število žrtev poplav na Kitajskem narašča, mnogi še vedno pogrešani
01. 08. 2023 08.58Smrtonosni nalivi v Pekingu so povzročili poplave in sprožili zemeljske plazove, ki so odplavljali avtomobile in uničevali ceste, medtem ko so ostanki tajfuna Doksuri v delih severne Kitajske povzročili najhujše poplave v zadnjem desetletju. Najmanj 20 ljudi je umrlo, 19 pa jih je pogrešanih. Iz mesta so evakuirali več kot 127.000 ljudi. Vpoklicali so tudi vojsko s helikopterji, ki dostavlja pomoč ljudem, ki so obtičali na železniški postaji.

Eno najtežjih let za kmetijsko pridelavo v Sloveniji: kakšne so rešitve?
27. 07. 2023 15.50Letošnje ujme z nalivi, točo in močnimi vetrovi so na kmetijskih površinah na severovzhodu Slovenije povzročile veliko škode. "Marsikje je uničen ves pridelek," je na predstavitvi razmer državnemu sekretarju na kmetijskem ministrstvu Dariju Krajčiču povedal direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota Stanko Kapun. Krajčič, ki si je ogledal škodo na več kmetijah, se je strinjal, da so slike na terenu res žalostne. Po njegovih besedah se je država že odzvala, saj je pripravljena sprememba zakona o naravnih nesrečah.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin
26. 07. 2023 13.35Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Namakalni sistemi: slovensko kmetijstvo v glavnem čaka na dež
22. 07. 2023 13.09Pretekli teden so prvi kmetje le dobili državno pomoč za škodo, ki jim jo je povzročila lanska katastrofalna, najbolj uničevalna suša doslej. A tudi letos vreme kmetovalcem ne gre na roko. Če pridelka ne zdesetkajo neurja z močnimi nalivi, točo in orkanskim vetrom, udarita vročina in suša. Zato je jasno: brez namakanja kmetijstvo v prihodnje ne bo več mogoče.

Vremensko pester teden: neurja, poplave in peklenska vročina
15. 07. 2023 07.00Pregled najodmevnejših fotografij tega tedna posvečamo kaotičnim vremenskim razmeram. Medtem ko je prva polovica tedna prinesla drugi letošnji vročinski val, ob čemer so ponekod v Sloveniji termometri pokazali krepko čez 30, po Evropi pa tudi do 45 stopinj Celzija, so v drugi polovici tedna Evropo pestila neurja in nevihte. V Sloveniji smo zabeležili po obsegu najsilovitejše letošnje neurje.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna
29. 06. 2023 21.00Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

KPK ugotovila sum kaznivega dejanja in primer Podgoršek predala tožilstvu
31. 05. 2023 10.15KPK je zaključila postopek glede domnevnih nepravilnosti pri sprejemanju daril v povezavi s podjetjem KŽK Kmetijstvo, nekdanjim ministrom za kmetijstvo Jožetom Podgorškom in Skladom kmetijskih zemljišč Slovenije. Ugotovila je, da iz zadeve izhajajo sumi storitve kaznivega dejanja, zato je primer julija 2022 predala tožilstvu, prijave pa sama ni sprejela v nadaljnjo obravnavo.

Poplave v Italiji terjale 13 smrtnih žrtev. Junaški Srb rešil mamo z otrokom
18. 05. 2023 10.53Posledice poplav v Italiji so katastrofalne. Za zdaj je v poplavah, ki so prizadele italijansko deželo Emilija - Romanja, umrlo 13 oseb, okoli 20.000 ljudi je ostalo brez strehe nad glavo. Bregove je prestopilo 23 rek, sprožilo se je 280 zemeljskih plazov. Ogromno kmetijskih površin je poplavljenih, uničeni so celotni pridelki žit.

Nevarnost proženja plazov ostaja, nekaj družin začasno namestili v kontejnerje
18. 05. 2023 07.34Medtem ko na Štajerskem poteka odprava posledic ujme, ponekod še vedno drsijo tla. Več družin se zaradi nevarnosti plazov še vedno ne sme vrniti v hiše. Na območju Šentilja so gasilci, civilna zaščita in Slovenska vojska namestili pet bivalnih kontejnerjev za začasne namestitve ogroženih občanov, plazišča pa ogrožajo še šest družin.

Z Mini tovarno in ozaveščanjem do manj zavržene hrane
24. 04. 2023 13.20Vsak prebivalec Slovenije zavrže povprečno okoli 68 kilogramov hrane na leto. Zavržena hrana pa ne pomeni zgolj zapravljanja dragocenih virov, pač pa je tudi veliko breme za okolje, saj prispeva k povečanju izpustov toplogrednih plinov. Zato letos prvič zaznamujemo slovenski dan brez zavržene hrane. Osrednje poslanstvo tega dne je povabiti družine, posameznike, podjetja in druge ustanove tako v javni kot zasebni sferi k sodelovanju in zavezništvu za manj zavržene hrane.