kislo mleko

'To je vse, kar potrebujete, da preživite prvih 72 ur'
27. 03. 2025 11.00Evropska komisija je državljanom EU priporočila, da si naredijo za vsaj 72 ur zalog v primeru vojn, velikih naravnih nesreč in epidemij. In kaj pravzaprav potrebujemo? Odgovor na to ima evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje, Hadja Lahbib.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?
16. 07. 2023 10.32Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Sončenje ali pena za samoporjavitev? Raje izberite slednjo
09. 07. 2023 07.48Poletje nam je prineslo tudi več sončnih dni, a čeprav radi uživamo na toplih sončnih žarkih, je še kako pomembno, da se tudi ustrezno zaščitimo. Znate izbrati pravo kremo za zaščito pred soncem? Ste vedeli, da mora biti na embalaži označena tako zaščita pred UVB kot tudi UVA-žarki? Je bolje izbrati višji zaščitni faktor? Govorili smo z dermatologom Borutom Žgavcem, ki nam je pojasnil tudi razlike med mineralnimi in kemičnimi filtri v kremah, vsem, ki bi vseeno radi bili zagoreli, pa prej priporoča sredstva za samoporjavitev. Zakaj?

Povprečna vrednost najcenejše košarice s 37,82 evri skoraj enaka kot marca
16. 06. 2023 13.42Nadaljuje se popis maloprodajnih cen živil pri šestih največjih prehrambnih trgovcih v Sloveniji. V košarico najcenejših živil je ponovno vključenih 15 osnovnih skupin živil, v nadaljevanju pa bodo na ministrstvu spremljali tudi razširjeno košarico z 29 kategorijami izdelkov. Analize kažejo, da je povprečna vrednost najcenejše košarice 15 osnovnih skupin živil ostala skoraj enaka kot v zadnjem popisu 27. marca letos. Znižala se je zgolj za 0,08 evra.

BLOG: zdravljenje kandide
09. 10. 2022 07.00Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone
18. 06. 2022 07.37Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Obupani krajani Petrovč zahtevajo rešitve zaradi neprijetnega vonja
01. 04. 2022 18.50Ste že kdaj odprli tetrapak pokvarjenega mleka? Verjetno ste in vonja ne moremo opisati kot ravno prijetnega. Krajani Petrovč vonj po kislem mleku vonjajo skoraj vsak dan. Ko odprejo okna, ko gredo na sprehod ali pa zgolj sedijo na terasi tamkajšnjega lokala in pijejo jutranjo kavo. Neznosen smrad se po Petrovčah širi že več kot desetletje, krivi pa naj bi bili odpadni materiali iz bližnje Mlekarne Celeia. Obupani krajani zahtevajo rešitve, saj si želijo čim prej ponovno dihati čist in svež zrak.

Tradicionalni slovenski zajtrk ni le zajtrk, je vzgoja bodočih potrošnikov
16. 11. 2021 13.35Dnevu slovenske hrane in projektu Tradicionalni slovenski zajtrk, ki bo v vrtcih in šolah potekal 19. novembra, je letos dodana še zgodba o tradicionalnem kmečkem obroku. Projekt, ki mlade ozavešča o lokalno pridelani hrani in prehranskih navadah, je pomemben tudi v luči zmanjševanja količine zavržene hrane in vpliva na podnebje.

'Kakšen zipline? Na Veliki planini? Japajade! Naj ga kar imajo kje drugje'
31. 07. 2021 07.00Prostrana travnata planota, posuta z mičnimi lesenimi hišicami, nekje v daljavi pa le žvenket kravjih zvoncev. Ko se dolina duši v vročinskem valu, na več kot 1500 metrih nadmorske višine vlada povsem drugačna klima, iz planinskih domov in pastirskih koč pa diši po domačih žgancih, pečenicah, slastnih štrukljih ... Vse to v teh poletnih dneh ponuja Velika planina. A blažen mir, ki ga še lahko užijemo na tej edinstveni planoti nad Kamnikom, ni in ne sme biti samoumeven, opozarjajo pastirji, ki vsako poletje svojo živino priženejo na pašo. Le še 14 jih je in bojijo se, da bo od njihovih "nebes, kjer se čas ustavi" v kratkem ostalo le še hrupno turistično naselje.

Prenovljena podoba izdelkov Zelene Doline
07. 07. 2021 08.06Pod sloganom »Naravni od nekdaj« se predstavljajo najbolj priljubljeni mlečni izdelki iz najboljšega mleka slovenskih kmetij

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?
06. 12. 2020 19.11Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

Emilija Pavlič: V kuhinji ne uporabljajte alkohola, čokolade in zamrznjene hrane
21. 12. 2019 08.00Emilija Pavlič je neusahljiv vir nasvetov, kako vrteti kuhalnico, tako v kuhinji kot v življenju. Znana je predvsem kot neustrašna borka za zdravo prehrano otrok. Kot opozarja, mnogi tudi za praznike jedo prazno hrano. Še posebej otroci na mizo dobijo malo, skoraj nič domačega, takega, kar pripravimo sami s srcem in dušo. Svetuje, da za praznike zamesite testo, da bo dišalo po kruhu. To je namreč vonj po miru, ne pa vonj po modernih parfumih. In tudi če bo praznična potica bolj prazna kot polna, se splača živeti, sporoča.

Razvozlali najstarejši kuharski recept na svetu
16. 11. 2019 07.00Skupina mednarodnih učenjakov, ki se ukvarjajo s proučevanjem zgodovine kulinarike, kemično sestavo hrane in klinopisom, se je lotila posebnega projekta – poustvarjanja jedi z najstarejših znanih kuharskih receptov.

Tradicionalni okusi Osrednje Slovenije
08. 05. 2019 08.48V enem od preteklih tednov smo omenili, da je Osrednja Slovenija nadvse razgibana, tako glede pokrajine kot glede kulinarike. Podrobneje smo predstavili tipične jedi polovice občin omenjene regije, ostale pa vam predstavljamo danes. Iz Osrednje Slovenije, natančneje iz Vodic, namreč prihajata Zala Jeraj in Ela Bobnar, ki smo ju spoznali v 3. oddaji priljubljenega kuharskega šova Mali šef Slovenije.

BLOG: Zakaj potrebujemo vitamin B12?
31. 03. 2019 07.00Vitamin B12 je potreben za številne vitalne biološke funkcije, vključno s proizvodnjo nadledvičnih hormonov, presnovo maščob, ogljikovih hidratov in folatov, tvorbo rdečih krvnih celic, absorpcijo železa, delovanje živčnega sistema, kognitivno zdravje in še veliko več.

Da 'veseli' december ne postane 'debeli' januar
08. 12. 2018 07.00Zadnji mesec leta bi lahko imenovali tudi mesec prenajedanja, in v januar v povprečju vstopimo za dva kilograma 'bogatejši' kot decembra. Če pretiravanju s hrano dodamo še alkohol in stresne priprave na praznike, si lahko predstavljamo, da za naše telo, predvsem želodec in jetra, december ni prav nič vesel. Kaj storiti, da hrana ne postane naš 'sovražnik'?

Črni scenarij: tretjina moških v Evropi ni reproduktivno sposobnih
16. 09. 2018 07.00Kakšna je verjetnost, da bo tudi iz slovenskih pip v prihodnosti tekla mikroplastika? Obeti niso najboljši, 'nevidno plastično problematiko' pa lahko postavimo ob bok podnebnim spremembam. Edina pot za boj s plastiko je zmanjšanje proizvodnje. Z recikliranjem in ponovno uporabo namreč problem le preobrazimo in ga v okolje vrnemo celo v nevarnejši obliki.

Mlečna maščoba ne maši žil, deluje lahko celo preventivno
09. 06. 2018 16.26V mleku in mlečnih izdelkih so resda mlečne maščobe, ki vsebujejo veliko nasičenih maščobnih kislin. A to ne pomeni, da mlečna maščoba maši žile. Nekatere raziskave kažejo, da lahko mlečni izdelki delujejo celo preventivno. Irena Rogelj z biotehniške fakultete opozarja, da je mleko treba obravnavati kot kompleksno živilo, ki v telesu deluje kot celota.

Anna (MasterChef): 'Kuham po trenutnem navdihu iz univerzuma'
09. 03. 2018 08.22Anna Paynich prihaja iz Logatca, po poklicu je modna oblikovalka, zadnja leta pa se ukvarja s plesom. 37-letnica pravi, da vedno kuha brez receptov, po sporočilih in povezavi iz univerzuma, najbolj pa uživa pri dekoriranju krožnikov.

Brez slastnih krofov ni pravega pusta
05. 02. 2018 10.30Med nami skoraj zagotovo ni takega, ki pusta ne bi pričakoval zaradi vseh dobrot, ki si jih v tem času privoščimo. Puhasti, slastni, dišeči, polni marmelade, to so lahko samo krofi! Domači krofi bodo s spodnjim receptom zagotovo slastni, kot še nikoli in iz mize bodo v hipu izginili. Pa veselo peko in zabavno rajanje!

BLOG: S hrano do zdravih zob
04. 02. 2018 06.30Sladkor, citrusi, gazirane pijače, suho sadje ... ste kdaj pomislili, da lahko s prehrano vplivate na zdravje vaših zob? Morda si redno ščetkate zobe, jih izpirate z ustno vodico, uporabljate zobno nitko in obiščete svojega zobozdravnika dvakrat na leto, a na žalost to še vedno ni nujno zagotovilo, da so vaši zobje zdravi.

Prehrana in življenjski slog za boj proti raku – Ne ignoriraj, podpiraj.
29. 11. 2017 07.13Rak, bolezni srca in ožilja, diabetes, povišan krvni tlak, nenormalen holesterol, vse to so stanja, ki so bila še desetletja v preteklost neznana ali izjemno redka, danes pa ubijajo vsepovprek.

Končno se spreminja zavest: v javne zavode se vrača slovenska hrana, otroci znova zajtrkujejo
17. 11. 2017 06.30Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj treba ugrizniti tudi v kislo jabolko.

BLOG: Ali mleko in mlečni izdelki škodujejo našemu zdravju?
29. 10. 2017 06.30Vse od otroštva nas spodbujajo, da pijemo mleko vsak dan in tako poskrbimo za močne in zdrave kosti. Zdaj pa vam jaz povem, da to pravzaprav ne prispeva k zdravju kosti. V mleku in mlečnih izdelkih je veliko škodljivih snovi, uživanje naj bi celo povečalo tveganja za nastanek nekaterih vrst raka. Pomembno je, kakšno mleko pijete in v kakšnem stanju je vaše črevesje.

Miti in dejstva o mlečnih izdelkih: Jogurt, kefir, kislo mleko med najbolj zdravimi
19. 08. 2017 07.00Na trgovskih policah najdemo različne vrste mleka. Katero je najbolj zdravo? Strokovnjaki najbolj priporočajo pasterizirano mleko, a še bolj zdravi od mleka so fermentirani mlečni izdelki. Kakšne pa so različne vrste mleka, kako je z obdelavo, cenami, alergijami? Kaj so miti o mleku in kaj so dejstva?

Miti in resnica o mleku in mlečnih izdelkih
18. 08. 2017 07.00O mleku in mlečnih izdelkih kroži veliko mitov, neresnic, neznanja, tudi zavajajočih objav. Kaj je res in kaj ni, je pri strokovnjakih preverjala ekipa 24UR Inšpektor. Eden od mitov, ki ga ljudje najpogosteje slišijo in zaradi katerega ne jejo mlečnih izdelkov in ne pijejo mleka, je ta, da nimamo encima za razgradnjo laktoze.

Nesmiselni prevodi v angleščino za turiste
21. 09. 2016 12.56Obvestilo v angleščini za goste v nekem hrvaškem hotelu, da so na postelji rjuhe - "Shit on the bed" (drek na postelji). Ali pa da je v neki restavraciji na Hrvaškem na jedilniku pica s kozicami - "Small pox pizza" (pica s črnimi kozami). To je le nekaj izmed nesmiselnih prevodov, ki so jih razstavili v zagrebški šoli za tuje jezike.

Tereza: Predsodki, da zdrava hrana ni okusna in da je draga, me kar malo ujezijo
01. 04. 2016 06.18Tereza Poljanič, ki smo jo spoznali v oddaji Zdravo, Tereza!, pravi, da zdravo življenje prinaša energijo, ki ne izplahni kar tako. Pomanljivosti takšnega načina življenja vidi le v očeh tistih, ki si delajo nepotrebne prepreke do zdravega načina prehranjevanja. Poudarja, da je zdrava prehrana enostavna, priznava pa, da so začetki lahko težki.

Kulinarično razvajanje na vlaku Gostilna išče šefa
01. 12. 2015 13.44Kako najlažje in najlepše stepemo svežo sladko smetano? Kateri vrh Kamniško-Savinjskih Alp je poimenovan po mlečnem izdelku? Taka so bila vprašanja nagradnega kviza Mlekarne Celeia, pravilni odgovori pa so srečne nagrajence in njihove najbližje pred dnevi popeljali na nepozabno kulinarično popotovanje po Sloveniji, na katerem je za njih kuhala četverica tekmovalcev šova Gostilna išče šefa.

Krivi smo sami: največ hrane konča v smeteh, ker smo je kupili preveč
16. 10. 2014 06.30V povprečnem evropskem gospodinjstvu letno vržemo stran za 250 evrov povsem uporabne hrane, država pa si z novimi ukrepi prizadeva, da bi ta hrana namesto na odpad raje prišla do humanitarnih organizacij in različnih ustanov.