klemen jaklič

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana
17. 12. 2024 14.35Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
21. 10. 2024 10.55Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

(Ne)združljivost funkcije ustavnih sodnikov naj presoja KPK
08. 10. 2024 15.40Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o ustavnem sodišču, ki bi nedvomno in jasno opredelila organ, pristojen za ugotavljanje nezdružljivosti funkcije ustavnih sodnikov. Po predlogu novele bi to pristojnost imela Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

Zahteva za oceno ustavnosti sklepa o priznanju Palestine zavržena
08. 10. 2024 10.22Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, so danes sporočili s sodišča. Na seji minuli teden so ustavni sodniki s petimi glasovi proti trem odločili, da ustavno sodišče nima pristojnosti za presojo sklepa o priznanju države. Predsednik vlade Robert Golob je odločitev označil kot "popolnoma pričakovano". Kot je dejal, je bilo priznanje legitimno in legalno dejanje, zdaj pa da je tudi dokončno.

KPK zoper Klemna Jakliča uvedla prekrškovni postopek
20. 06. 2024 10.23KPK je preučila primer ustavnega sodnika Klemna Jakliča z vidika svojih pristojnosti na področju omejitev poslovanja, kot jih opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotovila je, da Jaklič organu, pri katerem opravlja funkcijo, to je Ustavnemu sodišču RS, ni poročal o subjektu Visokošolski sodelavec, Klemen Jaklič, s. p., kot bi v skladu z zakonom moral. Prav tako Ustavnega sodišča ni obvestil o zaprtju s.p.-ja, zato je zoper njega uvedla prekrškovni postopek. Jaklič pa meni, da določba o prepovedi poslovanja za njegov primer ni relevantna.

'Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o 'evtanaziji' ni neustaven'
05. 06. 2024 15.27Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da z očitki protiustavnosti neobstoječe zakonske ureditve, za katero še ni jasno, ali sploh bo sprejeta, predlagatelj ne more utemeljiti protiustavnosti referendumskega vprašanja.

Odlok o razpisu referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo
24. 05. 2024 18.30Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da hkratna izvedba posvetovalnega referenduma z evropskimi volitvami ne more pomeniti zlorabe posvetovalnega referenduma. Menijo tudi, da so poslanci odlok o razpisu referenduma sprejeli skladno z ustavo.

US zavrnilo zadržanje izvedbe referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
21. 05. 2024 13.25Ustavno sodišče je na seji zavrnilo tudi predlog za začasno zadržanje izvrševanja odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga skupaj z zahtevo za oceno ustavnosti odloka vložili v SDS in NSi. Obenem je sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno, so sporočili z ustavnega sodišča.

Ministrstvo za pravosodje prejelo prošnje za mnenje v zadevi Jaklič
09. 05. 2024 16.38Na ministrstvu za pravosodje so od Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) prejeli zaprosilo za mnenje glede zakonskih določb o prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti v primeru ustavnega sodnika Klemna Jakliča in bodo zadevo preučili, so pojasnili na ministrstvu. Na KPK so v sredo napovedali, da bodo za mnenje zaprosili ministrstvo.

Primer Jaklič: KPK si ne želi nadaljevanja prelaganja odgovornosti
08. 05. 2024 12.32Po več tednih še vedno ni jasno, kdo je pristojen za rešitev primera ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki naj bi nezakonito ob funkciji ustavnega sodnika opravljal še dejavnosti v okviru svojega samostojnega podjetja. KPK je prijavo zoper Jakliča odstopila državnemu zboru, mandatno-volilna komisija pa meni, da je za to pristojna KPK. Ta sedaj pravi, da končuje "ping-pong" obračun z državnim zborom in bo za mnenje zaprosila pripravljavca zakonodaje.

Ne samo KPK, tudi DZ meni, da ni pristojen za obravnavo prijave zoper Jakliča
07. 05. 2024 10.39Potem ko je protikorupcijska komisija prijavo zoper Klemna Jakliča glede suma kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov odstopila Državnemu zboru, češ da je to organ, ki izvoli ustavne sodnike, Mandatno-volilna komisija DZ vrača žogico, da tudi oni niso pristojni za obravnavo tovrstnih zadev in da bi stvar morala presojati KPK. Kot pravijo, je DZ pristojen za obravnavo vprašanj s tega področja le za poslance na podlagi Zakona o poslancih, ne pa tudi za druge funkcionarje. Med drugim se sklicujejo na odločbo Ustavnega sodišča iz leta 2007.

Suma kršitve nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov ne presoja KPK
29. 04. 2024 12.08Protikorupcijska komisija ni pristojna za presojo sumov kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov, so sporočili iz KPK, zato so prijavo o sumu nezdružljivosti funkcij ustavnega sodnika Klemna Jakliča odstopili državnemu zboru, saj je to organ, ki izvoli ustavne sodnike. Kot pravijo, tega vprašanja ne ureja zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč zakon o ustavnem sodišču. Bodo pa nadaljevali obravnavo zadeve z vidika pristojnosti na področjih omejitev poslovanj in premoženjskega stanja.

Ustavni sodnici: S. p. je absolutno nezdružljiv s funkcijo ustavnega sodnika
23. 04. 2024 16.23Po naših informacijah sporočilo za javnost Ustavnega sodišča glede statusa samostojnega podjetnika, ki ga je še nedavno imel ustavni sodnik Klemen Jaklič, ni bilo usklajeno s stališči vseh ustavnih sodnikov. O tem priča odgovor ustavne sodnice Špelce Mežnar. Sodnica obžaluje, da Ustavno sodišče ni zavzelo stališča o tem, ali sme ustavni sodnik opravljati tudi podjetniško dejavnost v obliki samostojnega podjetništva. Tudi sodnica Neža Kogovšek Šalamon ocenjuje,

Ustavno sodišče: Jaklič nas ni obvestil o opravljanju dejavnosti
23. 04. 2024 11.26Sodniki in sodnice ustavnega sodišča so neformalno razpravljali o primeru sodniškega kolega Klemna Jakliča, ki naj bi opravljal dejavnost samostojnega podjetnika v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika. V izjavi so poudarili, da jih Jaklič ni obvestil o opravljanju dejavnosti ter tudi ni zaprosil za soglasje. Ustavno sodišče do sedaj še ni imelo primera, ko bi posamezni ustavni sodnik v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika akademske dejavnosti opravljal v obliki samostojnega podjetnika ali drugi podjetniški obliki.

KPK pregleduje zadevo Jaklič: 'Nismo pristojni'
22. 04. 2024 15.12Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je uvedla predhodni preizkus glede ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki je bil v času opravljanja funkcije pet let tudi popoldanski samostojni podjetnik, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost. A na KPK dodajajo, da niso pristojni za presojo nezdružljivosti funkcij sodnikov.

'Da bi imel ustavni sodnik s. p., je nezdružljivo tako z ugledom kot s položajem te funkcije'
20. 04. 2024 19.28"Pričakujem, da bo ustavni sodnik Klemen Jaklič odstopil s položaja, če želi ohraniti svojo integriteto." To je poziv predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki Jakliču očita celo, da je zaobšel zakon o ustavnem sodišču, ker je bil v času opravljanja funkcije hkrati tudi popoldanski samostojni podjetnik. Jaklič je v javnosti že pojasnil, da zakon dopušča izjeme, pravnik Rajko Pirnat pa priznava, da je zakon precej pomanjkljiv. "Lahko se bere tudi tako, da se kot pridobitno dejavnost lahko opravlja naloge visokošolskega učitelja ali raziskovalca," je dejal. Kljub temu pa se mu zdi status samostojnega podjetnika neprimeren za ustavnega sodnika.

Klakočar Zupančičeva ustavnega sodnika Jakliča pozvala k takojšnjemu odstopu
19. 04. 2024 16.12Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je zaradi opravljanja pridobitne dejavnosti samostojnega podjetnika pozvala k odstopu ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki funkcijo opravlja od marca 2017. Zakon o ustavnem sodišču namreč navaja, da je funkcija ustavnega sodnika nezdružljiva s pridobitno dejavnostjo.

Ustavno sodišče zavrnilo Janševo pritožbo, Carlova: 'Zmaga za vse novinarke!'
05. 04. 2024 14.37Ustavno sodišče je zavrnilo ustavno pritožbo Janeza Janše na sodbo vrhovnega sodišča, ki je zavrnilo njegovo zahtevo za revizijo postopka v tožbi Eugenije Carl zoper njega zaradi razžalitve, zaradi česar je Janša dolžan plačati odškodnino v višini 6000 evrov. Janša je v pritožbi med drugim očital kršitev pravice do svobode izražanja.

Zmaga za Mojco Šetinc Pašek: ustavno sodišče odločilo o Janševem tvitu
21. 03. 2024 11.04Zmaga za nekdanjo novinarko in trenutno poslanko Mojco Šetinc Pašek; ustavno sodišče je namreč razveljavilo sodbo vrhovnega sodišča v primeru žaljivega tvita Janeza Janše. "Vrhovno sodišče je odločilo, da Janša lahko žali, šest ustavnih sodnikov pa pravi, da ne," je zmago na sodišču v prvem odzivu komentirala Šetinc Paškova, ki je za naš portal poudarila, da je utemeljena kritika seveda dobrodošla, blatenje pa nikakor ne. In kaj pravi ustavno sodišče? Da je vrhovno sodišče z neustreznim ovrednotenjem pomena žaljivega izjavljanja opozicijskega poslanca o novinarki izhodišče presoje zasnovalo pretirano omejujoče za pritožničino pravico do časti in dobrega imena ter s tem sprejelo odločitev, ki ni v skladu z ustavo.

Garnbretova in Potočar najuspešnejša športna plezalca v letu 2023
01. 02. 2024 20.03Planinska zveza Slovenije je danes v Ljubljani podelila priznanja za vrhunske dosežke v alpinizmu, športnem in lednem plezanju ter turnem smučanju za leto 2023. V športnem plezanju sta lovoriko znova osvojila Janja Garnbret in Luka Potočar, za življenjsko delo v alpinizmu so se poklonili Kazimirju Drašlarju - Mikcu.

Ustavno sodišče zavrglo pobude zavarovalnic glede dopolnilnega zavarovanja
07. 12. 2023 14.35Ustavno sodišče je iz procesnih razlogov zavrglo pobude za oceno ustavnosti uredbe o določitvi najvišje cene dopolnilnega zavarovanja, ki so jih vložile Vzajemna zdravstvena zavarovalnica, Generali Zavarovalnica ter Triglav Zdravstvena zavarovalnica.

Glasovanje o odpravi zadržanja novele: Jaklič zapustil sejo, za le dve sodnici
12. 05. 2023 14.40Ustavno sodišče je ponovno obravnavalo pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o RTV Slovenija. Po naših neuradnih informacijah je bil na mizi sodnikov predlog odprave začasnega zadržanja dela zakona o RTV, ki pa ni prejel dovolj podpore – podprli sta ga le dve sodnici. Zapletlo se je že pred glasovanjem, ko je sodnik Klemen Jaklič zapustil sejo, enako je nameraval storiti tudi sodnik Rok Svetlič, a je na koncu ostal in glasoval proti predlogu.

Vlada predlaga izločitev sodnika Jakliča iz odločanja o RTVS
05. 04. 2023 22.35Vlada je na dopisni seji sprejela predlog za izločitev ustavnega sodnika Klemena Jakliča iz odločanja o pobudi za oceno ustavnosti novele Zakona o Radioteleviziji Slovenija in ga poslala Ustavnemu sodišču RS. Vlada namreč dvomi v Jakličevo objektivno in subjektivno neodvisnost.

Na ustavno sodišče predlog za izločitev sodnice iz ustavne presoje novele Zakona o RTVS
30. 03. 2023 17.18Prvopodpisani pod pobudo za ustavno presojo novele Zakona o RTVS Peter Gregorčič je na ustavno sodišče podal predlog za izločitev sodnice Neže Kogovšek Šalamon iz ustavne presoje novele. Predlog sledi poročanju Televizije Slovenija o dopolnilnem delu ustavne sodnice na Mirovnem inštitutu, ki je sodeloval v referendumski kampanji o zakonu.

Ustavno sodišče začasno zadržalo izvajanje dela novele zakona o RTVS
20. 02. 2023 12.23Ustavno sodišče je v postopku za preizkus pobude Petra Gregorčiča na seji 16. februarja sklenilo, da se izvrševanje prvega, drugega, četrtega in petega odstavka 23. člena ter 24. in 25. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija, do končne odločitve ustavnega sodišča zadrži. Gre za člene, ki govorijo o konstituiranju novega sveta zavoda, oblikovanju novega statuta ter imenovanju novega predsednika in članov uprave. Odločitev je pozdravil predsednik programskega sveta Peter Gregorčič, v Inštitutu 8.marec pa so pozvali oblast in državni zbor naj preveri zakonitost svetnikov in se s tem spoprime.

Ustavno sodišče: več o odločitvi glede RTV bo znanega v ponedeljek
17. 02. 2023 11.17Več o odločitvi ustavnega sodišča glede novele zakona o Radioteleviziji Slovenije bo znanega v ponedeljek. Pobudo za oceno ustavnosti novele s predlogom za začasno zadržanje so sicer ustavni sodniki znova obravnavali na četrtkovi seji, a še ni znano, ali so tudi že odločili oziroma kako.

Neuradno: večina sodnikov za zadržanje novele Zakona o RTV Slovenija
16. 02. 2023 13.47Na mizi Ustavnega sodišča se je znova znašla pobuda za oceno ustavnosti novele Zakona o Radioteleviziji Slovenija s predlogom za začasno zadržanje, ki ga je vložilo več vodilnih na zavodu, s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem. Po neuradnih informacijah pa naj bi večina sodnikov podprla zadržanje novele zakona. Kakšna bo zdaj njegova usoda?

Kadrovanje med strokovnostjo in sprejemljivostjo: kaj čaka Predsednika republike?
14. 10. 2022 06.00Šest sodnikov Ustavnega sodišča, informacijski pooblaščenec, guverner Banke Slovenije, varuh človekovih pravic, predsednik protikorupcijske komisije. Iskanje vodij teh najpomembnejših institucij v državi, ki jim poteče mandat v naslednjih petih letih, je v rokah novega predsednika ali predsednice republike - nekatere bo predlagal, druge imenoval. Pri tem pa: očitki o politični trgovini, zadovoljstvo zaradi "uravnoteženega'' seznama kandidatov in kar trije pravni strokovnjaki, ki jih je politika zavrnila v Državnem zboru - to so bile pasti pri lovljenju ravnotežja med strokovnostjo in politično sprejemljivostjo kandidatov.

Najuspešnejša sta Janja Garnbret in Luka Potočar, priznanje za življenjsko delo Dušanu Kukovcu
24. 03. 2022 21.07Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je nocoj potekala podelitev priznanj najuspešnejšim ter najbolj zaslužnim v letu 2021 pod okriljem Planinske zveze Slovenije. Priznanja za življenjsko delo v alpinizmu je prejel Dušan Kukovec. Najuspešnejša v športnem plezanju sta Janja Garnbret in Luka Potočar.

Ustavno sodišče zavrnilo pobudo Vilija Kovačiča glede Levice in SD
23. 03. 2022 16.11Ustavno sodišče je "kot očitno neutemeljeno" zavrnilo pobudo aktivista Vilija Kovačiča za oceno protiustavnosti programa politične stranke Levica ter delovanja političnih strank Levica in SD. V obeh omenjenih strankah so sicer že predhodno pričakovali, da bo ustavno sodišče Kovačičevo pobudo zavrnilo. Menili so, da ta ni bila po naključju vložena pred volitvami, videli pa so jo kot poskus vplivanja na volilno kampanjo in volitve.