klobučnjak

Nov zemljevid lokacij meduz v Istri: kopalci opazili še dve novi vrsti

18. 07. 2022 18.37

Z obale zahodne Istre že nekaj tednov poročajo o povečanem številu meduz, Center za raziskovanje morja v Rovinju pa je na podlagi prejetih prijav kopalcev objavil nov zemljevid njihove razširjenosti. V tednu od 9. do 15. julija so prejeli 84 prijav, največkrat je šlo za kompasnega klobučnjaka, ki je nevarna vrsta ožigalkarjev. Štirje kopalci so povedali, da so jih meduze tudi opekle.

V Istri porast strupenih klobučnjakov

20. 06. 2022 10.11

Na delu istrske obale opažajo vedno več kompasnih klobučnjakov – nevarnih vrst ožigalkarjev. Strokovnjaki opozarjajo, da se moramo stiku s klobučnjaki izogibati. V primeru, da do stika vseeno pride, moramo prizadeto mesto oprati z morsko vodo, ob pojavu drugih simptomov, kot sta slabost ali vrtoglavica, pa nemudoma poiskati zdravniško pomoč.

Nenavadno je, da je v našem morju tako veliko klobučnjakov

04. 05. 2022 11.13

Da so veliki klobučnjaki v našem morju letos tako zelo številčni, je precej nenavadno, opozarjajo na Morski biološki postaji v Piranu. Velikih klobučnjakov je po njenih besedah veliko v celotnem Tržaškem zalivu in to že od jeseni 2021.

Potapljače v bližini Trogirja presenetila meduza velikanka

17. 10. 2021 16.55

V bližini Trogirja so potapljači naleteli na meduzo velikanko, ki je po oceni oceanografov iz Splita med kraki merila tudi do pet metrov. Vrsta, znana kot kompasni klobučnjak, živi v Jadranskem morju, čeprav le redko zatava na območje osrednjega Jadrana. Splitski inštitut za oceanografijo in ribištvo je ob deljenih fotografijah orjakinje zapisal, da še nikoli niso videli tako velikega primerka.

'V ribiške mreže se zaplete tudi do ene tone klobučnjakov'

15. 04. 2021 07.00

Tako v slovenskem kot v morju Tržaškega zaliva se je v zadnjih dveh tednih pojavilo ogromno klobučnjakov. Razmnožili so se zaradi obilice hrane, ki jim je na voljo. Spadajo med ožigalkarje, kar pomeni, da vsebujejo različne strupe v svojem telesu in so zato lahko nevarni za ljudi. Veliko težav in škode povzročajo ribičem, zato te dni niti ne hodijo na ribolov.

Morje tudi letos polno rebrač: niso nevarne, le neprijetne na dotik

15. 08. 2020 11.25

Tudi letos naši bralci poročajo o pojavu sluzastih jajčkov v Jadranskem morju, ki so sicer povsem nenevarni, povzročajo pa neprijeten občutek med plavanjem. "Sluzkoti", kot jim radi rečejo otroci, se pri nas pojavljajo od leta 2016, ena od teorij morskih biologov pa je, da so bili v naše morje vneseni z balastnimi vodami. Posebnost letošnje sezone je tudi pozno cvetenje uhatega klobučnjaka.

FOTO: V slovenskem morju trenutno kraljujejo meduze

24. 05. 2016 11.11

Slovensko morje je polno meduz. Gre za uhate in kompasne klobučnjake, katerih življenjski krog se bo do glavne kopalne sezone končal. Kljub temu, da omenjeni vrsti ne ožgeta močno, strokovnjaki opozarjajo, naj se meduz ne dotikamo.

FOTO: Letošnje leto je bogato z meduzami

05. 06. 2015 10.48

Kopalna sezona se je začela, poletne temperature pa kličejo po osvežitvi v morju. Ker so nekateri opazili v Jadranu meduze, smo preverili, za katero vrsto klobučnjakov gre in ali so nevarni. Na Morski biološki postaji Piran opažajo, da je letošnje leto bogato z meduzam, tistih, ki najbolj ožgejo, pa zaenkrat ni.

Smrtonosne niso, lahko pa je bližnje srečanje zelo boleče

09. 08. 2014 08.34

Smrtno nevarnih meduz v jadranskem morju ni. Lahko pa njihov ožig močno boli. Otroci lahko ob ožigu celo postanejo zaspani, vrtoglavi ali tudi bruhajo. V okviru prve pomoči je treba previdno odstraniti ostanke lovk.

Se nameravate kmalu pognati v morje? Zavedajte se, da niste edini plavalci

06. 06. 2014 12.18

Če nameravate kmalu zaplavati v morju, boste najverjetneje prijetna družba velikim uhatim klobučnjakom. Ti sicer niso nevarni, so pa nevarne meduze mesečinke aprila opazili v Dubrovniku.

Tudi v slovenskem morju so meduze

18. 07. 2013 12.43

V morju ob Pulju že več dni opažajo meduze, najverjetneje kompasne, ki razmeroma močno ožgejo. Posamezne so tudi v slovenskem morju, vendar praviloma ne v plitvinah.

Številne meduze motijo kopalce

05. 07. 2011 11.09

Uhati klobučnjaki, ki množično plavajo v Severnem Jadranu, niso nevarni, njihov ožig je za človeka namreč skoraj nezaznaven. Življenjski ciklus klobučnjakov se končuje, zato oslabljene pridejo na površino, kjer jih lažje opazimo.

FOTO: Meduze v našem morju niso smrtonosne

27. 05. 2011 12.15

V Severnem Jadranu je pet različnih vrst meduz, nobena pa ni smrtonosna, pojasnjuje geologinja Tjaša Kogovšek. Ker se življenjska sezona za uhatega klobučnjaka končuje, lahko na obalo naplavi več koščkov, ki pa ne povzročajo opeklin.

Grozi invazija meduz?

01. 07. 2008 10.37

Italijani se bojijo invazije meduz, ki imajo čedalje manj naravnih sovražnikov. Ob slovenski obali strupenih mesečink še niso opazili.

Klobučnjak

22. 03. 2007 11.03

Klavdija nam je posredovala fotografijo klobučnjaka.