kislost

'Vsi imamo radi čokolado, a o njej v bistvu zelo malo vemo'
15. 12. 2024 07.00Pred točno mesecem dni je v Ljubljani svoja vrata odprl najbolj sladek muzej v Sloveniji – Muzej čokolade Chocolarium. V tem času se je z zgodovino kakava in čokolade seznanilo že okoli 9000 ljudi, ki so v muzeju lahko pokusili tudi vse sestavine čokolade, tekočo čokolado iz fontane in različne okuse čokolade, med drugim z baziliko, črnim sezamom, limono in čilijem. Skupaj so obiskovalci v zadnjem mesecu pojedli več kot 1000 kilogramov čokolade.

Mlinar ima v ponudbi najbolj priljubljen kruh na svetu
05. 06. 2024 00.15Poskusili smo ga in se zaljubili na prvi grižljaj.

Liniment – stara francoska receptura za nego dojenčkove ritke
08. 04. 2024 09.27Vsak starš za svojega otroka želi najboljše. Ko govorimo o negi kože, to pomeni izbiro izdelkov, ki vsebujejo kakovostne sestavine, brez barvil, parfumov in drugih snovi, ki lahko dražijo nežno otroško kožo.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?
16. 07. 2023 10.32Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Tim in Saš z zeleno jedjo prepričala žirante
19. 03. 2023 18.55Kuharski šov Mali šef Slovenije postaja vse bolj zahteven. Tekmovalci so sprva morali z okušanjem prepoznati vse sestavine in za piko na i pripraviti jed iz le ene barve.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav
12. 03. 2023 07.00Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?
25. 09. 2022 07.00Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke
29. 08. 2022 13.26Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

'Če v naslednjih 10 letih ne začnemo delati korakov, je skoraj zamujeno'
09. 08. 2021 14.45Najnovejše poročilo mednarodnega panela za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, kaže, da smo na podnebne spremembe obsojeni in se moramo z njimi naučiti živeti, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Obenem to poročilo prvič ugotavlja, da ni več koščka sveta, ki se ne bi spremenil, je opozorila.

Po Zadru še Istra: namesto peska in mulja v morju nastaja pravi 'ribji poligon'
27. 07. 2021 18.19Najprej Zadar, zdaj Umag in Savudrija – v dolžini 24 kilometrov bi lahko že prav kmalu zrasel še en umetni greben, kot nalašč za oživitev morskega dna. Tudi tega bi, podobno kot tistega v severni Dalmaciji, gradili iz luknjastih betonskih blokov, v obliki štiristranskih piramid. Največjo težavo je doslej sicer predstavljajo iskanje pravega materiala, tudi pridobivanje dovoljenj ni bila lahka naloga, a so vse prepreke uspešno premostili, zagate pa rešili.

BLOG: Preveč želodčne kisline je pravzaprav premalo želodčne kisline
04. 07. 2021 18.15Kot ste lahko razbrali že iz naslova, bom postavil vsesplošno prepričanje o želodčni kislini na glavo. Prepričan sem, da bo ta prispevek eden bolj branih, saj si bodo z njegovo pomočjo številni lahko končno pomagali pri želodčnih težavah. Skorajda ni osebe, ki ni imela želodčnih težav, in vsi dobro vemo, kako zelo neprijetne so. Vsi, ki poznate mojo zgodbo, veste, kako hude zdravstvene težave sem imel pred leti. Vse se je začelo z želodčnimi težavami in infekcijo z bakterijo Helicobacter pylori.

BLOG: Hrana, s katero lahko izboljšate zdravje srca
04. 03. 2018 06.30To, kar jemo, neposredno vpliva na zdravje našega srca. Za zagotavljanje hranilnih snovi, ki jih srce potrebuje, je ključnega pomena, da v prehrano vključimo živila, ki blagodejno vplivajo na srce. To so losos, oves, zeleno listnata zelenjava, orehi, olivno olje, avokado, temna čokolada, kokosovo olje.

BLOG: Kakšne so prednosti in slabosti uživanja temne čokolade?
18. 02. 2018 06.30Temna čokolada je živilo, bogato s kalorijami in z visoko vsebnostjo maščob, zato je pomembno, da z njenim uživanjem ne pretiravamo, vsekakor pa se ji ni treba odrekati. Priporočam vam, da čokolado uživate razumno in v zmernih količinah. Na koncu ste vi tisti, ki lahko najbolje določite, ali vam čokolada koristi ali škoduje.

Morja se spreminjajo v strupeno juho: zakisanost oceanov je smrtna grožnja morskemu življenju
24. 10. 2017 06.30Plastični odpadki, prekomerni ribolov, globalno segrevanje in zakisanost pomenijo, da so oceani vse bolj sovražno okolje za živa bitja. Oceani vse hitreje postajajo zakisani povsod po svetu, je pokazala nova raziskava. Najbolj na udaru zaradi tega so predvsem rakci in drugi organizmi z apnenčastim oklepom.

Globalno segrevanje in podnebne spremembe, ki so posledica človeka
01. 03. 2017 10.48Zemlja se je in se bo spreminjala, spreminjalo se je tudi njeno podnebje. Bile so ledene dobe, bila so toplejša obdobja. Nato se je pojavil človek. Globalno segrevanje, o katerem govorimo zadnjih nekaj let, ni kitajska izmišljotina. Je še kako resnično dejstvo. Žal s prstom ne moremo pokazati na naravne pojave, ampak moramo pokazati na nas in naša dejanja. Zagotovo se bo planet prilagodil, bomo to zmogli tudi mi?

Katera hrana in pijača bosta obarvali vaše zobe?
09. 10. 2016 07.00Kečap, belo vino, kumare. Če želite bleščeč nasmeh, se uživanju naštetega izognite, svetuje britanski zobozdravnik. Beljenje zob je namreč med Britanci vedno bolj priljubljeno. In kateri hrani in pijači se še morate izogniti, če želite tudi vi ohraniti bele zobe?

Veliki koralni greben na udaru najhujšega beljenja doslej
29. 03. 2016 07.41Kar tri četrtine Velikega koralnega grebena ogroža tako imenovano beljenje koral. Gre za najhujši primer doslej, zato strokovnjaki znova pozivajo UNESCO, naj Veliki koralni greben uvrsti na seznam ogrožene naravne dediščine.

Globalno segrevanje: Avstralci razglasili najvišjo stopnjo ogroženosti, Velikemu koralnemu grebenu grozi uničenje
21. 03. 2016 10.03Po podatkih o najmanjši izmerjeni površini ledu na Arktiki in rekordnem odstopanju povprečnih februarskih temperatur je tukaj nov pokazatelj posledic globalnega segrevanja. Kar tri četrtine Velikega koralnega grebena ogroža tako imenovano beljenje koral. A še bolj žalostno dejstvo od alarmantnih sprememb je, da si že 20 let si zatiskamo oči.

VIDEO: Tako 'diha' naša Zemlja
13. 12. 2014 06.30Zemljina biosfera je vse prej kot statična. Rastlinje in plankton se razbohotita v ugodnejših letnih časih. Rastline in plankton vplivajo na sestavo atmosfere, igrajo vlogo pri vodnem ciklu, prav tako urejajo kislost oceanov.

Napovedi za avstralsko znamenitost so zelo slabe
13. 08. 2014 08.33Čeprav se okoljevarstveniki močno trudijo, se v prihodnjih letih pričakuje nadaljnje razpadanje avstralskega velikega koralnega grebena. Največja tveganja za greben so klimatske spremembe, stanje se poslabšuje tudi zaradi nizkokakovostne vode, razvoja obale in ribištva.

Oceani so trenutno najbolj zakisani v zadnjih 300 milijonih letih
03. 10. 2013 09.12Segrevanje zaradi podnebnih sprememb, zakisanost, zmanjševanje stopnje kisika, onesnaženost in pretiran ribolov so glavne grožnje oceanom. Posledice bi lahko vključevale izumrtje morskih vrst, to pa bi predstavljalo hud udarec tudi za človeka.

Kako izboljšati okus nožnice?
14. 05. 2013 06.30Tako kot lahko jedem izboljšamo okus, lahko tudi predstavnice nežnejšega spola izboljšajo okus svoje nožnice. Strokovnjaki za kaj takšnega ne priporočajo pogoste uporabo mil in gelov, temveč je treba le spremeniti prehrano.

FOTO: Čez teden dni nas bo sedem milijard
24. 10. 2011 09.37Pred 12 leti se je v Sarajevu rodil deček, ki je postal šestmilijardni človek na svetu. Do konca meseca naj bi nas bilo že sedem milijard, do leta 2050 pa naj bi se svetovna populacija povečala še za 2,3 milijarde ljudi.

Spravite vodo iz ušesa
19. 07. 2010 11.55Med vodnimi športnimi aktivnostmi voda zelo rada prodre v uho. Običajno se je z lahkoto znebimo, vendar pa voda v ušesu lahko tudi zastane in povzroči hudo vnetje zunanjega ušesa ter poškoduje sluhovod.

Kako do bleščečega nasmeha?
11. 04. 2010 06.30Upoštevati morate le nekaj preprostih nasvetov. Kajti bleščeče bel nasmeh ni le sila privlačen, temveč zbuja tudi občutek, da dajete veliko na ustno higieno in da lepo skrbite zase.

Dejstva o spermi, ki jih veste – ali pa ne
01. 03. 2010 06.30Ste vedeli, da sperma vsebuje vitamin C, njena hitrost ob izlivu znaša kar 50 kilometrov na uro, sestavljena pa je iz 280 milijonov semenčic, ki lahko v ženskem telesu preživijo kar pet dni?

Hrana v želodcu lahko dela zgago!
08. 04. 2009 07.14Prazniki, bodisi vsesplošni (kot sta npr. velika noč in božič) ali družinski (rojstni dnevi, obletnice), so velikokrat povezani z dobrotami, ki se jim težko odrečemo. Dobro obložena miza vabi poglede in seveda gurmane. Veliko ljudi pa ima po takih dogodkih lahko težave z zgago.

Nobenih zgag za praznike
08. 12. 2008 07.50Bliža se veseli december in z njim povezani prazniki. Takrat so na jedilniku same dobrote, radi pa tudi nazdravimo, celo s kozarčkom preveč. Kaj pa zgaga?

Vas srbi ...
20. 07. 2009 06.36Mnogo žensk se poleti sooča z nadležnim srbenjem nožnice, ki ga povzroča spremenjen vaginalni ekosistem. Da se vaginalni ekosistem poruši, je možnih več vzrokov.

OGLAS: Učinkovito nad zgago
17. 03. 2008 10.46Prazniki so velikokrat povezani z dobrotami, ki se jim težko odrečemo, zato ima lahko veliko ljudi po takih dogodkih težave z zgago.