kirurška

Zakaj država ne želi postati lastnica partizanske bolnišnice Franja?
02. 03. 2025 07.00Pogled na bolnico Franjo, ta pomemben kulturni spomenik, je po predlanski vodni ujmi, ki jo je pošteno uničila, naravnost žalosten. Kljub temu človek ob pogledu na uničene barake ne more mimo začudenja in občudovanja, kaj so nekoč znali in zmogli. Kako so v vojnih časih uspeli na tako zahtevnem terenu postaviti bolnišnico, v kateri so zdravili številne ranjence? Obnova bolnišnice je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko moralna obveza države in ob načrtih za obnovo so se predstavniki kulturnega ministrstva in občine strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. Zakaj si je torej država premislila? Kdo bo lastnik Franje?

Izjemen uspeh UKC Ljubljana: srce presadili komaj šestmesečnemu dojenčku
20. 02. 2025 10.09UKC Ljubljana se lahko pohvali z novim, izjemnim uspehom na področju transplantacij srca. Srce so namreč uspešno presadili komaj šestmesečnemu dojenčku, ki je po posegu dobro okreval.

Dijaki skakali tudi skozi okna, z višjih nadstropij so jih reševali gasilci
30. 01. 2025 06.30Ljubljanski gasilci so se odzvali na klic varnostnika o obsežnem požaru v stavbi dijaškega doma na Poljanski ulici. Ko so prispeli na kraj, so videli, da je več dijakov ujetih na oknih. S pomočjo lestev so jih iz stavbe rešili 45, skupno pa so evakuirali 363 ljudi. 11 ljudi so odpeljali v UKC Ljubljana. Nekateri dijaki v nižjih nadstropjih so se rešili tako, da so skočili skozi okna. Ugibanja o tem, da se požarni alarm ni oglasil, je končal ravnatelj, ki je pojasnil, da stavba alarma sploh nima in ga po predpisih tudi ne potrebuje. Prav tako nima požarnih stopnic. Minister za šolstvo je dejal, da bodo predlagali spremembo zakonodaje.

UKC Ljubljana: Zapleti niso nastali zaradi nestrokovnega kirurškega posega
09. 01. 2025 16.55Potem ko je ljubljansko okrožno sodišče z vmesno sodbo odločilo, da je bila pri operaciji Julijana Peterke storjena zdravniška napaka in je družina torej upravičena do odškodnine, so se odzvali v UKC Ljubljana. Vztrajajo, da je celotna medicinska ekipa kirurški poseg opravila z najvišjo strokovnostjo in skrbnostjo, elektroda srčnega spodbujevalnika pa je bila pri urgentnem posegu nameščena na ustrezno mesto. Na vročeno vmesno sodbo bodo vložili pritožbo.

Veste, kako ukrepati ob poškodbi s pirotehniko?
21. 12. 2024 18.54Telesne poškodbe zaradi uporabe pirotehnike so lahko lažje – opekline, krvavitve – ali celo hujše – raztrganine, odtrganine, zlomi kosti ter poškodba sluhovoda in oči. Pred prihajajočimi prazniki Društvo prvih posredovalcev opozarja na najpogostejše poškodbe ob nepravilni uporabi pirotehnike ter načine, kako oskrbeti rane in poškodovancem nuditi prvo pomoč.

Na Kliniki Golnik povečano število hospitalizacij zaradi zajčje mrzlice
23. 07. 2024 10.02Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik v zadnjem tednu opažajo povečano število hospitaliziranih bolnikov s hudo obliko pljučnice, katere povzročitelj je bacil Francisella tularensis. Gre za bolezen, imenovano tularemija oziroma zajčja mrzlica. V zadnjih desetih dneh so zabeležili pet bolnikov s hudimi pljučnicami, vsi prihajajo iz krajev ob Sorškem polju. Kmetovalce pozivajo, naj si pri spravilu sena nadenejo zaščitno masko.

'Govorijo nam o Hipokratovi zaprisegi, ki jo mi živimo vsak dan'
03. 04. 2024 13.22Zdravnice in zdravniki Splošne bolnišnice Slovenj Gradec so v javnem pismu opozorili, da je zdravnikov premalo, da bi lahko opravili vse predvidene obravnave in posege. "K sreči je danes večina slovenskih zdravnikov ZA javno zdravstvo, ker nam je humanost prioriteta in velika vrednota. Zavlačevanje vlade je zato nesprejemljivo in vedno bolj je jasno, da si rešitve za javno zdravstvo v resnici ne želi in da je sama tista, ki bolnikom jemlje pravico do primernega zdravljenja," so prepričani.

Na Madagaskarju zakon, ki dovoljuje kastracijo posiljevalcev otrok
17. 02. 2024 16.24Parlament na Madagaskarju je sprejel zakon, ki dovoljuje kemično in v nekaterih tudi primerih kirurško kastracijo tistih, ki so spoznani za krive posilstva mladoletne osebe. In medtem, ko je zakon prejel podporo aktivistov, ki pravijo, da je to primerno sredstvo za preprečevanje tovrstnih grozot in zajezitev kulture posilstev, je med številnimi mednarodnimi skupinami za človekove pravice požel tudi več kritik.

UKC Ljubljana: Ne ustvarjamo izgube, temveč ustvarjamo zdravje
06. 11. 2023 12.00Zaradi skoraj 30-milijonske izgube v prvih osmih mesecih leta je ministrstvo za zdravje Univerzitetni klinični center Ljubljana pozvalo k pripravi analize. V UKC so analizo dejavnikov in vplivov na rezultat pripravili in kot glavni razlog za izgubo izpostavili način obračunavanja storitev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. "Ne ustvarjamo izgube, temveč ustvarjamo zdravje z opravljanjem najzahtevnejših storitev za vse prebivalce Slovenije," pravijo.

ZZZS objavil število obravnav po zdravnikih. 'Podatki so brez konteksta'
10. 05. 2023 12.35ZZZS je na svoji spletni strani objavil poimenski seznam zdravstvenih obravnav pri zdravnikih za letošnji januar, februar in marec. Medtem pa se v strokovni javnosti pojavljajo kritike, da je poteza vlade nesmiselna in nekonstruktivna, saj da seznam ne prikazuje zahtevnosti obravnav in ne razkriva načina zbiranja. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije poudarjajo, da objava delnih podatkov ne sledi cilju povečevanja transparentnosti in zaupanja v zdravstveni sistem. "Objavljeni podatki so brez konteksta, zato podajajo nepopolno in izkrivljeno sliko," so se na objavo podatkov odzvali v Zbornici.

Otroško srčno kirurgijo zapustil vrhunski strokovnjak, UKC: ni razloga za skrb
24. 03. 2023 09.04Po nekaj letih zatišja znova poročamo o težavah na otroški srčni kirurgiji. Sodelovanje z UKC Ljubljana je namreč prekinil vrhunski češki kirurg Roman Gebauer, ki je pred petimi leti prišel reševat program. Kot zagotavljajo na UKC Ljubljana, ni razloga za skrb in da otroke s takšnimi težavami normalno obravnavajo. Še vedno pa si želijo sodelovati z dr. Gebauerjem in za to si bodo prizadevali, so povedali na novinarski konferenci. K sodelovanju so začasno povabili slovenskega kirurga Janeza Vodiškarja, ki dela v Stuttgartu in je UKC zapustil leta 2014.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

'To, da je otrok preživel amputacijo in živel še več let, je osupljivo'
11. 09. 2022 10.26Arheologi so v plitvem grobu globoko v odmaknjeni indonezijski jami našli kosti mladega človeka. Truplo je v jami ležalo 31.000 let, najbolj presenetljiv vidik odkritja pa je, da posamezniku manjka spodnja leva noga, kar kaže na to, da so jo amputirali. Posameznik je živel še več let po amputaciji, kar je po mnenju znanstvenikov osupljivo.

V bolnišnicah zaradi covida-19 85 bolnikov
27. 04. 2022 11.31V torek so ob 981 PCR-testih in 11.856 hitrih antigenskih testih potrdili 1135 okužb s koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje v bolnišnicah zaradi covida-19 na navadnih oddelkih zdravijo 85 bolnikov, intenzivno nego jih zaradi covida-19 potrebuje 14. Umrl je en bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo.

Nov protokol testiranja še brez večjih sprememb: 'Sproščanja ukrepov še ne bo'
01. 02. 2022 18.58Smo tik pod vrhom petega vala epidemije, ocenjuje vodja svetovalne skupine, zaradi prenizke precepljenosti pa sproščanja po vzoru nekaterih severnoevropskih držav pri nas za zdaj ne bo. Veljati pa je začel nov protokol testiranja, ki večjih sprememb še ni prinesel. Na drugem največjem testirnem mestu v Ljubljani so opravili približno toliko hitrih, kot bi sicer PCR-testov. V Mariboru pa so sprejeli še zadnje naročene po starem sistemu. V laboratorijih pričakujejo, da bo stanje že jutri povsem drugačno.

Do zdaj na onkološkem inštitutu nobena operacija odpovedana, vzpostavili bodo triažo
25. 01. 2022 10.41Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so prejšnji petek vzpostavili rdečo cono za hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, so na inštitutu opozorili, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost. Zaenkrat še niso odpovedali nobene operacije, kot pojasnjujejo, pa bodo odslej vsakega bolnika podrobno triažirali. Kot je izpostavila generalna direktorica, se soočajo tudi s pomanjkanjem kadra.

Na onkološkem inštitutu primorani v zmanjševanje onkološke dejavnosti
24. 01. 2022 13.32Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so prejšnji petek vzpostavili rdečo cono za svoje hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, trenutno obravnavajo tri. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, na inštitutu opozarjajo, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost. Medtem so iz slovenskega združenja onkoloških bolnikov sporočili, da so resno zaskrbljeni nad odločitvijo onkološkega inštituta in pravijo ne krčenju onkoloških dejavnosti, da pa se pridružujejo pozivom k odgovornosti in solidarnosti.

So maske tipa FFP2 res učinkovitejše?
18. 01. 2022 19.55Od srede se bodo morali zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu in šolstvu po visokotveganem stiku sedem dni testirati ali samotestirati vsak dan in uporabljati zaščitno masko FFP2. Tisti, ki ne delajo v zdravstvu, mask tipa FFP2 ne potrebujejo, za splošno populacijo zadostujejo kirurške maske, so prepričani strokovnjaki. Res pa je, da maske tipa FFP2 zdržijo dlje – če jih znamo pravilno uporabljati.

15-letni Sven na božični večer dobil novo srce
25. 12. 2021 17.28Božični večer je veliko sreče in obilo radosti prinesel v družino 15-letnega Svena iz hrvaškega mesta Županja. Svenu so namreč presadili srce in s tem je dobil priložnost za novo življenje. Operacija je trajala dobrih sedem ur, 15-letnika pa sedaj čaka dolgotrajno okrevanje. Njegova mama verjame, da bo tudi to bitko dobil, saj je močen in vztrajen fant.

Ukrepi med prazniki: omejitve druženj, državni uradniki na dopust ali čakanje na delo
20. 12. 2021 06.04Bo vlada pred prazniki zaostrila protikoronske ukrepe in kako resno razpravlja o dodatnih omejitvah za necepljene državljane? Glede na vse večjo grožnjo nove različice omikron, bo najverjetneje potrebno sprejeti dodatne ukrepe, opozarja minister za zdravje. V ponedeljek je o tem razpravljala strokovna skupina za covid-19. Po naših informacijah naj bi vladi predlagala odpoved vseh silvestrovanj na prostem, izjema za druženje na najdaljšo noč v letu naj bi bile le gostilne, ki pripravljajo silvestrske večerje. Že v petek pa je vlada odločila, da morajo javni uslužbenci, zaposleni v organih državne uprave, v času praznikov na dopust ali pa bodo poslani na čakanje na delo.

V ponedeljek potrdili 2482 okužb
30. 11. 2021 09.38V ponedeljek smo po podatkih NIJZ v Sloveniji potrdili 2482 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 6287 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 39,5 odstotka. Na intenzivni negi je 280 bolnikov, najmlajši med njimi je star 27 let. V UKC Maribor imajo občutek, da življenje trenutno teče v dveh vzporednih svetovih. Ljudje prihajajo bolni v bolnišnice in potrebujejo pomoč osebja, ki je povsem izčrpano, hkrati pa so v mestnih središčih ljudje veseljačijo.

Policija išče identiteto najdenega mrtvega moškega. Prepoznate predmete?
29. 11. 2021 11.34S PU Koper so sporočili, da so 12. oktobra letos na območju Dobrave nad Izolo našli moško truplo, ker identitete pokojnika še niso odkrili, so se odločili, da objavijo predmete, ki so jih našli ob pokojniku, v upanju, da bo jih bo kdo prepoznal in pomagal pri identifikaciji.

'Če vnetnih, luščečih se sprememb ne zdravimo, lahko vodijo v kožnega raka'
29. 05. 2021 17.13Kožni rak je najpogostejša oblika raka pri človeku. Njegova značilnost je, da je povezan s sprožitelji, denimo s prekomernim sončenjem oziroma izpostavljanjem UV-žarkom. Najpogostejše oblike so na obrazu, čelu, pleši, uhljih, ramenih in zgornjih okončinah, torej na delih, ki so najbolj izpostavljeni soncu. Večina oblik kožnega raka je ozdravljiva, sploh če ga zgodaj odkrijemo in zdravimo. Dermatologi zato svetujejo: opazujmo kožo in jo, ker se bliža topli del leta, zavarujmo pred soncem.

Sinead O'Connor: Travma iz otroštva me je pripeljala do živčnega zloma
27. 05. 2021 20.00Pevka Sinead O'Connor je v svoji knjigi spominov, ki jo je poimenovala Rememberings, pojasnila, kako se je spopadla s travmo, ki jo je doživela v otroštvu in kako je potekalo njeno zdravljenje po živčnem zlomu. V iskrenem intervjuju ob najavi izida avtobiografije je za tuje medije je povedala, da jo je mati v otroštvu pretepala, kar je v njenem življenju pustilo dolgotrajne posledice, s katerimi se spopada še danes.

Kirurgi v Rusiji kar med požarom izvedli operacijo srca
03. 04. 2021 09.39Kirurška ekipa v ruski bolnišnici je pokazala izjemno predanost svojemu delu. Medtem, ko so se gasilci borili z ognjenimi zublji, ki so požirali streho te stavbe, je osem zdravnikov in sester uspešno operiralo srce enega od pacientov. Šele po končanem delu so stavbo zapustili. Za pogumno dejanje bodo prejeli posebna priznanja.

Na sedežnicah so lahko odslej zasedeni vsi sedeži
18. 02. 2021 13.11Če je še včeraj veljalo, da je lahko na dvosedežnico sedel le en smučar, na 4-sedežnico pa dva, zdaj temu ni več tako. Če se vsi strinjajo in zavedajo večjega tveganja, so lahko na odprtih sedežnicah in vlečnicah vsi sedeži zasedeni.

Vse več držav zapoveduje uporabo mask tipa FFP2. Res bolje ščitijo?
25. 01. 2021 18.38Kot že omenjeno, predvsem ob širjenju angleškega seva vse več držav zapoveduje uporabo mask FFP2. Tudi pri nas že slišimo pozive, da naj ne bi samo zdravstveni delavci in zaposleni v šolstvu, ampak tudi vsi državljani pogosteje uporabljali te maske. Da so kirurške učinkovitejše od tistih iz blaga, smo se v zadnjih desetih mesecih že naučili. Kakšna pa je razlika med trislojnimi maskami in maskami FFP2? Ali te res bolje ščitijo pred okužbami?

Donosen državni posel članu svetovalne skupine kirurgu Bitencu
18. 01. 2021 06.00Kirurg Marko Bitenc, lastnik Zdravstvenega zavoda Zdravje in Kirurgije Bitenc, ni le priznani kirurg, prvi človek slovenskih prostozidarjev in poslovnež, je tudi član covidne strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje in blizu stranki SDS. To pomeni, da je obveščen o korakih, ki jih bo država naredila za zajezitev epidemije, sam pa poudarja, da strokovna svetovalna skupina ni sklenila ničesar glede množičnega testiranja, ker da je bila to politična odločitev. A Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje je opravil daleč največ testov in prav Bitenc tudi po novem letu in novem sistemu kot edini koncesionar ob zdravstvenih domovih nadaljuje z jemanjem brisov. Bitenc je skupaj v treh tednih opravil že za 715 tisoč evrov testov. In koliko je zaslužil?

Kaj bi lahko sproščali? Beovićeva: Glede na to, da stopicamo na mestu, nič
12. 12. 2020 07.19Vladni predstavniki so se na dveh ločenih delovnih posvetih na Brdu pri Kranju srečali z direktorji bolnišnic in zdravstvenih domov ter predstavniki gospodarstva. Prvi so vlado opozorili, da je bolnišničnih rezerv za spopadanje s koronavirusno krizo malo. Prihaja čas drugih obolenj, so posvarili. Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin sicer še vidi nekaj rezerv, po njegovem se je treba še bolje organizirati. V veljavo pa so medtem stopili odloki, s katerimi je vlada podaljšala vse ključne ukrepe za zajezitev epidemije covida-19.

BLOG: Ne ignorirajte simptomov nizkega krvnega tlaka
25. 10. 2020 15.32Strokovnjaki ljudi večinoma opozarjajo, naj skrbijo zaradi visokega krvnega tlaka, in to z dobrim razlogom, saj ta napoveduje številna zdravstvena tveganja. Na drugi strani pa hipotenzija oziroma nizek krvni tlak, ki ni tako redek, prinaša drugačen nabor težav in je po mojem mnenju od večine strokovnjakov popolnoma zapostavljen.