kmetijska politika

Brezplačne nočitve Roberta Goloba: Odzvali so se tudi v SD
15. 04. 2025 20.04Kar vrstijo se ostre kritike na brezplačno dopustovanje predsednika vlade Roberta Goloba pri podjetniku, članu vladajoče Svobode ter zdaj že nekdanjem članu nadzornih svetov dveh državnih bolnišnic, Tomažu Subotiču. Na razkritja v naši rubriki Fokus so se po prespani noči ostro odzvali v delu koalicijske SD. "Pred volitvami smo se zavezali višjim standardom prevzemanja odgovornosti. Če se tega ne bomo držali, bo ljudstvo spregovorilo na volitvah," je do izmikanja premierja kritičen podpredsednik Socialnih demokratov, Luka Goršek.

Karl Erjavec soglasno izvoljen na čelo nove stranke Zaupanje
27. 11. 2024 07.12Ustanovni člani stranke Zaupanje, ki je nastala pod taktirko izkušenega politika Karla Erjavca, so slednjega na ustanovnem kongresu izvolili za predsednika nove stranke. Erjavec bo stavil na politično kilometrino. Slovenski politični prostor potrebuje okrepitev s strankami s političnim znanjem, ki bodo državo popeljale iz slepe ulice, je prepričan. O trenutni vladi pravi, da je "pravzaprav mrtva" in da se mu koalicijski partnerji "smilijo".

Evropejci bomo morali jesti manj mesa
18. 11. 2024 09.49Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Bo vodenje Kmetijsko gozdarske zbornice prevzela SDS?
08. 10. 2024 20.16Na nedeljskih volitvah v svet Kmetijsko gozdarske zbornice sta zmagali SDS in Cerkev. Društvo Forum za kmetijstvo in podeželje SDS je osvojil 21 od 44 svetniških mest, Cerkev pa devet od 13 sedežev pravnih oseb. Odhajajoči predsednik zbornice Roman Žveglič se boji boja med SDS in Gibanjem Svoboda na plečih kmetov. Glavni kandidat za novega predsednika, nekdanji kmetijski minister Jože Podgoršek, pa se ob kritikah zaradi politizacije zbornice sooča še z grožnjo sodne preiskave.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

V 20 letih Slovenija prejela 11 milijard kohezijskega evropskega denarja
30. 05. 2024 06.00Slovenija je od leta 2004 prejela približno 11 milijard evropskih kohezijskih sredstev. Evropski denar je izkoristila v celoti. Za programsko obdobje 2014–2020 je Slovenija na drugem mestu med državami EU po uspešnosti črpanja. Z evropskim denarjem smo sofinancirali nadgradnjo obstoječega tira Maribor–Šentilj, del drugega tira Divača–Koper, negovalni oddelek SB Murska Sobota ... Koliko denarja nam je na voljo do 2029? Bi Slovenija lahko postala neto plačnica? Slovenija je do leta 2023 iz proračuna EU prejela 13,4 milijarde evrov, v proračun pa je vplačala 8,7 milijarde evrov.

Po prodaji Celjskih mesnin: Država naj zagotovi prehransko neodvisnost
21. 05. 2024 18.53Po Panviti je šel v hrvaške roke še en velikan slovenske živilsko-predelovalne industrije. Celjske mesnine je kupila hrvaška Mesna industrija Braća Pivac. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije? Kaj za slovenske kmetije in kaj za slovenske potrošnike? Kratkoročno sprememb verjetno ne bo, pravi agrarni ekonomist Andrej Udovč. Na dolgi rok pa je vse odvisno od novih lastnikov. Lahko bi se zgodilo, da bi v Sloveniji pod blagovno znamko Z'dežele kupovali hrvaško meso.

SDS pričakuje odstop kmetijske ministrice, ona o tem ne razmišlja
12. 04. 2024 10.35Ustavno sodišče je zaradi kršitve načela enakosti pred zakonom razveljavilo del zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), ki je določal, kdo ne sme kandidirati za članstvo v organih zbornice. Prvopodpisana pod ta zakon je bila aktualna kmetijska ministrica Mateja Čalušić. Kot trdi SDS, je ta zato z odločitvijo ustavnega sodišča izgubila vso kredibilnost tako za funkcijo ministrice, kot tudi za pogajanja s kmeti. Zato pričakujejo njen odstop oziroma premierjevo razrešitev ministrice s položaja, so sporočili. Čalušićeca "verjame v pravno državo, zato bo spoštovala odločitev ustavnega sodišča," je zapisala v odzivu. Prepričana je, da odločitev sodišča ne bo vplivala na njeno sodelovanje s KGZS, o odstopu pa ne razmišlja.

Kmetje na okopih: 'Smo na robu preživetja'
17. 03. 2024 07.00V ponedeljek bo znano, ali bodo slovenski kmetje izpeljali veliki torkov vseslovenski kmečki punt, ko naj bi ulice prestolnice zavzeli z več kot dva tisoč traktorji. Kaj pa so pravzaprav največje težave slovenskih kmetov? Kaj pesti v glavnem majhne, družinske kmetije, ki so hrbtenica slovenskega kmetijstva? Je dovolj spodbud in denarja, tudi iz Evrope, da se uspešno spopadejo z neizogibnimi posledicami podnebnih sprememb in se preusmerijo v ekološko kmetijstvo? Je torej od kmetijstva v Sloveniji mogoče živeti in preživeti? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

NSi za nujno sejo pristojnega odbora o novi viziji kmetijske politike
20. 02. 2024 12.46V NSi zahtevajo sklic nujne seje parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, saj menijo, da je skrajni čas za pogovore o novi viziji kmetijske politike. Kot je novinarjem pojasnila njihova poslanka Vida Čadonič Špelič, želijo opozoriti tako na sedanje zahteve kmetov kot pogledati v prihodnost, v novo kmetijsko politiko.

Evropska komisija bi kmetom zrahljala pravila skupne kmetijske politike
02. 02. 2024 15.37Kmetje v EU bi lahko po predlogu Evropske komisije letos izkoristili nekatera odstopanja od pravil skupne kmetijske politike. "Kmetje so hrbtenica prehranske varnosti EU in jedro naših podeželskih območij, ukrep pa jim omogoča dodatno prožnost v času, ko se spopadajo z več izzivi," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Turki prihajajo!
21. 01. 2024 07.57Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

'Ministrico čaka veliko dela, saj je kmetijski resor že skoraj pol leta brez ustreznega vodstva'
11. 01. 2024 15.10Sindikat kmetov Slovenije in Zadružna zveza Slovenije sta odprta za pogovore in sodelovanje z novo kmetijsko ministrico. Vsi si želijo, da bi z Matejo Čalušić, ki jo bo DZ potrjeval v petek, čim prej sedli za skupno mizo, da bi ji lahko predstavili svoje poglede. Poudarjajo pa, da ministrico takoj čaka veliko dela.

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru
10. 01. 2024 11.55Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Putin: Sankcije niso uspele izolirati Rusije
16. 06. 2023 18.54Ruski predsednik Putin je na gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu ocenil, da zahodne sankcije niso zamajale ruskega gospodarstva, ki mu za letos napoveduje do dvoodstotno rast. Napoveduje tudi, da bo Ukrajina kmalu ostala brez lastne vojaške opreme in bo povsem odvisna od zahodnih držav. Zato meni, da ukrajinska protiofenziva nima možnosti za uspeh. Dejal je tudi, da je uporaba jedrskega orožja teoretično možna. Medtem pa je skupina mednarodnih pravnih strokovnjakov predstavila prve rezultate preiskave uničenja jezu Kahovka, ki kažejo, da ga je "zelo verjetno povzročila Rusija".

V Avstriji polja res dišijo po kruhu?
30. 05. 2023 09.47Šentjakob v Rožu, po domače tudi Podgrad, nemško Sankt Jakob im Rosental, je dvojezična občina. Ni znana le po zavednih Koroških Slovencih in da je tu v 15. stoletju živela ter bila ugrabljena v turško jetništvo resnična Miklova Zala, ampak tudi po tem, da je na tem območju posejanih razmeroma veliko kmetij, tudi ekoloških, in gospodarji, kar sicer na splošno velja tudi za preostalo Avstrijo, nimajo problema z mladim prevzemništvom. Je to le slika dobre agrarne politike na prvi pogled ali je dobra kmetijska praksa tudi resničnost in dobra računica tukaj živečih kmetov?

Indija naj bi Kitajsko po številu prebivalcev prehitela do sredine leta
19. 04. 2023 15.40Indija bo Kitajsko glede na ocene Združenih narodov po številu prebivalcev prehitela do sredine leta. Takrat bo Indija štela 1,4286 milijarde, Kitajska pa 1,4257 milijarde prebivalcev, izhaja iz objavljenega poročila Sklada ZN za prebivalstvo. Na svetu naj bi do takrat živelo skupno 8,045 milijarde ljudi.

Medved: Ne bomo dovolili, da nam nekdo hodi po hlevih, Šinko: Tega ni v zakonu
19. 04. 2023 06.00Kmetje imajo dovolj in se vračajo na ulice. Znova napovedujejo zavzetje ulic prestolnice s traktorji. "Slovenski kmetje še nikoli nismo bili tako enotni kot danes, ne zahtevamo denarja ali zamenjave ministra, temveč le zaščito slovenskega kmeta in potrošnika," sporočajo vladi, s katero po dveh tednih opuščajo pogajanja. Stališča kmetov in vlade sta soočila predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved in kmetijska ministrica Irena Šinko.

'Nekaj na tem najvišjem nivoju ne štima'
16. 04. 2023 10.33Kako je mogoče, da smo pri drugem najpomembnejšem infrastrukturnem projektu v državi – 2 celi 3 milijarde evrov težki tretji razvojni osi – po 19 letih še kar na začetku? Kdo je kriv, da dokumenti v predalih stojijo tudi po več mesecev, preden jih uradniki vzamejo v roke? In kdo je dobro zaslužil, ker trasa poteka ravno čez njihova kmetijska zemljišča? V 24UR Fokus nocoj tudi o tem, da je država v vseh teh letih zgradila le en viadukt in le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste.

Kmetijska ministrica: politika mora ozaveščati o ohranjanju biotskih vrst
21. 01. 2023 14.45Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko se je v Berlinu udeležila globalnega foruma za hrano in kmetijstvo, ki je v okviru sejma Zeleni teden potekal pod naslovom Preobrazba prehranskih sistemov: svetovni odziv na številne krize. Poudarila je nujnost ozaveščanja o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike
19. 09. 2022 07.10V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Golob v Prekmurju napovedal hitro pomoč kmetom zaradi suše
16. 08. 2022 16.59Predsednik vlade Robert Golob se je med današnjim obiskom v Prekmurju z ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko sestal s predstavniki kmetov, s katerimi je spregovoril o suši, ki pesti kmetijstvo. Ob tem je napovedal, da bodo postopki za pridobitev pomoči stekli hitreje kot v preteklih letih. Kmetje bi odškodnino oz. finančna sredstva tako lahko prejeli do konca leta.

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'
17. 07. 2022 08.11Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti
20. 05. 2022 09.00Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Vegan, aktivist, upornik
26. 04. 2022 11.56V oddaji Preverjeno razkrivamo, kakšno je stanje v slovenski živinorejski industriji. Po pandemiji je še bolj jasno, da je nujno spodbujati pridelavo trajnostnih kmetijskih pridelkov.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak
22. 04. 2022 07.00Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev
18. 04. 2022 18.26Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.