klinični psiholog

Začenja se sojenje obtoženim za smrt Maradone
07. 03. 2025 10.08Več kot štiri leta po smrti argentinskega nogometnega idola Diega Armanda Maradone se bo začelo sojenje sedmim zdravstvenim delavcem zaradi malomarnosti, ki so domnevno povzročile njegovo smrt. Sojenje v San Isidru, predmestju Buenos Airesa, bo predvidoma trajalo do sredine julija, z zaslišanjem skoraj 120 prič.

Boj z duševno motnjo: 23-letnica o svoji bolezni odkrito tudi na TikToku
11. 01. 2025 09.00Veliko poguma je potrebnega, da človek javno spregovori o svoji bolezni, še toliko bolj, ko gre za duševne motnje, ki jih še vedno spremlja velika stigma. 23-letna Anja Križmančič na družbenem omrežju TikTok deli svoj boj s shizoafektivno motnjo. Gre za redko kombinacijo shizofrenije in bipolarne motnje. Kot pravi, ji to pomaga pri soočanju z boleznijo. S svojo zgodbo pa bi rada pomagala tudi drugim, saj se o tem še vedno premalo govori, čeprav je mentalno zdravje enako pomembno kot fizično.

Medvrstniško nasilje: Prevečkrat od staršev slišimo, 'naj se zmenijo sami'
25. 11. 2024 19.37Po razkritju novega primera medvrstniškega nasilja na eni od jeseniških osnovnih šol, ko je mlajši učenec v skupini na Vibru vrstnike spraševal, kdo si želi smrti enega od sošolcev, je dogajanje na šoli pod drobnogled vzel šolski inšpektorat. Prvi inšpektor sicer poudarja, da njihova naloga ni preiskovanje posameznih primerov, pač pa nadziranje, ali se šole v primeru nasilja ustrezno odzivajo. Klinični psiholog Tristan Rigler pa ob tem opozarja, da se pristojni na medvrstniško nasilje pogosto še vedno odzivajo preveč medlo. Ravnateljica osnovne šole pa sporoča, da morajo zaščititi vse vpletene otroke, stare komaj 10 let, ki se prvič soočajo s težo dejanj, ki jih niso znali predvideti.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji
11. 09. 2024 14.17Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Weekend.17 nam je komaj let
26. 08. 2024 00.15Na Weekend.17 prihaja profesor sreče, medijski kronist, na naše dvorišče pa tudi Andrija Jarak.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva
12. 07. 2024 10.23Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Si ministrstvo ne želi javne razprave? Na voljo le počitniški mesec dni
01. 07. 2024 11.56Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je le dočakal javno razpravo. A kot opozarjajo v psihoterapevtski stroki, je ta odločno prekratek – le enomesečni. Poleg tega pa je rok za javno razpravo v počitniškem mesecu in času dopustov. Zato pozivajo, da ministrstvo za zdravje podaljša javno obravnavo na dva meseca, da bo vsaj tako lahko vključena vsa zainteresirana strokovna javnost.

'Zakon o psihoterapiji mora biti narejen za ljudi'
27. 06. 2024 08.37Že kar nekaj časa se piše zakon o psihoterapiji. Pred letom dni se je prvič sestala delovna skupina Ministrstva za zdravje, ki naj bi sodelovala pri pripravi zakona. Strokovnjaki vseh strok (psihoterapevtske in klinično psihološke smeri) so že takrat opozarjali, da njihovo mnenje pri pripravi ni dovolj upoštevano, zdaj jih je strah, kakšna bo vsebina zakona, ki naj bi v kratkem vendarle prišel v javno obravnavo. Trenutno je še v koalicijskem usklajevanju. O tem, ali bi zakon lahko bil celo škodljiv in kakšnega zakona si želijo, je spregovorila psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Luka in njegova Sarah: Bila je ljubezen na prvi pogled
05. 06. 2024 09.05Luka Pangos je srečno oddan, njegovo srce je pred leti ukradla Sarah Kuhar. Začetni izzivi, leta ljubezni na daljavo, so ju še bolj zbližali, danes pa se skupaj ozirata proti jasno zastavljenemu cilju, življenju na samooskrbni kmetiji.

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'
14. 05. 2024 20.16Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'
16. 10. 2023 18.15Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?
04. 10. 2023 08.00V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?
24. 09. 2023 07.00Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
18. 09. 2023 10.02Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Zaživel bo prvi program za zdravljenje nekemičnih odvisnosti, tudi od interneta
17. 09. 2023 19.17S septembrom bodo v Psihiatrični bolnišnici (PB) Idrija začeli z izvajanjem programa zdravljenja nekemičnih odvisnosti za odrasle. Gre za prvi tovrstni program pri nas, ki je namenjen posameznikom z vedenjskimi odvisnostmi od igranja iger na srečo, video iger, družbenih omrežij, interneta, seksualnosti in pornografije ter nakupovanja. Natančnih ocen o tem, koliko oseb v Sloveniji ima tovrstne odvisnosti, ni. Raziskave iz preteklih let pa so pokazale, da imajo izrazite znake zasvojenosti z igranjem iger na srečo več kot štirje odstotki ljudi. Zdravljenje po programu bo trajalo do šest tednov.

'Zaradi ljubezni sem jo ubil. Če je ne bi ljubil, ne bi čutil bolečine'
19. 03. 2023 07.00"Recimo, da sem zagrešil ta zločin. Če bi ga, bi to moralo biti zato, ker sem jo zelo ljubil, kajne?" Tako je nekoč "razmišljal" O. J. Simpson. Številni so še danes prepričani, da je prav on umoril nekdanjo soprogo in njenega prijatelja – čeprav je bil oproščen. Zakaj torej moški ubijajo ženske, s katerimi so (bili) v romantičnih zvezah? Kaj imajo pri tem "ljubezen" in druga čustva?

Sojenje za dvojni umor: 'Krklec pod stresom, reagira agresivno in impulzivno'
24. 01. 2023 12.38V nadaljevanju sojenja 66-letnemu Krklecu, ki je obtožen dvojnega umora, sta pričala klinični psiholog in psihiater. Prvi je presodil, da je obtoženi v času izvršitve kaznivega dejanja nadzoroval svoje obnašanje, drugi pa, da alkoholiziranost ni bistveno vplivala na izvršeno kaznivo dejanje.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

'Božiček jih je lani odložil za Julijo in še kar čakajo nanjo'
18. 12. 2022 09.36S temi besedami nas je Peter Pogačar, oče 11-letne Julije, ki je izginila 3. novembra lani, pospremil do božičnega drevesca v dnevni sobi svoje hiše. Pod njim so v škatlice zavita darila, na čisto vseh piše Julija. Pokazal nam je Julijino sobo, v roza oblečeno posteljo, polno plišastih medvedkov in drugih živali. Pa Julijine stripe, ki jih je sama ustvarila.

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'
24. 10. 2022 11.58Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

'Obljubo, da bomo otroku pomagali, moramo držati. Sicer je zaupanje uničeno'
22. 10. 2022 17.06Kako prepoznati nasilje med mladimi in kako v takšnih primerih sploh ravnati? Toleranca nasilja se od posameznika do posameznika razlikuje, a pomembno je, da oseba, ki se počuti ogrožena ali da je žrtev nasilja, o tem obvesti odraslo osebo, je jasen Miha Dvojmoč, profesor na Fakulteti za varnostne vede, ki raziskuje področje spletnega nasilja med mladimi. "Če otroku obljubimo, da mu bomo pomagali, moramo narediti vse, da obljubo tudi držimo. Sicer je zaupanje do verige zaščitnikov uničeno," je poudaril. Meni, da bi se morale izobraževalne ustanove veliko bolj posvečati nasilju med mladimi, predvsem verbalnemu in spletnemu nasilju.

'Starši svojih otrok ne obvladajo več, učitelji pa so izgubili vso avtoriteto'
21. 10. 2022 08.08Slovenijo pretresajo posnetki še enega primera nasilja med najstniki. Skupina vrstnikov je pretepla 13-letnega osnovnošolca, posnetek dogajanja pa objavila na družbenem omrežju. Z medvrstniškim nasiljem se večina otrok sreča že kmalu ob vstopu v osnovno šolo. Klinični psiholog Tristan Rigler starše poziva, naj bodo pozorni na zunanje spremembe, kot so poškodbe, anksioznost, tesnobnost, če otrok ne želi v šolo ali kaže znake depresije, če njegova žepnina ali telefon iznenada izgineta. "Otrok potrebuje garancijo, da ga bodo starši zaščitili," o pomenu zaupanja med starši in otrokom dodaja Rigler.

Klinični psiholog: 'Vprašati se moramo, kako vzgajamo naše mladostnike'
04. 10. 2022 06.00Medtem ko je oče 17-letnika, ki ga je dve leti mlajši nasilnež večkrat zabodel z nožem, v pismu zapisal, da je življenje vredno več kot 400 evrov, so mariborski policisti predstavili svoje ugotovitve o krvavem obračunu. Osumljeni napadalec je zdaj v priporu, motiv za njegovo dejanje pa je že v pismu napadalčevim staršem razkril oče napadenega. Gosta v oddaji 24UR ZVEČER sta bila Tristan Rigler in predstavnik Dijaške organizacije Mark Djuraševič, ki sta spregovorila o medvrstniškem nasilju.

'Za krutimi dejanji vedno stojijo ekstremna čustva'
07. 09. 2022 06.1022-letnik, ki se je v nedeljo ponoči v mariborskem mestnem parku spravil nad 20-letno dekle s sekiro in nožem, je od ponedeljka v sodnem pridržanju zaradi ponovitvene nevarnosti. Preiskovalni sodnik ga bo zaslišal v sredo, ko bo tudi odločal o priporu. Policija okoliščine poskusa umora še preiskuje, a za takimi krutimi dejanji vedno stojijo ekstremna čustva, pojasnjuje klinični psiholog Tristan Rigler. Storilci pa se, dodaja sociologinja Jasna Podreka, svojega obnašanja zavedajo in dejanja vnaprej velikokrat tudi načrtujejo. Kakšne osebe stojijo za krutostmi in kakšni so njihovi značilni koraki?

Zalezovanje (s tragičnim koncem): 'Maščevanje, jeza, kljubovanje in nadzor'
05. 09. 2022 11.08Napad na mlado dekle v Mariboru naj bi imel tudi komponente zalezovanja. Kaj je sploh zalezovanje, kaj žene storilce k temu početju? Zalezovanje je definirano kot ponavljajoča se in neželena pozornost, nadlegovanje, stik ali kakršno koli drugo vedenje, usmerjeno proti določeni osebi, ki bi pri razumni osebi vzbudilo strah.

Na sojenju za trojni umor v Gerečji vasi znova zaslišani izvedenci
03. 08. 2022 14.31Na ptujskem sodišču so sklenili obravnavo zoper Silva Drevenška, ki mu po razveljavitvi prve obsodbe na dosmrtni zapor za trojni umor na predlanski božič v Gerečji vasi sodijo že drugič. Znova so bili zaslišani izvedenci, ki pa vztrajajo pri tem, da obtoženi ni moril v stanju bistvene zmanjšane prištevnosti. V četrtek bodo na vrsti sklepne besede.

Sojenje za trojni umor v Gerečji vasi tudi med sodnimi počitnicami
11. 07. 2022 13.29Na ptujskem sodišču se je nadaljevalo ponovljeno sojenje Silvu Drevenšku za trojni umor decembra 2020 v Gerečji vasi. Čeprav je tudi predsednica sodnega senata pripisala zagovorniku obtoženega zavlačevanje postopka, mu je na koncu dala več časa za preučitev dopolnitve izvedenskega mnenja.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Mnenja izvedencev niso pritrdila izjavam obtoženega za trojni umor
15. 06. 2022 15.44Izvedenska mnenja psihiatra, kliničnega psihologa in strokovnjakinje za sodno medicino na nadaljevanju ponovljenega sojenja Silvu Drevenšku za trojni umor na predlanski božič v Gerečji vasi niso pritrdila njegovim zagotovilom, da je bilo okrutno dejanje posledica psihičnih težav in alkoholizma, niti pretirane opitosti na dan dogodka. Psihiater je ocenil, da nekdo, ki je kaj takega že storil, enako dejanje lažje ponovi.