klemen grošelj

Se spomnite vseh slovenskih serij na POP TV?

31. 03. 2025 07.00

V 30 letih so se na programu POP TV zvrstile zabavne vsebine, pa naj bodo to tuje ali domače produkcije, a zdi se, da se ljudem najbolj vtisnejo v spomin prav domače vsebine. Predvsem domače serije. Se še spomnite, kaj vse smo v 30 letih gledali na POP TV? Katera serija je bila vasa najljubša?

Koalicijska Levica: Diktat o povečevanju sredstev mora Slovenija izigrati

05. 03. 2025 19.16

Najtrši oreh za koalicijo bo ob morebitnem zviševanju sredstev za obrambo ostala kar najmanjša partnerica Levica, ki pravi: "Nismo v tej vladi, da bi se ukvarjali s tem, kako bi povečevali sredstva za obrambo." Prevladujoče mnenje strokovnjakov za varnostna vprašanja sicer je, da bodo morale države članice Evropske unije, torej tudi Slovenija, nameniti več denarja za svojo obrambo. In kaj bo v tem primeru naredila Levica, bi bil to začetek konca vladajoče koalicije?

Globalno predrugačenje sveta: Ne vemo, če so ZDA še naš partner

05. 03. 2025 06.00

Kot meni obramboslovec in nekdanji evropski poslanec Klemen Grošelj, bi se morala slovenska politika okoli vprašanja zvišanja prispevka za obrambo poenotiti. Prihaja namreč do pomembnih geopolitičnih sprememb: "Gre za globalno predrugačenje sveta." Slovenski interes je, da se vključimo v krog držav, ki bodo povezano delovale v tem novem svetu. Ta dva odstotka nista vprašanje le vojaške varnosti, ampak tudi našega gospodarskega pozicioniranja, opozarja.

Bomo dali še milijardo več za obrambo?

04. 03. 2025 06.00

"Gre za obrambo evropskih vrednot življenja," pravi Ursula Von Der Layen. Največja opozicijska stranka SDS meni, da bi morali dvoodstotno zavezo BDP, ki smo jo dali Natu, začeti izvajati že naslednje leto in ne leta 2030, o čemer je še nedavno govoril predsednik vlade in Gibanja Svoboda Robert Golob, ki sedaj pravi, da je politična realnost drugačna.

Janković Vučiću ponudil pomoč brez pooblastil občine in države

03. 02. 2025 12.51

Vsak ima pravico do svojih osebnih stališč, je na novinarsko vprašanje glede pisma ljubljanskega župana Zorana Jankovića, v katerem je v luči protestov v Srbiji podprl srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ob prihodu na vrh EU v Bruslju odgovoril premier Robert Golob. Kot je dejal, notranjepolitičnih razmer v Srbiji ne želi komentirati. Do Jankovićevega pisma je bil medtem kritičen nekdanji predsednik republike Milan Kučan, ki je prepričan, da podpora župana srbskemu predsedniku med meščani Ljubljane nima podpore. Tudi Janković sam je nato poudaril, da je šlo pri tem zgolj za njegovo osebno mnenje.

Slovenski državni vrh se ograjuje od podpornih izjav Jankovića Vučiću

01. 02. 2025 19.48

V Sloveniji se medtem vrstijo odzivi na pismo podpore, ki ga je srbskemu predsedniku Vučiču poslal ljubljanski župan Janković. V njem ga je med drugim pozval, naj ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer, ki jo je začrtal v Srbiji ter mu ponudil brezpogojno pomoč. Slovenski državni vrh se je od teh izjav ogradil. V uradu predsednice republike poudarjajo, da Jankovićeve izjave niso uradno stališče Slovenije, enako na zunanjem ministrstvu. Nekdanji evroposlanec Klemen Grošelj se je srbskim študentom opravičil, sto Ljubljančank in Ljubljančanov pa županu sporoča: Ne v našem imenu.

Janković Vučiću poslal pismo podpore, protipeticijo podpisalo 100 Ljubljančanov

31. 01. 2025 06.19

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je prejel pismo podpore ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki ga je pozval, naj nadaljuje pot predsednika in ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer močne, neodvisne in razvite Srbije, ki jo je začrtal, poročajo srbski mediji.

Aleksander Merlo s čela postojnske porodnišnice v pokoj

30. 01. 2025 16.01

Vlada je podala soglasje k razrešitvi direktorja Bolnišnice Postojna Aleksandra Merla. Merlo, ki velja za uglednega porodničarja in ginekologa, se namreč upokojuje, so sporočili po seji vlade.

'Estonci so proti Severni Makedoniji pokazali, da so resni tekmeci'

09. 11. 2024 08.21

Slovenski rokometaši so prepričljivo začeli kvalifikacije za evropsko prvenstvo na Danskem, Švedskem in Norveškem 2026. V velenjski Rdeči dvorani so zanesljivo premagali Litovce s 36:25, v nedeljo pa jih v Talinu čaka še drugi baltski kvalifikacijski tekmec iz Estonije.

Nova generacija odločna nadaljevati delo predhodnikov: Želja in patriotizem

05. 11. 2024 10.45

Rokometna reprezentanca Slovenije bo v tem tednu začela nastope v kvalifikacijah za naslednje evropsko prvenstvo, ki bo v začetku leta 2026 potekalo na Danskem, Švedskem in Norveškem. Izbrana vrsta, ki je s pripravami začela minulo nedeljo v Zrečah, se bo pomerila z Litvo in Estonijo.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Slovenija oslabljena proti baltskima ekipama, a to ne bi smelo predstavljati težav

24. 10. 2024 15.50

Pred slovensko moško rokometno reprezentanco je prva akcija po letošnjih olimpijskih igrah, kjer so Slovenci v Parizu in Lillu osvojili četrto mesto. V prvi polovici novembra Slovenijo čakata uvodni tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo, ki bo leta 2026 na Danskem, Švedskem in Norveškem, proti Litvi in Estoniji. Selektor Uroš Zorman ne bo mogel računati na nekatere standardne člane izbrane vrste, kar pa vseeno ne bi smelo predstavljati pretiranih težav.

Šarčeva kriminalka in nedelja, dolga kot ponedeljek

10. 06. 2024 09.29

Sopara, ki je ves dan ležala nad Ljubljano, ni popustila niti, ko je sonce že začelo zahajati. Konferenčni prostor Edvard na Igriški ulici v središču prestolnice je bolj ali manj sameval, polnili so ga le pladnji s hrano, stativi televizijskih kamer pred panojem, na katerem je pisalo Svoboda, ter grozd novinarjev, ki je preigraval scenarije volilne kombinatorike. Ostali gostje so raje kramljali na prostem, čeprav težko nebo ni obetalo, da bodo tam lahko še dolgo ostali.

Pred začetkom volilnega molka: 'Kampanja je bila najintenzivnejša doslej'

06. 06. 2024 18.16

Zaprla so se volišča za predčasno glasovanje na evropskih volitvah. Stranke lahko volivce nagovarjajo še do jutri do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. In to tudi intenzivno počnejo: predsednik SDS Janez Janša poudarja, da nič še ni odločeno. "Treba se je še boriti," je dejal. Nadaljuje se tudi besedni spopad premierja Goloba in evroposlanca Klemna Grošlja, ki Golobu očita, da ga skuša na nedostojen način diskreditirati.

Zakaj se je Grošelj umaknil s kandidatne liste Gibanje Svoboda?

06. 06. 2024 15.40

Pred skorajšnjimi evropskimi volitvami se stopnjujejo tudi medstrankarske napetosti. Nosilec kandidatne liste Zelenih Slovenije Klemen Grošelj je tako na novinarski konferenci pojasnil svoj pogled na dogajanje okoli oblikovanja kandidatne liste Gibanja Svoboda, s katere se je aprila umaknil. Zatrdil je, da umestitve na listi ni pogojeval.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?

06. 06. 2024 06.00

705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

DEJSTVA: je javnost v Sloveniji res enotna glede Palestine, politika pa tista, ki razdvaja?

05. 06. 2024 06.00

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih, objavljamo drugi del našega preverjanja. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Janković zavrnil Grošljeve očitke o pritiskih: 'To je ena velika neumnost'

04. 06. 2024 15.01

Klemen Grošelj je na velikem soočenju pred nedeljskimi evropskimi volitvami, ki smo ga predvajali na naši televiziji, namignil, da naj bi srbski predsednik Aleksandar Vučić in njegov prijatelj, ljubljanski župan Zoran Janković, vplivala na njegovo uvrstitev na listi Gibanja Svoboda. Janković je Grošljeva namigovanja označil za "neumnost". Zatrdil je, da s srbskim predsednikom nikoli nista govorila o tej zadevi. "Oba lahko pokličete, Vučića in Goloba," je dejal.

Povišani toni velikega soočenja: burno o Palestini in splavu

03. 06. 2024 15.19

Na naši televiziji je potekalo veliko soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami. Dvourno oddajo je vodila Petra Kerčmar, o različnih temah so se soočali nosilci list devetih strank. Začeli so s trenutno najbolj vročo politično temo: priznanje Palestine. Svoja stališča so soočili tudi glede plač evroposlancev, pravici do splava, pa tudi o referendumih.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?

03. 06. 2024 19.23

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Svobodi in SDS podpora narašča, kaj to pomeni za manjše politične igralce?

01. 06. 2024 14.09

Možnosti za uspeh vodilnih strank, ki kandidirajo na evropskih volitvah v Sloveniji, so se še okrepile, kaže najnovejša raziskava javnega mnenja. In kaj pri tem sploh še ostane manjšim političnim igralcem, ki se prav tako potegujejo za bruseljske stolčke? Ni predaje, pravijo pred zaključkom kampanje in upajo na čim večjo aktivacijo neopredeljenih volivcev.

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?

28. 05. 2024 06.00

Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Grošelj, Tomičeva, Lipušček: koliko lobistov želi v Bruslju vplivati na zakonodajo?

27. 05. 2024 06.00

V oddaji 24UR ZVEČER je v četrtek potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča primerjali nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Koliko imamo lobistov? Se je res 10 milijonov Ukrajincev izselilo? Kaj kažejo podatki o umrlih?

Grošelj, Lipušček in Tomičeva o satiri, Palestini, migrantskih centrih in Jek 2

24. 05. 2024 06.00

V oddaji 24UR ZVEČER je potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča soočili nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Se da s satiro priti v evropski parlament, kar napovedujejo v stranki Nič od tega? Je prav, da Slovenija še naprej podpira Ukrajino in ali bi priznali Palestino takoj ali čakajo s priznanjem, kot čaka slovenska vlada? Kako bi ljudi v Središču ob Dravi in Brežicah prepričali, da njihov strah zaradi odprtja migrantskih centrov ni upravičen? Ali podpirajo gradnjo drugega bloka nuklearke in ali Slovenci plačujemo previsoko ceno za evropski zeleni prehod?

Večina evroposlancev prelomila besedo in ne razkriva porabe 5 tisočakov pavšala

23. 05. 2024 06.02

Bi razkrili, kako ste porabili 4.500 evrov mesečnega pavšala za pisarno? To vprašanje smo pred petimi leti postavili takratnim evropskim poslancem in nosilcem list, ki so kandidirali na volitvah. Pavšal se je v petih letih zvišal na 4.950 evrov, mi pa smo aktualne evropske poslance vprašali, za kaj konkretno porabijo pisarniški pavšal in kaj naredijo z morebitnim preostankom denarja. Odgovori? Večinoma splošni. Evropski poslanci – z izjemo Irene Joveve, ki prerez stroškov objavlja vsak mesec, konkretnih številk sicer javno ne razkrivajo.

Grošelj: Podnebne spremembe segajo v vse vidike našega življenja

16. 05. 2024 18.45

Klemen Grošelj, nosilec evropske liste, ki je še pred dobrim tednom dni nihče ni pričakoval. Ker so na njej trije tako imenovani "odpadniki" Gibanja Svoboda, med njimi aktualni evropski poslanec največje vladne stranke Klemen Grošelj, zdravnik Aleksander Merlo, ki so ga sprva v Gibanju Svoboda predstavljali kot nosilca svoje liste, pa tudi nekdanja članica in poslanka Svobode, ki ji je Golob pokazal vrata, Mojca Šetinc Pašek, se je je hitro prijelo ime lista užaljenih. Tudi ker naj bi jim pomagala Petra Škofic, donedavnega premierjeva šefinja kabineta, ki se je prav tako razšla z Golobom. Gre za listo Zelenih, ki utegne še najbolj krasti glasove strankama Svoboda in VESNA.

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?

16. 05. 2024 06.00

705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

Zeleni in Nič od tega vložili listo kandidatov, Pirati nimajo dovolj podpisov

10. 05. 2024 19.51

Zeleni Slovenije so vložili listo kandidatov in kandidatk za volitve poslancev v Evropski parlament. Nosilec liste in aktualni evropski poslanec Klemen Grošelj, ki je bil sicer evidentirani kandidat Gibanja Svoboda, je ob vložitvi liste dejal, da upajo na vsaj enega poslanca in da je njihova lista "liberalna, socialna in zelena". Medtem pa Piratska stranka ni zbrala dovolj podpisov, da bi dosegla cenzus 1000.

Grošelj, Merlo, Šetinc Paškova in Škofičeva od Svobode k Zelenim

09. 05. 2024 06.00

Kaj imajo skupnega evropski poslanec Klemen Grošelj, direktor postojnske porodnišnice Aleksander Merlo, poslanka Mojca Šetinc Pašek in nekdanja šefinja Golobovega kabineta Petra Škofic? Vsi so se – na, milo rečeno, ne prav lep način – razšli s predsednikom vlade in Gibanja Svoboda Robertom Golobom, zdaj pa moči združili v listi za evropske volitve pod taktirko stranke Zelenih, ki bo glasove bržkone odžirala prav Gibanju Svoboda in ostalim vladnim strankam. O zadevi je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril Aleksander Merlo.

'Balon, ki se je napihnil na državnozborskih volitvah, je ob realnih problemih počil'

08. 05. 2024 19.14

Le še nekaj ur nas loči od uradnega začetka volilne kampanje pred evropskimi volitvami. Evropskemu poslancu Klemnu Grošlju je najverjetneje uspel veliki met, stranka Zeleni Slovenije naj bi namreč zbrala dovolj podpisov podpore za vložitev kandidatne liste, ki jo bo vodil, na njej pa naj bi poleg Aleksandra Merla kandidirala tudi Mojca Pašek Šetinc. Nove liste na levosredinskem političnem polu kažejo na šibkost vladajoče koalicije, pa pravi prvak SDS Janez Janša, ki je tudi razkril, kakšna bo tokratna kampanja največje opozicijske stranke.