kitajsko veleposlaništvo

Obsodba ZDA: Kitajska nadzira Panamski prekop. Peking odgovoril

09. 04. 2025 14.56

ZDA ne bodo dovolile Kitajski, da ogrozi delovanje Panamskega prekopa, je ob obisku v Panami med drugim dejal ameriški obrambni minister Pete Hegseth, ki je z izjavo sprožil oster odziv Pekinga. Kitajska jo je označila za zlonamerne.

Mjanmar: po 3000 smrtih in 125 urah izvlekli preživelega

03. 04. 2025 10.18

Število smrtnih žrtev potresa v Mjanmaru je preseglo 3000, a je skupina kitajskih reševalcev uspela rešiti preživelega po 125 urah pod ruševinami. Vremenoslovci svarijo pred nepričakovanim deževjem, ki bi lahko otežilo reševanje in pomoč.

Peking: zaradi drog usmrtili štiri Kanadčane

20. 03. 2025 11.19

Kitajska je zaradi z drogami povezanih kaznivih dejanj usmrtila štiri kanadske državljane. V Pekingu niso upoštevali prošenj Ottawe, naj smrtnih kazni ne izvedejo. Vztrajajo, da so delovali v skladu z zakonodajo.

Panama uradno izstopila iz kitajske pobude Pas in pot

06. 02. 2025 21.07

Predsednik Paname Jose Raul Mulino je sporočil, da je država uradno izstopila iz kitajske infrastrukturne pobude Pas in pot. To je Panama storila spričo očitkov ZDA o domnevnem vplivu Pekinga na Panamski prekop. Zanikal pa je trditve ZDA, da bodo njene ladje lahko prekop odslej prečkale brez plačila pristojbine.

'Rusija stavi na Trumpa', Kitajci pa niso preveč zadovoljni

06. 11. 2024 09.02

Predsedniški položaj v ZDA je znova zavzel Donald Trump. Kot je že v svoji kampanji jasno povedal, so potrebne korenite spremembe v zunanji politiki ZDA. In kaj bi se lahko spremenilo v vojni v Ukrajini, Gazi ali pa v odnosih s Kitajsko?

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

10 dni je barko odnašalo v neznano: 'Vsepovsod so bili morski psi'

15. 08. 2024 17.26

Ribolov z barke ob španski obali marsikomu zveni prav sanjsko, vendar pa je 30-letni Srb izkusil, kako hitro se lahko spremeni v pravo nočno moro. Ker jim je zmanjkalo goriva, jih je morje kar 10 dni odnašalo v neznano. Ne le, da so bili brez hrane, kmalu bi sami postali hrana morskih psov, ki so jih večkrat obkolili. Srb je prepričan, da bi, če jih kitajska ladja ne bi opazila, ko jih je, umrli. Znašli so se v Dominikanski republiki, Srb pa po zapletih upa, da se bo lahko kmalu vrnil domov.

Savdijka pred možem pobegnila v Avstralijo, nato pa skrivnostno izginila

02. 08. 2024 08.38

Lolita je leta 2022 v Avstralijo pribežala pred starejšim moškim, s katerim se je bila kot otrok prisiljena poročiti v Savdski Arabiji. Tako je zbežala pred nasiljem in hudim spolnim suženjstvom, zaradi katerega je večkrat pristala v bolnišnici. Vendar pa je manj kot leto dni po prihodu izginila. Nazadnje jo je videl prijatelj, ki trdi, da je videl kako jo je iz stanovanja odpeljala skupina Savdijcev v črnem kombiju.

'Ukrajina ne sme podpisati dogovora s hudičem'

26. 07. 2024 15.41

Veliko ljudi poziva k podpisu sporazuma Ukrajine z Rusijo, ne pa tudi glavni svetovalec ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Ta je dejal, da bi tak podpis pomenil "dogovor s hudičem". A pritisk na Ukrajino, da bi se končali že več kot dve leti trajajoči spopadi, je vse večji.

Na Norveškem pridržali domnevnega kitajskega vohuna

02. 07. 2024 17.27

Norveška varnostna služba je sporočila, da je na podlagi sumov vohunjenja za Kitajsko pridržala norveškega državljana. Moškega, čigar identitete še niso razkrili, so pridržali na mednarodnem letališču v Oslu, potem ko se je vrnil iz Kitajske, je sporočil predstavnik norveške protiobveščevalne službe.

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski

27. 06. 2024 15.15

Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

Golob in Han o pomenu Bavarske, Pirc Musarjeva z zahvalo Slovencem v Münchnu

19. 06. 2024 10.30

Ob robu evropskega nogometnega prvenstva in pred četrtkovo tekmo med Slovenijo in Srbijo se v Münchnu že mudijo najvišji predstavniki države. Premier Robert Golob in gospodarski minister Matjaž Han sta se med drugim udeležila poslovno-investicijskega kongresa, kjer je predsednik vlade poudaril, da je bila Bavarska vedno ena izmed naših prvih zunanjepolitičnih in trgovskih partneric. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je v Münchnu nagovorila slovensko skupnost. "Slovenke in Slovenci v različnih državah sveta ste naši ambasadorji, nosilci naše kulture, jezika in vrednot," je poudarila.

'Jasno sporočilo Izraela Iranu: Lahko vas zadenemo kadarkoli in kjerkoli'

20. 04. 2024 07.11

V petek zgodaj zjutraj so se razmere na Bližnjem vzhodu spet nevarno zaostrile. Neimenovani ameriški viri namreč trdijo, da naj bi Izrael izvedel raketni napad na Iran. Šlo naj bi za povračilni ukrep za iranski napad na izraelsko ozemlje konec tedna, ki je bil odgovor na izraelski napad na iranski konzulat v Siriji. A hujših posledic na srečo ni bilo. "Test zračne obrambe zagotovo ni bil, gre za jasno sporočilo Iranu," je v 24UR ZVEČER dejal nekdanji načelnik generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič. Da pa se je moral Izrael že iz političnih razlogov odzvati, pa je dejal nekdanji veleposlanik v Iranu Jožef Kunič.

Nauru prekinil diplomatske vezi s Tajvanom, ZDA razočarane

16. 01. 2024 11.25

ZDA so razočarane nad potezo vlade Nauruja, ki je prekinil diplomatske vezi s Tajvanom in sporočil, da bo otok odslej priznaval kot neodtujljivi del Kitajske, je sporočil State Department. V Pekingu so ameriški izraz razočaranja označili za obrekovanje Kitajske z namenom širjenja vpliva ZDA na mednarodnem parketu.

Po skoraj praznih ulicah Quita patruljirajo vojaki. Noboa: Smo v vojni

11. 01. 2024 06.53

Ekvadorski predsednik Daniel Noboa je dejal, da je država v vojni z mamilarskimi karteli, ki so v zadnjih dneh sprožili val napadov in ugrabitev. Po skoraj zapuščenih ulicah ekvadorske prestolnice Quito je po odmevnih napadih gangsterjev patruljiralo več sto vojakov. Posledično je Peru ob meji razglasil izredne razmere, zaskrbljenost so izrazile tudi ZDA. Francija in Rusija sta svojim državljanom odsvetovali potovanje v Ekvador.

Kibernetska ugrabitev kitajskega dijaka, starši plačali več kot 70 tisočakov

03. 01. 2024 08.03

Kibernetski kriminal postaja vse bolj sofisticiran. Družbena omrežja in razvoj umetne inteligence pa še toliko bolj pripomoreta k vzponu tovrstnih oblik kriminala. Nedavno se je v ZDA zgodil primer kibernetske ugrabitve. Storilci so kitajskega dijaka z grožnjo njegovi družini prepričali, naj odide v divjino Utaha ter posname fotografije sebe, kot da je ugrabljen. S slednjimi pa so nato od njegovih staršev terjali visoko odkupnino, ki so jo tudi dobili. Medtem ko so kriminalci na svoj račun prejeli več kot 70.000 evrov (80.000 dolarjev), pa so ameriške oblasti zagnale obsežno iskalno akcijo za izginulim 17-letnikom. Slednjega so naposled odkrili v šotoru. Bil je premražen in prestrašen, a živ.

Zbrana sredstva na diplomatskem bazarju v roke družinam, ki so jih prizadele poplave

14. 10. 2023 13.38

Na Stritarjevi ulici in pred Mestno hišo v Ljubljani je potekal 30. dobrodelni diplomatski bazar, ki ga je pripravilo slovensko mednarodno združenje žensk Sila. Letos ga je pripravilo z 48 veleposlaništvi in častnimi konzulati, del zbranih sredstev pa bodo namenili prizadetim družinam v letošnjih poplavah.

Izpuščanje vode v Fukušimi: Kitajska sprejela prve povračilne ukrepe

24. 08. 2023 07.39

Ob ostrih kritikah Kitajske in nasprotovanju številnih okoljevarstvenih organizacij je Japonska začela v Tihi ocean izpuščati hladilno vodo iz poškodovane jedrske elektrarne Fukušima. Kitajska je že prepovedala uvoz vse morske hrane iz Japonske, pa čeprav upravitelj elektrarne miri, da je voda zaradi čiščenja in redčenja varnejša od mednarodnih standardov.

Komisar Breton za prepoved dostopa Huaweiju in ZTE do 5G omrežij

16. 06. 2023 19.05

Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton je pozval več držav EU, naj kitajskim telekomunikacijskim podjetjem Huawei in ZTE prepovejo dostop do njihovih omrežij 5G, saj predstavljajo visoko tveganje za nacionalno varnost. Poziv sicer še dodatno zaostruje odnose med Brusljem in Pekingom.

Bo Kitajska res namestila vohunsko bazo na Kubi?

08. 06. 2023 18.42

Kitajska naj bi se s Kubo dogovorila o gostovanju skrivne vohunske baze na otoku. Baza oziroma prisluškovalni objekt, ki naj bi bil oddaljen 160 kilometrov od Floride, bi Kitajski omogočil zbiranje skrivnih podatkov iz ZDA.

Kitajski odtisi na kibernetskem napadu na MZEZ

12. 04. 2023 06.39

Zazvonili so vsi alarmi. V eni izmed evropskih držav so preiskovalci odkrili in takoj tudi zasegli dva sumljiva internetna strežnika. Takrat se je začela odvijati največja uspešna zgodba kibernetskega vohunjenja tuje države pri nas. Tako uspešnega načrtovanega in usmerjenega napada na slovensko ministrstvo, ki smo ga prvi razkrili v petek, verjetno še ni bilo.

Kitajski balon opazili tudi nad Kostariko

07. 02. 2023 08.19

Nad Kostariko so opazili kitajski balon, je v ponedeljek sporočilo zunanje ministrstvo te latinskoameriške države. Kitajsko veleposlaništvo v San Joseju je že izreklo obžalovanje zaradi incidenta in dodalo, da gre izključno za civilno plovilo za meteorološke raziskave.

Kitajska zaradi obiska Pelosijeve prekinja sodelovanje z ZDA na več področjih

05. 08. 2022 07.59

Kitajska je v četrtek izstrelila več raket dolgega dosega v okolico severovzhodne in jugozahodne obale Tajvana. Štiridnevne vojaške vaje so kitajski odgovor na obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi v tej otoški državi. Pelosijeva azijsko turnejo nadaljuje na Japonskem, kjer je zavrnila očitke, da je bil obisk te otoške države namenjen zgolj njej, a poudarila, da si ZDA ne prizadevajo za kakršno koli spremembo statusa v Tajvanu. Analitiki pojasnjujejo, da so lokacije vaj okoli otoka skrbno izbrane, vaje pa da bodo prihodnosti vse pogostejše, saj celina povečuje pritisk na otok. Kitajska je obisk Pelosijeve označila za "zlobnega" in sporočila, da prekinja sodelovanje z ZDA na več področjih. Peking bo prekinil kitajsko-ameriška pogajanja glede podnebnih sprememb, odpovedal srečanje vojaških voditeljev obeh držav ter še dve srečanji na temo varnosti

V Srbiji obeležujejo 23. obletnico Natovega bombardiranja

24. 03. 2022 17.26

V Srbiji obeležujejo 23. obletnico začetka letalskih napadov zveze Nato na tedanjo Zvezno republiko Jugoslavijo, katerih cilj je bil ustaviti pregon in poboje kosovskih Albancev, ki jih je izvajal režim Slobodana Miloševića. Na glavni spominski slovenskosti v Kraljevu bo spregovoril tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo

22. 02. 2022 05.49

Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.

Rusija sporočila, da z ukrajinske meje umika določeno število vojakov

15. 02. 2022 06.15

Po več tednih napetosti je Rusija zdaj sporočila, da umika določeno število vojakov na ukrajinski meji. Razmere so še vedno majave, vendar pa upanje za diplomatsko rešitev še ni izgubljeno. V Rusijo se je odpravil tudi nemški kancler Olaf Scholz, Putin je na srečanju z njim dejal, da je pripravljen na nadaljevanje pogovorov, da si Rusija seveda ne želi vojne v Evropi, a da na njihove predloge doslej ni konstruktivnega odziva. Ruska duma je pozvala predsednika Vladimirja Putina, naj prizna neodvisnost ukrajinskih separatističnih regij Donetsk in Lugansk. Ukrajina na to odgovarja, da je to ekvivalent napadu brez orožja in "da bo v tem primeru takoj odstopila od dogovorov z vsemi posledicami."

Sporočilo novega češkega premierja: Naša država se obrača k Zahodu

20. 12. 2021 11.03

Na Češkem je v petek na politični vrh stopila nova koalicijska vlada. Češki predsednik Miloš Zeman je imenoval novo liberalno-konservativno vlado pod vodstvom premierja Petra Fiale. Ta pa je že na prvi dan mandata začrtal politiko države. Na položaj zunanjega ministra je namreč imenoval Jana Lipavskega, ruskega kritika in glasnega zagovornika EU in Nata, ter s tem svetu sporočil: Naša država se obrača k Zahodu.

Peking zavrnil poročilo ameriških obveščevalcev in ZDA pozval, naj preneha z napadi

31. 10. 2021 12.53

Peking se je ostro odzval na posodobljeno poročilo ameriških obveščevalnih služb o izvoru novega koronavirusa in ga označil za političnega in lažnega. Washington so pozvali, naj preneha napadati Kitajsko.

Ameriški obveščevalci: Izvor novega koronavirusa morda nikoli ne bo znan

30. 10. 2021 10.04

Urad ameriškega direktorja nacionalne obveščevalne službe (ODNI) je objavil posodobljeno poročilo o izvoru novega koronavirusa. V poročilu ocenjujejo, da novi koronavirus ni bil razvit kot biološko orožje. Navajajo tudi, da celo obstaja možnost, da ne bodo nikoli zanesljivo ugotovili izvora virusa.

Skrbi Slovencev na Tajskem: bodo ostali brez potnih listov?

24. 09. 2021 09.45

12 Slovencev, ki so si dom ustvarili na Tajskem, se je znašlo v hudi stiski. V kratkem jim bodo potekli potni listi, brez njih pa bodo postali ilegalci, grozi jim celo izgon iz države. Doslej so dokumente urejali na tako imenovanih konzularnih dnevih v Bangkoku, ki pa jih od izbruha epidemije ni več. Tako jim preostane le še "skok" v domovino ali katero od držav, v katerih ima Slovenija svoja predstavništva, na katerih lahko zaprosijo za nov potni list. A potovanje je v trenutnih razmerah ne le drago, temveč se lahko tudi precej zavleče. Država je bila doslej za njihove težave gluha.