kitajski delavci

Tudi Kitajci bodo morali garati dlje

01. 01. 2025 11.13

Vlada v Pekingu več desetletij ni posegala v pokojninsko zakonodajo, meja za upokojitev je v državi z okoli 1,4 milijarde prebivalcev doslej veljala za eno najnižjih na svetu. Toda vladajoča komunistična partija se ni mogla izogniti nepriljubljeni potezi, saj se število prebivalcev zmanjšuje. Zaradi vse večjih demografskih težav Kitajska tako zdaj zaostruje pogoje za upokojitev.

Popolna avtomatizacija: 157 kilometrov avtoceste zgradili roboti

27. 10. 2024 13.18

Kitajska je razkrila 157 kilometrov dolg odsek avtoceste, ki so ga v celoti zgradili roboti. Odsek so gradila tri državna podjetja s pomočjo tehnologije iz zasebnega sektorja. Gre za velik skok v avtomatizaciji gradnje cest. Z minimalno človeško vpletenostjo so stroji opravljali naloge, kot so polaganje, zbijanje in izravnavanje asfalta, medtem ko so delavci spremljali operacije. Projekt je del izgradnje velike magistrale Peking–Hongkong.

V Uniorju govora o spremembah, a nič o morebitnih odpuščanjih

24. 10. 2024 16.49

Vodstvo zreškega Uniorja je sklicalo prvi zbor delavcev, odkar je na čelu podjetja Robert Vuga. Na njem so okoli 800 zaposlenih v zreški športni dvorani seznanili s trenutnimi razmerami in morebitnimi spremembami v družbi. Odgovora o morebitnih večjih odpuščanjih niso dočakali, se pa optimizaciji poslovanja ne bo mogoče izogniti.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi

08. 10. 2024 07.00

Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

V Volkswagnu alarmantno, zaposleni v Audiju protestno ukradli 200 ključev

09. 09. 2024 19.39

Evropska avtomobilska industrija se je znašla v krizi, najgloblje se v težave pogreza največji evropski avtomobilski proizvajalec Volkswagen, zaskrbljeni so tudi slovenski dobavitelji. Plat zvona bijejo tudi v Audiju. V njegovi bruseljski tovarni so delavci protestno ukradli okoli 200 avtomobilskih ključev, ki jih ne nameravajo vrniti, dokler ne dobijo pojasnil vodstva o prihodnosti tovarne.

100 delovnih ur na teden, bonuse znižali na četrtino: stavka za 'nedoločen čas'

18. 07. 2024 20.45

Delavci v Južni Koreji imajo vsega dovolj. Državo tako v zadnjih mesecih pretresajo stavke in debata o socialnem položaju delavcev. Je pa tema pozornost sveta ujela šele potem, ko so Samsungovi delavci napovedali "stavko za nedoločen čas". S kakšnimi izzivi se torej soočajo južnokorejski delavci?

39-letnik, ki bi na glasovnico raje napisal psa kot Trumpa: 'Bog pomagaj Ukrajini'

16. 07. 2024 15.57

J. D. Vance. Za Evropo precej novo politično ime, nekoliko bolj znan je Američanom. A v EU zdaj mnogi menijo, da bi nas moralo skrbeti, da je Donald Trump za svojega podpredsedniškega kandidata izbral prav njega. Njegova stališča, ko gre za Ukrajino, čezatlantsko sodelovanje in protekcionizem do domače industrije so namreč zelo jasna – na prvem mestu so ameriški interesi.

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski

27. 06. 2024 15.15

Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

Vas mika pametna ura za pet evrov?

09. 03. 2024 07.00

Po AliExpressu je v zadnjem času na slovenski trg na velika vrata vstopila tudi kitajska spletna trgovina Temu, ki ponuja neverjetno poceni izdelke. Vendar kaj za ta denar sploh dobimo, kako nas prepričajo v nakup in kakšna je skrita cena teh izdelkov? Ekipa 24UR Inšpektor je preverjala, kaj ponujajo velike spletne tržnice, kakšne so pasti, kako se zavarovati pred goljufijami, kateri so primeri dobre prakse in kako se upreti impulzivnemu nakupovanju, ki ne škodi le našim denarnicam, pač pa tudi okolju ter delavkam in delavcem po vsem svetu.

29 nedonošenčkov iz Gaze prepeljali v Egipt

20. 11. 2023 06.55

Iz glavne bolnišnice v Gazi so v Egipt prepeljali 29 nedonošenčkov, ki so v izjemno kritičnem stanju. Na območje Gaze je sicer prispela tudi prva terenska bolnišnica. Z območja pa prihajajo nova poročila o žrtvah izraelskih napadov. Tokrat naj bi bila tarča Indonezijska bolnišnica na severu enklave, pri čemer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih 12 ljudi. Svet mora v luči vojne med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas nujno ukrepati in doseči umiritev razmer, pa je ob obisku diplomatov arabskih in muslimanskih držav v Pekingu dejal kitajski zunanji minister. "Dokler ne bosta obstajali dve državi, kot to zahtevajo Združeni narodi, v tej regiji ne bo miru," pa je opozoril predsednik Afriške unije.

Junija odpuščeni delavci Studia Moderna ostali brez dveh plač, regresa in odpravnine

26. 09. 2023 15.17

44 zaposlenih, ki jih je Studio Moderna odpustil junija, ob začetku stečaja v avgustu pa jim je tako še tekel odpovedni rok, je opozorilo, da so ostali brez plače za julij in avgust, pa tudi brez regresa in odpravnine. S tem opozarjajo, da so "največji poraženci stečaja podjetja Sandija Češka". Zdaj je njihovo edino upanje prijava prednostnih terjatev v stečajnem postopku. Češko ob tem odgovarja, da ni šlo za nikakršen manever in da so se vse do zadnjega trudili zagotoviti obstanek podjetja in sredstva za plače.

Na Hrvaškem do 39 stopinj, za del Dalmacije razglasili rdeči alarm

17. 07. 2023 10.13

Z vročinskim valom se poleg Slovenije spopadajo tudi na sosednjem Hrvaškem, v Sinju so izmerili skoraj 38, v Kninu in Sisku pa 37 stopinj Celzija. Do torka bi se po napovedih lahko temperature povzpele vse do 39 stopinj Celzija. Državna meteorološka služba je za celotno državo razglasila oranžni alarm, za del Dalmacije pa celo rdeči. Hud vročinski val pesti tudi druge evropske države. Temperature na jugu Evrope bodo po napovedih vremenoslovcev v prihodnjih dneh dosegle rekordne vrednosti.

Kitajski Shein v tovarno povabil vplivneže, ti nato doživeli pogrom

28. 06. 2023 18.00

Kitajski spletni nakupovalni gigant Shein, ki se sooča z očitki o kršenju delavskih pravic, je, da bi se znebil svojega slabega slovesa, v eno od svojih tovarn na Kitajskem povabil skupino ameriških modnih vplivnežev. Ti so si ogledali Sheinov 'inovacijski center', nad delovnimi razmerami pa so bili navdušeni. Vtise s plačanega izleta so delili na družbenih omrežjih, kjer se je nanje vsul plaz kritik.

Prvi pomladni teden v slikah: vojna, protesti, voda in 'zadnje opozorilo'

25. 03. 2023 16.17

Tudi v tem tednu smo pripravili pregled najboljših fotografij po našem izboru. Svet je pozorno spremljal srečanje v Kremlju, medtem ko v Ukrajini še naprej divja vojna. Na Korejskem polotoku so napenjali mišice, v središču pozornosti je bila tudi voda, ob tem pa smo dočakali še eno poročilo o podnebnih spremembah in z njim "zadnje opozorilo". Vrstili so se tudi protesti tako pri nas kot v tujini. V Franciji je šlo na ulice kar milijon ljudi (organizatorji trdijo, da še nekajkrat več), medtem ko se Pariz še naprej utaplja v smeteh.

Teden shodov, upora in zmag v fotografijah

11. 03. 2023 10.44

Lahko bi rekli, da so minuli teden zaznamovali protestni shodi. Po železniški nesreči v Grčiji so se na ulice odpravili sindikati, v Gruziji so ulice vseh večjih mest preplavili besni državljani, ki nasprotujejo predlogu zakona, ki zatira delovanje civilne družbe in omejuje medije, še naprej je vroče na pariških ulicah, kjer nasprotujejo pokojninski reformi. Z množičnimi shodi po svetu pa so ženske obeležile 8. marec in opozorile na številne krivice, ki se jim dogajajo. Rusija še naprej raketira ukrajinska mesta, Ši Džinping pa je bil še tretjič izvoljen za predsednika Kitajske.

Kitajsko novo leto: nasvidenje tiger, dobrodošel zajec

20. 01. 2023 19.08

Kitajskemu horoskopu Kitajci pripisujejo velik pomen. Leto zajca prinaša upanje na boljši začetek po dolgih treh letih zaprtja in ničelne tolerance do covida-19. Tako bodo Kitajci tudi vstopili v novo leto. Bliskovita opustitev strategije ničelne tolerance, ki je poleg zapore javnega življenja Kitajcem omejevala potovanja, je v prebivalcih obudila željo po počitnicah. Novo leto pomeni petnajst dni praznovanj, teden dni dopusta za vse državljane in skoraj mesec dni šolskih počitnic. Kitajski turistični delavci pa stavijo na množične rezervacije, ki bi pomagale pri okrevanju turistične panoge.

Ali Kitajska vstopa v še eno mračno obdobje epidemije?

19. 12. 2022 08.16

Kitajska naj bi vstopila v prvi od treh pričakovanih valov epidemije covida-19, navajajo kitajski uradniki. V začetku meseca so odpravili najstrožje ukrepe, vendar so kmalu zabeležili visok porast okužb, dva človeka naj bi umrla.

Lažni testi na Kitajskem zbujajo skrb, da se pandemija nikoli ne bo končala

02. 12. 2022 09.00

Testiranje na koronavirus je na Kitajskem postal velik in dobičkonosen posel, kar vse bolj jezi tudi prebivalce, saj so mnenja, da se tudi zato pandemija nikoli ne bo končala. Vse več pa je tudi primerov goljufij in ponarejenih rezultatov, opozarjajo.

Kitajski protestniki rušili barikade in prevračali policijska vozila

15. 11. 2022 11.45

Kitajski prebivalci še zmeraj živijo pod strogimi covidnimi omejitvami, kar je v nekaterih mestih sprožilo nov plaz uporov. Na posnetkih, ki so zaokrožili po družbenih omrežjih, vidimo, kako protestniki rušijo barikade in prevračajo policijska vozila.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama

02. 11. 2022 11.06

Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Pol milijona brezplačnih vozovnic za vrnitev turistov v Hongkong

06. 10. 2022 08.43

Hongkong, ki se od začetka covida-19 končno spet odpira za obiskovalce, bo podaril pol milijona letalskih kart v vrednosti okoli 250 milijonov evrov, saj želi spodbuditi postcovidni turizem. Prve vozovnice naj bi bile na voljo prihodnje leto.

Na Kitajskem izbruhnil večji požar v nebotičniku

16. 09. 2022 14.19

42-nadstropni nebotičnik v kitajskem mestu Čangša so zajeli ognjeni plameni, ki so, sodeč po posnetkih, kar požirali stolpnico, v nebo pa se je valil gost črn dim. Gasilska služba je sporočila, da je "požar trenutno pogašen". Vzrok za požar še ni znan, prav tako ni podatkov o poškodovanih in smrtnih žrtvah.

V kitajskem mestu na koronavirus testirajo tudi ribe, kozice in rake

19. 08. 2022 06.00

Kitajska s svojo politiko ničelne tolerance do koronavirusa znova buri duhove. Oblasti so namreč v luči 40 novoodkritih okužb presenetile z novim odlokom, ki zapoveduje, da bodo ob 5000 prebivalcih mesta Xiamen nujno testirane tudi nekatere morske živali. Po spletu so že zaokrožili posnetki, na katerih zdravstveni delavci v živali, med katerimi so nekatere še žive, porivajo testne palčke.

Odprava ukrepov v Šanghaju: 'To je dan, na katerega smo dolgo čakali'

01. 06. 2022 11.34

Po skoraj dveh mesecih popolnega zaprtja mesta se Šanghaj vrača k normalnosti. Številni strogi protikoronski ukrepi bodo odpravljeni. Pogojno se odpirajo restavracije, proizvodnja in šole. Deloval bo javni promet. Prebivalci se bodo po mestu lahko gibali prosto, v primeru, da bodo predložili dokaz o negativnem PCR-testu.

V Šanghaju nameščajo elektronske alarme na vrata domov okuženih

22. 04. 2022 12.42

Mestne oblasti Šanghaja so sporočile, da bodo poostrile ukrepe zapiranja mesta, saj število okužb z novim koronavirusom v kitajski finančni in poslovni prestolnici še naprej narašča. Novi ukrepi med drugim vključujejo namestitev elektronskih alarmov na vrata okuženih, ki bodo preprečevali, da bi oboleli zapustili svoje domove, in evakuacijo ljudi, da bodo lahko pristojni delavci razkužili njihova bivališča.

Šanghaj v boju proti covidu-19 preseljuje cele mestne skupnosti

21. 04. 2022 12.39

Po tem, ko je Šanghaj previdno nadaljeval sproščanje strogih ukrepov za omejitev širjenja okužb z novim koronavirusom in najstrožjo obliko zaprtja odpravil še za štiri milijone prebivalcev, si oblasti na drugi strani prizadevajo celotne skupnosti preseliti iz mesta, da bi razkužile območja, kjer bivajo. Na ta način želijo ustaviti novi val covida-19.

Kitajska odredila testiranje vseh 26 milijonov prebivalcev Šanghaja

04. 04. 2022 14.35

Kitajska je poslala vojsko in na tisoče zdravstvenih delavcev v Šanghaj, da bi pomagali pri izvedbi testiranja na covid-19 vseh 26 milijonov prebivalcev v metropoli. Število okuženih z nalezljivo virusno različico omikron se namreč še naprej povečuje, zaradi česar so v Šanghaju že uvedli postopno zaprtje javnega življenja. Omenjeni ukrep je eden največjih odzivov kitajskih oblasti za zaščito javnega zdravja v državi.

V Nemčiji konec ukrepov, na Kitajskem odkrili novo mutacijo koronavirusa

03. 04. 2022 12.06

Po dvotedenskem prehodnem obdobju je v Nemčiji odpravljena velika večina ukrepov, ki so bili v zadnjih dveh letih namenjeni zajezitvi pandemije covida-19. Odpravo omejitev predvideva zvezna zakonodaja, ki jo je pred dvema tednoma sprejel nemški parlament, na ravni zveznih dežel pa je nekatere od njih še mogoče podaljšati. Kitajska medtem poroča o več kot 13.000 novih okužbah s koronavirusom, kar je največ od vrha prvega pandemičnega vala pred več kot dvema letoma. Zdravstveni delavci so na območju Šanghaja odkrili morebiten nov podtip različice omikron, ki ga še ni v kitajskih ali mednarodnih bazah podatkov.

Srbija v objemu Kitajske

26. 02. 2022 09.20

Tesnejše gospodarsko povezovanje Kitajske z Evropo traja dobro desetletje. Najprej je Kitajska oblikovala platformo 16+1, v kateri so zbrane nekdanje evropske socialistične države in Kitajska. Gre za multilateralno platformo, ki je nastala leta 2012 na pobudo Kitajske z željo, da se okrepi politično in ekonomsko sodelovanje z državami v Evropi. Ravno te države, ki so zbrane v platformi 16+1, se bodo nekaj let pozneje izkazale za najpomembnejše države za kitajske infrastrukturne projekte v Evropi v okviru kitajske pobude Pas in cesta (v angl. Belt and road initiative). Hitre železnice, nove ceste in pristanišča se razvijajo vzdolž antične svilne ceste, Kitajska pa se na ta način profilira kot globalna velesila, s čimer skuša postati enakopravna država v odnosu do ZDA na globalni ravni. V tem novem geopolitičnem projektu Kitajske dobiva vse pomembnejše mesto tudi ena balkanska država – Srbija.

V Pekingu zagorel olimpijski ogenj: 'Športniki so promotorji miru'

04. 02. 2022 06.33

Z otvoritveno slovesnostjo so se v Pekingu na Kitajskem začele 24. zimske olimpijske igre. Do 20. februarja se bo za rekordnih 109 kompletov medalj borilo okoli 3000 športnikov iz 91 držav. Slovence sta pod slovensko zastavo na stadion pripeljala smučarka Ilka Štuhec in deskar Rok Marguč. Da so olimpijski športniki promotorji miru in medsebojnega spoštovanja, je v svojem nagovoru poudaril predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Thomas Bach. "Obračam se k vsem politikom tega sveta: spoštujte olimpijsko premirje, dajte miru možnost v tem krhkem svetu," je dejal.