klimatolog

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje
18. 01. 2025 06.00Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

V Franciji tropska noč konec novembra: termometri pokazali 26,9 stopinje Celzija
30. 11. 2024 10.27Prebivalci nekaterih mest v jugozahodni Franciji so verjetno morali preveriti datum na koledarju. Nočne temperature so ponekod namreč prilezle do 26,9 stopinje Celzija. Gre za ekstremne temperature za mesec november, izpostavljajo klimatologi. Kot pojasnjujejo, gre za mešanico podnebnih sprememb in vremenskega fenomena, imenovanega Föhnov učinek.

Prihaja močnejše deževje, zajelo bo večje območje
30. 09. 2024 15.52Sreda, četrtek in petek bodo deževni. Kot opozarja Arso, bodo za razliko od močnih padavin v minulem tednu, ki so bile krajevno zelo omejene, tokrat razmeroma močne padavine zajele precej večje območje. Zato bodo na podlagi najnovejših izračunov meteoroloških in hidroloških modelov v torek zjutraj posodobili stopnjo izdanih opozoril.

Največ padavin padlo na območju Uršlje gore, poteka sanacija po ujmi
29. 07. 2024 06.05Poplavljeni objekti, odkrite strehe, sproženi zemeljski plazovi, podrta drevesa ... Takšen je izkupiček neurij, ki so v nedeljo popoldan in zvečer udrihala po Sloveniji. Skoraj leto dni od lanske poletne ujme sta tako glavnino fronte prejeli prav območji Črne na Koroškem in Logarska dolina. Večerna nevihtna fronta je medtem divjala na zahodu države, kjer pa sicer po doslej zbranih podatkih ni bila tako huda. Z Goriške sicer poročajo o požaru, ki ga je pod Skalnico zanetil udar strele, a je že pogašen. Gasilci na terenu še vedno sanirajo škodo po neurju, največ padavin je sicer padlo na območju Uršlje gore.

April že enajsti zaporedni mesec z rekordno visokimi temperaturami
08. 05. 2024 09.46Letošnji april je bil enajsti mesec zapored, ko so podnebni znanstveniki zabeležili rekordno visoke temperature, ter prvi april v zgodovini z globalno povprečno temperaturo nad 15 stopinjami Celzija, so pokazali podatki službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus.

'Ekstremni vročinski stres je enakovreden občutku temperature nad 46 stopinj Celzija'
22. 04. 2024 10.57V Evropi smo lani doživeli rekordno število ekstremnih vročinskih stresov, sta ob dnevu Zemlje objavila Kopernikov center za klimatske spremembe, ki deluje pod okriljem EU, in Svetovna meteorološka organizacija (WMO). Ti pojavi povzročajo milijardne škode in prizadenejo več milijonov ljudi. Še posebej nevarni so njihovi vplivi na zdravje ljudi.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati
03. 02. 2024 17.20Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Slovo poletja: rekordno namočeno, nevihtno in vroče
23. 09. 2023 07.25Letos se je prvič doslej zgodilo, da je bilo poletje hkrati nadpovprečno toplo in rekordno namočeno, je ob koncu letošnjega poletja povedal klimatolog Gregor Vertačnik. Izstopalo je tudi po velikem številu neurij v razmeroma kratkem času. V soboto se začenja koledarska jesen, ki po deževnem začetku še obeta lepše vreme.

Na zahodu Kitajske po obilnih poplavah pobegnilo več kot 70 krokodilov
12. 09. 2023 08.48Naravnim nesrečam, ki pustošijo po planetu, ni videti konca, ubežala jim ni niti Kitajska. V nevihtah, ki so s seboj nosile obilno deževje, je na jugu Kitajske umrlo najmanj sedem ljudi, zastrašujoč pa je še podatek, da je v mestu v zahodni provinci Guangdong več kot 70 krokodilov pobegnilo s farme, vseh pa še niso uspeli najti.

Ste prepričani, da ne živite na poplavnih območjih?
12. 08. 2023 07.00Padli so padavinski rekordi, na razmeroma velikem območju severne Slovenije je v slabih treh dneh padlo tudi več kot 300 milimetrov dežja, kar je na glavo postavilo tudi strokovna predvidevanja o poplavnih območjih, vrisanih na zemljevidu. Zgodil se je zelo redek dogodek, ki je "vse znanje o vodah, vključno z izračuni najhujših scenarijev, izbrisal", opozarja vodilni hidrolog ARSO. Zdaj bodo pristojni morali hipotetične scenarije na novo določiti.

Ključni podnebni sistem, ki oblikuje vreme po svetu, vse bližje zlomu
29. 07. 2023 07.00Najpomembnejši sistem oceanskih tokov, katerega del je tudi zalivski tok, ki uravnava podnebje na Zemlji, slabi. Danski znanstveniki v najnovejši študiji pa ugotavljajo, da bi se lahko povsem ustavil že sredi tega stoletja ali še prej. Katastrofalni dogodek bi "prizadel vse ljudi na planetu" in je kot posledica globalnega segrevanja ena ključnih prelomnih točk, ki "se ne sme zgoditi".

Neurje na Hrvaškem terjalo tri žrtve, nato pustošilo še v Srbiji
19. 07. 2023 18.11Silovito neurje je zajelo tudi Hrvaško in Srbijo. Na Hrvaškem je bilo najhuje v Zagrebu, kjer je zaradi močnega deževja in vetra zavladal kaos. Dve osebi sta umrli, še nekaj jih je poškodovanih. Še ena oseba je umrla v Slavoniji, ko je na avtomobil padlo drevo. V bolnišnicah je zaradi poškodb najmanj 50 ljudi. Veter je odkrival strehe, ruval drevesa, prevračal tovornjake in podiral žerjave tudi v Srbiji. Deli Beograda in Vojvodine so ostali brez električne energije.

Sistem kroženja morskih tokov v Atlantskem oceanu bi lahko kolapsiral
30. 03. 2023 09.24Hitro taljenje antarktičnega ledu povzroča izjemno upočasnitev globokih oceanskih tokov, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za podnebje, opozarja novo poročilo.

3. februarja napovedal uničujoč potres: kritična planetarna geometrija
06. 02. 2023 13.47Raziskovalec Frank Hoogerbeets iz Nizozemske je že v tvitu 3. februarja napovedal, da bo regijo prizadel potres z magnitudo več kot 7,5. Njegova napoved se je uresničila, potem ko je potres v Turčiji in Siriji ubil več kot 2300 ljudi. Kako je torej z napovedovanjem potresov? Znanost pravi: tega žal ne znamo.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?
21. 10. 2022 06.00Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

'Požarov je več kot lani, bojimo se, da bi se ponovilo leto 2017'
15. 07. 2022 08.58Glavni gasilski poveljnik Hrvaške Slavko Tucaković je dejal, da se je letos zgodilo že 30 odstotkov več požarov kot lani, poleg tega so zabeležili tudi 70 odstotkov več požarov rastlinja. "Bojimo se, da bi se ponovilo leto 2017, ki je bilo požarno gledano grozno," je dejal. Na veliko število požarov vplivajo podnebne spremembe, pravi klimatolog Ivan Güttler, ki je pojasnil, da se v podnebnem sistemu zadržuje na milijarde ton CO2, ki zadržuje toploto, posledično pa imamo vedno bolj vroča poletja in vse manj padavin.

Vročinski val v Evropi: polne bolnišnice in porast požarov
17. 06. 2022 20.48Vročinski val, ki je med drugim zajel Španijo in Francijo, povzroča hude preglavice prebivalstvu. Medtem ko se na Iberskem polotoku ob vročinskem valu spopadajo še s požari v naravi, so v delih Francije zaradi visokih temperatur zaprli šole in prepovedali dogodke na prostem.

Danes vrhunec vročinskega vala, a absolutnih temperaturnih rekordov ne bo
23. 06. 2021 13.25V Sloveniji bomo danes dosegli vrhunec vročinskega vala, ki pa absolutnih temperaturnih rekordov ne bo prinesel. So pa rekordne junijske temperature v nižinah večinoma že presegle 35 stopinj Celzija. Absolutni temperaturni rekord ostaja 40,8 stopinje Celzija – izmerili so ga 8. avgusta 2013.

Maj marsikje eden najbolj namočenih v zgodovini meritev
26. 05. 2021 11.05Za konec maja je bilo jutro nenavadno sveže, zlasti na severu države. Najnižjo temperaturo so izmerili na Kredarici, minus 5,5 stopinje Celzija. Tudi ves mesec maj je bil doslej hladnejši od dolgoletnega povprečja, po količini padavin pa bo po pričakovanjih marsikje eden najbolj namočenih majev v zgodovini meritev.

Po Evropi padajo vročinski rekordi, v Parizu bolj vroče kot v Kairu
25. 07. 2019 14.12Večji del Evrope je zajel že drugi vročinski val v zadnjem mesecu dni, ki znova ruši vročinske rekorde. V Parizu so tako prvič v zgodovini zabeležili 42,6 stopinj Celzija, rekordi so že drugi dan zapored padali tudi v Nemčiji, Belgiji in na Nizozemskem.

Najhladnejši maj po letu 1991
29. 05. 2019 12.34Po 13 zaporednih nadpovprečno toplih mesecih je letošnji maj postregel z najnižjo povprečno majsko temperaturo po letu 1991. Izstopa tudi po zelo majhnem številu sončnih ur in količini padavin.

'Majsko' vreme: najhladnejši ledeni možje po letu 1978
16. 05. 2019 12.36Letošnji ledeni možje so postregli s precej hladnim vremenom, kakršnega v Sloveniji nismo zabeležili že štiri desetetja. V povprečju so bile temperature za sedem stopinj nižje, kot je običajno za ta letni čas. Klimatolog Gregor Vertačnik pojasnjuje, da iz obdobja hladnega vremena ne moremo sklepati, da bo poletje toplo.

Analiza 50 let: V Sloveniji so se povprečne temperature dvignile za skoraj dve stopinji Celzija
05. 03. 2018 13.39V 50 letih so se v Sloveniji povprečne temperature dvignile za 1,8 stopinje Celzija. Poletja so bolj vroča, zime so bolj mile, snežnih padavin je manj. To seveda ne pomeni, da se ne more ponoviti zima, kot je letošnja, ki je sicer precej nenavadna. Na našo nesrečo je vse več tudi ekstremnih dogodkov.

Dvigovanje morske gladine se pospešuje: do konca stoletja že 60 cm višja gladina svetovnih morij
13. 02. 2018 15.30Na podlagi satelitskih podatkov zadnjih 25 let je študija pokazala, da se hitrost dvigovanja morja povečuje. Gladina svetovnih morij se zvišuje zaradi vse toplejše vode in zaradi taljenja ledenikov in ledenih ploskev.

Leto 2017 med toplejšimi in nadpovprečno osončeno, pa tudi vremensko 'najbolj nenavadno' leto
04. 02. 2018 08.27Leto 2017 je bilo v Sloveniji med toplejšimi v zadnjih desetletjih, ni pa bilo izjemno toplo. Leti 2014 in 2015 sta bili še bistveno toplejši. Po prvih podatkih klimatologov Arso pa je bilo leto 2017 nadpovprečno osončeno. Sicer se je od sredine 70. let prejšnjega stoletja v Sloveniji segrelo za okoli dve stopinji Celzija.

Mesta na udaru vročine, neurij in poplav: Slovenija nima odgovora, Nemci pa že izvajajo konkretne ukrepe. Katere?
08. 08. 2017 10.20Kam z meteorno vodo? Kako ohladiti razgret asfalt? V mestih bodo poletja vse hujša. Pri nas so urbanisti nekako pozabili, da nimamo mest s severno klimo, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Medtem so Nemci spet korak pred nami. V teku so številni ukrepi, ki jim bodo lajšali življenje ob posledicah podnebnih sprememb.

VIDEO: Azija pod vodo: potopilo mjanmarsko pagodo, poplave ogrožajo 137 milijonov ljudi
25. 07. 2017 18.33V hudih poplavah, ki so prizadele Mjanmar, sta umrli dve osebi, več kot 90.000 ljudi je moralo zapustiti domove. Mjanmar je sicer država, ki jo največkrat prizadenejo naravne katastrofe, med katerimi so cikloni, poplave, izredno visoke temperature in občasni potresi. Zaradi podnebnih sprememb je ogroženih več kot 137 milijonov ljudi v Indiji, Bangladešu in na Kitajskem.

Letošnji junij znova med najtoplejšimi: znanstveniki izgubljajo upanje, da bi temperature zajezili pod kritično mejo
19. 07. 2017 08.24Letošnji junij je bil tretji najtoplejši junij v moderni zgodovini merjenja temperatur. Klimatolog pri Nasinem inštitutu Goddard Gavin Schmidt ocenjuje, da bo letošnje leto verjetno drugo najtoplejše, rekord pa bo obdržalo leto 2016.

Slovenski klimatologi: Trump bo z velikimi črkami zapisan v črno knjigo zgodovine
02. 06. 2017 12.07"Na to odločitev gledam kot na značajsko potezo tega predsednika, ki počne stvari, ker jih lahko, niti ne iz nekega globokega prepričanja, da je to dobro," je Trumpovo odločitev, da se ZDA umikajo iz pariškega podnebnega sporazuma, komentirala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Podnebni pogajalec za Slovenijo Zoran Kus pa si želi, da bi na naslednjih ameriških volitvah zmagal bolj proaktiven kandidat.

Znanstveniki opozarjajo: Igre je konec. Zemljo spreminjamo v Venero
16. 11. 2016 10.48460 stopinj Celzija, nobene vode, ozračje pa pretežno sestavljeno iz CO2. To je Venera. Pri Nasi ugotavljajo, da je bila nekoč primerna za življenje. Podobna usoda čaka Zemljo, če se ozračje segreje za več kot šest stopinj Celzija. Najnovejša predvidevanja znanstvenikov kažejo, da se bo celo za več kot sedem.