kmetijska dejavnost

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Oškodovancem v kmetijstvu po lanski pozebi in neurjih 13 milijonov evrov
12. 09. 2024 21.04Pozeba aprila lani in neurja s točo, ki so se zvrstila med 10. majem in 1. avgustom lani, so v kmetijstvu skupno povzročila za nekaj več kot 32 milijonov evrov škode. Država bo oškodovancem po pozebi zagotovila pomoč v višini 5,3 milijona evrov, oškodovancem po neurjih s točo pa 7,8 milijona evrov. Sredstva bodo izplačali do konca leta.

'Kmetovanje bova prepustila prostovoljcem in odšla s kombijem v svet'
20. 06. 2024 08.29Kim Benkovič in Juš Pavlovski sta pred petimi leti sklenila odpotovati v svet in poiskati, kako si želita živeti. Kupila sta rabljen kombi, a preden sta se podala na pot, jima je načrte prekrižala pandemija koronavirusa. Zato sta se lotila obujanja zapuščene kmetije na Bohinjski Beli, kjer je zadnji gospodaril Jušev pradedek, nato pa je kmetijska dejavnost zamrla. Zdaj tam uveljavljata obnovitveno kmetijstvo, pri čemer jima pomagajo prostovoljci z vsega sveta.

'Morebiten vzpon skrajno desnih strank bi lahko ogrozil zeleni prehod'
12. 04. 2024 15.34V okoljski nevladni organizaciji Umanotera opozarjajo na pomembnost udeležbe na prihajajočih evropskih volitvah. Kot poudarjajo, so te volitve ključne, ker se kar 80 odstotkov zakonodaje s področja okolja sprejeme na ravni EU, morebiten vzpon skrajno desnih strank pa bi lahko ogrozil nadaljnjo uresničevanje politik zelenega prehoda.

Vsi kmetje ne sprejemajo sporazuma, s protesti bodo nadaljevali
20. 03. 2024 12.17Novonastala Kmečka iniciativa ne sprejema sporazuma o nadaljnjem sodelovanju pri reševanju zahtev, ki so ga ta teden s kmetijsko ministrico Matejo Čalušić podpisali v šestih kmetijskih organizacijah in je bil podlaga za odpoved protesta. V iniciativi menijo, da dogovor ne rešuje težav slovenskega kmeta, zato bodo nadaljevali protestne aktivnosti.

Kmetje odpovedali protest: vlada pozitivno odgovorila na večino zahtev
18. 03. 2024 07.42Po intenzivnih pogajanjih, ki so potekala ta konec tedna, so se predstavniki kmetijskih organizacij odločili, da veliki kmečki protest, ki so ga napovedali za torek v Ljubljani, za zdaj prekličejo. Kmetijsko ministrstvo je z njimi podpisalo dogovor, nadaljevali pa bodo pogajanja. Ministrica je pozdravila pripravljenost kmetov na kompromise in pričakuje uspešne nadaljnje pogovore.

Priprave na protest kmetov se nadaljujejo, Policija pričakuje zastoje
15. 03. 2024 08.18Kmetijske organizacije in kmetijsko ministrstvo so zbližali stališča glede protestnih zahtev kmetov, končna odločitev glede za torek napovedanega protesta pa bo znana v ponedeljek. Do takrat bodo namreč kmetje preučili obravnavane rešitve, če jih bodo sprejeli, pa bodo z ministrstvom podpisali sporazum o izpolnitvi protestnih zahtev. Na policiji pričakujejo, da bo na določenih odsekih cest in mestnih ulicah, predvsem na širšem območju centra mesta Ljubljane, v času protesta lahko oviran promet.

Steklarna Rogaška zanika izvor sadre, kljub pritožbi jo bo odstranila
13. 03. 2024 14.43Iz Steklarne Rogaška so sporočili, da so se na odločbo Inšpektorata RS za okolje in energijo, ki je podjetju naložil odstranitev kupov sadre s Koroške, pritožili, saj se z vsebino odločitve ne strinjajo. Navajajo, da je bilo v drugem inšpekcijskem postopku ugotovljeno, da sadra ne izvira iz Steklarne Rogaška. Kljub temu jo bodo odstranili.

Kmetje znova zasedli slovenske ulice, s seboj pripeljali tudi gnoj
22. 02. 2024 10.49Razočarani kmetje so se znova zbrali na kmečkem protestu, katerega organizator sicer ni znan. Na Ptuj so se pripeljali z več kot 60 traktorji in transparenti. Tudi z gnojem, za katerega pravijo, da prihodnjič morda ne bo več na traktorski prikolici. Tudi v Celju se jih je zbralo več deset, nekaj tudi v Gornji Radgoni, Kranju, Murski Soboti ...

DBS omogoča lažjo pot do nepovratnih sredstev za investicije v kmetijsko dejavnost
29. 08. 2023 00.15Nepovratna sredstva, ki jih država dodeli za investicije v kmetijsko dejavnost, predstavljajo odlično priložnost za razvoj in posodobitev kmetijske dejavnosti. Vendar pa se ta sredstva običajno dodelijo, ko je investicija že zaključena.

Bo Merlak vrnil zemljišča in odstopil od obnove hotela Zlatorog?
23. 08. 2023 06.00Si predstavljate, da kupite nepremičnino skupaj z zemljo in vso potrebno dokumentacijo, ko pa z dovoljenjem v roki hočete zagnati stroje, vas država pozove, da parcelo vrnete? To je doletelo kriptomilijonarja Damiana Merlaka, zadnjega v vrsti lastnikov prestižnih bohinjskih hotelov, v kar jih je skozi okrilje svoje družbe Alpinia spremenil prav Merlak, s tem pa v napol razpadajoč gorenjski biser vrnil turiste, predvsem pa ugled. O tem, kaj si misli o potezi sklada, je Merlak ekskluzivno spregovoril za našo oddajo.

Prvi pomladni teden v slikah: vojna, protesti, voda in 'zadnje opozorilo'
25. 03. 2023 16.17Tudi v tem tednu smo pripravili pregled najboljših fotografij po našem izboru. Svet je pozorno spremljal srečanje v Kremlju, medtem ko v Ukrajini še naprej divja vojna. Na Korejskem polotoku so napenjali mišice, v središču pozornosti je bila tudi voda, ob tem pa smo dočakali še eno poročilo o podnebnih spremembah in z njim "zadnje opozorilo". Vrstili so se tudi protesti tako pri nas kot v tujini. V Franciji je šlo na ulice kar milijon ljudi (organizatorji trdijo, da še nekajkrat več), medtem ko se Pariz še naprej utaplja v smeteh.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?
04. 07. 2022 06.00Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti
20. 05. 2022 09.00Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Zaradi višjih cen energentov vlada podrobneje opredelila pomoč kmetijstvu
11. 03. 2022 09.17Vlada je na četrtkovi dopisni seji izdala odlok o finančnem nadomestilu zaradi vpliva povečanja cen mineralnih gnojil in energentov na kmetijsko pridelavo, s katerim je predpisala podrobnejše pogoje pomoči, pa tudi postopek pridobitve in morebitnega vračila. Nadomestilo naj bi prejelo 56.000 nosilcev kmetijskih gospodarstev in 11.000 čebelarjev.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Pivčeva še kot ministrica v nekdanji službi zaslužila dodatnih 22 tisoč evrov bruto
03. 09. 2020 18.38Iz omare kmetijske ministrice in prve dame DeSUS Aleksandre Pivec je padel nov okostnjak. Ne le na projektu SRIPT, dodatno je do januarja letos služila tudi v svoji nekdanji službi, česar prav tako ni prijavila protikorupcijski komisiji. V zadnjih štirih letih, odkar je funkcionarka, je tako z znanstvenim raziskovanjem dodatno zaslužila 22 tisoč evrov bruto. Pri čemer pa – po javno dostopnih podatkih – zadnjih pet let sploh ni izpolnjevala kriterijev agencije za raziskovalno dejavnost, ki je te raziskave sofinancirala.

Čez noč so namesto orhidej začeli pridelovati solato in tako ohranili delovna mesta
04. 04. 2020 20.47Slovenija za zdaj nima večjih težav z uvozom hrane, je pa jasno, da pri pridelavi zelenjave nismo samozadostni. V podjetju Ocean Orchids so se zato odločili, da čez noč preusmerijo svojo dejavnost. Namesto orhidej, ki jih zdaj ne morejo izvažati, vzgajajo solato, ki jo Slovenija potrebuje. Tako so ohranili proizvodnjo in delovna mesta.

Kljub krizi padca cen nepremičnin ni na vidiku, številni najemniki v stiskah
26. 03. 2020 06.00"Okoliščine, v katerih smo trenutno, niso v ničemer podobne katerimkoli razmeram iz preteklosti," so o negotovi prihodnosti na nepremičninskem trgu povedali na eni od agencij. Kljub temu znatnega znižanja cen nepremičnin ne pričakujejo, saj je stanovanj enostavno premalo. V posebnih stiskah so se znašli številni najemniki, ki jih ne ščiti noben zakon, in so tako povsem odvisni od (ne)milosti najemodajalcev. "Najemnik, ki sicer redno plačuje in v stanovanju ne dela škode, je zlata vreden," ob tem izpostavljajo v stroki.

Seznam ukrepov, s katerimi država blaži posledice za ljudi, podjetja, s.p.-je in kmete
24. 03. 2020 06.10Premier Janez Janša, finančni minister Andrej Šircelj, gospodarski minister Zdravko Počivalšek, kmetijska ministrica Aleksandra Pivec in vodja posebne posvetovalne skupine Matej Lahovnik so predstavili prvi obsežnejši zakonski paket za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu, ki ga je vladna ekipa pretresala več ur.

Ukrepi: kakšna bo pomoč za kmete?
24. 03. 2020 14.01Vlada je v okviru 'koronazakona' pripravila tudi seznam ukrepov za kmete. Med drugim tistim, ki so zboleli za covidom-19, za čas trajanja bolezni obljubljajo odpis prispevkov in finančno pomoč v višini 80 odstotkov minimalne plače. Ostalim bodo omogočili odlog plačila prispevkov in pomoč zaradi izpada prihodka, če bodo padle cene ali zalog ne bodo mogli prodati.

Upravno sodišče preklicalo imenovanje direktorice Tehniškega muzeja Slovenije
11. 02. 2020 15.49Zapletlo se je pri imenovanju nove direktorice Tehniškega muzeja Slovenije. Potem ko je dosedanji direktorici Nataliji Polenec potekel mandat, je ministrstvo za kulturo na to mesto imenovalo prevajalko Barbaro Juršič, ki pa nima znanja z muzejskega in tehniškega področja, kar je zahteval razpis. Polenčeva je zato sprožila upravni spor in bo do pravnomočne odločitve sodišča še naprej opravljala naloge direktorice.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost
14. 12. 2019 07.00"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Čez travnike, gozdove in vasi okoli Triglava
19. 10. 2019 10.20Medtem ko tuji mediji že nekaj časa pišejo, opevajo in čakajo, da zaživi nova slovenska pohodniška pot okoli Julijskih Alp – Juliana Trail, je ta zdaj uradno ugledala luč sveta. Gre za 270 kilometrov dolgo pot, ki obkroži Triglav, a nanj ne stopi. Bistvo Juliane Trail je, da razkrije manj obljudene kotičke in pripomore k razbremenitvi krajev, ki jih turizem preveč duši.

Prebivalci se bojijo, da bodo poplave hujše kot leta 2014
13. 05. 2019 12.59Obilne padavine povzročajo poplave v BiH. Na območju Prijedora, kjer je poplavilo približno 200 hiš, so oblasti pripravljene na evakuacijo prebivalstva. V Sanskem Mostu so razglasili stanje naravne nesreče, v okolici Maglaja so pod vodo številne ceste. Spomin na leto 2014 je še kako živ, zato ljudje s strahom zrejo v nebo. Poplave pa grozijo tudi na severu Italije.

Dvorec Visoko: 'živi', a na račun več kot pol milijona evrov vložka
14. 04. 2019 07.00Visoški dvorec je eden redkih primerov slovenske grajske arhitekturne dediščine, ki ga je domačinom uspelo iztrgati iz primeža postopnega in neustavljivega propadanja. Občina, ki je 100-odstotna lastnica, je v njegovo obnovo v zadnjih sedmih letih vložila že več kot pol milijona evrov. Razlog pa: dvorec ima izjemen potencial in je tako za lokalno skupnost kot širše neprecenljivega pomena.