klienti

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Napovedi niso bile obetavne, a s trdo voljo zaživel samostojno življenje

25. 03. 2024 09.50

"Zame je bil normalen brat. Prepirala sva se, igrala, se zabavala, šla sva skupaj na koncerte," pripoveduje brat nedavno preminulega Paula Alexandra, ki je večino svojega življenja zaradi otroške paralize preživel v komori. Zbolel je star le šest let, zdravniki so menili, da bo njegova pot kratka, a je s trdo voljo in vztrajnostjo živel polno življenje in se celo zapisal v Guinnessovo knjigo rekordov.

Primer hrvaškega kirurga, ki naj bi delal tudi v Sloveniji, na tožilstvu

08. 12. 2023 10.55

Pacientke, ki znanega zagrebškega plastičnega kirurga že leta obtožujejo, da jim je z nestrokovnim ravnanjem in celo uporabo prepovedanih sredstev med lepotnimi posegi iznakazil obraze in jim pustil trajne posledice, so vendarle dočakale prve korake pristojnih institucij. Hrvaška zdravniška zbornica in ministrstvo za zdravje sta namreč ugotovila, da je Matija Miletić pri svojem delu z eno od njih storil vrsto strokovnih napak. Zadevo so predali na tožilstvo, ki bo odločilo o nadaljnjih ukrepih.

Hrvaški kirurg pravi, da ne sodeluje z našimi klinikami, objava na spletu izginila

01. 10. 2023 15.25

Hrvaški estetski kirurg Matija Miletić, ki ga več kot ducat žensk obtožuje, da jim je z nestrokovno izvedenimi lepotnimi posegi iznakazil obraze, je za 24ur.com sporočil, da gre za neresnične obtožbe nezadovoljnih pacientk. Pohvalil se je, da je svoje znanje o plastični kirurgiji pridobival na Hrvaškem, v Srbiji, Italiji, Avstriji, Grčiji, ZDA, Gruziji in Romuniji, pa tudi v Sloveniji. Kot pravi, ne sodeluje z nobeno slovensko kliniko. Iz mariborskega medicinskega centra medtem sporočajo, da mu oddajajo prostore za konzultacije in ga podpirajo. Očitki so konstrukt osebne in ljubezenske narave, s katerim mu ženske želijo škoditi, so prepričani. Ga pa ne promovirajo več na svoji spletni strani.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'

18. 09. 2023 10.02

Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Obtoženi trdijo, da OVK ni bila organizirana, za zločine pa niso vedeli

05. 04. 2023 20.20

Na sojenju štirim vodilnim predstavnikom nekdanje Osvobodilne vojske Kosova (OVK) zaradi zločinov med in po konfliktu na Kosovu v letih 1998 in 1999 je na haaškem posebnem sodišču obramba zatrdila, da OVK ni bila organizirana. V uvodni besedi je zatrdila, da so očitane zločine storili posamezniki in da zanje obtoženi niso vedeli.

Ločitve (po slovensko): 'Naj stane, kar hoče, samo da zmagam!'

17. 03. 2023 08.51

Te dni Slovenijo znova razburja primer mučnega odvzema treh otrok materi. Ker je pristojnim šele po več letih žalostni zgodbi uspelo dodati novo poglavje, še vedno pa ne tudi epiloga. Nobenega dvoma ni, da si zato ostro kritiko zaradi svojega (ne)dela zasluži vrsta vpletenih v primer. Toda: predvsem starši bi morali biti ob razhodu sposobni na prvo mesto postaviti dobrobit otrok. Kako pa je v resnici?

Pojdite k psihoterapevtu, ki se ne boji žalosti

26. 12. 2022 00.15

Včasih se vprašamo, kaj je tisto najbolj pomembno pri izbiri psihoterapevta? Je to njegova starost oziroma poklicni staž? Je to diploma priznane šole oz pristop/modaliteta, ki jo uporablja pri svojem delu? Je morda spol? Je to tisti dober občutek, ki ga imamo na prvem uvodnem srečanju?

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin

03. 09. 2022 16.30

V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

'Druženje z berači, tatovi in poceni prostitutkami mi je dalo sijajno podlago za poklic'

21. 05. 2022 14.20

Nespodobni, mafijski odvetnik, državni sovražnik, zagovornik kosovskih rudarjev v zadnjem političnem procesu v Jugoslaviji, zaradi katerega je bil eden najpopularnejših odvetnikov, ki so se zavzemali za človekove pravice, in to ne samo v Sloveniji. Pred tem je bil boem, upornik, ko je postal odvetnik, pa je bil deležen kritik, ker trdi, da mora odvetnik za klienta storiti vse, kar mu zakon omogoča. Primeri, v katerih je bil zagovornik, so razburili slovensko javnost in polnili medije – od Grubeliča, Makoterjeve, Hartmana in Lončarića do Jankovića. Pravi, da ničesar ne obžaluje; za vse, kar je v življenju storil napačnega, je tako ali drugače plačal. Je odvetnik z najdaljšim delovnim stažem v Sloveniji, napisal je deset knjig, pri svojih 84 letih pa gre še vedno vsak dan v odvetniško pisarno, ki jo je ustanovil s svojima sinovoma Aleksandrom in Rokom.

Razkritja o skrivnih računih v švicarski banki: stranke vpletene v trgovino z drogami in belim blagom ter goljufije

21. 02. 2022 09.27

Žvižgač je razkril skrivno bogastvo strank, številne od njih pa so vpletene v kriminalne dejavnosti ene največjih zasebnih bank na svetu. Razkritja so pokazala, da so njihove stranke med drugim vpletene v mučenje, trgovino z drogami, pranje denarja, korupcijo in druga kazniva dejanja. Med spornejšimi klienti sta se znašla trgovec z belim blagom in milijonar, ki je naročil umor svoje partnerice. Z računa, katerega lastniki prihajajo z Vatikana, je bilo približno 350 milijonov evrov porabljenih za domnevno goljufive investicije. Banka zavrača navedbe, da je banka za prevarante.

'Ghosting' kot pasivno agresiven način zaključka odnosa brez pojasnitve

13. 02. 2022 09.09

Tik pred najbolj romantičnim praznikom, valentinovim, smo se pogovarjali s psihoterapevtko Mirjano Nadjalin o najnovejših trendih pri iskanju ljubezni, dotaknili pa smo se tudi novodobnega pojava – 'ghosting'. Primernega izraza v slovenščini za enkrat še nimamo, mlajšim generacijam pa je takoj jasno, za kaj gre. Gre namreč za nepričakovano in nepojasnjeno prekinitev odnosa z danes na jutri. Ob tem pa smo govorili tudi o aplikacijah za iskanje ljubezni, njenih pasteh in tudi prednostih.

Astrološka napoved: 2022 bo leto sprememb – kdor se bo znal prilagoditi, bo uspešen

02. 01. 2022 14.46

Leto 2022 bo po napovedih psihološke astrologinje prineslo številne priložnosti, glavni motiv pa bo ambicija. Prišlo bo do nove ideologije. Potrebnega bo veliko prilagajanja in učenja. Prilagoditi se bo treba na nova delovna mesta, se učiti novih veščin, se odpreti novemu znanju, tujim jezikom. Kdor se bo znal hitro prilagoditi, bo imel uspešno leto, kdor bo zamujal, s svetom ne bo mogel več "ujeti koraka". Pandemija se bo končala konec februarja 2023. "Ne pričakujmo, da bo življenje takšno, kot je bilo pred pandemijo. S prilagajanjem bomo imeli "novo normalno stanje" s periodičnimi sunki v takšni ali drugačni obliki šele po letu 2025," napoveduje.

Modni oblikovalec hiše Balmain leto po eksploziji in hudih opeklinah: Imel sem srečo

11. 10. 2021 10.16

Olivier Rousteing je leto dni po nesreči, v kateri mu je v domači hiši razneslo kamin, spregovoril o grozljivem dogodku in posledicah. Zaradi hudih opeklin je o težki izkušnji dolgo molčal, ko je prišel iz bolnišnice, pa se je popolnoma zakopal v delo. Umetnik je sedaj delil zgovorno fotografijo s pripadajočim zapisom.

'Sandplay': Res ni treba, da se s težavo soočimo sami

12. 09. 2021 07.06

"Noben starš ne spravi otroka na svet z željo, da bi potreboval pomoč. Priznati, da nečesa ne zmoremo sami, je res velik korak. A resnica je, da sploh ni treba, da se s težavo soočimo sami. Res ni treba," je dejala družinska in zakonska psihoterapevtka Marijana Jokič, ki je ustanovila Inštitut za osebnosti razvoj Otok peska. V centru izvajajo terapije "sandplay", ki preprečuje in odpravlja težave, poleg tega spodbuja ustvarjalni in splošni razvoj, namenjena pa je tako otrokom kot odraslim.

Rusijo zapustil aktivist za človekove pravice in odvetnik Navalnega Pavlov

07. 09. 2021 16.37

Zagovornik človekovih pravic v Rusiji, odvetnik Ivan Pavlov, ki se je znašel pod pritiskom ruskih oblasti, je sporočil, da je zapustil državo. Pavlov je med drugim zastopal organizacijo zaprtega voditelja ruske opozicije Alekseja Navalnega.

'Oseba te zbrca, ko si na tleh, in ti reče: To delam zato, ker te imam rad. In ti verjameš'

01. 06. 2021 16.38

Prvi junij je svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic. Narcistična zloraba lahko zajema tako čustveno, telesno kot tudi spolno zlorabo, ki jo izvaja oseba z izrazito narcistično osebnostno strukturo. S strokovnjaki in osebo s tovrstno izkušnjo smo se pogovarjali o tem, kaj je narcistična zloraba, kako jo prepoznati in kako poiskati pomoč.

Rossi pred težko odločitvijo: dirkač, šef ekipe ali kar oboje hkrati?

29. 04. 2021 12.13

Po tem, ko je postalo jasno, da bo Valentino Rossi s pomočjo arabskih milijonov od leta 2022 v razredu motoGP lahko računal na lastno ekipo, se legendarnemu Italijanu odpira kar nekaj možnosti med sprejemanjem dokončne odločitve o nadaljevanju dirkaške kariere.

Poročna obleka princese Diane po 25 letih znova na ogled

26. 04. 2021 18.55

Z junijem bo v Kensingtonski palači znova na ogled poročna obleka, v kateri je Diana prisegla večno zvestobo svojemu izbrancu, princu Charlesu. Kar četrt stoletja je minilo, odkar so si lahko oboževalci pokojne princese obleko ogledali v živo, zeleno luč za razstavo pa sta tokrat prižgala njena sinova, William in Harry.

Zgodba odmevnega fakultetnega škandala že kmalu v novi dokumentarni seriji

23. 02. 2021 12.38

Ustvarjalci serije, ki bo pripovedovala zgodbo o fakultetnem škandalu, v katerega so bila vpletena nekatera imena iz sveta zabave, so napovedali, da bo ta premiero dočakala že marca. Osredotočala se bo na Ricka Singerja, glavnega akterja goljufive zarote, ki se je z lažmi dokopal do kar 20 milijonov evrov premoženja.

Vandali s kljukastima križema nad prostore Zavoda Iskreni

02. 02. 2021 13.35

Neznanci so na fasado in vrata prostorov Zavoda Iskreni v Ljubljani narisali kljukasta križa, na vrata pa zapisali še "korupcija?". Škode je za okoli dva tisoč evrov. Številni so dejanje že obsodili, z dogodkom pa so seznanjeni tudi policisti. V Zavodu Iskreni ocenjujejo, da gre za odraz stanja duha v državi.

Astrološka napoved za leto 2021: osnovni moto bo težnja po svobodi

01. 01. 2021 08.00

Prav vse je zapisano v zvezdah, pa najsi v to verjamemo ali ne, in prav zato smo se pri priznani astrologinji Teodori Erhatič pozanimali, kaj vidi za leto, ki je pred nami. Glede na to, da je za nami prav posebno leto, polno pretresov, sprememb in različnega dogajanja (tako političnega, osebnega, zdravstvenega kot tudi finančnega), nas je zanimalo, kaj nas čaka v novem letu, v letu 2021.

Otroci bodo čutili krizo tako, kot jim jo bodo prikazali starši

02. 12. 2020 06.00

Je to res katastrofa? Je učenje od doma res takšna groza? Bodo naši zanamci res vseživljenjsko zaznamovani zaradi življenja, ki je obstalo in se spremenilo tudi zanje? Po odgovore na ta vprašanja sem se napotila k priznanemu psihiatru in psihoterapevtu dr. Željku Čuriću, ki se je v dolgoletni karieri srečal tudi z ljudmi, ki imajo posttravmatski stresni sindrom, z ljudmi, ki niso zmogli prebroditi težkih življenjskih preizkušenj. Pomiril me je – otroci bodo to obdobje lahko prebrodili brez večjih težav. Odvisno je od tega, kako jim bodo ta čas prevedli in prenesli njihovi starši oziroma odrasli, ki zanje skrbijo.

Arsenal spet odpušča: brez dela naj bi ostalo 55 ljudi

05. 08. 2020 16.41

Londonski nogometni klub Arsenal je sporočil, da je podal predlog za zaključek delovnega razmerja s 55 zaposlenimi, potem ko so se posledice krize, ki jo je povzročila pandemija novega koronavirusa, izkazale za veliko bolj negativne kot so sprva pričakovali. Zelo črnoglede naj bi bile tudi napovedi za prihodnjo sezono.

'Potreba po psihoterapiji bo večja neposredno po in v triletnem obdobju po karanteni'

03. 05. 2020 07.00

Posledice dolgotrajne izolacije in karantene bodo nekateri lahko čutili še nekaj let po koncu pandemije. Stresne situacije, ki spremljajo pandemijo, so lahko sprožilec, ki odpre še najglobje rane, potlačene spomine in čustva, med njimi je tudi strah, pravi psihoterapevtka, ki med drugim veliko dela tudi s Slovenci po svetu. Ti se spopadajo s posebej velikimi izzivi – od negotovosti, občutkov drugorazrednosti do občutkov krivde, ker niso ob svojcih v domovini.

Luka Špik o OI in razmerah na Otoku: V Londonu imaš občutek, kot da panike ni

21. 03. 2020 10.41

Mednarodni olimpijski komite je pred dnevi sporočil, da o prestavitvi letošnjih OI še ne razmišlja, čeprav največji športni dogodek poletja zaradi pandemije koronavirusa visi na nitki. Slovensko navijaško odpravo bo v Tokiu spremljal veslač Luka Špik, ki je nastopil kar na petih olimpijskih igrah in osvojil tri odličja. Po koncu športne poti se je posvetil karieri osebnega trenerja v enem od londonskih studiev, o trenutnih razmerah v športu in na Otoku pa je spregovoril tudi za 24ur.com.

Razmišljati moramo pozitivno, ne 'ali bom zmogel', ampak 'kaj lahko naredim'

14. 03. 2020 07.00

Če razmišljaš o tem, kaj lahko narediš, se usmeriš v iskanje ideje, z bolj ustvarjalnim razmišljanjem pa sprožaš tudi bolj pozitivne hormone. Če pa razmišljaš o tem, ali boš zmogel, takrat se pa zapiraš, greš v strah in tesnobo in sproža se stresni hormon, pojasnjuje psihologinja Strniša.

Milijonski prestopi Pogbaja, Verattija, de Ligta vprašljivi zaradi Fifine kazni Raioli

11. 05. 2019 13.19

Nogometni zastopnik Mino Raiola je dobil po "prstih", saj ga kaznovala tudi svetovna nogometna zveza (FIFA). Najprej ga je zaradi verbalnega delikta kaznovala italijanska nogometna zveza, nato je sledil še ukrep Fife. Raiola zastopa številne vrhunske nogometne zvezdnike.

'Kirurški postopki so bili, čeprav izvedeni na zahtevo strank, nezakoniti'

13. 02. 2019 09.47

Britanski tetovator, znan kot 'dr. Zloba', je na sodišču priznal krivdo za izvajanje nelegalnih telesnih sprememb, med njimi odstranitve ušesa in bradavice ter rezanja jezika na pol. Sodbo mu bodo izrekli konec marca.