klinična

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo
03. 04. 2025 07.00Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

'Vsaka nenadna sprememba v vedenju nam govori, da se z otrokom nekaj dogaja'
17. 03. 2025 16.22Na eni od slovenskih srednjih šol se je zgodil poskus samomora. V isti regiji so v zadnjem obdobju obravnavali še en podoben primer, je potrdila Policija. Klinična psihologinja poudarja, da so stiske mladostnikov v obdobju adolescence pogoste in v nekaterih primerih zelo izrazite, ključno pa je, da pravočasno poiščejo pomoč. Na spremembe v vedenju morajo biti pozorni tudi starši. "Vsaka nenadna ali bolj intenzivna sprememba v vedenju otroka nam govori o tem, da se z njim nekaj dogaja, kar ne obvladuje dobro," pojasnjuje dr. Mateja Hudoklin.

Papež kljub izboljšanju do nadaljnjega ostaja v bolnišnici
12. 03. 2025 10.54Papež Frančišek se pozitivno odziva na zdravljenje, so sporočili iz Vatikana. Kot so dodali, je papež preživel še eno mirno noč v rimski bolnišnici Gemelli, kjer se že skoraj mesec dni zdravi zaradi pljučnice. Kdaj bi lahko zapustil bolnišnico, za zdaj ni znano.

Zdravniki sporočili: Papež ni več v neposredni nevarnosti, ostaja v bolnišnici
10. 03. 2025 20.26Klinično stanje papeža Frančiška je "še naprej stabilno", pravijo njegovi zdravniki. Njegovo zdravstveno stanje se je izboljšalo, kar potrjujejo tudi krvne preiskave. Prognoza ni več zadržana, kar pomeni, da Frančišek ni več v neposredni nevarnosti, vseeno pa za zdaj ostaja v bolnišnici.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov
27. 02. 2025 16.43Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

Zdravstveno stanje papeža se je malo izboljšalo
20. 02. 2025 10.15Zdravstveno stanje papeža Frančiška, ki se zaradi pljučnice v obeh pljučnih krilih zdravi v rimski kliniki Gemelli, se je rahlo izboljšalo, so sporočili iz Vatikana. Kot so pojasnili, nima več vročine, krvni tlak pa je stabilen, poročajo tuje tiskovne agencije. V bolnišnici je sicer preživel že šesto noč. Slovenski škofje medtem prosijo vernike, naj molijo za zdravje papeža Frančiška.

Papežu diagnosticirali pljučnico, vernike prosi, naj molijo zanj
18. 02. 2025 11.59Vatikan je sporočil najnovejše informacije glede zdravstvenega stanja papeža Frančiška, ki se zdravi v bolnišnici. Njegova klinična slika je kompleksna, so navedli in dodali, da so zdravniki papežu diagnosticirali obojestransko pljučnico, vnetje obeh pljučnih kril. Frančišek vernike poziva, naj molijo zanj.

'Podarimo Karolini najlepše darilo – možnost, da premaga to kruto bolezen'
17. 02. 2025 06.00Skoraj šestletno Karolino do končnega cilja dveh milijonov loči le še 65 tisoč evrov. Toliko ji še manjka za razvoj genskega zdravljenja, ki je za življenje male borke z redko boleznijo hitrega staranja ključno. "Smo tik pred ciljem. Hvala vam do zvezd in nazaj,"pravita njena starša. Še zadnji del pa bodo za Karolino skušali zbrati na dobrodelnem koncertu. "Želiva, da za svoj 6. rojstni dan prejme najlepše darilo, da bo lahko premagala to kruto bolezen," še dodajata.

Za Karolino bodo z zaključnim velikim dobrodelnim koncertom zbirali še zadnjih 65.000€
17. 02. 2025 00.15Deklica Karolina, ki ima smrtonosno redko bolezen, bo konec februarja praznovala svoj rojstni dan in ob tem v Društvu Viljem Julijan 20.3. zanjo organizirajo zaključni veliki dobrodelni koncert, s katerim bodo zbirali še zadnjih 65.000€, ki so potrebna za razvoj genskega zdravljenja, ključnega za njeno življenje.

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij
06. 02. 2025 15.21Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

'Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku, sem se zjokal, nato sem se začel boriti'
01. 02. 2025 09.59Nekaj mesecev pred abrahamom se je Janiju Pavcu, šefu skupine Atomik Harmonik, življenje obrnilo na glavo. Zadela ga je kap na konici hrbtenjače. Gre za tako zelo redko obliko kapi, da se tudi najbolj izkušeni strokovnjaki na Nevrološki kliniki s takšnimi primeri srečajo le na nekaj let. Janija je bolezen za nekaj časa prikovala na invalidski voziček, nato pa se je – kot pravi – z ihto postavil na bergle. Zaveda se, da je pred njim še dolga pot okrevanja, a ostaja optimističen. Svojo zgodbo pa deli, da bi pomagal drugim.

Zaradi uspavanja psa Lorda inšpektorji prejemajo grožnje s smrtjo
24. 01. 2025 14.16Na družbenih omrežjih se je v zadnjih dneh razširila informacija o psu Lordu, ki naj bi ga, čeprav naj bi imel le poškodovano tačko, uspavali v zavetišču Meli Trebnje. Na zapise se je zdaj odzvala Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Kot so zapisali, s primerom seznanjajo javnost, ker njihovi inšpektorji prejemajo celo grožnje s smrtjo. Poudarili so, da je veterinar psa uspaval zaradi nepopravljivega bolezenskega stanja, ki je živali povzročalo trpljenje in bolečino.

Pol tisočaka za otroško praznovanje?
04. 01. 2025 12.28Igralnice, športne dvorane, muzeji, gledališča, kopališča, plezalni centri, pustolovski parki, kmetije ... Ples, film, zabavni poligoni, iskanje zakladov, ustvarjalne delavnice, igre z živalmi, plezalne stene, vodne igre, paintball, karting, bowling, trampolini ... Možnosti, kje in kako lahko otroci organizirano praznujejo svoje rojstne dneve, je dandanes ogromno. Nič nenavadnega, ko pa je tudi povpraševanja iz leta v leto več. Staršem se namreč tako ni treba pretirano ukvarjati z organizacijo, animacijo, pripravljanjem hrane in pospravljanjem. Kaj vse pa pravzaprav organizatorji ponujajo? Kolikšne so cene tovrstnih rojstnodnevnih praznovanj, od česa so odvisne? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen
20. 12. 2024 13.45Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov
18. 12. 2024 15.32Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

Priporočila strokovnjakov: Kako izbrati pravi izdelek s hialuronsko kislino za nego kože
18. 12. 2024 00.15Med najpogosteje iskanimi sestavinami za nego kože izstopa hialuronska kislina, ki velja za eno najbolj učinkovitih sestavin pri hidraciji in regeneraciji kože. A kaj pravzaprav vemo o njenem poreklu in učinkovitosti?

Ministrica v ZD Ljubljana: Videla sem ogromno dobre volje, zavzetosti, timskega dela
10. 12. 2024 14.13V ZD Ljubljana so veseli, da je ministrstvo za zdravje pohitrilo postopke zaposlovanja tujih zdravnikov, je ob obisku ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel povedala direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič. Od spremembe je na njihovi listi tujih kandidatov med 10 in 15 zdravnikov. Letos so zaposlili tri, je pojasnila.

Znanstveno dokazano: Vaše trepalnice so lahko popolne brez maskare in umetnih dodatkov!
10. 12. 2024 00.15Umetne trepalnice in maskare obljubljajo popoln videz, a lahko trajno poškodujejo vaše naravne trepalnice. Kaj, če bi lahko dosegli enak učinek – brez lepila, kemikalij in vsakodnevnega odstranjevanja?

Alenka in Klemen s talentom povezujeta družino in publiko
29. 11. 2024 11.02Alenka in Klemen sta gimnazijca iz Radomelj, ki ju že od malih nog povezuje ljubezen do glasbe. Oba sta obiskovala glasbeno šolo – Alenka je šest let igrala kitaro, Klemen pa kar osem let klarinet. Kasneje se je Alenka osredotočila na petje, Klemen pa je kot samouk osvojil klavir. In kaj pripravljata za polfinalni oder Slovenija ima talent?

Nejc Šimenko z razvojem Medicofit klinike pacientom omogoča dostop do najsodobnejše tehnologije v fizioterapiji
08. 11. 2024 17.23Obiskali smo Medicofit kliniko, uspešno slovensko zasebno zdravstveno podjetje, ki ima sedež v Ljubljani in postaja mednarodno prepoznavni center za celostno neoperativno rehabilitacijo ortopedskih poškodb in bolezni.

Varna rešitev za močne in zdrave naravne trepalnice
08. 11. 2024 00.15V dobi, ko so dolge in goste trepalnice postale simbol lepote in urejenosti, mnoge ženske posegajo po različnih rešitvah - od maskar in podaljškov do umetnih trepalnic. Vendar pa je želja po naravni lepoti vedno bolj v ospredju.

Poročilo: najnovejša zdravila vse slabše dostopna Evropejcem
25. 10. 2024 15.44V Evropi in Sloveniji se zmanjšuje število kliničnih preskušanj zdravil, zaradi česar ima prebivalstvo Evrope zmanjšan dostop do najnovejših zdravil, ugotavlja poročilo, ki ga je objavila Evropska zveza farmacevtskih industrij in združenj. Razlog za manjšo privlačnost Evrope za klinične raziskave so manj ugodni regulativni in finančni ekosistemi.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov
17. 10. 2024 15.15Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

Radiologi bodo v omejenem obsegu še naprej delali v celjski bolnišnici
30. 09. 2024 15.02Trije specialisti radiologije, ki so v celjski bolnišnici konec julija dali odpoved, bodo v omejenem obsegu še vedno delali v bolnišnici. Eden je namreč odpoved preklical in bo v bolnišnici ostal zaposlen za 40 odstotkov. Z dvema specialistoma pa načrtujejo sklenitev pogodb civilnega prava, v delo bolnišnice se bosta vključevala enkrat tedensko.

Neplodnost: z njo se spopade vsak šesti par v Sloveniji
21. 09. 2024 13.11Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima težave z zanositvijo od 8 do 10 odstotkov svetovnega prebivalstva. Tako kot v drugih evropskih državah, ima tudi pri nas težave s plodnostjo vsak šesti par. Pojavnost neplodnosti je najbolj in v prvi vrsti odvisna od starosti, predvsem žensk. Tako je po podatkih WHO v starosti do 30 let neploden vsak deseti, v starosti do 40 let pa že vsak četrti par.

Novo zdravilo za demenco 'velik korak naprej', a v Evropi še ni registrirano
19. 09. 2024 16.51Dolga leta je bilo zdravljenje demence omejeno le na simptomatsko olajšanje z zdravili, ki sicer izboljšajo simptome, vendar ne vplivajo na bolezenski proces. In po 20 letih je na trg končno prišlo novo zdravilo, ki predstavlja "velik korak in premik, ker dve desetletji na tem področju ni bilo nobenega napredka", je na novinarski konferenci izpostavila predsednica Spominčice – Alzheimer Slovenija, Štefanija L. Zlobec. Gre za dve zdravili, ki pa v Evropi še nista registrirani.

Minus UKC Maribor že pri 10 milijonih evrov
12. 09. 2024 20.06Univerzitetni klinični center Maribor je letos do konca junija pridelal nekaj manj kot 7,8 milijona evrov presežka odhodkov nad prihodki, do konca julija pa že skoraj 9,9 milijona evrov. Po besedah generalnega direktorja Vojka Flisa je glavni razlog za takšen minus izpad prihodkov zaradi stavke zdravnikov, ki ji še vedno ni videti konca.

Odpovedi radiologov: razlog v obremenitvah in ne v denarju
09. 08. 2024 14.25Direktor SB Celje Dragan Kovačić je po informaciji, da so odpoved dali trije radiologi, poudaril, da se z njimi pogovarjajo o možnostih nadaljnjega sodelovanja. Radiologi naj bi zagotavljali, da bodo še naprej sodelovali s SB Celje. Razlog za odpovedi radiologov pa je po besedah direktorja v njihovih obremenitvah in ne v denarju. Na zdravniški zbornici pa so zaskrbljeni ob odhodih zdravnikov iz javnega zdravstva.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva
12. 07. 2024 10.23Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.