klinika golnik

Na Kliniki Golnik povečano število hospitalizacij zaradi zajčje mrzlice
23. 07. 2024 10.02Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik v zadnjem tednu opažajo povečano število hospitaliziranih bolnikov s hudo obliko pljučnice, katere povzročitelj je bacil Francisella tularensis. Gre za bolezen, imenovano tularemija oziroma zajčja mrzlica. V zadnjih desetih dneh so zabeležili pet bolnikov s hudimi pljučnicami, vsi prihajajo iz krajev ob Sorškem polju. Kmetovalce pozivajo, naj si pri spravilu sena nadenejo zaščitno masko.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica
07. 03. 2023 06.00Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ
11. 11. 2021 17.20Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

Za tuberkulozo zbolel otrok iz Maribora
06. 10. 2021 21.44Klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik se je aktivno vključila v primer otroka na Osnovni šoli Toneta Čufarja v Mariboru, ki je zbolel za tuberkulozo, boleznijo, za katero danes redko slišimo. Slovenija je zaradi uspešnega zdravljenja bolezni in majhnega števila obolelih dosegla kriterije Svetovne zdravstvene organizacije in se tako uvrstila med države, v katerih tuberkuloza spada med redke bolezni. Do leta 2005 smo proti tuberkulozi cepili vse novorojenčke, od takrat naprej pa se cepljenje izvaja le za tiste, ki kažejo dejavnike tveganja.

Enajst gorenjskih županov podprlo Kranj kot lokacijo nove regijske bolnišnice
04. 10. 2021 16.1911 od 18 županov gorenjskih občin je podpisalo pismo podpore za širitev regijske bolnišnice v Mestni občini Kranj. Prepričani so, da bi tam omogočala najlažji dostop do zdravstvenih storitev največjemu številu prebivalcev. Bolnišnica bi razpolagala s 600 posteljami, v njej bi bilo mogoče na letni ravni hospitalizirati 35.000 ljudi in opraviti 220.000 ambulantnih obravnav, zaposlovala pa bi približno 1400 ljudi.

V torek 508 okužb. 'V bolnišnicah večinoma starejši in necepljeni, hospitaliziran tudi dojenček'
25. 08. 2021 09.45V torek so pristojni potrdili 508 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih testov je 18,1-odstoten. V bolnišnicah so večinoma starejši od 65 let, a je na zdravljenju tudi dojenček, je dejala predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. Opozorila je na napovedi visokega števila okuženih in dodala, da imajo bolnišnice "omejene možnosti širjenja". Med drugim je dejala še, da različica delta "bolj prizadene sluh" in da sta na obzorju dve zdravili proti covidu-19. Eno bi lahko bilo na voljo že letos.

V četrtem valu za covidne bolnike predvidenih 926 bolniških postelj
24. 08. 2021 14.33Po strategiji ministrstva za zdravje je za zdravljenje covidnih bolnikov v četrtem valu epidemije predvidenih skupno 926 postelj, od tega 762 navadnih in 164 za intenzivno nego. Določenih je šest faz in merila za prehod v vsako izmed njih. Od ponedeljka sicer velja peta faza.

V bolnišnicah dnevno približno 10 novih covidnih pacientov
19. 08. 2021 18.18Na vedno večji četrti val epidemije se pripravljajo tudi v bolnišnicah, saj vsak dan sprejmejo okrog 10 novih pacientov. Bolnišnice morajo tako zagotoviti dodatne postelje za te bolnike. Po današnjem sestanku direktorjev bolnišnic in predstavnikov ministrstva za zdravje zato odločitev: v ponedeljek covidne oddelke spet odpirata dve bolnišnici, klinika Golnik in celjska bolnišnica.

UKC Ljubljana: 'Največja zdravstvena ustanova je pripravljena na ta četrti izziv'
18. 08. 2021 06.58Cilj posodobljenega pandemskega načrta je urediti oskrbo covidnih bolnikov tako, da bodo čim dlje lahko izvajali tudi druge storitve in čim bolj enakopravno obravnavali covidne in necovidne bolnike, je ključni poudarek poročila o pripravljenosti na nov, jesensko-zimski val epidemije covida-19, ki ga je obravnaval tudi svet ljubljanskega kliničnega centra. S tem tednom je sicer za obiskovalce v UKC-ju po novem zahtevano izpolnjevanje pogoja PCT.

Bo 1,9 milijarde evrov pozdravilo naše zdravstvo?
17. 07. 2021 13.00Načet zdravstveni sistem, človeku nedostojne razmere, premajhne in prenatrpane sobe brez klim in sanitarij, okna, ki ne tesnijo, slaba vodovodna, električna napeljava, pa potresno nevarne stavbe ... tudi to je rezultat 19 ministrov, ki so se zvrstili na zdravstvenem resorju, vsak pa je v povprečju zdržal le leto in pol. Kadrovsko, finančno in investicijsko podhranjeno zdravstvo želi presekati 20. minister Janez Poklukar, ki že prepričuje poslance, da lahko zdravstvo pred kolapsom reši le poseben zakon, ki v naslednjem desetletju predvideva za 1,9 milijarde evrov investicij. Med drugim so v načrtu novi infekcijski kliniki v Ljubljani in Mariboru, pa tudi štiri negovalne bolnišnice.

Število hospitaliziranih nad 500. 'Vse bolnišnice so spet covidne bolnišnice'
23. 03. 2021 09.36V ponedeljek je bilo ob 5022 opravljenih PCR-testih potrjenih 981 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na dan znaša 829. V bolnišnici zdravijo 507 covidnih bolnikov, intenzivno zdravljenje jih potrebuje 96. Zaradi slabšanja epidemiološkega stanja so vse bolnišnice spet covidne bolnišnice, je povedal koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta.

Poklukar na Golniku o izgradnji izolacijskega oddelka
06. 03. 2021 14.36Zdravstveni minister je obiskal kliniko Golnik, eno izmed najbolj obremenjenih klinik v času epidemije. Z direktorjem Rozmanom sta govorila tudi o gradnji izolacijskega oddelka, v katerem bodo uredili sodoben mikrolaboratorij za tuberkulozo, kakršnega Slovenija kot edina država na Balkanu še nima. Rozman pa je sprejel ministrovo vabilo k vodenju zdravstvenega sveta, ki bo imenovan v prihodnjih dneh.

247 novih okužb: bolnišnice bodo postopno začele redni program
22. 02. 2021 09.13V Sloveniji so pristojni v nedeljo potrdili 247 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1428 PCR- in 8551 hitrih antigenskih testov. Umrlo je osem covidnih bolnikov. Bolnišnično oskrbo zaradi covida-29 trenutno potrebuje 584 oseb, na intenzivni negi so 104. Število hospitaliziranih pada, prav tako tudi število umrlih, zato je ministrstvo za zdravje pripravilo izhodno strategijo za covid bolnike. Zdravstveni sistem se bo, kot pričakujejo, postopno lahko pričel ukvarjati z rednim programom. Kako pa padec števila covidnih bolnikov vpliva na samo delo v bolnišnicah?

Cepljenje zaposlenih na Golniku: 'Cepiva smo veseli, jemljemo ga kot darilo za novo leto'
01. 01. 2021 16.20Na kliniki Golnik v teh dneh cepijo zaposlene s cepivom proti covidu-19. Predvidevajo, da bodo tako zagotovili imunost na virus za blizu 75 odstotkov zaposlenih. "Cepiva smo veseli, jemljemo ga kot darilo za novo leto," je ob tem dejal direktor Aleš Rozman. Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je poudaril, da med doslej cepljenimi nikjer po Sloveniji ni bilo stranskih učinkov.

Za cepljenje proti covidu-19 še letos predvidoma na voljo 10,5 milijona evrov
08. 12. 2020 15.34Da bi se lahko življenje normaliziralo, bi bilo treba po oceni strokovnjakov proti covidu-19 cepiti vsaj 60 odstotkov prebivalstva. Prva pošiljka cepiva, ki si jo na ministrstvu za zdravje obetajo konec decembra, bo predvidoma zadostovala za cepljenje 50.000 do 60.000 ljudi. Še letos bi za cepljenje namenili 10,5 milijona evrov.

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'
06. 12. 2020 11.56''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Priprava prostorov za covid bolnike: 'Dela za zdaj potekajo po načrtu'
30. 10. 2020 13.08Zaradi pomanjkanja kapacitete za zdravljenje bolnikov s covid-19 že poteka prenova prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe. Dela za zdaj potekajo po načrtu," pravi pomočnik generalnega direktorja za investicije UKC Ljubljana, Jure Dolinar. Dodatne kapacitete pripravlja tudi Klinika Golnik.

Dnevno lahko laboratoriji opravijo več kot šest tisoč testov
22. 10. 2020 13.02Laboratoriji NLZOH po Sloveniji od začetka epidemije niso prenehali delati niti en dan. Še več, nabavili so nove aparate in zaposlili nove ljudi, zaradi česar lahko na dan opravijo več testov na koronavirus kot v začetku epidemije. Če je marca teste opravljalo 20 zaposlenih v šestih NLZOH laboratorijih, pa je takih zdaj že 70, ki teste delajo v sedmih laboratorijih.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10
20. 10. 2020 06.00Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah
22. 09. 2020 06.00V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice
21. 09. 2020 06.00V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.

Porast okužb ponekod otežuje delo v bolnišnicah, v UKC napovedujejo plan B
14. 09. 2020 17.30Povečevanje števila okuženih z novim koronavirusom se kaže tudi v povečanem številu hospitaliziranih. Na infekcijsko kliniko UKC Ljubljana so od petka sprejeli sedem novih bolnikov s covidom-19, intenzivno nego potrebujejo štirje. Če bo teh bolnikov več, bo treba preiti na plan B, ko bodo bolnike z drugimi infekcijskimi boleznimi selili drugam. Prav tako je povečano število bolnikov ohromilo delo na nekaterih oddelkih v UKC Maribor. Tam se je na oddelku za gastroenterologijo zgodil tudi prenos okužbe z bolnika na zdravstveno osebje.

Na Golniku znova prepoved rednih obiskov bolnikov
08. 06. 2020 12.31Na Kliniki Golnik do preklica ponovno zapirajo vrata za redne obiske bolnikov. Tako so dovoljeni samo obiski paliativnih bolnikov, umirajočih in bolnikov, ki so hospitalizirani več kot sedem dni. Ti obiski so možni s posebno dovolilnico vodje oddelka, kjer leži bolnik.

Okužba se širi zaradi nespoštovanja pravil, družine obolelih tarče nestrpnosti
11. 03. 2020 10.52V Sloveniji imamo po zadnjih podatkih 57 potrjenih okužb z novim koronavirusom. Kot je dejal minister Aleš Šabeder, lahko v naslednjih dneh pričakujemo še več okužb, pri tem pa je poudaril, da prebivalci še vedno ne upoštevajo navodil stroke. Okužena pa je tudi učiteljica v osnovni šoli v Šmarju pri Jelšah. Tamkajšnji župan se je zdaj odločil, da bo šola vse do ponedeljka zaprta.

Pri nas buren odziv na kritike cene testa. Znanstvenik vztraja: 10 evrov je primerno
10. 03. 2020 09.32Eno najpomembnejših sredstev v boju proti koronavirusu so testi. Olfert Landt, Nemec, ki stoji za testom, ki ga uporabljajo tudi naši laboratoriji, pravi: "Odpovedal sem se zasebnemu življenju, da skušamo izpolniti vsa naročila, delam 16 ur na dan, tudi konce tedna, jem za računalnikom, ki sem ga "sinoči" ugasnil ob pol štirih zjutraj. V štirih tednih sem izgubil tri kilograme teže." Ampak testov je v tem trenutku na srečo dovolj.

Podjetje, ki proizvaja teste za covid-19: proizvodnja stane 2,5 evra, pri nas testiranje 65 evrov
09. 03. 2020 10.51Pri nas za testiranje potencialnih okužb s koronavirusom med drugim uporabljajo teste nemškega podjetja TiB MolBiol. Lastnik podjetja se je razgovoril za nemške medije. Med drugim je povedal, da nekaterim državam teste pošilja zastonj, saj "mu za denar ni mar".

'Primer koronavirusa v Sloveniji ne bi smel biti nepričakovan'
12. 02. 2020 08.36Bi koronavirus, z novim uradnim poimenovanje COVID-19, res lahko okužil kar 60 odstotkov svetovne populacije? Slovenija bi v tem primeru težko ostala oaza brez primerov okužbe. Da "primer v Sloveniji ne bi smel biti nepričakovan", meni tudi direktorica Direktorata za javno zdravje, Mojca Gobec.

Na Golniku dobili endoskopski simulator, edini v Jugovzhodni Evropi
17. 01. 2020 18.56Da zdravnik osvoji določeno preiskavo, jo mora večkrat ponoviti, dobro poznati aparate in dobiti pravi občutek. Da bi pomagali mladim specializantom in vlili samozavest zdravnikom, ki se z določeno preiskavo srečajo bolj redko, so na Kliniki Golnik kupili sodoben endoskopski simulator, edini v Jugovzhodni Evropi. Gre za napravo, ki zelo realno prikazuje različne posege in zaplete, ki se lahko pri tem zgodijo.

Uspehi pilotnega projekta telemedicine: manj hospitalizacij in zapletov
16. 12. 2019 15.24V okviru projekta Pametni sistem integriranega zdravstva in oskrbe so na daljavo z orodji telemedicine spremljali bolnike z nekaterimi kroničnimi boleznimi. Pri bolnikih z napredovalnim srčnim popuščanjem so uspeli zmanjšati število hospitalizacij za skoraj 20 odstotkov, bolnike s sladkorno boleznijo in povišanim krvnim tlakom pa so lažje vodili.