kitajski rover

Nekateri proizvajalci avtomobilov začasno ustavljajo izvoz v ZDA

07. 04. 2025 18.24

Proizvajalca avtomobilov Audi in Jaguar Land Rover naj bi zaradi nove carinske politike ZDA začasno zaustavila izvoz v ZDA. Pri Audiju naj bi to po pisanju revije Automobilwoche veljalo za tiste avtomobile, ki so bili v ameriška pristanišča dobavljeni po 2. aprilu, ko so začele veljati 25-odstotne carine na njihov uvoz v ZDA. Trump je medtem Kitajski zagrozil z dodatnimi 50-odstotnimi carinami.

Magna ostala brez velikega posla, ogroženih je 300 delovnih mest

17. 07. 2024 18.09

Še ena slaba novica za Magno v Gradcu: britanski avtomobilski proizvajalec Ineos je objavil, da bo zaustavil razvoj načrtovanega električnega terenskega vozila Fusilier v Gradcu. Magna je informacijo potrdila za krone.at, kar pomeni, da je ogroženih 300 delovnih mest. Morda pa še več, če držijo informacije, da to ni edini umik.

Razkrile so ga sledi koles: Nasin satelit posnel kitajski rover na Marsu

22. 03. 2022 12.07

Majhno temno modro piko sredi puščave bi zlahka spregledali med množico posnetkov na površju Marsa, ki jih Nasin satelit vsak dan posname. A sledi koles, ki se vijejo po pokrajini, izdajajo, da gre za majhen kitajski rover.

Kitajski rover se je 'pregrizel' že čez 800 metrov neprijaznega Marsovega površja

06. 08. 2021 12.00

Kitajski rover Žurong je z Marsa poslal nove posnetke. Po površju rdečega planeta je prepotoval že 800 metrov, tudi po zelo zahtevnem terenu, se je pohvalila Kitajska nacionalna vesoljska administracija (CNSA). Pristanek na Marsu je velik znanstveni dosežek, ki je pred tem uspel le še Američanom. Vse ostale države, ki so se lotile tega podviga, so izgubile stik z roverji ali pa so ti strmoglavili na površje.

Kitajsko osvajanje vesolja: prva posadka poletela proti novi vesoljski postaji

17. 06. 2021 10.30

Izstrelitev tričlanske posadke na novo vesoljsko postajo Tiangong oziroma Nebeška palača predstavlja prelomni trenutek v ambicijah Kitajske v vesoljski tekmi. V prihodnjih letih nameravajo poslati človeka na Luno, njihov rover pa že raziskuje površje Rdečega planeta.

Kitajski rover na Zemljo poslal nove fotografije Marsa

11. 06. 2021 14.47

Na Kitajskem so navdušeno pozdravili nove fotografije, ki jih je z Marsa poslalo njihovo raziskovalno vozilo. Na eni od njih se je 1,85 metra visoki Žurong tudi sam postavil pred objektiv daljinsko vodene kamere. Kitajska, ki se vse bolj profilira kot vesoljska velesila, je šele druga država, ki ji je uspel pristanek na rdečem planetu.

Kitajski rover z Marsa poslal prvo fotografijo

19. 05. 2021 16.09

Kitajski rover, ki je v soboto pristal na Marsu, je na Zemljo poslal prvo težko pričakovano fotografijo. Kmalu se bo odpravil na tri mesece trajajočo misijo iskanja znakov življenja na Marsu, podobno, kot to počne ameriška vesoljska agencija Nasa.

Uspelo je tudi Kitajski, njihov rover Žurong pristal na površju Marsa

15. 05. 2021 10.29

Nasin Perseverance je dobil družbo. Na površju Rdečega planeta je po treh mesecih v Marsovi orbiti uspešno pristal kitajski rover Žurong. Iskal bo sledi življenja, preučeval kamenje in podnebje. Kitajska pa je s tem postala šele druga država na svetu, ki jih je uspel ta podvig.

Kitajska sonda poslala videoposnetek Marsa

12. 02. 2021 14.14

Kitajska vesoljska agencija je objavila videoposnetek kitajske sonde Tianwen-1 (Vprašanja nebu), ki kroži okrog Marsa. Na njem je videti površje Marsa s kraterji, barva površja planeta pa se spreminja od bele do črne, ko sonda preleti planet v enem Marsovem dnevu, ki traja nekaj minut več kot na Zemlji.

Kitajska sonda uspešno pristala na Luni, zbrala bo dva kilograma vzorcev površja

01. 12. 2020 17.15

Sonda Chang’e-5 je uspešno pristala na Luni, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. V naslednjih nekaj dneh bo zbrala okoli dva kilograma vzorcev z luninega površja - najmlajših doslej. Površje okoli vulkana Mons Rümker, kjer naj bi sonda pristala, ni starejše od 1,3 milijarde let. Lunini vzorci, ki so jih v preteklosti z Lune prinesle ameriške in sovjetske misije, pa so starejše od treh milijard let. Gre sicer za prvo takšno misijo po 44 letih.

Kitajska pred novim podvigom: na Luno po kamnine in vzorce tal

23. 11. 2020 11.17

Kitajska se pripravlja na izstrelitev vesoljskega plovila brez človeške posadke, ki bo z Lune na Zemljo dostavilo kamnine in vzorce s tal z našega edinega naravnega satelita. Gre za prvi zemeljski poskus pridobivanja vzorcev z Luninega površja v zadnjih štirih desetletjih.

Nova vesoljska tekma: ZDA, Kitajska in Rusija v osvajanje rdečega planeta

09. 08. 2020 11.30

Še preden se je 'na tretjem kamnu od Sonca' pojavil človek in svoj zvedavi um obračal proti nočnemu nebu, so k zvezdam pogledovale že živali. V njih so iskale poti do skrivališč hrane in napajališč ter brale smerokaze v času migracij. Toda v človeku je veliko več kot zvedavost. Njegove ambicije so ga pognale proti zvezdam, zato tekmuje sam s sabo, kar mu daje izjemen dinamični vzgon, vendar hkrati povzroča trenja. Letošnji naskok vesoljskih velesil na Mars tako predstavlja polje napredka in hkrati zrcali napetosti na geopolitičnem področju.

Tekma za Mars: Kitajski Tianven-1 poletel proti rdečemu planetu

23. 07. 2020 08.20

Tekmovanje med ZDA in Kitajsko se je že pred časom preselilo tudi na medplanetarno področje. Kitajska je proti Marsu v sklopu misije Tianven-1 izstrelila raketo Long March 5, ki bo na rdeči planet dostavila roverja za raziskovanje površine. Pred dnevi so se proti Marsu podali Združeni arabski emirati, konec meseca pa jim bodo sledile še Združene države Amerike.

Indijsko vesoljsko plovilo z roverjem uspešno vstopilo v Lunino orbito

20. 08. 2019 08.58

Indija je uspešno poslala vesoljsko plovilo Chandrayaan 2, ki nosi raziskovalni rover, v Lunino orbito. S tem so še korak bližje zgodovinskemu podvigu, pri katerem bo pristajalni modul Vikram kot prvi v zgodovini pristal na doslej še neraziskanem južnem polu Lune. Indija bo v primeru uspešnega pristanka četrta država s pristankom na Luni, po ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski.

Kakšne so dimenzije vesolja po 50 letih?

21. 07. 2019 07.00

Minilo je 50 let, odkar se je iluzija o sprehodu po Luni uresničila. Američan Neil Armstrong je prvi človek, ki je splezal po lestvi lunarnega modula in skočil na Lunina tla. Pomemben vpliv na razvoj znanja o vesoljskih tehnologijah je imel tudi slovenski raketni inženir, pionir kozmonavtike Herman Potočnik Noordung. Kakšna pa so vesoljska dognanja danes?

Konec misije Opportunity: 'Prišel je čas, da se poslovimo'

14. 02. 2019 08.59

Po 15 letih se je zaključilo posebno obdobje Nasinega raziskovanja rdečega planeta. Uradno so namreč zaključili misijo roverja Opportunity ter slednjega 'razglasili za preminulega'. A s svojimi odkritji in dosežki si je prislužil večno slavo med robotskimi raziskovalci Marsa.

Klub afriških klavcev

10. 05. 2006 13.41

S političnimi nasprotniki hranijo krokodile, ujetnikom sekajo ude, svoje rojake pa namerno stradajo.